Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stare kino domowe samsung i TV Panasonic - jak podłączyć?

16 Feb 2021 10:07 291 13
  • Level 8  
    Witam wszystkich. Posiadam telewizor marki Panasonic model 58gx800 oraz stare kino domowe Samsunga model ht-tz215. Chciałbym podłączyć kino domowe do TV w taki sposób, żeby dźwięk cały czas szedł przez kino (czy to z naziemnej tv, pendriva czy netflixa) a obraz normalnie przez tv.

Zarówno tv jak i kino posiadają odpowiednio wyjście optyczne (DIGITAL OUT) oraz Wejście optyczne (DIGITAL IN). Postanowiłem więc podłączyć to kablem Toslink. Jednak po podłączeniu dźwięk nie jest wysyłany do kina domowego (leci dalej z głośników TV). Zastosowany kabel oraz wejście optyczne w kinie działają poprawnie bo gdy spróbowałem podłączyć stacjonarny PC (który również posiada wyjście optyczne) do kina to dźwięk był. Przypuszczam że problemem jest włączenie jakiejś opcji w TV żeby wszystko zadziałało, jednak nie wiem jakiej i jak to zrobić. Przewertowałem całe menu dźwięku w TV i przełączenie jakiejkolwiek opcji nic nie dało.
    Jakieś propozycje co należy zrobić w tym przypadku?
    Czy można podłączyć ten zestaw w inny sposób? (Wstawiam w załącznikach zdjęcia tyłu TV jak i kina).
    Z góry dziękuję za pomoc i udzielone odpowiedzi.
  • User under supervision
    Podłącz właśnie toslinkiem i ustaw tv na głośniki zewnętrzne cyfrowe, hdmi zewnętrzne albo coś takie.
  • Level 8  
    bumble zrobiłem tak jak piszesz, wszedłem w menu dźwięku i nie ma tam możliwości przełączenia się na żadne "Głośniki zewnętrzne" czy coś takiego. Dostępne opcje to: Głośnik TV, Słuchawki, Wyłączony.

Przesyłam zdjęcie menu jak to wygląda.
  • Level 17  
    Tak ma być, głośniki w otv sobie wyciszam (mute na pilocie) a słucham np. DD 5.0 z tunera nc +. Z otv nie raz słucham, bo tak mi pasuje. Jeżeli kabel optyczny działa z komputerem, tzn., że sygnał wychodzi z telewizora. Przyczyną braku dźwięku w kinie jest awaria gniazda (mało prawdopodobne) lub źle włączone gniazdo w kinie. Może sie zdarzyć, że nie wystarczy włączyć np. digital input, ale trzeba jeszcze włączyć wejście optyczne (ukryte pod inna nazwą, w osobnym menu), w instrukcji powinno być co i jak.
  • Level 8  
    karter wrote:
    Jeżeli kabel optyczny działa z komputerem, tzn., że sygnał wychodzi z telewizora.

Kabel optyczny działa z komputerem w sensie: To komputer wysyła dźwięk po toslinku do kina i wszystko działa. Więc to raczej nie jest żadna awaria kina tylko problem leży gdzieś po stronie telewizora. Jeśli podłączam w taki sam sposób tylko nadajnikiem dźwięku jest tv (a nie PC) to wtedy dźwięku na kinie nie ma.
  • Level 35  
    Wybierz głośniki wyłączony.
    Gdzieś musi być opcja wyboru rodzaju wyjścia audio.
  • Level 8  
    kazikszach wrote:
    Wybierz głośniki wyłączony.
    Gdzieś musi być opcja wyboru rodzaju wyjścia audio.

Gdy dam "Głośnik wyłączony" to jest głucha cisza.
    Tak wiem też mi się wydaje że gdzieś powinna być opcja wyboru wyjścia audio ale przewertowałem całe menu i nic takiego nie znalazłem. A to co zmieniałem nie pomogło.
  • Moderator of Cars
    Na telewizorze jest wyraźnie zaznaczone, że spdif, to wyjście audio, w dodatku działa, bo widać przy klapce, że się świeci, pozostaje kwestia ustawienia w menu kina domowego (próbkowanie, stereo etc.)
  • Level 38  
    Wg instrukcji od tego modelu, po wejściu w menu "Dźwięk" powinna być m.in opcja "Wybór głośników > TV/Kino domowe".
    Stare kino domowe samsung i TV Panasonic - jak podłączyć?
    Zobacz co na ten temat podpowiada opcja "Pomoc" w menu telewizora.
  • Level 17  
    Jeżeli ta instrukcja jest zgodna z tym telewizorem, to na stronie 111 i 112 mogą być informacje, których szukasz. Dotyczą Spdif czyli optyka w tym otv. Rozumiem, że problem polega na tym, iż nie możesz znaleźć odpowiednich opcji w menu. Opiszę historyjkę z moim Philipsem, bawiłem sie menu, i z ciekawości wyłączyłem głośniki. Ile ja się naszukałem, jak to włączyć (opcja w menu audio była nie podświetlona). Było to w całkiem innym miejscu i jeszcze trzeba było przeklikać. Podpowiem - czerwony napis na str.112, tak dotyczy hdmi, ale chodzi tylko o przykład jak producent adresuje dostęp do funkcji. Krótko mówiąc szukaj może w "obrazie", może w "konfiguracji" ? Oczywiście szukaj opcji spdif. Ma ta moja pisanina sens, jeśli instrukcja jest zgodna i jeszcze tego nie sprawdziłeś.
  • Conditionally unlocked
    Optyczne wyjście z TV działa zawsze.
    Wyłącz w opcjach TV dźwięk atmos bo kino zapewne takiego formatu nie obsługuje.

W TV musisz poszukać opcji w ustawieniach dźwięku aby format był podawany PCM wtedy masz 100% pewności aby sprawdzić poprawność połączenia .
    Powinno się "dogadać" kino domowe z TV.
    Potem można myśleć o 5.1 np. z Netflixa.

Dodano po 4 [minuty]:

https://tda.panasonic-europe-service.com/docs...a/ALL/TX75GX920B/OI/975794/TQB0E2852ENG-E.pdf

Od strony 111
  • Level 8  
    _kli_ wrote:
    od tego modelu, po wejściu w menu "Dźwięk" powinna być m.in opcja "Wybór głośników > TV/Kino domowe".

Powinna być taka opcja ale jest tylko taka jak na zdjęciu które wstawiłem wcześniej. Jest "Ustawienia głośników TV" i dostępne są: Głośnik TV, Słuchawki i Wyłączone.

sunrise84 wrote:
    Wyłącz w opcjach TV dźwięk atmos bo kino zapewne takiego formatu nie obsługuje.

Ustawiłem dźwięk atmos na WYŁĄCZONY. Nie pomogło.

sunrise84 wrote:
    W TV musisz poszukać opcji w ustawieniach dźwięku aby format był podawany PCM wtedy masz 100% pewności aby sprawdzić poprawność połączenia.

Jest w tv opcja "SPDIF" (tv podpowiada że ona odnosi się właśnie do gniazda optycznego DIGITAL OUT). Ustawiłem ją jak napisałeś na PCM, jednak w dalszym ciągu dźwięku w kinie nie ma.

EDIT:
    Z ciekawości spiąłęm tv z kinem zwykłym kablem jack-chinch. Jack do gniazda słuchawkowego w TV a chinche do wejścia AUX 2 w kinie domowym. W takim przypadku po wejściu w menu "Dźwięk" i wybraniu opcji "Słuchawki" dźwięk na kinie się pojawia ale jest tylko stereo (wiadomo bo taki jest rodzaj kabla). Można go sztucznie poszerzyć do 5.1 odpowiednią opcją na pilocie kina domowego jednak wolałbym mieć prawdziwe 5.1. Dziwne to jest... Jakieś dalsze propozycje co zrobić???
  • Level 8  
    sunrise84 wrote:
    Kabel optyczny na 100% sprawny?

Szczerze? Teraz to i ja do kabla zaczynam mieć wątpliwości (choć na kompie podpiętym pod kino chodziło :) Ale aktualnie nie mam żadnego innego optyka żeby sprawdzić i porównać. Najwyżej pospinam pc z kinem jeszcze raz i zobacze co i jak.