Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zapowietrzone grzejniki po podłączeniu głowic termostatycznych

gtsla86 16 Feb 2021 22:59 672 15
Automation24
  • #1
    gtsla86
    Level 11  
    Cześć.

    Spotkał mnie pewien problem z instalacją CO u mnie w domu. Przez 5 lat mam piec Kospel EKCO LN2 podłączony do grzejników w układzie otwartym. Układ otwarty został po usunięciu kominka z płaszczem wodnym. Piec znajduje się na poziomie -1 czyli w piwnicy w środku domu, z niego rury zasilania i powrotu dochodzą do grzejników na poziomie -1 (mieszkanie w suterenie oraz drugie pomieszczenie tzw. biuro domu), parter oraz piętro pierwsze. Na strychu jest naczynie przelewowe - walec koloru brązowego oraz rura powrotu z odpowietrznikiem automatycznym.

    Cała instalacja chodziła normalnie w oparciu o sterownik pokojowy. W związku z kosmicznymi kwotami prądu będziemy na przyszły sezon grzewczy stawiać piec na pellet ( jesteśmy na etapie wyboru kotła). Od paru dni przestawiłem piec aby działał ciągłością - usunąłem sterownik pokojowy i głowice termostatyczne przejęły rolę zarządzania ciepłem w mieszkaniach.

    Cały układ po odpięciu sterownika pokojowego i ustawieniu głowic na poziomie -1 w pozycji 3 (20 stopni w pomieszczeniu) parter grzejniki w pozycjach 3 i 4, piętro pierwsze pozycje 3, 4, 5 ( pozycja 5 w łazience) zaczął dziwnie pracować. Układ jest głośny, zapowietrza się i jest to bardzo denerwujące. Grzejnik łazienkowy jako najwyżej umiejscowiony na piętrze pierwszym jest ciągle zapowietrzany ale tutaj temat załatwia odpowietrznik automatyczny zamontowany w nim.

    Przy sterowniku pokojowym wszystkie głowice w grzejnikach były na pozycji 5 i nic się nie zapowietrzał, instalacja była cichutka, grzejnik łazienkowy chodził jak bajka.

    Moje pytanie pojawia się do wszystkich speców i praktyków, czy przez przypadek te głowice nie powodują zapowietrzania grzejników na poziomie -1, potem na parterze, a co dalej idzie - zapowietrzanie układu oraz problemy z grzejnikami na piętrze pierwszym.

    Woda nigdzie nie wyparowała, grzejniki odpowietrzałem, syczały, automatyczne odpowietrzniki działają - syczą jak potrzeba.

    Zastanawiam się czy głowice nie powodują zapowietrzania się układu? Jak ustawie grzejniki na pozycje 3 na poziomie -1 i odczekam np 30 minut i przestawię na poziom 5 to słyszę jak woda się wlewa do grzejnika, tak samo na parterze oraz u mnie na pierwszym piętrze.

    Czy zaworem powrotnym i kluczem imbusowym nie skryzować grzejników w piwnicy, a potem na parterze? Może to głupie moje odczucie ale według mnie głowica ustawiona w piwnicy na 3 powoduje to, że woda wolniej dopływa zasilaniem, a szybciej odchodzi powrotem i w grzejniku robi się poduszka powietrza, potem ustawiam na 5 i woda wypycha to powietrze i rurami przenosi po kolei na parter i pierwsze piętro i tam sobie potem odpowietrzniki załatwiają temat i syczą. Czy przykręcenie powrotu według Was by pomogło?
    Do tej pory nigdy nie zapowietrzyła się instalacja, nigdy zaworów powrotu nie przykręcałem, głowice albo były ustawione w pozycji 5 albo nie było ich założonych na dwóch grzejnikach. Głowicami mogę sterować temperaturę precyzyjniej niż sterownikiem pokojowym i dlatego go odpiąłem. Dodam jeszcze to, że przy sterowniku pokojowym czasami na grzejnikach przykręcałem głowice na 3 czy 2 i nie było potem takich akcji, że na pozycji 5 woda się przelewała w grzejniku.

    W instalacji nie było nic grzebane i zmieniane, odpowietrznik automatyczny pieca jest nowy, zawór z sitkiem oczyszczony, pompa pcha wodę 17l/min.
  • Automation24
  • #2
    Wawrzyniec
    Level 38  
    Jeżeli masz pompę na powrocie i ustawioną na duży przepływ to mogą być takie hece. Może pomóc zmniejszenie przepływu lub kryzowanie na powrocie. Teraz (jeżeli pompa na powrocie) przy zamkniętym zaworze termostatycznym pompa wytwarza podciśnienie na odpływie z grzejników i przez to może zaciągać powietrze przez automatyczne odpowietrzniki. Rada - odpowietrzyć przy wyłączonej pompie i zakręcić odpowietrzniki.
  • #3
    gtsla86
    Level 11  
    A naczyniem wzbiorczym nie złapie powietrza? Pompa w tym piecu jest fabrycznie na powrocie. Chyba jeszcze spróbuje skryzować na powrocie piwnice i parter.

    Pompa jest chyba na maksa ustawiona, nie ma na niej biegów tylko programuje się ją jednym przyciskiem.

    Spróbuje skryzować a potem ustawiać pompę.

    Wawrzyniec wrote:
    odpowietrzyć przy wyłączonej pompie i zakręcić odpowietrzniki.


    Zakręcić czarne kapturki?
  • Automation24
  • #4
    Wawrzyniec
    Level 38  
    gtsla86 wrote:
    A naczyniem wzbiorczym nie złapie powietrza?
    Jeżeli jest w nim woda to nie powinna zaciągać powietrza.
    gtsla86 wrote:
    Zakręcić czarne kapturki?
    Tak. Pompa powinna być tak ustawiona żeby grzejniki przy otwartej całkowicie głowicy były chłodniejsze na powrocie o przynajmniej 10 stopni (mówię o wodzie).
  • #5
    gtsla86
    Level 11  
    Ta pompa to grundfos, ma różne ustawienia. Ja mam z tego co kojarzę na maksa ustawioną. Przestawię ją na to co jest w instrukcji i zobaczymy co będzie. potem kryzowanie.

    A co z tą wodą przy przekręcaniu z pozycji 3 na pozycję 5?
  • Helpful post
    #6
    Wawrzyniec
    Level 38  
    Jeden grzejnik powinieneś mieć ustawiony na 5 lub bez głowicy. A swoją drogą jak to jest kocioł elektryczny to powinien mieć zbiornik przeponowy i zawór bezpieczeństwa. Wtedy likwidacja naczynia wzbiorczego, ustawienie odpowiedniego ciśnienia w instalacji i grzejniki przestałyby się zapowietrzać.
    Ja mam kocioł węglowy, przeływ na pompie ok 40l/min ale pompa na zasilaniu i pcha wodę do instalacji, a nie zasysa więc mi się poprzez odpowietrzniki nie zapowietrza jak u ciebie.
    gtsla86 wrote:
    A co z tą wodą przy przekręcaniu z pozycji 3 na pozycję 5?
    Jak będziesz miał zakręcone kapturki na odpowietrznikach to tego efektu nie powinno być bo pompa nie będzie miała którędy zassać powietrza.
  • #7
    gtsla86
    Level 11  
    Wawrzyniec wrote:
    A swoją drogą jak to jest kocioł elektryczny to powinien mieć zbiornik przeponowy i zawór bezpieczeństwa


    Jak go podłączaliśmy to kominek wywalaliśmy i wpięty ten został w układ otwarty. Ten model nie ma zbiornika przeponowego, zawór bezpieczeństwa jest wbudowany w piec.

    Jutro wyłączę piec, ustawie głowice na 5, odpowietrzę grzejniki, zakręcę kapturki i zobaczymy co będzie.

    Jak był sterownik pokojowy to żona na noc zawsze od paru lat wyłączała grzejnik na 2 lub 3 w sypialni albo na 1, a jak rano dzieciaki przychodziły do sypialni to na 5 i nie pamiętam aby woda się przelewała tak jak teraz od paru dni... dramat jakiś z tym jest.

    Dodano po 9 [godziny] 41 [minuty]:

    gtsla86 wrote:
    Jak będziesz miał zakręcone kapturki na odpowietrznikach to tego efektu nie powinno być bo pompa nie będzie miała którędy zassać powietrza.


    Wykonałem tak doradziłeś mi i na obecną chwilę jest dobrze. Przestawiłem pompę, wyłączyłem piec, głowice na 5, odpowietrzyłem grzejniki, zakręciłem kapturki w odpowietrznikach i puściłem piec.

    Temat kryzowania zostawiam na razie. Poczekamy co będzie.
  • #8
    Wawrzyniec
    Level 38  
    Wyjaśnie ci działanie twojego układu na przykładzie: W układzie z pompą na powrocie w rurkach od powrotu pompa wytwarza podciśnienie i dlatego może zasysać przez odpowietrzniki powietrze. Gdybyś założył na najwyższym grzejniku zamiast odpowietrznika manometr to byś to zobaczył. W CO pracującym w układzie zamkniętym sytuacja jest taka sama, z tym że w takim CO w instalacji panuje zawsze ciśnienie które jest większe od podciśnienia które wytwarza pompa. Na manometrze wpiętym zamiast odpowietrznika byłoby to widać. Kiedy na odpowietrznikach w czasie pracy pompy jest lekkie ciśnienie to poprzez odpowietrzniki nie ma możliwości żeby pompa zassała powietrze, natomiast jeżeli w takim grzejniku z jakichś powodów znajdzie się powietrze ciśnienie panujące w układzie wypchnie to powietrze poprzez odpowietrzniki.
  • #9
    gtsla86
    Level 11  
    Cześć.

    Minęło ponad 24 h. Po zmianach w układzie zgodnie z sugestią użytkownika wawrzyniak, wszystko działa rewelacyjnie. Pompa przestawiona, układ odpowietrzony, brak przelewania się wody w grzejnikach nawet jak przestawia się głowicę z 3 na 5, szum w instalacji jakby trochę mniejszy.

    Pozostał jeden problem, a mianowicie przelewająca się woda w grzejniku łazienkowym. Wrzucam amatorski schemat jak to wygląda teraz u mnie. Przepraszam za jakość ale jestem między jednym telkiem, a drugim i nie robiłem tego od linijki. Pompa jest na zasilaniu. Nie mam pionów pobudowanych do każdego piętra, mam w zasadzie powrót i zasilanie na strychu wyprowadzone. Najwyższy grzejnik mam łazienkowy zasilony od góry i ma on odpietrznik automatyczny na powrocie oraz drugi na najwyższym punkcie rury od zasilnia w suficie. Na schemacie to zaznaczyłem.Zapowietrzone grzejniki po podłączeniu głowic termostatycznych
  • Helpful post
    #10
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Szczerze mówiąc, nie jest to najlepsza instalacja. Powroty są dobrze ułożone, ale poziomy zasilania powinny być powyżej grzejników (by napełniając instalację przez powrót samo się odpowietrzało). Na szczęście są odpowietrzniki przy każdym grzejniku i dzięki temu to działa. Grzejnik w łazience jest najwyżej, więc tam się gromadzi powietrze (gdyby gałązka zasilająca była powyżej górnej krawędzi grzejnika, to powietrze by uchodziło do naczynia). Ja bym to zrobił tak, że poziomy zasilania bym dał powyżej górnej krawędzi grzejników (tak się powinno robić, by grzejniki nie trzeba było wiecznie odpowietrzać kaloryferów).
  • #11
    Wawrzyniec
    Level 38  
    Pewnie będziesz musiał kilkakrotnie odpowietrzać ten grzejnik zarówno na zasilaniu jak i na powrocie.
  • Helpful post
    #12
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Tak powinna być wykonana instalacja: Zapowietrzone grzejniki po podłączeniu głowic termostatycznych
  • #13
    gtsla86
    Level 11  
    Zbigniew Rusek wrote:
    Tak powinna być wykonana instalacja:


    Dzięki. Będę przerabiał i tak wszystko na przyszły sezon grzewczy gdyż odchodzimy od elektrycznego pieca i dajemy na pellet. Super że każdy zrozumiał rysunek na kolanie i sposób prowadzenia rur. Teraz jedynie to ja mogę wstawić trójniki na rurach zasilających i zbudować pion w każdym mieszkaniu.

    Chciałem generalnie uniknąć rur po ścianie puszczonych pionów w górę i zakończonych odpowietrznikami, ale w tych mieszkaniach na dole pod najem to nie ma wyjścia, trzeba to zrobić. u siebie w mieszkaniu na górze to wkuje się w ścianę i zakończę na strychu odpowietrznikami.

    Jak będą takie cyrki z działaniem głowic to nie ma rady. Trzeba przerobić. Jedyny pozytyw to to że rury PP z włóknem szklanym...
  • #14
    dziubek102
    Heating systems specialist
    Jeżeli już nie ma.innego źródła ciepła to o wiele wiele taniej bedzie zrobić z tego układ zamknięty. Odpowiednie naczynie przeponowe i bez kucia i prucia....
  • #15
    Wawrzyniec
    Level 38  
    Instalacja z kotłem na pellet może pracować w układzie zamkniętym, tak samo kocioł elektryczny. Koszt zakupu zbiornika przeponowego i podłączenia go łącznie z wyeliminowaniem naczynia przelewowego nie będzie duży, a zaoszczędzi niepotrzebnych w układzie zamkniętym przeróbek prowadzenia rur. Naczynie przelewowe musi być przy kotle zasypowym węglowym, przy innych kotłach zbędny.
  • #16
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    gtsla86 wrote:
    Zbigniew Rusek wrote:
    Tak powinna być wykonana instalacja:


    Dzięki. Będę przerabiał i tak wszystko na przyszły sezon grzewczy gdyż odchodzimy od elektrycznego pieca i dajemy na pellet. Super że każdy zrozumiał rysunek na kolanie i sposób prowadzenia rur. Teraz jedynie to ja mogę wstawić trójniki na rurach zasilających i zbudować pion w każdym mieszkaniu.

    Chciałem generalnie uniknąć rur po ścianie puszczonych pionów w górę i zakończonych odpowietrznikami, ale w tych mieszkaniach na dole pod najem to nie ma wyjścia, trzeba to zrobić. u siebie w mieszkaniu na górze to wkuje się w ścianę i zakończę na strychu odpowietrznikami.

    Jak będą takie cyrki z działaniem głowic to nie ma rady. Trzeba przerobić. Jedyny pozytyw to to że rury PP z włóknem szklanym...

    Rysunek nie jest staranny, ale chodzi o zasadę. Tak, jak narysowałem (na bazie ryciny z tą wadliwą instalacją) podczas napełniania instalacji przez powrót powietrze samo będzie uchodzić do odpowietrzników pionów (nawet nie byłoby konieczności stosowania odpowietrzników na każdym grzejniku, ale lepiej, gdy są) a każde zatrzymanie pompy (zrównanie ciśnienia zasilania z powrotem) spowoduje samoczynne odpowietrzenie grzejników.