Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka AEG lavamat 70640 update

19 Paź 2005 23:08 6491 10
  • Poziom 12  
    Witam forumowiczów!

Pralka dziwnie zachowuje się już chwilę po wystartowaniu programu prania. W trakcie wybierania programu i funkcji dodatkowych, pokazuje orientacyjny czas wykonania wybranego cylku prania, np. 92 (min.).
    Początkowo pracuje normalnie, by po jakimś czasie (zauważyłem trzy czasy: niemalże natychmiast, po kilku sekundach lub po kilku minutach) przeskoczyć na 3 min., a następnie wypompować wodę z bębna i zakończyć pracę. Nie wykonuje całych sekwencji prania, płukania i wirowania.

Już raz był fachowiec (pralka jest jeszcze na gwarancji) ok. 2 mies. temu po podobnym objawie (ale wtedy przeskoki programu zdarzały się raz na 5-6 cyklów). Podumał, pooglądał i stwierdził, że te pralki się nie psują. Nie było żadnego błędu w pamięci. Przyczynę usterki zlokalizował w nieprawidłowym zamontowaniu węża odpływowego, który z odpływem połączony był syfonem kątowym z kulką. Zalecił usunięcie tej kulki argumentując, że blokuje ona odpływ wody.

Jak widać nie była to przyczyna problemów.

Teraz sam jestem ciekaw co się dzieje z tym sprzętem. Może ktoś na forum miał doświadczenia z tego typu urządzeniami?
    Chętnie przeczytam pytania i porady.
  • Specjalista AGD
    no u mnie w domu pracuje model 72720
    maszyna ma 6 lat i żadnych problemów
    ale zastanówmy się co może byc nie tak:
    - wyczyść filtr na dole w pompie
    -sprawdź dokładnie czy w łączniku miedzy zbiornikiem a filtrem cos niezalega
    - poczyść sitko na weżu dolotowym
    - sprawdź stan szczotek na silniku
    - sprawdź czy na dole nie zbiera sie woda
    - sprawdź czy na pralke nic nie kapie

jak nadal bedzie źle odpisz

Dodano po 5 [minuty]:

aa zapomniałem jeszcze dodać abyś przeczyscił weże hydrostatów

poza tym gratuluje dobrego wyboru
    AEG naprawde żadko się psuje
  • Poziom 16  
    wygląda to na uszkodzony programator, skoro sama kończy w dowolnym momencie,
    moja rada: męczyć serwis, bo po gwarancji koszty np.programatora będą duuuuuuuuuuuuuuuże:cry:
  • Poziom 12  
    Dziękuję za odzew.

Sprawdziłem filtr (był minimalny osad) i odpływ (był czysty i drożny).
    Dolna część gumowego kołnierza (ta gruba uszczelka drzwiczek) była pokryta gęstym, mocno przylegającym osadem.

Sprzęt jest na gwarancji, nie chę go otwierać (czy przewody hydrostatów i inne elementy można przeczyścić i sprawdzić nie zrywając plomb, np. od dołu, po przechyleniu?).
    Proszę uwierzyć mi, że chętnie bym ją rozebrał.;-)

Czy problemy spowodowane mogą być osadem lub kamieniem zgromadzonym na elementach połączonych z bębnem?

O programatorze też myślałem, ale wydaje mi się, że dobrze byłoby wyeliminować inne potencjalne przyczyny.
  • Poziom 16  
    jest na grawancji więc po co sobie problemy robić :cry:
    AEG nie ma żadnych plomb, spokojnie można otworzyć :D

jeśli chcesz się pobawić:
    odczyt błędów z pamięci i tryb diagnostyczny, różne fazy pracy, pobór,grzanie wirowanie itd.:

Moderowany przez skryn:

Posty scaliłem.

• Poziom 12  
    Dziękuje za rzeczowe odpowiedzi.

Biorę się za sprawdzanie.
    Nie zapomnę zamieścić kolejnych informacji.
    Udało mi się skorzystać z programu serwisowego.
    Załączam jego wynik.
    Oczywiście oczekuję na dalsze komentarze.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Kod E84 oznacza uszkodzony obwód kontrolny triaka pompy cyrkulacyjnej- do wymiany elektronika.
    Tak jest napisane w serwisówce.
    Pralka jest jeszcze na gwarancji i radzę pospieszyć się z reklamacją, bo potem zabulisz kupę kasy za nowy moduł (o ile na pewno jest uszkodzony).
  • Poziom 16  
    SKRYN ma rację , biegiem do seriwisu , hehe :D
    bo nowy program to ok. 300 zł,
    czasem jest to przypadek, spróbuj jeszcze raz :D
  • Poziom 12  
    Dzięki za informację.

Tak jak napisałem, kod E84 widniał przed wykonaniem programu serwisowego.

Odczyt sprawdzałem kilka razy.

P.S.
    Serwis już się wybiera.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Wszystkim uczestnikom dziękuję za komentarze.
    Sprzęt mam już sprawny - został naprawiony przez serwis.

Diagnoza uszkodzenia elektroniki do sterowania pompą cyrkulacyjną potwierdziła się. Po wymontowaniu modułu zauważalne były ślady przegrzania się głównego cheap'a co świadczyć może o przeciążeniu i/lub zwarciu. Wymieniono też samą pompę, która była prawdopodobną przyczyną uszkodzenia modułu.

Z rozmowy z serwisantem wynikło, że koszt (w serwisie) pompy to ok. 150zł, a modułu przeszło 1000zł. Także naprawa uszkodzenia z własnej kieszeni wyniosłaby tyle, ile w tej chwili cena nowej, całkiem dobrej pralki.
    Jeszcze jedna podobna awaria, a wspomnę "franię".

Pozdrowienia.