Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

globus jakby "zawieszony w powietrzu"...

macwys 19 Paź 2005 23:13 5166 14
  • #1 19 Paź 2005 23:13
    macwys
    Poziom 10  

Widziałem globus który był tak jakby "zawieszony w powietrzu" to znaczy z góry i zdołu były elektromagnesy i go odpychały jeden w góre jeden w dół i siły równoważyły się i był tak jakby zawieszony. I chciałbym takie coś skonstrułować, (elektro-magne umiem zbudować jak by co) tylko niekoniecznie coś dużego na początek może to być np. szpila. I chciałem zapytac czy skonstrułowanie takiego czegoś w domowych warunkach jest wogule możliwe, i czy będe miał problem z tym że zrobie dwa elekro magnesy a jeden będzie troszke silniejszy od drugiego i nici z wszystkiego. Może ktoś takie coś prubował robić? A i jeszcze jedno pytanie czy da się zbudować elektro-magnes taki żeby zamiast przyciągać metal to go odpychał? Czekam na odpowiedz z góry dziękuje. I jak moje pytania są troch głópie i amatorskie i umieszczone w złym dziale to pszepraszam ale niewiedziałem gdzie mam się zwrucić o pomoc.

0 14
  • #2 19 Paź 2005 23:22
    wzagra
    Poziom 33  

w sumie wystarczy jeden elektromagnes i układ elektroniczny.. w EdW, w którymś z niedawnych numerów (12/2004), był taki projekcik - MAGLEW (czy jakoś tak)...
    nie jest to trudne - trzeba elektromagnes sterować układem elektronicznym podłączonym do elementu fotoelektrycznego (fotodioda, fototranzystor)...
    elektromagnes utrzymuje przedmiot magnetyczny na pewnej wysokosci, jak się za bardzo zbliży - zmiejsza się strumien swiatła padającego na fotoelement i to powoduje zmniejszenie prądu na elektromagnesie i przedmiot spada niżej, wzrasta prąd na elektromagnesie; sytuacja sie powtarza...

0
  • #3 20 Paź 2005 14:43
    macwys
    Poziom 10  

Aha, a jak mam zrobić elektro-magnes który będzie odpychał zamiast przyciągać, mam zastosować jakiś układ elektroniczny??

0
  • #4 20 Paź 2005 18:47
    wzagra
    Poziom 33  

tten elektromagnes przyciąga - globus jest jakby zawieszony na polu magnetycznym...

narazie masz prymitywny rysunek, który pozwoli ci zrozumieć zasadę działania...
    ..jeżeli chodzi o odpychanie zasada działania byłaby z grubsza taka sama, tylko elektromagnesy (wg mnie powinno ich być co najmniej trzy żeby to było stabilne) powinny być umieszczone na dole, sterowanie na takiej samej zasadzie jak z elektromagnesem u góry. element odpychany powinien być magnesem (tylko jak zapewnić stabilność, żeby się nie odwrócił?) skierowanym takim samym biegunem do elektromagnesów jakie wytwarzaja pole elektromagnetyczne (tzn. N do N lub S do S)... ale to wydaje mi się dużo bardziej skomplikowane...
    ..chociaż jest takie zjawisko jak lewitacja magnetyczna nadprzewodnika efekt Meissnera)...

0
  • #6 20 Paź 2005 22:30
    macwys
    Poziom 10  

Spoko, już troche kumam ale prosze powiedzcie mi jak zrobić najprostrzy elektro-magnes "odpychający" chcem żeby zamiast przyciągać metal odpychał go.

0
  • #7 21 Paź 2005 06:22
    wzagra
    Poziom 33  

przeczytałeśco napisałem? kazdy elektromagnes jest tak samo przyciągający jak i odpychający ale inny magnes lub elektromagnes... kwestia biegunowości..
    poszukaj w googlach o zjawisku lewitacja magnetyczna nadprzewodnika (efekt Meissnera)

0
  • #8 21 Paź 2005 19:35
    macwys
    Poziom 10  

No szukałem na goglach i innych stronkach, ale dalej niewiem jak mam zrobić ten odpychający elektro-magnes :( mógł by mi ktoś pomuc, ktoś to robił z was? Prosze o pomoc.

0
  • #9 21 Paź 2005 20:44
    arturavs
    Poziom 39  

Witam. NIE MA ELEKTROMAGNESÓW ODPYCHAJĄCYCH!!!.Każdy przyciąga(materiały ferromagnetyczne), chyba że jako materiał z którym ma pracować jest zwykły magnes, wtedy może odpychać lub przyciągać(zależnie od biegunowości magnesu i kierunku prądu w uzwojeniu ).Kolego podstawy fizyki!!!

Pozdrawiam i powodzenia !!!
    Artur

0
  • #10 21 Paź 2005 21:13
    macwys
    Poziom 10  

No ok już chyba rozumiem, to teraz podpowiedzcie mi jak mam stworzyć takie "użądzonko" co by odpychało metal.

0
  • #12 24 Paź 2005 18:12
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Nie będzie ten układ działał (tranzystor wykonawczy jest odwrotnie połączony a poza tym wzrost strumienia światła ma powodować spadek siły przyciągania elektromagnesu.

W tym levitronie z kulą ziemską oba elektromagnesy były przyciągające !

Układ sterowania regulując proporcje sił przyciągania obu elektromagnesów stabilizował kulę w powietrzu !

0
  • #13 25 Paź 2005 14:50
    BurnIt
    Poziom 16  

CO jest lepsze do elektromagnesu - śruba czy kawałek ferrytu???

0
  • #14 11 Kwi 2007 22:14
    napster1q
    Poziom 9  

jak zrobić ten lewitron bez użycia prądu tylko z odpowiedni ustawionych magnetycznych metali czy ktoś ma schemat
    Z góry dzięki :)

0