Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Konica Minolta Bizhub C224e - Przedozowuje toner C

copyman 17 Feb 2021 19:44 1062 15
 • #1
  copyman
  Photocopiers specialist
  Maszyna jak w temacie. Przebieg 129 tys. Po instalacji u klienta w ciągu miesiąca wyciągnęła niebieski deweloper. Uzupełniłem i przy okazji wymieniłem tez bęben na oryginalny moduł z przebiegiem ok 30 tys. żeby wyeliminować bęben jako przyczynę . Nasycenie idealne ok 7% i miesiąc spokoju . Po miesiącu to samo. Tym razem jednak podmieniona cała wywoływaczka na prawie nową , zainicjowana na oryginalnym czujniku TCR więc czujnik odpada , odczyty idealne i kiedy myślałem że problem się rozwiązał maszyna zaczęła przeginać z dobieraniem tonera. Odczyty szybują w kosmos w okolice 12% co powoduje wyrzucanie błędu wewnętrznego i blokadę urządzenia . Wyjałowienie powoduje że po spadku do 7% zaczyna rosnąć i znów szybuje do 12 a pewnie gdyby nie błąd wewnętrzny to jeszcze wyżej . Dewelopera nie wyciąga . Toner oryginał , taśma transferowa nowa , oryginalna , bęben już podmieniony więc to nie jego wina. Firmware zaktualizowany do najnowszego . Brak mi pomysłów dlaczego nie poprzestaje na 7% tylko z uporem maniaka podaje toner. Sprawdziłem też napęd tonera i podawania do wywoływaczki - działa idealnie . Macie jakieś pomysły ?

  C.
 • #2
  nacpany_rzelkami
  Level 13  
  Hejo. Jak nic objaw rąbniętej elektrody, jakby siatka miała przebicie i maszyna dozuje i dozuje i dozuje i przewala cały toner pod skrobak zapylając siatkę robiąc przebicie i żre starter. No ale jak mówisz, że moduł bębna podmieniłeś ....hmmm. Może przy sprężynkach HV w maszynie gdzie moduł bębna styka się z HV jest przebicie, albo sama płyta HV rąbnięta i tańczy napięciami.
 • #3
  copyman
  Photocopiers specialist
  Sęk w tym że deweloper jest w module . Pierwotnie faktycznie maszyna go wyciągnęła raz i drugi ale po wymianie modułu bębna i wywoływaczki ten temat jest opanowany. Zatem HV nie jest tu winne. Wczoraj byłem przy niej i co ciekawe C miało właściwy poziom … Tylko to pozorna normalizacja. Za 2 dni znów może oscylować w okolicach 12% :(

  C.
 • #4
  mib3
  Level 23  
  Jak masz możliwość podmień hoper.
  M.
 • #5
  nacpany_rzelkami
  Level 13  
  mib3 wrote:
  Jak masz możliwość podmień hoper.
  M.


  Hopper uruchamiany jest sygnałem z czujnika ATDC...ksero gada... mało mam tonera, uruchom silnik dozujący, hopper ma swój czujnik poziomu toneru, takie listki... jakby pływaki - chyba ... poziom toneru spada włącza silnik obracający butlą tonera i wrzuca w pośrednik toner, a jakby cały czas dozował to wreszcie zapchałoby wywoływaczkę, stanęły by mieszadła, i jeden wielki tryk tryk tryk było by słychać, a jak jakimś cudem by wypluła toner to ten cyan kończył by się co 3 dni.... Kurde ja jakoś nie wierzę tym kupowanym czujnikom atdc. Wiele razy mnie zawiodły. Wywoływaczka jałowa sam starter zero toneru, a on pokazuje mi 7,2% :/ a kopii brak, to jakaś bzdura. Jeden chińczyk wyśpi się i zrobi 100 chipów poprawnie, na następnej zmianie trafi się jakaś ciamajda i zrobi 300 sztuk i za grubo powlecze płytkę powłoką konforemową co zabezpiecza przed działaniem środowiska np - nie wiem co tam stosują... i już taki czujnik jest wielką kupą bo błędnie czyta gęstość tonera względem dewelopera, więc wymyśliłem sobie reseter, od 2 lat przestałem wymieniać czujniki wraz z chipem, wymieniam deweloper i wstrzelam- resetuję na oryginalnym chipie tym co był od nowości w wywoływaczce , który zawsze był w maszynie i od tamtej pory nie ma problemu. Nie rzygają maszyny tonerem, nie dozują za mało.
 • #6
  copyman
  Photocopiers specialist
  Sęk w tym że chip (czujnik TCR) jest ORYGINALNY ! Nie ufam chińskim zamiennikom !

  C.
 • Helpful post
  #7
  nacpany_rzelkami
  Level 13  
  To jak mówisz, że wszystko oryginalne, w kserze jest zero przebić na wysokim.... to zostaje mi jeden pomysł. Zapisał się jakiś error przy odczytach stabilizacji obrazu, odczycie TCR czy przy sterowaniem napięciami. Tym wszystkim steruje jedna mała płytka, która posiada Numer A02EH007. Po wymianie tej płytki maszyna zeruje sobie wszystkie materiały eksploatacyjne tak jakby były nowe + dostaje ustawienia fabryczne oryginalnych napięć, siatki, elektrod i wszystkiego innego - inicjalizacja w opcjach serwisowych nie dotyka tego, przywraca jedynie domyślne ustawienia użytkowników i administratora itp. Po wymianie tej płytki kopia robi się żyleta, jedynie trzeba wpisać licencje bo kopiarka po wymianie beczy, że ma błąd licencji. A i nie da rady przełożyć tej płytki z innej maszyny, znaczy da radę, ale cały wydruk będzie rozwalony. Po wydruku ptaszka wszystko będzie przesunięte względem siebie coś w stylu 3D i żadna stabilizacja nie pomaga wtedy - przetestowałem to wiele razy, tylko nowa zadziała. Płytka ta jest za wysokim w maszynie przykręcona dwoma śrubkami.

  Konica Minolta Bizhub C224e - Przedozowuje toner C
 • #8
  copyman
  Photocopiers specialist
  Dobra , jestem w stanie to zrozumieć . Jeżeli maszyna potrafi działać przez 2 miesiące idealnie a potem dostać na łeb i to tylko z jednym kolorem ? Jaka gwarancja że po tym zabiegu i wyczyszczeniu jej za chwile ten problem nie wróci i nie zapisze ponownie błędu podczas stabilizacji ? Wymiana płytki za każdym razem ? Ten problem siedzi znacznie głębiej niż myślimy i bez dokładnej analizy sposobu dobierania tonera poprzez kilkukrotne dzienne odczyty z Level History nie ogarniemy co i jak . Niemniej dzięki za podpowiedź :)

  C.
 • #9
  nacpany_rzelkami
  Level 13  
  Spoko, ewentualnie odsuń bęben od wywoływaczki. Odkręć zabierak co kręci bębnem, poluzuj dwie śrubki pod nim, przesuń krzywkę robiąc większy dystans od wywoływaczki i patrzaj jak się zachowuje. Może w maszynie coś jest lekko krzywe np. szyna w którą wjeżdża bęben albo wywoływaczka i np. folia przy wywoływaczce na spodniej części wałka jest zbyt blisko bębna i jak wałek się kręci to narzuca deweloper na ta folię bo jest za blisko bębna i go wysypuje, wyżera .... hmmm sam już nie wiem :P

  Konica Minolta Bizhub C224e - Przedozowuje toner C
 • #10
  krystian k
  Photocopiers specialist
  Witam

  Cos wiadomo w temacie ? u mnie czarny kolor tak działa , na starych bębnach tak było , na nowych jest tak samo i po wymianie nowego zespołu developera świeżo wyjętego kartonu - działało przez ok 7 dni i znowu przedozowana
 • #11
  nacpany_rzelkami
  Level 13  
  O akurat tydzień temu trafiła mi się maszyna z identycznymi objawami, zjechała na serwis właśnie z takim problemem do naprawy. Przypominałem sobie ten temat stąd, nie kombinując nic po prostu od razu wymieniłem płytkę za pojemnikiem na zużyty toner - tą co są do niej podłączone wywoływaczki i kurde pany .... jak ręką odjął TCR wszystkie trzyma na poziomie 6,28%,6,19%,6,21%,6,17%. To ona wysyłała błędne informacje albo odczytywała z czujnika ATDC.
 • #12
  copyman
  Photocopiers specialist
  Była wymieniana jakis czas temu w akcie desperacji. Po tym zabiegu wszystkie TCR się rozjechały na max ! Myśle że można iść w tym kierunku jednak trzeba zainicjować lub wymienić wszystkie wywoływaczki bo ta „nowa” płyta nie czyta wskazań prawidłowo albo pamięta poprzednie zainicjowane. Mam na chwile obecną maszynę na podmianę . Skończy się na tym że wymienimy wadliwe urządzenie .

  C.
 • #13
  nacpany_rzelkami
  Level 13  
  Tak, rzeczywiście po wymianie płytki reseterem wstrzeliłem wywoływaczki ponownie, zostawiając chipy bez wymiany. Maszyna zrobiła inicjalizacje deweloperów i działa normalnie już.
 • #14
  nacpany_rzelkami
  Level 13  
  Ja tak dla potwierdzenia... 1000% wymiana płytki pomogła. Minęło już trochę czasu i nie mam zgłoszenia o ponownym pojawieniu się kodu przedozowania.
 • #15
  Bitels85
  Level 25  
  Kolego C. uporałeś się z tematem?
 • #16
  copyman
  Photocopiers specialist
  Poniekąd tak … Wyjałowiłem ponownie , puściłem jeszcze raz reset , zrobiłem około 100 testów na C i kiedy poziom lekko wzrósł ustawiłem w poziomie TCR wartość na -3 . Obecnie nasycenie C jest optymalne a zadana wartość jest cały czas niższa od tej prawidłowej. Niemniej jednak jest spokój od (tfu , tfu , tfu :) ) dłuższego czasu. Problem imho jest jednak nie do końca rozwikłany.

  C.