Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana łożysk w pralkach ze zbiornikiem wymagajacym rozcinania

17 Feb 2021 22:40 195 2
  • Level 10  
    Jak to jest z tą wymianą łożysk ? Wbrew pozorom nie tak łatwo znaleźć aktualny wątek. Są jakieś stare, sprzed 10-15 lat, gdzie głównie straszono w najlepszym wypadku dużym ryzykiem niepowodzenia takiej naprawy w najgorszym zniszczeniem łazienki wirującym po niej bębnem. Tymczasem dzisiaj jest wiele stron internetowych oferujących usługi wymiany łożysk i sklejenie rozciętych połówek zbiornika poprzez "spawanie" czyli wtopienie gorącym powietrzem paska materiału zbliżonego składem do obudowy . Allegrowicz z Gdańska miał taka usługę w ofercie jeszcze w 2020 roku ale konto jest zawieszone. Podobnie inna firma z Jastrzębia Zdroju działająca od 2016 r. - wyświetla komunikat o zaprzestaniu działalności z powodów "osobistych". Jest np. inna strona z tamtych okolic, która chwali się 50 000 naprawionych zbiorników. W internecie jest dziesiątki tutoriali i filmików z całego świata, na których te zbiorniki po wymianie łożysk są łączone uszczelniaczem/klejem i skręcane wkrętami do tworzyw/śrubami z nakrętkami. Techniki są różne, od cięcia szlifierką kątową, wyrzynarką po cięcie ręczne piłą do tworzyw, łączenie od drewno-wkrętów, wkrętów do tworzyw, z pietyzmem zaznaczanymi punktami łączeń co ok. 4-5 cm, po śruby z nakrętkami i podkładkami. Za narzędzia służą młotki metalowe lub gumowe, małe koła pasowe, przecinaki lub np. grube śruby z dużymi podkładkami. Jako uszczelniacz stosowany jest przeważnie elastyczny silikon typu all in one w cenie około 30 zł/ tuba. Choć czytałem rady typu klej do PP - taki zestawik z oczyszczaczem i primerem to koszt ok 100 zł. Jedni dają go niechlujnie na przecięte krawędzie nawet nie czyszcząc wiór z tworzywa, inni przecierają starannie nożykiem i papierem ściernym. Przy zakładaniu uszczelniacza jedni ni c nie dają, inni smar a jeszcze inni pasty uszczelniające. Koszt takiej usługi to ok. 300 zł lub 200 zł jeżeli sami wymontujemy i wyślemy do naprawy a potem zamontujemy zespół piorący. Osoby które same wymieniały piszą o koszcie 50-70 zł. Koszt nowego zespołu piorącego kształtuje się w granicach od 400 do 700 zł. Przy pralce wartej wartej w momencie naprawy kilkaset zł raczej nie ma sensu ta opcja.
    Wymiana łożysk w pralkach ze zbiornikiem wymagajacym rozcinania
  • TermopastyTermopasty
  • Level 38  
    Samodzielna wymiana łożysk to masakra. Szkoda czasu. Zrobiłem to raz - praca godna więźniów. Jak wymienisz łożyska, to zespoję się fartuch lub elektronika. Może pompa, a może coś innego.

Kupiłem teraz tanią, niemiecką, pralkę. Jakieś 930 zł z dostawą i wniesieniem. Pojęcia nie mam, czy ma bęben rozbieralny. Najważniejsze, że jestem ekologiczny. Jak sie zepsuje to nadal będe eko, ponieważ ta pralka ma programy eko, i zastąpię ja nową - nie przejmującą się, ponieważ mam w pralce programy eko - i kupię nowa. Stara zabiorą, nowa dowiozą, spalą przy tym paliwa nieodnawialne, ale ja jestem eko!

Kup nową pralkę, nie rozcinaj bębna, i bądź eko!
  • Level 25  
    Kupiłem jakiś rok temu używaną pralkę za niewielkie pieniądze bo była ładna. Jak się okazało już w domu sprzedający chciał się jej pozbyć bo już łożyska huczały a ponoć tylko 2 lata pracowała.
    Wyjąłem bęben, nawierciłem chyba z 20 otworów po obwodzie, i rozciąłem go w miejscu zgrzewu, chcąc uniknąć wiórów to ciałem drutem khantalowym, teraz wiem że to jest silny pomysł i najlepiej to chyba jakieś wolnoobrotowe narzędzie lub ręczna piłka.
    Po otwarciu bębna, wymieniłem łożyska i uszczelniacz, całość skleiłem na klej poliuretanowy używany do wklejania szyb samochodowych, skoro tam daje radę z wodą i chemią do mycia to i tu powinien dać radę. Skręciłem całość na śruby chyba M5 przez wcześniej wywiercone otwory. Całość działa, nie cieknie, koszt naprawy to jakieś 50zl na materiały i że 4h roboty.