Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nitecore NU30 - wnętrze latarki czołowej

a_noob 18 Feb 2021 08:08 1959 10
  • Nitecore NU30 - wnętrze latarki czołowej
    Od jakiegoś czasu mam w posiadaniu latarkę czołową firmy Nitecore model NU30. Ze względu na pewne problemy w jej działaniu, postanowiłem zajrzeć do jej wnętrza, zlokalizować usterkę i przy okazji nakręcić o tym film. Nie jest to oczywiści profesjonalna analiza budowy, jedynie luźny wywód amatora.

Dodatkowo zamieszczam dwa zdjęcia płytki latarki, gdyby ktoś chciał zerknąć na nią w wyższej rozdzielczości. Co również może kogoś tutaj ciekawić, a na filmie o tym nie wspomniałem, to model zastosowanego mikrokontrolera STM8L051F3. Sam mikrokontroler jest aktywny przez ok 2-3 sekundy od ostatniej akcji i przez ten czas cały układ z akumulatora pobiera trochę ponad 3 mA, później przechodzi w stan uśpienia i pobór spada do 15 µA. Co ciekawe stan uśpienia występuje również podczas pracy latarki, wyraźnie to widać w najniższym trybie, po którego uruchomieniu prąd płynący z ogniwa wynosi ponad 5 mA i po chwili spada do 2 mA, które prawie w całości płyną do diody.

Nitecore NU30 - wnętrze latarki czołowej Nitecore NU30 - wnętrze latarki czołowej

Link

Podczas nagrywania filmu latarka działała poprawnie, więc nie mogłem przedstawić na nim usterki ale później przypomniałem sobie, że miałem załadowany na YT krótki filmik, który podsyłałem koledze do analizy.

Link

Cool! Ranking DIY
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
    About Author
    a_noob
    Level 22  
    YouTube: @CatLighting
    Instagram: @CatLighting
    Facebook: @CatLighting
    Grupa FB: Maker Poland
    Has specialization in: oświetlenie, reklama, tworzenie
    a_noob wrote 657 posts with rating 375, helped 14 times. Been with us since 2005 year.
    dprzyb
    Level 16  
    Ja również jak tylko zobaczyłem to ogniwo to pomyślałem, że wygląda na spuchnięte.
    Nie masz jakiejś ładowarki modelarskiej typu Imax B6 mini żeby je lepiej sprawdzić?
    a_noob
    Level 22  
    No właśnie o to chodzi, że nie mam, ostatnio się do niej przymierzałem i na tym się skończyło ;)

Co nie zmienia faktu, że tego ogniwa i tak nie będę już ładował bo się "cykam", ze względu na to, że rośnie podczas tego procesu.
    Podejrzewam, że cała sytuacja wystąpiła poprzez głębokie rozładowanie akumulatora. Podczas pracy pod większym obciążeniem, zejście do 2.2 V może i nie jest straszne, bo po wyłączeniu latarki napięcie szybko wraca do bezpiecznej wartości. Jednak w trybie najniższym, gdy pobór z akumulatora wynosi 2 mA, takie rozładowanie to pewna śmierć dla niego, a mogło się tak stać, bo latarkę nosiłem na co dzień przy sobie i przyciski pracują na tyle lekko, że czasami uruchamiała się w kieszeni. Nie trudno sobie wyobrazić taki scenariusz, że akumulator był już rozładowany, latarka odpaliła się w kieszeni podczas powrotu do domu, ja odwieszam kurtkę z latarką na wieszak i dopiero następnego dnia wieczorem wyciągam rozładowaną latarkę, zupełnie nie zdając sobie sprawy, z togo, że była uruchomiona i do jakiego stopnia jest rozładowana. A mogło tak się stać nawet kilka razy... mam jeszcze mniejszy i nowszy model NU17, w którym to poprawili i to przesadnie. W jego przypadku przyciski są znacznie mniejsze i ciężko pracują, w cienkich rękawicach prawie nie da się jej obsługiwać, do tego ma osłonę uniemożliwiającą wciśnięcie czegokolwiek po złożeniu latarki.
    dprzyb
    Level 16  
    Właśnie nie jestem pewien w którym momencie ogniwo musi osiągnąć krytyczne napięcie rozładowania żeby móc mówić o głębokim rozładowaniu.
    W ładowarkach modelarskich przy pomiarze pojemności jest tak, że po naładowaniu ogniwa do pełna następuje jego rozładowanie do ustalonego poziomu napięcia. W momencie gdy napięcie spadnie do ustalonej wartości ładowarka kończy etap rozładowania. I nie ma tu znaczenia fakt, że po chwili napięcie ogniwa wzrośnie np. o 0,5V.
    Więc jeśli rozładowałeś ogniwo do 2,2V to IMO wprowadziłeś je w stan głębokiego rozładowania.
    A sam fakt, że Ci się to udało oznacza, że latarka nie posiada zabezpieczenia przed nadmiernym rozładowaniem.
    Ja mam latarki marki Convoy i w nich gdy napięcie na ogniwie spadnie do ok. 3V to włącza się zabezpieczenie i odcina zasilanie.
    a_noob
    Level 22  
    Convoya jeszcze nigdy nie doprowadziłem do odcięcia, mryganie występujące wcześniej, zbytnio mnie wnerwia ;) ale podoba mi się, że jest jakaś sygnalizacja tego stanu, tutaj orientujesz dopiero w momencie jak się robi ciemno przed oczami. Fajnie byłoby znaleźć akumulator z zabezpieczeniem przed nadmiernym rozładowaniem, ewentualnie coś dorobić. A najlepiej gdyby był dostępny zmodyfikowany soft do mikrokontrolera.
    dprzyb
    Level 16  
    W sumie dziwna dla mnie sprawa z tym brakiem zabezpieczenia, bo choć nie mam żadnej latarki Nitecore to samą markę postrzegałem pozytywnie. Może nie poziom Skilhunt'a ale takiego Convoy'a czy Sofirna na pewno (moja subiektywna opinia, innej marki niż Convoy nie miałem)
    artbi881
    Level 24  
    Witam, będę krytyczny, wybulony akumulatorek i nie ma co piany toczyć układ sterowania led-ami na dzień dzisiejszy jest multum rozwiązań, sama główna LED nić rewelacyjnego (xhp50 , 70 itp miało by coś godnego ).
    a_noob
    Level 22  
    dprzyb wrote:
    (...)latarki Nitecore to samą markę postrzegałem pozytywnie.

Ja także, a teraz mam spory niesmak. Sama latarka jest naprawdę fajnie i solidnie wykonana, do tego jest wygodna i lekka (jak na swoje parametry). To wszystko mi wygląda na celowy zabieg, latarka umiera po jakimś czasie, ale mamy pozytywne doznania z użytkowania, więc kupujemy następną. Chociaż tu problemy zaczęły się szybko, może to był jakiś leżak magazynowy do tego wszystkiego, kupiłem ją już po zakończeniu produkcji tego modelu.

artbi881 wrote:
    Witam, będę krytyczny, wybulony akumulatorek i nie ma co piany toczyć układ sterowania led-ami na dzień dzisiejszy jest multum rozwiązań, sama główna LED nić rewelacyjnego (xhp50 , 70 itp miało by coś godnego ).

Jeżeli chodzi o sterowanie diodami, to tu autorskie rozwiązanie Nitecore jest naprawdę ok, nie mam nic do zarzucenia. Największą i niewybaczalną wtopą jest brak zabezpieczenia akumulatora w nierozbieralnej konstrukcji. Co do zastosowanej diody głównej, to XHP nie było chyba jeszcze na rynku, gdy ta latarka była wypuszczana, tu jest XP-G2, w nowszym, obecnie produkowanym modelu jest XP-G3 i pchanie tam czegoś większego nie ma sensu. Po pierwsze całość jest mała, lekka, w plastikowej obudowie, wkładając mocniejszą diodę ale bez zwiększania mocy zasilania, tak naprawdę ugrasz kilka lumenów. Jeżeli zwiększysz moc, to ugotujesz diodę, żeby temu zapobiec, trzeba dać aluminiową obudowę i tu już cenowo i wagowo wchodzimy do zupełnie innego segmentu. Po drugie, przy moich zastosowaniach, tego światła jest naprawdę wystarczająco, wybrałem ten model ze względu na stosunek masy do czasu działania i tryb rozproszony z wysokim CRI. Do pracy, poruszania się po placu czy wieczornego powrotu ze spaceru po lesie, jest super... jak działa ;D
    keseszel
    Level 26  
    Zobacz czy na allegro nie możesz kupić jakiejś baterii do tego. Ja mam smartwatcha że spuchnie tym ogniwem i użytkuje. Jakoś żyje. Ale ogniwo i tak muszę wymienić. Może spróbuj je przebić jak będzie spiczniale. Ale uprzedzam może to się źle skończyć.
    a_noob
    Level 22  
    Akumulator da się dokupić bez problemu, tyle że w wersji 103450, dwa milimetry węższy od oryginału.

Przebijanie ogniwa to baaardzo słaby pomysł, lepiej takich rad nie dawać. Spuchnięty akumulator oznacza problemy wewnątrz, niestabilność chemiczną. W takim stanie kwalifikuje się tylko do wymiany, podczas użytkowania/ładowania może ulec zapłonowi lub nawet wybuchowi, sprawny nigdy nie zmienia kształtu.
    dprzyb
    Level 16  
    keseszel wrote:
    Może spróbuj je przebić jak będzie spiczniale.

No właśnie... Zgadzam się z kolegą a_noob - czemu miałoby służyć to przebijanie?