Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy wzmacniacz anteny może zakłócać GSM?

adampioro 18 Feb 2021 13:26 1251 30
    adampioro
    Level 1  
    Witam wszystkich serdecznie.
    Taka ciekawostka ze skrzynki pocztowej. Miasto Warszawa. Urząd Komunikacji Elektronicznej pod moją nieobecność, nie wchodząc na posesję, znalazł zakłócenie GSM na moim budynku (prawdopodobnie we wzmacniaczu anteny siatkowej RTV lub rozgałęziaczu sygnału) i straszy, że mam zmodernizować na własny koszt swoją instalacje pod karą grzywny 10.000 PLN. Czy oni tak na poważnie ??? Ktoś ma jakieś info o co im chodzi ??? Może im chodzi o kontrolę abonamentu RTV tylko tak ściemnieją z tymi zakłóceniami ??? Czy możliwe jest zakłócić sygnał GSM tak jak oni piszą w ulotce z załącznika ??? Z góry dzięki za info. Czy wzmacniacz anteny może zakłócać GSM? Czy wzmacniacz anteny może zakłócać GSM?
    maksar
    Level 26  
    adampioro wrote:
    i straszy, że mam zmodernizować na własny koszt swoją instalacje pod karą grzywny 10.000 PLN. Czy oni tak na poważnie

Nie straszą, informują.
    Tak, na poważnie!
    Tommy82
    Level 40  
    @adampioro
    Bardzo na poważnie. Mają do tego całkiem konkretny sprzęt. Kiedyś gonili piratów radiowych i sieci WiFi o za dużych mocach.
    BANANvanDYK
    Level 39  
    Może chiński zasilacz impulsowy do wzmacniacza antenowego? Sieje zakłóceniami w antenę? Chociaż – telewizor chyba też by nie odbierał...
    Czy wzmacniacz anteny może zakłócać GSM? Czy wzmacniacz anteny może zakłócać GSM?
    Uszkodzony przewód antenowy może emitować sygnał przy złym ekranowaniu, kiedy antena odbiera sygnał GSM i wzmacniacz go retransmituje.
    Uszkodzony tranzystor, sprzężenie pomiędzy wyjściem a wejściem?
    Może jednak źródłem zakłóceń są inne urządzenia, modemy, komórki?

BTW. Kiedy będą dostępne filtry 5G (700 MHz) do instalacji antenowych?
    _kli_
    Level 38  
    adampioro wrote:
    Miasto Warszawa

Skoro Warszawa, to jest duże prawdopodobieństwo że sygnał jest wystarczająco mocny i wzmacniacz nie jest potrzebny. Jeżeli wzmacniacz można zastąpić symetryzatorem, to UKE nie będzie miał się do czego przyczepić. Przy okazji zalecam dokładnie przeglądnąć instalację (przewód, złącza).
    BANANvanDYK wrote:
    Kiedy będą dostępne filtry 5G (700 MHz) do instalacji antenowych?

https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Pasyw...try/FAR-48-filtr-blokujacy-LTE-700-5G-694-MHz
    irekr
    Moderator
    Z tych wzmacniaczy jakie są dostępne co najmniej połowa się wzbudza wcześniej czy później. Często nie na zakresach kanałów telewizyjnych. W Warszawie około połowa BTS-ów stosuje pasmo 800 MHz w technologii LTE. Stosowanie wzmacniaczy w Warszawie to totalna głupota.
    I ważna uwaga: UKE nie podejmuje lokalizacji zakłóceń, jeżeli zgłaszający stosuje antenę siatkową ze wzmacniaczem.
    LeDy
    Level 43  
    To wina wzmacniacza antenowego a właściwie jego twórcy, któremu zachciało się wyciągać ≧30 dB zamiast np. 20dB. Wszystko chodzi na granicy wzbudzenia.
    Najprościej to zmniejsz zasilanie lub wymień wzmacniacz na słabszy (LNA 101).
    irekr
    Moderator
    Zdejmij ten wzmacniacz. W PKiN masz ogólną moc emitowaną prawie 100 kW, to przesteruje wszystko. Do tego ponad setka BTS-ów z nadajnikami w pasmie 800 MHz po około kilowat ERP każdy. A wzmacniacze filtrów nie mają żadnych.
    Michał99
    Level 31  
    Po wyjęciu wzmacniacza zamontuj symetryzator i usuń zasilacz , podłącz zwykły
    wtyk antenowy t.z bez separatora zasilania.
    LEDówki
    Level 24  
    I tak na gołym symetryzatorze uda się odebrać sygnał przez kilka ścian?
    LeDy
    Level 43  
    LEDówki wrote:
    I tak na gołym symetryzatorze uda się odebrać sygnał przez kilka ścian?

O jakich ścianach piszesz, swoich ?
    LEDówki
    Level 24  
    Ściany spółdzielcze, żelbetonowe, powszechne w blokowiskach.
    LEDówki
    Level 24  
    Moim zdaniem i według moich doświadczeń symetryzator sprawdzi się gdy antena nadajnika nie jest zasłonięta blokami, lasem, czy jakąś górą. Odbiór TV z poziomu gruntu i przez choćby jedną ścianę żelbetonową może być niemożliwy. Wzmacniacz czasem pomaga, czasem szkodzi jeśli się wzbudzi lub będzie przesterowany. W oknach kobiety wolą kwiaty niż anteny. :) Ze starych poradników mogę przytoczyć tylko taką poradę, żeby używać anteny kierunkowej o dużym tłumieniu sygnałów bocznych. Na takiej powinno dać się odebrać sygnał bez wzmacniacza. Oczywiście jeśli jest miejsce na dwumetrową antenę kierunkową, lub choćby taką o połowę krótszą.
    irekr
    Moderator
    Dobrze myślisz, ale uwzględnij także obecność innych nadajników w pobliżu. Wystarczy jeden BTS na sąsiednim budynku i pożegnaj się ze wzmacniaczem. A nie masz żadnej gwarancji, że wewnątrz budynku poziom sygnału zakłócającego będzie dopuszczalnie niski. W końcu żelbetowe konstrukcje działąją także w sposób podobny do falowodu. Maksima i minima pól mogą występować w bardzo dziwnych miejscach.
    Czasami gra jest nie warta świeczki i taniej jest doprowadzić sygnał z kabla.
    Z kobietami i tak nie wygrasz.....
    maksar
    Level 26  
    LEDówki wrote:
    Ze starych poradników mogę przytoczyć tylko taką poradę, żeby używać anteny kierunkowej o dużym tłumieniu sygnałów bocznych.

Wiesz dlaczego?
    LeDy
    Level 43  
    Co to ma do tematu? Antena siatkowa, wzmacniacz, będący na zewnątrz, zakłóca, sieje zakłócenia. Ze zdjęcia- antena na dachu.
    Jerzy Cieślański
    Level 21  
    Czy przyszła tylko tulotka?
    Wszysko co ci doradzili tutejsi "CZERWONI"
    to prawda, do zastosowania od zaraz. Ale jest jedna nie wyjaśniona opcja.
    U W A G A!
    Jeśli otrzymałeś tylko tą ulotkę, bez urzędowego pisma UKE, z datą, adresem nadawcy i odbiorcy to ja bym olał jako inicjatywę prywatną montera anten w postaci reklamy zastraszające. Obowiązkowo to należy, maila albo poleconym listem do uke z zapytaniem o co chodzi aby mieć margines czasu na reakcję i działanie. Rozejżyj się czy w pobliżu jest jaka firma zakładająca anteny. To ich w pierwszej kolejności należy podejrzewać. Jeśli bez niczego zgłosi się nagle ekipa do naprawy pewnie ktoś chce ci okraść mieszkanie. I nie tylko tobie. W takim przypadk ulotki mogli dostać inni wytypowani przez złodziei mieszkańcy lokali. i posesji. Zgłoś do dzielnicowego z Policji Państwowej. Może uratujesz kilka emerytur i zaskórniaków z szafy, jakimś staruszkom.

Jeśli jednak jest rzeczywiście pismo urzędowe na ten adres, z adresem nadawcy tj. uke i adresem email do BOK czy reklamacji, też warto się upewnić.
    LeDy
    Level 43  
    Jerzy Cieślański wrote:
    Czy przyszła tylko tulotka?
    Wszysko co ci doradzili tutejsi "CZERWONI"
    to prawda, do zastosowania od zaraz.
    .

To do roboty bo na razie jesteś zielony.
    rapper3d
    Level 19  
    Raczej powinni cos zrobic z faktem ladowania sie LTE w niskie pasma gdzie dziala TV gdyz pomimo dobrze wykonanej instalacji pasywnej bez wzmacniaczy bo widocznosc dobra jakosc sygnalu tez, i tak w pasmie tv sa zaklocenia.

A moja odpowiedz bylaby krotka:

Taaa juz lece przerabiac.
    LeDy
    Level 43  
    rapper3d wrote:

A moja odpowiedz bylaby krotka:

Taaa juz lece przerabiac.

Tak możesz gadać bo nie dotyczy ciebie. To jego obowiązek.
    LeDy
    Level 43  
    rapper3d wrote:
    Wez mi wytlumacz pewnie glupi jestem jak zasilacz o mocy 100mA moze generowac zaklocenie sieci komorkowej?

Na to wygląda, jak ty myślisz, że zasilacz. To , jakbyś poczytał ze zrozumieniem tego co napisałem, robi wzmacniacz. To jest prąd a nie moc.
    rapper3d
    Level 19  
    Typ mieszka w Warszawie ma dwa duze nadajniki z ktorych odbierac moze doslownie na gwozdziu a uzywa wzmacniaczy do takiej smieciuchy jak siatka? Wzmacniacz wbudowany? To niby jakie tam sa moce jesli standardowy zasilacz podaje cos okolo tego 100mA przy 12V?

Symetryzator kosztuje 5 zl w kazdym sklepie z antenami.
    maksar
    Level 26  
    LeDy wrote:
    To , jakbyś poczytał ze zrozumieniem tego co napisałem, robi wzmacniacz. To jest prąd a nie moc.

Co za brednie wypisujesz?
    LeDy wrote:
    To jest prąd a nie moc.

A moc, nie ma nic wspólnego z prądem?
    Wąchałeś coś?
    rapper3d wrote:
    Wez mi wytlumacz

Ciekawe, czy na PEKINIE tez mają takie zasilacze?

Moderated By gulson:

3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.

LeDy
    Level 43  
    maksar wrote:
    LeDy wrote:
    To , jakbyś poczytał ze zrozumieniem tego co napisałem, robi wzmacniacz. To jest prąd a nie moc.

Co za brednie wypisujesz?
    LeDy wrote:
    To jest prąd a nie moc.

A moc, nie ma nic wspólnego z prądem?
    Wąchałeś coś?
    rapper3d wrote:
    Wez mi wytlumacz

Ciekawe, czy na PEKINIE tez mają takie zasilacze?

Aby nie zniknęło.
    Moc to W, prąd to A. To jest dział techniczny.
    kris8888
    Level 33  
    rapper3d wrote:
    To niby jakie tam sa moce jesli standardowy zasilacz podaje cos okolo tego 100mA przy 12V?

A telefon komórkowy jest zwykle zasilany napięciem 3,7V, też pobiera może góra kilkaset mA prądu w czasie nadawania a mimo to stacja bazowa bez problemu odbiera z niego sygnał🙂
    Uszkodzony wzmacniacz antenowy TV może się wzbudzać (robi się z niego generator) i zakłócać nawet znacznie oddalone stacje bazowe. Szczególnie jeśli antena TV i wzmacniacz są wysoko zamontowane nad ziemią.
    LeDy
    Level 43  
    kris8888 wrote:
    rapper3d wrote:
    To niby jakie tam sa moce jesli standardowy zasilacz podaje cos okolo tego 100mA przy 12V?

Uszkodzony wzmacniacz antenowy TV może się wzbudzać (robi się z niego generator) i zakłócać nawet znacznie oddalone stacje bazowe. Szczególnie jeśli antena TV i wzmacniacz są wysoko zamontowane nad ziemią.

On nawet nie jest uszkodzony tylko zbyt wyżyłowany i przez to się wzbudza i generuje, wysyła poprzez antenę, zakłócenia.
    Mam nadzieję, że w końcu nikt już nie będzie się dziwił, że wzmacniacz antenowy może zakłócać sąsiadom odbiór.