Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

RCD zaczął wyzwalać po zamontowaniu instalacji PV.

18 Feb 2021 15:48 1362 40
  • Level 3  
    Witam. W miesiącu listopadzie 2020r założyłem na domu jednorodzinnym instalację fotowoltaiczną. Dom jest z 2000r. Przez okres 20 lat nie miałem problemów z wyzwalaniem wyłącznika różnicowoprądowego [In=40A ; I(del)n=0,03A]. Jednak już kilkanaście minut po pierwszym uruchomieniu instalacji PV zaczął‚ mi on wyzwalać. Miałem też okresy, gdy instalacja PV działa nieprzerwanie kilkanaście dni bez wyzwolenia różnicówki. Aktualnie wyłącznik ten wyzwala jednak już chwilę po uruchomieniu instalacji PV. Celem sprawdzenia jak będzie się zachowywała różnicówka, wyłączyłem wszystkie pozostałe bezpieczniki w domu. Jednak nawet w takiej sytuacji instalacja PV powoduje wyzwolenie zabezpieczenia różnicowoprądowego. Czy macie pomysł, gdzie szukać problemu?. Nadmienię, że montażysta instalacji PV proponuje zacząć od wymiany różnicówki na taką o prądzie zadziałania 150mAh. Natomiast postronny elektryk twierdzi, że wymiana taka raczej nie pomoże, ale sam chyba nie ma konkretnego pomysłu na poprawienie tej sytuacji.
    P.S.
    Mam jedno zabezpieczenie różnicowoprądowe na cały dom.
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Level 43  
    kamilan15 wrote:
    Więc o żadnym aparacie o prądzie rożnicowym większym niż 30mA mowy być nie może.

Teraz "oszczędność" z przed lat dała o sobie znać.
    Trzeba szukać miejsca upływu. Inaczej się da.

Narysuj jak masz to połaczone.
  • Level 36  
    Problem pewnie polega na tym, że obwód AC inwertera powinien być zabezpieczony RCD o prądzie upływu 100mA. Jednak reszta instalacji musi mieć RCD 30mA. Jeśli jest jedna na całość to nie można jej wymienić na 100mA, ze względów bezpieczeństwa. Podsumowując, do fotowoltaiki powinieneś mieć wykonany dedykowany obwód odpowiednio zabezpieczony.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Level 3  
    Dziękuję za odpowiedzi. Zadzwoniłem do dwóch firm zakładających od lat instalacje PV. Z obu dostałem informację, że oni montują ten dodatkowy wyłącznik RCD o prądzie 100mA. Odezwałem się również to wsparcia technicznego inwertera Goodwe, który mam zamontowany. Z tego źródła również dostałem informację, że powinienem mieć zamontowany dodatkowy wyłącznik.
    Wysłałem już wiadomość e-mail do firmy, ktora zamontowała mi instalacje PV. Będę próbował wymusić na nich montaż dodatkowego wyłącznika RCD w cenie, którą już zapłaciłem. W razie potrzeby poproszę o pomoc UOKiK.
  • Moderator of the Technical section
    kamilan15 wrote:

Wysłałem już wiadomość e-mail do firmy, ktora zamontowała mi instalacje PV. Będę próbował wymusić na nich montaż dodatkowego wyłącznika RCD w cenie, którą już zapłaciłem. W razie potrzeby poproszę o pomoc UOKiK.

Prawidłowo.
  • Level 3  
    Rozmawiałem z osobą, która zamontowała mi instalację PV. Zostałem poinformowany, że instalację PV mam wpiętą za wyłącznikiem RCD. Pracownik wsparcia technicznego mojego falownika, twierdzi, że wpięcie powinno być jednak wykonane przed RCD. Monter tłumaczy się takim a nie innym montażem, tym że nie mam w swojej dotychczasowej instalacji "rozłącznika izolacyjnego". Czy uważacie, że biorąc pod uwagę co wyżej napisałem, instalator prawidłowo wykonał u mnie wpięcie? Czy może jednak powinien zgłosić do mojego dostawcy energii (PGE) chęć wpięcia się do sieci? Może PGE wyłączyłaby sieć, tak aby była możliwość wpięcia się przed moim starym RCD? Ewentualnie jak powinna postąpić firma montująca PV w sytuacji, gdy w starej instalacji brak jest rozłącznika izolacyjnego?

Monter instalacji PV stwierdził też, że moja stara instalacja elektryczna nie powinna być odebrana, gdyż nie mam wspomnianego rozłącznika izolacyjnego. Czy jest to prawdą?
  • Moderator of Electricians group
    Pytań dużo, ale ciężko się odnieść do nich, jak nie wiemy co masz w tym domu.
    Wstaw projekt tej Twojej instalacji elektrycznej domu, wstaw projekt instalacji PV.
    Dodatkowo, wrzuć zdjęcie tego co jest zrobione (rozdzielnicy ze zdjętą maskownicą).

Wtedy dopiero możemy się zastanowić jak odpowiedzieć na pytania.
    Monter nie jest osobą, która powinna decydować o tym, gdzie ma być wpięta dana część nowej instalacji.
    Monter też nie jest od tego aby decydować czy instalacja nadaje się do eksploatacji - z resztą jakie to ma znaczenie, skoro sami przyłączyli instalację PV do obiektu. Musiał przecież ktoś oświadczyć że wszystko jest ok.
    Nagle przestaje być "ok" jak coś nie działa jak powinno?

Oczywiście wina może być po stronie Twojej instalacji. Może to być też Twój zakres odpowiedzialności, zależnie od podpisanej umowy i jej zapisów.
  • Level 3  
    1. Gdybym dobrze się postarał, to możliwe, że odnalazłbym projekt instalacji elektrycznej domu. Tylko czy instalacja ta została wykonana wg tego projektu, to nie mam pojęcia. Musiałbym mieć coś w rodzaju protokołu odbioru faktycznie wykonanej instalacji. P.S. Przykładowo w geodezji nazywane jest to inwentaryzacją powykonawczą, przy której geodeta podaje informacje o zgodności (lub odstępstwach) wykonanej inwestycji względem założeń projektu. Czy jest coś takiego w elektroenergetyce?
    2. Projektu instalacji PV nie dostałem, nie widziałem. Nie wiem nawet czy takowy projekt był.
    3. Powiedziałem monterowi, że gdyby przed założeniem instalacji PV poinformował mnie o tym, że w związku z tym, że nie mam rozłącznika izolacyjnego, tak wepną mi się do instalacji elektrycznej, że będzie mi wyzwalać RCD, to nie zdecydowałbym się na jej montaż. Ten odpowiedział, że nie wiedział (nie sprawdzał), że nie mam tego wyłącznika, gdyż zakłada, że skoro mieszkam w domu już jakiś czas, to moja instalacji powinna spełniać wszystkie standardy, czyli powinna mieć ten wyłącznik.
    4. Nie spisaliśmy umowy. Opłaciłem tylko umowę pro forma w kwocie ok połowy wartości całej instalacji, o tytule: "Zaliczka na dostawę oraz montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej oraz przyłączenie jej do sieci. (adn. Zgłoszono do programu Mój Prąd)" - Do programu Mój Prąd nie zgłosiłem instalacji, gdyż licznik został zamontowany dopiero w drugiej połowie grudnia 20r.
    kamilan15 wrote:
    Czy jest coś takiego w elektroenergetyce?

Jest, często nie jest wykonywane dla budownictwa jednorodzinnego. Z lenistwa albo niewiedzy, albo ...
    kamilan15 wrote:
    2. Projektu instalacji PV nie dostałem, nie widziałem. Nie wiem nawet czy takowy projekt był.

No to jak to? To co było podstawą doboru zabezpieczeń, podstawą montażu, podstawą wykonania samej instalacji?
    Wesołe "widzi mi się" instalatora?
    Jeszcze napisz, że zamontowali na dachu bez opinii konstruktora czy konstrukcja dachowa wytrzyma :)

kamilan15 wrote:
    3. Powiedziałem monterowi, że gdyby przed założeniem instalacji PV poinformował mnie o tym, że w związku z tym, że nie mam rozłącznika izolacyjnego, tak wepną mi się do instalacji elektrycznej, że będzie mi wyzwalać RCD, to nie zdecydowałbym się na jej montaż. Ten odpowiedział, że nie wiedział (nie sprawdzał), że nie mam tego wyłącznika, gdyż zakłada, że skoro mieszkam w domu już jakiś czas, to moja instalacji powinna spełniać wszystkie standardy, czyli powinna mieć ten wyłącznik.

Zawsze, ale to zawsze, wszystkie roszczenia powinny być oparte o umowę. Umowę w której zawarte są zapisy zabezpieczające przed taką sytuacją.
    No bo teraz to równie dobrze może Ci powiedzieć, że tak usługa polegała na montażu instalacji PV, ale nie było mowy, że ma działać. Działać prawidłowo.

kamilan15 wrote:
    4. Nie spisaliśmy umowy. Opłaciłem tylko umowę pro forma w kwocie ok połowy wartości całej instalacji, o tytule: "Zaliczka na dostawę oraz montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej oraz przyłączenie jej do sieci. (adn. Zgłoszono do programu Mój Prąd)" - Do programu Mój Prąd nie zgłosiłem instalacji, gdyż licznik został zamontowany dopiero w drugiej połowie grudnia 20r.

Jak wyżej.

Dostarczyli, zamontowali i przyłączyli.
    Nie ma mowy o tym, że ma działać, ma być bezpieczna i spełniać wszystkie wymagania prawa budowlanego.

Nie zrozum mnie źle ale czego w tej sytuacji oczekujesz?
  • Level 42  
    kamilan15 wrote:
    kamilan15 wrote:
    Nadmienię, że montażysta instalacji PV proponuje zacząć od wymiany różnicówki na taką o prądzie zadziałania 150mAh.
    Nie można tego zrobić. Ten co montował kompletnie się nie zna.
    kamilan15 wrote:
    Czy macie pomysł, gdzie szukać problemu?.
    Musi kolega zatrudnić rozgarniętego elektryka do przerobienia rozdzielnicy.
    Likwidacji tego RCD 3-f na całość i zastąpienia go 3 sztukami RCD jednofazowe.
  • Level 36  
    kamilan15 wrote:
    Monter tłumaczy się takim a nie innym montażem, tym że nie mam w swojej dotychczasowej instalacji "rozłącznika izolacyjnego". Czy uważacie, że biorąc pod uwagę co wyżej napisałem, instalator prawidłowo wykonał u mnie wpięcie?

Jeśli tak, to przed wykonaniem instalacji PV powinien Ci powiedzieć, że nie ma jak wpiąć tego obwodu. Zrobili coś o czym z góry wiedzieli, że jest źle?

Druga sprawa, to jeśli jest miejsce w rozdzielnicy to można zamontować taki rozlącznik?
  • Level 43  
    kamilan15 wrote:
    Monter tłumaczy się takim a nie innym montażem, tym że nie mam w swojej dotychczasowej instalacji "rozłącznika izolacyjnego". Czy uważacie, że biorąc pod uwagę co wyżej napisałem, instalator prawidłowo wykonał u mnie wpięcie?

Takie twierdzenie jest oparte na kompletnej ignorancji. Dziś za fotowoltaikę biorą się firmy, które do tej pory z elektryką za wiele wspólnego nie miały lub wręcz nie miały nic wspólnego.
    Liczy się kasa, chociaż wcale oszałamiająca ona nie jest a koszty odpowiedzialności znacznie ją przekraczają.
    Jak to działa nie bedę wyjaśniał, bo nie o to w tym temacie chodzi.
    Poniżej przedstawiam jak to mniej więcej ma wglądać.
    Rysunek oraz instalacja nie są mego autorstwa.
    Proszę porównać to co widać na rysunku z tym co autor wątku przedstawił.
    U autora najprawdopodobniej brakuje elementu który na rysunku określono jako "Rozdzielnia PV 3 fazowa..." a który znajduje się w prawym górnym rogu. Czy w rzeczywistości w tablicy bezpiecznikowej znajduje się wyłącznik główny tego nie wiem. Jednak jego obecność (lub nie) nie ma żadnego odniesienia do tego co stwierdził wykonawca instalacji u autora tematu.

Więc kolego drąż temat bo być może zaistniała tu sytuacja, że nie zamontowano czegoś za co zapłaciłeś, która niekoniecznie musiała wyniknąć ze złej woli, ale z prozaicznego powodu jakim jest nieznajomość tematu.
    Zrób fotki otwartej (twojej) tablicy bezpiecznikowej i wszystkich elementów które zostały wraz z instalacją PV zamontowane.

Jednak niezależnie od tego co na fotkach zobaczymy takie jak przedstawiłeś powiązanie obu instalacji ma prawo powodować wyzwalanie wyłącznika RCD obejmującego instalację odbiorczą i PV.
    kosmos99 wrote:
    Jeśli tak, to przed wykonaniem instalacji PV powinien Ci powiedzieć, że nie ma jak wpiąć tego obwodu.

Problemem tutaj jest brak umowy. Brak umowy wymaganej kodeksem cywilnym.
    Quote:
    Art. 648. § 1. Umowa o roboty budowlane powinna być stwierdzona pismem.
    § 2. Wymagana przez właściwe przepisy dokumentacja stanowi część
    składową umowy.

Quote:
    Art. 649. W razie wątpliwości poczytuje się, iż wykonawca podjął się
    wszystkich robót objętych projektem stanowiącym część składową umowy.

Ale nie ma umowy, więc nie ma też projektu.

Nie chroni zatem przed ew. problemami ten zapis:

Quote:
    Art. 651. Jeżeli dostarczona przez inwestora dokumentacja, teren budowy, maszyny lub urządzenia nie nadają się do prawidłowego wykonania robót albo jeżeli zajdą inne okoliczności, które mogą przeszkodzić prawidłowemu wykonaniu robót, wykonawca powinien niezwłocznie zawiadomić o tym inwestora

Jeżeli byłaby umowa i ona jasno by wskazywała, że wykonawca ma obowiązek dostosować istniejącą część instalacji do współpracy z dostarczanym urządzeniem, to nie byłoby nawet mowy o jakimkolwiek problemie. Sama umowa gwarantowałaby możliwość skorzystania z art. 651. gdyż wykonawca miałby obowiązek poinformować o przeszkodzie w postaci wadliwej instalacji (lub odpowiednio nienadającej się do eksploatacji). A tak mamy działające urządzenie i niedziałającą instalację, którą łatwo podpiąć pod część zakresu inwestora, a nie wykonawcy.

Więc generalnie na nic są obecnie sugestie dot. projektu, sugestie dotyczące tego co ma próbować zmienić inwestor.
    Pozostaje na chwilę obecną próba dogadania się z wykonawcą lub szarpanie się w sądzie z udowadnianiem, że umowa miała miejsce i obejmowała jakiś tam zakres.
  • Level 3  
    Dużo różnych informacji pojawiło się w moim wątku. Padło kilka pytań. Jedno z nich dotyczyło czy mam opinie w sprawie wytrzymałości konstrukcji dachu. Odpowiem, że nikt z firmy, która zamontowała instalacje PV, nie wszedł na strych, żeby przynajmniej "na oko" ocenić stan krokiew dachowych.

Jeden z forumowiczów zaproponował, abym wrzucił zdjęcia, co robię poniżej.

https://obrazki.elektroda.pl/1083605800_1614252565.jpg falownik
    https://obrazki.elektroda.pl/3187170200_1614252565.jpg falownik
    https://obrazki.elektroda.pl/8085879900_1614252565.jpg zabezpieczenie falownika
    https://obrazki.elektroda.pl/9365887700_1614252568.jpg licznik
    https://obrazki.elektroda.pl/2137876900_1614252570.jpg zabezpieczenie przy liczniku
    https://obrazki.elektroda.pl/3868126100_1614252570.jpg rozdzielnica
    https://obrazki.elektroda.pl/4682545700_1614252572.jpg RCD w mojej rozdzielnicy

W związku z tym, że nie znam się na "tych" wszystkich elektrycznych sprawach, w związku z czym mogę coś przeinaczyć lub błędnie powtórzyć, uznałam, że wrzucę do tego wątku link do części rozmowy (zacząłem ją nagrywać może po ok 10 min od jej rozpoczęcia), którą przeprowadziłem z osobą, która zamontowała mi instalację PV. Może to jednak ja błędnie coś interpretuję?. Jeśli znajdzie się ktoś chętny do jej wysłuchania (czas trwania blisko 30minut!), a następnie do ustosunkowania się do niej, to byłbym bardzo wdzięczny. Nadmienię, że na nagraniu są zmodyfikowane głosy rozmówców.

link do rozmowy: https://we.tl/t-jDDUPQWsQT

P.S. Około 27 minuty na powyższym nagraniu pada stwierdzenie ze strony "montera", że zauważył On, iż w moim wyłączniku RCD "dźwignia sama spadała przy utrąceniu" - nie jest to prawdą.
    Słuchając tego montera jestem w stanie powiedzieć, że gość ma racje - szczególnie że zdjęcia przedstawiają nieprzystosowaną instalację do podłączenia instalacji fotowoltaicznej.
    To wymaga modernizacji w domu i to jest prawda.
    Monter stwierdził, że trzeba przerobić instalację, a on nie umawiał się na zmiany w instalacji - i to jest kluczowe. Gdyby w ramach usługi było także dostosowanie instalacji, to jest to w tym momencie wina wykonawcy (ale tego nie zrobili).

Co więcej, monter mówi, że zwracał uwagę na problemy z tą instalacją - więc generalnie postąpił by zgodnie z art. 651.

Moim zdaniem wina leży po stronie instalacji, a jej poprawienie odbywać musi się w ramach umowy dodatkowej i dodatkowych kosztów - nie w ramach montażu tej instalacji.
  • Level 36  
    Moim zdaniem, skoro instalacja domu się nie nadawała do podłączenia, to fotowoltaika, powinna zostać podłączona dopiero po modernizacji instalacji.
  • Level 3  
    Monter faktycznie stwierdził, że trzeba przerobić instalację. Zrobił to natomiast dopiero w momencie, gdy kończył ją u mnie montować. Kilka dni wcześniej wpłaciłem już zadatek. Kiedy przelałem pieniądze, nie miałem od Niego informacji o problemach w mojej instalacji. Przed zleceniem wykonania montażu wspólnie oglądaliśmy dach z zewnątrz i ustalaliśmy, gdzie przymocować panele. Nie pamiętam, czy monter oglądał istniejącą instalację elektryczną przed podjęciem się podłączenia do niej instalacji PV. Czy uważasz zatem, że firma, która podejmuje się założenia instalacji PV, nie powinna (nie musi) sprawdzić do czego ma się wpiąć? A jeśli firma sprawdzi do czego będzie się wpinać i jest świadoma, że będą problemy, to nie powinna o tym fakcie poinformować ewentualnego klienta? Osobiście uważam, że w takiej sytuacji monter powinien rzetelnie poinformować mnie, że przed zamontowaniem instalacji PV powinienem zmodernizować swoją dotychczasową instalację, gdyż w przeciwnym razie instalacja PV nie będzie działać prawidłowo.
  • Level 28  
    A to prowadzenie przewodów w kanale wentylacyjnym to niby jest prawidłowe?

Nagrania nie słuchałem. Ale czy prawidłowym jest podpięcie instalacji PV do instalacji do tego nieprzystosowanej? Czyżby tylko pieniążki się liczyły.

Z drugiej strony masz przynajmniej okazję dostosować swoją instalację do panujących przepisów. Już po zdjęciu rozdzielnicy widać, że zabezpieczenia masz przewymiarowane.
  • Level 3  
    Ktoś_tam wrote:
    Ale czy prawidłowym jest podpięcie instalacji PV do instalacji do tego nieprzystosowanej?
    - O tym dokładnie mówię.
    My się nie rozumiemy.
    Nie jest teraz ważne to czy prawidłowe było podłączenie PV do instalacji do której się nie da czegoś podłączyć, czy nie.
    Nie jest to ważne dlatego, że nie ma umowy. Równie dobrze mogli tylko zamontować instalację i jej nie podłączać do istniejącej instalacji.
    kamilan15 wrote:
    Osobiście uważam, że w takiej sytuacji monter powinien rzetelnie poinformować mnie, że przed zamontowaniem instalacji PV powinienem zmodernizować swoją dotychczasową instalację, gdyż w przeciwnym razie instalacja PV nie będzie działać prawidłowo.

Masz rację, powinien, gdybyście działali na podstawie umowy o roboty budowlane. A tak jedynie mógł nadmienić.

Prawidłowo powinno wyglądać to tak, że powinni ci przedstawić opinię techniczną do możliwości przyłączenia.
    Ocenić i przedstawić wymagane zmiany.
    Potem przedstawić projekt wraz z dokumentacją do akceptacji.
    Potem wykonać, sprawdzić, uruchomić i przekazać do odebrania z całym szeregiem dokumentów.

I to wszystko na podstawie umowy. Możesz próbować udowodnić, że umowa była ustna, ale nie jesteśmy tutaj działem prawniczym i nie odpowiem Ci czy masz jakieś szanse z tego wybrnąć bez kosztów finansowych po Twojej stronie.

Tutaj niestety nic nie precyzuje zakresu wykonania umowy. To jest cały problem tej sytuacji. Technicznie i doraźnie jest to pewnie do załatwienia w niewielkiej kwocie.
  • Level 43  
    Ktoś_tam wrote:
    A to prowadzenie przewodów w kanale wentylacyjnym to niby jest prawidłowe?
    Takie rozwiązania to synonim ery PV kolego. Połaczenia z instalacja też są różnie wykonywane. Najczęściej wykorzystuje się najbliższą tablicę z bezpiecznikami. Może to być tablica zamontowana na piętrze i zasilona przekrojem 4mm2. Nikomu też nie przeszkadza brak rozłącznika. O uziomy też najczęściej nikt nie pyta. Znam instalacje które bez PV uziomu żadnego jak nie miały tak i nie mają z PV.

Autor przedstawił fotkę na której widzimy obudowę zawierającą ochronniki przepięć i wyłącznik nadmiarowy 3P B16 i ewidentnie jest w niej miejsce na wyłącznik różnicowoprądowy.
    Moim zdaniem wykonawca miał dwa wyjścia. Mógł poinformować inwestora o potrzebie dokonania zmian w tablicy rozdzielczej bez których nie przyłączy PV, albo mógł wpiąć zasilanie przed wyłącznik RCD.
    Wybrał trzecie najgorsze.
    I jeszcze na dodatek nie zamontował aparatu, który zamontowac powinien.

Byłem na spotkaniu informacyjnym w kwestii ewentualnego wykonywania instalacji PV zorganizowanym przez poważną sieć hurtowni.
    I to nie ten co panele montuje jest faktycznym wykonawcą.
    Faktycznym wykonawcą jest dystrybutor elementów. On zajmuje się całą papierologią. Począwszy od projektu, oceny dachu po dostawę materiałów. Zaś ten co to montuje jest tylko podwykonawcą. I jeśli cokolwiek spapra to on koszty ponosi. Zaś cena dla niego wcale oszałamiająca nie jest.
    Znany jest mi przypadek uszkodzenia inwentera. Powód prozaiczny. Niedokręcone zaciski. Koszt już bardzo wymierny około 10.000 zł.
    A wiecie ile proponowali za podwykonawstwo?
    Zgadujcie.
    Nagroda 1000pkt.

Szanowny autorze wątku.
    Moim zdaniem powinieneś znaleźć elektryka, który przebuduje ci twoją tablicę.
    To nie są wielkie koszty.
    Jak to zrobisz wtedy ścigaj wykonawcę instalacji PV by ją połączył z siecią i zamontował wyłącznik różnicowoprądowy tam gdzie zamontowany być powinien.
    Jeśli będzie się opierał poinformuj go, że powiadomisz dystrybutora elementów PV i odpowiednie organy.
    To nie jest tak, że nie ma śladu kto i gdzie to montował.
    Ślad jest. Chociażby w energetyce.
  • Level 42  
    kamilan15 wrote:
    1. Gdybym dobrze się postarał, to możliwe, że odnalazłbym projekt instalacji elektrycznej domu.
    kamilan15 wrote:
    Ta rozdzielnica w domu to jakieś nieporozumienie -żart.
    Pewnie instalacja taka sama jak ta rozdzielnica.
    Rozdzielnica - kto to zaprojektował i wykonał ?

Kiedy był ostatni przegląd okresowy instalacji ?

kkas12 wrote:
    To nie jest tak, że nie ma śladu kto i gdzie to montował.
    Ślad jest. Chociażby w energetyce.
    kamilan15 wrote:
    4. Nie spisaliśmy umowy. Opłaciłem tylko umowę pro forma w kwocie ok połowy wartości całej instalacji, o tytule: "Zaliczka na dostawę oraz montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej oraz przyłączenie jej do sieci.
    Czyli jest dowód zapłaty za robotę. Za wykonaną umowę "o dzieło".
    Nie jest problemem braku mowy na piśmie - przy umowie "o dzieło " jest umowa ustna na podstawie której wystawiono faktury.
  • Level 3  
    kkas12 wrote:
    Moim zdaniem powinieneś znaleźć elektryka, który przebuduje ci twoją tablicę.

Proszę o wyjaśnienie, czy przebudowa istniejącej tablicy miałaby polegać na zamontowaniu rozłącznika izolacyjnego?. Instalator PV stwierdził, że "oczywiście" wpiął instalację PV za RCD o prądzie zadziałania 30mA, gdyż nie mam tego rozłącznika. Z tego co się dowiedziałem, instalacja PV wpięta ZA taki RCD nie ma prawa poprawnie działać, gdyż RCD będzie wybijać, co ma miejsce u mnie.

A czy jest taka możliwość, że ten rozłącznik izolacyjny znajduje się za matową szybką z tego zdjęcia: https://obrazki.elektroda.pl/9365887700_1614252568.jpg ? Nie mogę tej szybki zdjąć, gdyż jest ona zaplombowana.

Wklejam jeszcze moją rozmowę ze wsparciem technicznym falownika, który mam zamontowany:
  • Level 28  
    Nie wiem czemu bronisz tej swojej rozdzielnicy i nie chcesz jej przebudować?
    Najmniejsze zabezpieczenie 1f na poziomie B16 a największe 1f B20 nie mają racji bytu w rozdzielnicy domowej. Być może 3f B25 jest dobre, ale tego w tej chwili nie można stwierdzić. Być może 1f B16 też jest dobre, ale jak wyżej tego nie można tak że zdjęcia stwierdzić.
    Jedno RCD 3f na cały dom i jeszcze zasilający obwody 1f jest dopuszczalne ale należy rozpatrywać jako błąd w sztuce. Jak będziesz miał straty na poziomie kilku albo kilkunastu tysięcy w sprzęcie to się dowiesz czemu jest to błąd w sztuce. Już teraz się przekonałes, że jego zadziałania pozbawia ciebie prądu w całym domu.
    Możesz teraz jak masz okazję przebudować to i dołożyć rozłącznik izolacyjny albo bronić tej fuszerki i przepychac się z wykonawcą.
  • Level 43  
    Nie. Za "matową szybką" znajduje się listwa przyłączeniowa i w dodatku zaplombowana. Więc nie należy ona do tematu bo nic do niego nie ma.

Twoja tablica wymaga gruntownej przebudowy
    Ja proponuję nie tylko zamontowanie wyłącznika głównego, ale również dostosowanie wartości zabezpieczeń do przekrojów przewodów (nie do mocy odbiorników!) i zastosowanie dwutorowych RCD do ochrony obwodów jednofazowych co teraz spełnia RCD czterotorowy.
    Więc jeśli masz gniazda 400V to ten czterotorowy RCD zostaje by te gniazda chronił, a jeśli gniazd takich nie ma to wylatuje.
    Wykonawca również powinien dostosować się do normy 4-41 wyjaśniającej które obwody ochrony wymagają a które nie.
    Ja w tej kwestii nadgorliwców nie trawię ;)
    W tej nowej obudowie proponuję ulokować również zabezpieczenia części AC instalacji PV.
    Wbrew pozorom nie jest to duży zakres prac i można się z nim uwinąć w ciągu kilku godzin. Kwestii wynagrodzenia nie poruszam bo jest to sprawa pomiędzy tobą a wykonawcą.
    Proponuję, byś zaznaczył jakie obwody "wychodzą" z tablicy i podał ich przekroje. Po zamieszczeniu tego na forum dobierzemy aparaty i obudowę.

Ja gdybym był na miejscu wykonawcy PV to oczywiście poinformowałbym cię, że tablica w całości jest do d...y i wymaga gruntownej przebudowy, ale zaproponowałbym zamontowanie obok niej obudowy np: S4 w której umieściłbym ów nieszczęsny rozłącznik. Jest to kwestia może godziny pracy i powiedzmy wynagrodzenia 100-150zł.
    A czy ty byś się do mych sugestii w kwestii wymiany tablicy dostosował czy nie ani by mnie to ziębiło, ani grzało.
    Ale temat mego zadania bym zamknął.

Więc na spokojnie rozrysuj i opisz tablicę i będziemy dalej myśleć.
    Ok?
  • Level 3  
    Ktoś_tam wrote:
    Nie wiem czemu bronisz tej swojej rozdzielnicy i nie chcesz jej przebudować?

To nie jest tak, że nie chcę jej przebudować. Chciałbym natomiast wykonać w kolejności pewne czynności:
    1. Chcę aby moja instalacja PV był podłączona do sieci wg zaleceń producenta falownika, czyli przed RCD, który mam w rozdzielnicy.
    2. Chce mieć zamontowany zgodnie z zaleceniami producenta falownika zabezpieczenie RCD 100mA - 150mA na odwodzie falownika.
    3. Jeśli po poprawnym podłączeniu instalacji PV nadal będę miał problemy, to wtedy skontaktuję się z elektrykiem, aby ten przejrzał moją starą instalację. Być może wezwę elektryka nawet jeśli nie będę miał już kłopotów z wybijaniem RCD. Ale dla mnie priorytetem jest prawidłowe podłączenie instalacji PV.

kkas12 wrote:
    Więc na spokojnie rozrysuj i opisz tablicę i będziemy dalej myśleć.

Nie znam się na elektryce, więc mimo szczerych chęci, nie potrafię tego zrobić.

Wklejam poniżej natomiast schemat (otrzymałem go od zakładu energetycznego) mojej instalacji PV
  • Level 42  
    Ja pytalem o zalecenie producenta.
    Bo kolega napisał :
    kamilan15 wrote:
    2. Chce mieć zamontowany zgodnie z zaleceniami producenta falownika zabezpieczenie RCD 100mA - 150mA na odwodzie falownika.
    Takiego zalecenia nie ma.

To co piszesz to tylko opinia jakiegoś człowieka z serwisu.
    Nie ma takich zasad sztuki.
  • Level 3  
    CYRUS2 wrote:
    Nie ma takiego zalecenia producenta.

Może źle się wyraziłem. Nie jestem elektrykiem. Przesyłam więc moją rozmowę ze wsparciem GoodWe (producenta falownika), gdzie mowa jest o dodatkowym zabezpieczeniu RCD 100mA.

CYRUS2 wrote:
    Jeszcze jedno - ochronniki w PV nie będą chronić, jeżeli nie ma wykonanego i pomierzonego uziomu instalacji.

Osoba, która zamontowała mi PV twierdzi, że zmierzyła mi uziom instalacji i jest on prawidłowy.
  • Level 42  
    kamilan15 wrote:
    Osoba, która zamontowała mi PV twierdzi, że zmierzyła mi uziom instalacji i jest on prawidłowy.
    Do ochronników powinien być poprowadzony oddzielny przewód przewód - bezpośrednio do GSU.
  • Level 3  
    CYRUS2 wrote:
    Takiego zalecenia nie ma.

To co piszesz to tylko opinia jakiegoś człowieka z serwisu.
    Nie ma takich zasad sztuki.

Słowa: opinia, zalecenie, sugestia, pogląd czy stanowisko są na tyle bliskoznaczne, że nie ma sensu pisać elaboratu na temat każdego z nich.
    Dla mnie nie jest to "tylko opinia człowieka z serwisu", ale AŻ opinia człowieka z autoryzowanego serwisu producenta falownika.

Poza tym o dodatkowym zabezpieczeniu RCD falownika wypowiada się osoba z firmy Fronius (inny producent falowników) https://www.forum-fronius.pl/forum/topic/zabezpieczenia-dc-oraz-ac-omowienie-tematyki/ - post z 6 stycznia 2019, 13:39.

O dodatkowym RCD powiedziały mi również telefonicznie cztery różne osoby (każda z innej firmy), które zakładają instalacje PV. Ich zdania różniły się jedynie co do wartości prądu zadziałania (od 100mA po 300mA) tego dodatkowego RCD. Ponadto jedna z tych osób powiedziała mi (nie wiem czy faktycznie tak jest), że jakiś przepis / wytyczna / instrukcja nakazuje montaż dodatkowego RCD, gdy falownik jest w odległości powyżej jednego metra od rozdzielnicy.