Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czyszczenie filtrów matrycy aparatu z kurzu

19 Feb 2021 00:53 141 1

• Level 32  
    Skrócę do minimum.

Czy ma ktoś pomysł, jak można oczyścić matrycę i filtry w warunkach domowych i ją złożyć?

Mianowicie miałem kiedyś wymieniany jeden z filtrów, na taki przepuszczający więcej światła podczerwonego. Ot, popularne modyfikacje w astrofotografii.

Aparatu używam również do zwykłych zdjęć i w większości nie ma problemu, ale przy przysłonach powyżej f4-8 zaczynają pojawiać się paprochy na zdjęciach. Mało używałem takich przysłon i czyściłem to na zdjęciach.
    Postanowiłem w końcu coś z tym zrobić i podjąłem się "normalnego" wyczyszczenia matrycy.

O ile w Canonie 550D udało się to w tym opisywanym przypadku już nie i trafnie uznałem, że to są śmieci i kurz głębiej schowany. Postanowiłem spróbować to wyczyścić i diagnoza trafiona. To tutaj jest problem, paprochy zmieniły swoją pozycję, ale jednak dalej są i jest ich odrobinkę więcej niż było.

Czy są jakieś pomysły by to zminimalizować w warunkach domowych? Może stworzenie jakiegoś "pudełka" z odkurzaczem, jako komorę z podciśnieniem, tak by wypłukać te składowe części w IPA i od razu złożyć po odeschnięciu?

Bądź może ktoś by się tego podjął w jakiś np laboratoriach odzysku danych? Nie liczę na idealne wyczyszczenie, ale chciałbym troszkę poprawić obecną sytuację na ile się da.

Ktoś ma jakiś pomysł, sugestię jak ugryźć ten temat? :)

Przykładowe zdjęcie z F22

Czyszczenie filtrów matrycy aparatu z kurzu Czyszczenie filtrów matrycy aparatu z kurzu