Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Pralka Mastercook PTE 3236P diagnoza awarii

Tomasz Filipiak 19 Feb 2021 23:13 300 7
Relpol
 • #1
  Tomasz Filipiak
  Level 10  
  Witam.
  Po ustawieniu programu np. wirowanie silnik robi leki obrót i zatrzymuje załącza na chwilę pompę i resetuje program i tak w koło. Stawiałem na silnik. Sprawdzony silnik szczotki OK, uzwojenia Ok tacho także. Grzałka sprawna. Dodam jeszcze, że gdy załączy się przekaznik silnika i jak pomoże sie zakręcić kołem pasowym to czasami silnik zaskoczy i kręci do momentu zatrzymania. Dzieje się tak na każdym programie. Czego jeszcze się czepić?
  Pozdrawiam
 • Relpol
 • #2
  ta_tar
  Level 39  
  Podobnie miałem z Samsungiem, małe obroty silnika - ledwo szarpnął bębnem. Wyszło że sterownik.
 • #3
  wiesiekmisiek
  Level 33  
  O tyle lepiej, że w Mastercook-u moduł nie jest zalany żelem . Potrafisz wykonywać pomiary multimetrem i lutować? Jesteś w stanie wyjąć bez uszczerbku moduł wykonawczy i zamieścić dobre zdjęcia z obu stron? Bo jeżeli nie to poszukaj w sąsiedztwie elektronika on ogarnie sprawę. Możliwe, że tylko uszkodzony triak ( ten przy radiatorze). Naprawa w każdym bądź razie jak najbardziej opłacalna.
 • #4
  Tomasz Filipiak
  Level 10  
  Witam.
  Jeśli chodzi o umiejętności manualne związane z demontażem sterowników to nie mam problemów. Nie jestem elektronikiem, ale miernik umiem obsługiwać i lutownice także. Właśnie jestem po wymianie triaka sterującego silnikiem i niestety dalej nie rusza. Myślę, że zaniosę do elektronika może on ogarnie. Jeśli komuś jeszcze jakieś pomysły wpadną to będę wdzięczny.

  Jeśli chodzi o silnik to zastanawiam się dlaczego w kostce przyłączeniowej są trzy wyjścia ze stojana. Miernik na dwóch parach pokazuje ok 2Ω, a na drugiej parze 1,1Ω. Podłączyłem go na ostro przez regulator obrotów i chodzi ładnie, także myślę, że silnik OK., a tacho podczas pracy wytwarzało napięcie. Przewody silnik - sterownik też OK.
 • #5
  wiesiekmisiek
  Level 33  
  A pomiar pojemności kondensatora? Przekaźniki od silnika jesteś w stanie sprawdzić ( tylko po wylutowaniu nie podawaj żadnego napięcia na cewki przed wylutowaniem). Sprawdź teź czy nie ma zimnych lutów na przekaźnikach silnika.
 • #6
  Tomasz Filipiak
  Level 10  
  Edit: 20 Lut 2021 18:04
  No właśnie teraz sprawdziłem, ale na płycie to ma połowę tego co powinien mieć. Muszę go zdemontować i jak pomierzę to dam znać (chodzi o kondensator)...
  Edit:
  Wylutowałem Kondensator, który mnie zastanawiał. Ma mieć 2.2µF, a miernik pokazuje 1µF myślę, że jest do wymiany. Reszta Kondensatorów i przekaźniki także OK.
  Pralka Mastercook PTE 3236P diagnoza awarii1613974680...509178.jpg Download (2.7 MB) Pralka Mastercook PTE 3236P diagnoza awarii1613974795...926995.jpg Download (2.73 MB)
 • #7
  wiesiekmisiek
  Level 33  
  To do wymień i sprawdź zachowanie pralki po wymianie.
 • #8
  Tomasz Filipiak
  Level 10  
  Witam ponownie. Winny okazał się kondensator. Po wlutowaniu drugiego pralka ruszyła i działa jak trzeba.
  Dziekuje za sugestie i pozdrawiam.