Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sztuczne obciążenie LD35 - czyżby mocniejsza wersja LD25? Porównanie płytek

p.kaczmarek2 20 Feb 2021 00:57 1941 4
  • Sztuczne obciążenie LD35 - czyżby mocniejsza wersja LD25? Porównanie płytek
    Witajcie moi drodzy
    Jakiś czas temu testowałem sztuczne obciążenie USB LD25. Byłem z niego zadowolony, stwierdziłem że zgodnie z opisem oferuje dość duży zakres ustawienia prądu (od 0 do 4A) oraz działa na napięciach aż do 25V. Wspomniałem wtedy też, że w ofercie dostępna jest mocniejsza wersja tego obciążenia - LD35. Ta wersja na tyle mnie zaciekawiła, że specjalnie ją zamówiłem, głównie z intencją porównania tego co zmienił w niej producent względem słabszej LD25. I to te zmiany tu opiszę.

Moja recenzja LD25
    Moja recenzja LD25 jest dostępna w tym temacie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18513078#18513078
    Zapraszam do lektury.
    Tutaj się już skupię na rzeczach których tam nie omówiłem, a przede wszystkim na różnicach pomiędzy wersjami LD25 i LD35.

LD25 a LD35 - różnice w cenie
    LD25 w internecie kosztuje 7.95$ (+ przesyłka):
    Z kolei LD35 u tego samego sprzedawcy 9.28$ (+ przesyłka):
    Różnica w cenach wynosi 1.33$, to nie dużo. Co takiego otrzymujemy za te dopłacenie około 6 złotych?

LD25 a LD35 - różnice w parametrach
    Różnice w parametrach LD25 i LD35 są podane w manualu od producenta:
    Zasadniczo LD35 to jest LD25 ze zwiększonym maksymalnym prądem o 1A (5A zamiast 4A) i też ze zwiększoną mocą (35W maksymalnie a nie 25W).
    Sprawia to, że możemy zacząć się zastanawiać, co takiego producent zmienił w tej lepszej wersji, że jest mocniejsza?
    Może dał jakiś mocniejszy tranzystor?
    Zaraz to sprawdzimy.

LD25 a LD35 - różnice w praktyce
    LD35 zakupiłem u wcześniej wspomnianego sprzedawcy i od razu po otrzymaniu paczki wziąłem się za dokładne porównanie go z LD25, które już miałem od ponad roku.
    Zapraszam do obejrzenia zdjęć, które przygotowałem:
    I co najważniejsze - od spodu płytki:
    Pierwsze co rzuca się w oczy to bardzo duże podobieństwo obu płytek.
    Najważniejsze elementy na pewno są te same.
    - na obu płytkach jest TIP122PRAB (a to przecież najważniejszy tranzystor z układu!)
    - na obu płytkach jest LM317 041
    - na obu płytkach jest nieco większy rezystor SMD R025 który pewnie jest tu bocznikiem
    - na obu płytkach jest mikrokontroler Nuvoton N76E003AT20
    - itp. itd.
    Można szybko dojść do wniosku, że obie płytki są identyczne!
    Jedynym miejscem gdzie może być różnica pozostaje wentylator. Pora to sprawdzić - zmierzyć pobór prądu obu wentylatorów przy 5V oraz sprawdzić ich prędkość obrotów.
    Zdjęte wentylatory (ten Pengda Technology jest z LD25):
    Do sprawdzenia RPM użyłem tachometru DT-2234C:
    Wentylator z LD35:
    (na zdjęciu tego nie widać, ale tak, pasek odblaskowy jest przyklejony)
    Wentylator z LD25:
    Wyniki pomiarów:
    Wentylator LD35 - 0.17A, 7200RPM
    Wentylator LD25 - 0.26A, 3300RPM

Pomiary potwierdzają moje subiektywne odczucie. LD35 ma rzeczywiście nieco wydajniejszy wentylator. I to jest jedyna różnica pomiędzy LD25 a LD35.
    I w sumie pomiary też pokrywają się z tym co piszą niektórzy sprzedawcy:
    Quote:

LD35
    Fan Speed: 8000±10%RPM, Hydraulic bearing

LD25
    Fan Speed: 5800±10%RPM, Oil bearing

Podsumowanie
    Jedyną różnicą między LD25 a LD35 jest wentylator oraz programowy limit obciążenia w firmware mikrokontrolera (N76E003AT20 , czyli wiekowy 8051). Reszta jest identyczna, ten sam tranzystor, itd. Czyli dopłacamy tylko za ten trochę mocniejszy wentylator, ale on ma znaczenie tylko w przypadku nieco dłuższej pracy płytki. W przypadku prostego sprawdzania wydajności prądowej zasilacza on nic nie zmienia (w sumie to samo LD dopiero po chwili włącza wentylator, gdy się nagrzeje już...). Jedyne co mogę zrobić teraz to pogratulować 'sprytu' producentowi LD25/LD35 który z jednego produktu dał radę zrobić dwa różne. Czyli jakby ktoś chciał się bawić z programatorem to być może mógłby 'odblokować' LD25 i uzyskać na nim większe prądy (pod warunkiem, że da się zgrać i wgrać wsad, nie jest zablokowany), ale raczej szkoda zabawy jak różnica w cenie jest tak mała.

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
  • Computer ControlsComputer Controls
    zgierzman
    Level 28  
    p.kaczmarek2 wrote:
    Jedyne co mogę zrobić teraz to pogratulować 'sprytu' producentowi LD25/LD35 który z jednego produktu dał radę zrobić dwa różne.

To nie jest spryt, a normalna praktyka. Telewizory, samochody, w zasadzie całość współczesnego sprzętu nafaszerowanego elektroniką jest tak produkowana. Taniej jest zrobić jeden produkt "wszystkomający" i ograniczyć go programowo, niż projektować X różnych wersji...

Ostatnio rozmawiałem z właścicielem w miarę nowego samochodu, który w opcjach miał aktywny tempomat, ale ten konkretny egzemplarz nie był w niego wyposażony. Serwis kilka razy kliknął myszką, nacisnął ENTER i voila: tempomat już jest.
    Co więcej, coraz częściej da się to zrobić online, bo to żadna rewelacja, kiedy samochód czy lodówka podłączone są do internetu...
  • Computer ControlsComputer Controls
    krzbor
    Level 20  
    p.kaczmarek2 wrote:
    Jedyne co mogę zrobić teraz to pogratulować 'sprytu' producentowi LD25/LD35 który z jednego produktu dał radę zrobić dwa różne. Czyli jakby ktoś chciał się bawić z programatorem to być może mógłby 'odblokować' LD25 i uzyskać na nim większe prądy (pod warunkiem, że da się zgrać i wgrać wsad, nie jest zablokowany), ale raczej szkoda zabawy jak różnica w cenie jest tak mała.
    Różnica w cenie to 1,33$. Znacząca część tej różnicy to zapewne koszt wentylatora. Nie uważam, że producent jakoś naciąga klienta. To nie to samo, gdzie w nowym samochodzie za chromowane listwy żądają 1000zł.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Jaka jest różnica pomiędzy olejowym łożyskiem a łożyskiem hydraulicznym? Moim zdaniem żadna, no może tylko w innym nazwaniu takiego samego łożyska.
    kowal011
    Level 20  
    Różnica jest w nazwie, hydrauliczne brzmi bardziej profesjonalnie :D