Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Vaillant Thermocompact VC 110XEU nie zapala, słychać pompę wody i buczenie

Dolce 20 Feb 2021 11:54 645 1
    Dolce
    Level 22  
    Witam.
    Posiadam piec co Vaillant Thermocompact VC 110XEU, jest to piec jednofunkcyjny podłączony do instalacji co. To dość stary model, końcówka lat "90".

Awaria dotyczy uruchamiania się pieca. Zacznę od początku.
    Piec po "odpoczynku" pracuje normalnie. Natomiast w trakcie pracy następuje taki problem, że nie zapala gazu, podczas załączenia słychać pracę pompy wodnej oraz buczenie (ale to jest z tego co wiem normalny odgłos, który podczas uruchamiania się pieca w razie żądania ciepłej wody zawsze było słychać). Nie słychać charakterystycznego "cykania" iskry po elektrodach. Jeśli nie wyłączę pieca wyłącznikiem zasilania to praca pompy wodnej oraz to buczenie trwa cały czas.
    Przycisk eliminacji blokady zapłonu nie wyskoczył ani nie zapaliła się kontrolka.
    Wczoraj po "odpoczynku" piec "zaskoczył" od razu i pracował ale potem znowu to samo. Przed chwilą znowu zadziałał. Pali 100/100. Jeszcze nie wyczaiłem kiedy konkretnie następuje awaria - czy po nagrzaniu wody czy też nie ma w tym żadnej logiki. Co w takiej sytuacji należy brać pod uwagę?
    Przypomniało mi się, że przed tą awarią zdarzało się, że piec pracował tak "narowiście". Czyli po odpaleniu mocno grzał palnikiem i np. po chwili raptownie się wyłączał. To się zdarzało w sumie sporadycznie, jakby jakiś czujnik temperatury świrował i być może to jest niezależne od powyższej awarii - być może przeczyszczenia wymaga nagrzewnica. Piszę o tym "zjawisku" na wszelki wypadek, zresztą być może tym się należy również zająć.

Jestem z małej miejscowości, na miejscu oraz w pobliżu nie ma serwisu. Jeśli ktoś mógłby mi ewentualnie podpowiedzieć jak mogę samemu sprawdzić co jest uszkodzone w przypadku tego typu usterki z to będę bardzo wdzięczny.

Być może ktoś z Was się orientuje się również, gdzie można zakupić podzespoły, które mogły ulec uszkodzeniu do tego pieca lub jakieś zamienniki - np. jeśli potwierdzicie, że przyczyną najprawdopodobniej jest uszkodzenie elektrod to jeśli do tego staruszka już takie części ciężko kupić lub są po prostu bardzo drogie to może podejdą z innego modelu?
    Dziękuję z góry za pomoc, pozdrawiam serdecznie
    Tomasz.
    Dolce
    Level 22  
    Problem rozwiązany.
    Na szczęście okazało się, że po prostu było mało wody w instalacji. Po dobiciu piec pracuje. Przed sezonem w jednym z pomieszczeń wymieniałem grzejnik. Musiało dojść do utworzenia poduszki powietrznej, która z czasem została odpowietrzona. Zapewne stąd spadek ciśnienia w instalacji większy niż dotychczas.