Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zestaw do gry w samochodówki, budżet ok. 2000 zł

21 Feb 2021 12:11 1158 97
  • Level 22  
    Witam.

Chciałbym się Was poradzić w sprawie zakupu podzespołów do komputera lub gotowego sprzętu. Syn gra w samochodówki (NFS, TDU itp). Dotychczas wystarczał do tego zestaw na procesorze Q9550 + GTI750Ti. Po zaktualizowaniu NFS do wersji DeLuxe jest już słabo. Podmieniłem kartę grafiki z innego kompa ale wyszło to co musiało, procesor nie wyrabia.

Nie szukamy jakiegoś supersprzętu, natomiast chcielibyśmy dokonać zakupu w rozsądny sposób czyli patrząc nieco przyszłościowo - na ile się da, biorąc pod uwagę budżet oraz poniższe:

Opcje są takie, że można na chwilę obecną kupić nową płytę główną z procesorem oraz pamięcią, pozostawiając póki co obecną grafikę - jeśli jeszcze jakoś da radę (sprawdzę to ewentualnie po południu, gdy wstawię ją do komputera z mocniejszym procesorem i przetestuje na używanych grach). Takie rozwiązanie umożliwiło by kupno nieco lepszych wydajnościowo części "bazowych" typu płyta - procesor - pamięci. Pewnie i zasilacz ponieważ obecny pewnie nie pociągnie nowego zestawu. Tego nie wiem na pewno, sprawdzę co to za model ale pewnie szału nie ma ponieważ graty obecnego komputera na Q9550 były dopasowywane wzajemnie. Jeśli chodzi o dysk to jest ssd i to bym pozostawił. Obudowa też pewnie się nada, zawsze to jakaś oszczędność i mniej zaśmiecania świata.

Nie było by z mojej strony problemu z kupnem używanego procesora (są sprzedawcy, którzy mają dobre opinie), ewentualnie pamięci. To są części, które ewentualnie mógłbym kupić jako używane. Płytę główną wolałbym nową, ta elektronika według mnie jest nieco bardziej zawodna. Ewentualnie zestaw: płyta + procesor + pamięci od jakiegoś wiarygodnego sprzedawcy z gwarancją. Może tak byłoby najsensowniej o ile da się wyrwać coś sensownego wydajnościowo.

Czyli powyższa opcja to takie zainwestowanie obecnie w mocniejsze podzespoły "bazowe", z dokupieniem później grafiki (o ile obecna jeszcze coś pociągnie).

Inna opcja to oczywiście zakup złożonego zestawu, może całościowo to wyjdzie w miarę korzystnie. Ewentualnie można pogadać ze sprzedawcą odpuszczenie dysku ssd na rzecz nieco lepszej grafiki, o ile da się dogadać. A pewnie się da bo ktoś to tam i tak składa i mu wszystko jedno czy wyśle zestaw z dyskiem czy też bez. Oddzielną sprawą jest to, że można wówczas też otrzymać komputer z zainstalowanym systemem, być może w dobrej cenie.

Dla mnie istotne jest Wasze doświadczenie i znajomość rynku. Cen obejść się nie da, natomiast chodzi mi o Wasze opinie.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc, pozdrawiam serdecznie

Tomasz.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • TermopastyTermopasty
  • Helpful post
    Level 39  
    Dolce wrote:
    GTI750Ti. Po zaktualizowaniu NFS do wersji DeLuxe jest już słabo. Podmieniłem kartę grafiki z innego kompa ale wyszło to co musiało, procesor nie wyrabia.

A jaka jest ta inna karta grafiki oprócz 750Ti od syna ?

Dolce wrote:
    ytę główną wolałbym nową,

Nową z gwarancją producenta czyli 10/11 generacja Intel-a który obecnie wychodzi najkorzystniej cenowo.

Napisz proszę całą obecną konfigurację komputera syna i zastanowimy się co się nam uda poskładać za 2000zł z nowych części.
    Używane części dorównują cenami do nowych , używane to zawsze używane :P
  • Level 22  
    Bardzo dziękuje za odpowiedź.
    Pojawił się nowy pomysł, podarować synowi mój obecny komputer, który wyrabia w jego grach.
    Mój komputer:
    Asrock B85M Pro4, i7-4790K, 16GB DDR3, GTX-770/4GB, dysk nvme oraz ssd (jakiś w miarę dobry typu prędkość odczytu/zapisu 500/500mb).
    Zasilacz jakiś markowy, wyrabia bez problemu.
    Dysk nvme zostawiłbym sobie ponieważ to mój magazyn danych a system stoi i tak na ssd, jakoś tak korzystniej to wyszło w przypadku akurat tej płyty głównej i systemu Windows7, z którego nadal korzystamy. Jeśli karta syna czyli GTX-750Ti (posiadająca zdaje się 2GB ramu) póki co dałby radę to też bym sobie zostawił GTX770. Poniżej napiszę dlaczego.
    I w ten sposób temat komputera dla syna zostałby póki co zamknięty.

Mi komputer na powyższych gratach w zupełności wystarczał. Nie gram w gry. Natomiast korzystam z programu do tworzenia reliefów 2,5D (coś na wzór grafiki 3D) oraz do tworzenia trajektorii obróbki tychże reliefów. Niestety ten program w zasadzie "nie umie" wykorzystywać wielordzeniowości (a przynajmniej nie na wszystkich etapach działania) więc priorytetem jest procesor z jak najwyższym taktowaniem. Dla tego programu lepszy byłby jakiś czterordzeniowiec po 10GHz na rdzeń niż 8x5GHz :)
    Jeszcze jedna istotna cecha wspomnianego programu, z którego korzystam. Potrzebuje pamięci z 4GB karty grafiki. Po prostu korzysta z tej pamięci podczas opracowywania tzw. trajektorii obróbki w przypadku większych projektów. Stąd ta potrzeba pozostawienia dla własnych potrzeb GTX-770/4GB.

Tak więc w tej chwili dochodzi jeszcze jedna opcja czyli swój komputer daję synowi a wybieramy coś dla mnie. Jest jeden problem, kasa... Nie chodzi o to, żebym ją skąpił bez sensu tylko po prostu - skoro wiem, że obecny sprzęt mi wystarcza a z tego co widziałem, można go złożyć w tych ok 2000zł to nie chciałbym zaraz windować cen podzespołów nie wiadomo ile.
    Zawsze możemy pozostać przy opcji szukania czegoś dla syna i budżet do 2000zł i np coś w deseń mojego kompa skoro jest taki świetny :)

Wracając do tematu, załóżmy, że podarowałbym synowi komputer ale bez nvme oraz GTX-770 (o ile jego samochodówki pójdą płynnie na GTX-750Ti - sprawdzę to praktycznie podmieniając do mojego kompa kartę grafiki), to jego zestaw byłby następujący:
    Asrock B85M Pro4, i7-4790K, 16GB DDR3, GTX-750Ti, ssd 500/500mb, dobry zasilacz.

Natomiast mi pozostaje Nvme, mam też wolny dysk ssd oraz GTX-770/4GB.
    I co dalej? Bierzemy pod uwagę opisany program gigahercowożerny pod względem procesora choć dodatkowe rdzenie też pomagają w szybszym opracowywaniu trajektorii, tu jakoś umie korzystać z zalet wielordzeniowości ale ważniejsza jest mimo wszystko wysoka częstotliwość pracy rdzenia.
    Chodzi o to, że podczas tworzenia reliefu w czasie rzeczywistym, gdy pracuję narzędziami graficznymi obciążony jest w sumie tylko jeden rdzeń. Niższa częstotliwość taktowania pojedynczego rdzenia funduje "klatkowanie" podczas pracy.
    Obecna karta grafiki byłaby wystarczająca, ma 4GB.
  • Helpful post
    Level 39  
    W tym układzie należałoby się zastanowić pomiędzy AMD a Intelem skoro sam twierdzisz że potrzeba jednego mocnego rdzenia do pracy.

Zdania są podzielone jak zawsze pomiędzy AMD/Intel , różnice w czasie obróbki parę / paręnaście sekund a cenowo na plus dla Intela .
  • Level 22  
    Rozumiem.
    Te kilkanaście procent to chyba nie byłby problem jeśli różnica w cenie jest spora. Przecież i7-4790 też wystarcza, nawet go nie podkręcałem, nie mam już takich zapędów :)
    Wspominam o tym i7 ponieważ to jest taki dość istotny argument. Chodzi o to, że jeśli stawiać komputer na czymś nowszym, droższym od i7 po to, żeby to odczuć w pracy. Jeśli chodzi o patrzenie w przyszłość to już nie jest takie dla mnie istotne ponieważ program z którego korzystam nie jest aktualizowany, a mnie on w zupełności wystarcza w takiej formie w jakiej mam obecnie.
    Chcę powiedzieć, że fajnie byłoby coś zmienić ale tylko wówczas jeśli to będzie miało sens na obecną chwilę. Czyli głównie wydajność z pojedynczego rdzenia, szybsze ładowanie programu.
    Tu jeszcze taka dygresja. Kiedy składałem komputer to i7-4790 kosztował tyle co dzisiaj np i9-9900. Tylko nie wiem czy ten i9 spowoduje, że praca z programem odleci w stosunku do i7 tak bardzo jak kasa.
    Mimo wszystko rynek napędzają gry. A być może w moim przypadku ładowanie się w kosztowne podzespoły to będzie strzelanie z armaty do zająca.
  • TermopastyTermopasty
  • Level 22  
    Dziękuję, w tzw "międzyczasie", gdy odpowiedziałeś zaktualizowałem poprzedni post o kilka istotnych dla mnie czynników odnośnie inwestycji modernizacyjnej komputera. To podstawa, żeby można było doradzić komuś dobrać nowe graty albo wręcz doradzić pozostać przy obecnych.
    Rynek podzespołów komputerowych się ciągle rozwija ale niekoniecznie każdemu to jest aż tak bardzo potrzebne. Producentom tych podzespołów na pewno. No i oczywiście w większości rodzicom nastoletnich graczy, którym programiści nowych, coraz bardziej wymagających gier fundują spore wydatki ;)
  • Helpful post
    Moderator of Computers service
    W tym momencie Intel na pewno wypada korzystniej. Nie wiem, czy nie zostawiłbym tego 4790K do projektów graficznych, skoro wiele rdzeni nie jest wymaganych - można go podkręcić (chociaż na B85 jest z tym gorzej). Bez podkręcenia sam Turbo Boost zapewnia 4.4GHz i jeśli Ci to wystarczy do projektów, to lepiej kupić coś do gierek. Tam nowszej generacji sprzęt i sześciordzeniowy procesor będą miały duży sens.

Co do Intel vs AMD jest kilka za i przeciw dla każdej z opcji. Na tę chwilę "procesorowo" nieco lepiej wypada Intel, chociaż jeśli weźmiemy pod uwagę serię 3000 Ryzenów to i AMD może mieć sens. Natomiast jeśli chodzi o rozsądne płyty główne to AMD wypada już lepiej.

Kolejnym plusem AMD jest możliwość podkecenia, nawet słabsze Ryzeny i średniej klasy płyty główne to umożliwiają. Chociaż prawdę mówiąc już całkiem sprawnie działający boost robi swoje, nawet bez podkręcania.

Jeśli chodzi o Intela - za chwilę pojawi się 11 generacja, mająca być jakąś odpowiedzią na serię 5000 AMD. Pojawią się też płyty główne na chipsetach serii 500 i szczególnie dla osób, które nie będą podkręcać procesora chipset B560 będzie atrakcyjny choćby z tego powodu, że pamięć RAM będzie można puścić z wyższym taktowaniem, niż oficjalnie obsługuje procesor (co aktualnie posiadaczy płyt B460 na procesorach i3/i5/i7 ogranicza do DDR4-2666).

Jeśli chodzi o zapotrzebowanie - gigaherce gigahercami, ale nie szacowałbym, że ten procesor, który ma więcej gigaherców będzie lepszy. Nie warto tak robić porównując dwie różne konstrukcje, tj AMD vs Intel. Stara historia uczy, że nie zawsze dużo gigaherców było wydajne. Wystarczy spojrzeć na AMD FX albo na Pentiumy 4. To stare dzieje, ale te konstrukcje dokładnie pokazały, że taktowanie wciąż nie zapewniło im dobrej wydajności.

Nie podałeś nic w kwestii budżetu, ale:
    - pod gry wybrałbym I5-10400F albo I5-10600KF, do tego płytę na Z490 dla 10600KF, dla 10400F również - chyba że wariant oszczędnościowy zmusi do wybrania płyty B460 (ograniczy to RAM do DDR4-2666). Ewentualnie za chwilę powinny być dostępne płyty B560 i to zapowiada się idealnym wyborem dla i5-10400F. Pojawią się również I5-11400F/11600KF, warto poczekać, co wniosą (a premiery zdaje się niedługo, w xkomie już mają wprowadzone do oferty płyty B560, ale na razie są niedostępne jeszcze). Ewentualną alternatywą mógłby być Ryzen 5 3600 wraz z rozsądną płytą B450 lub B550. Kwestia wyboru, co jest lepsze do gier. Według mnie delikatną przewagę ma Intel, ale to też zależy od gry. Do tego I5-10400F z B460 i RAMem pracującym na DDR4-2666 pewnie będzie częściej ustępował AMD lecącemu z RAMem pracującym na DDR4-3200 czy DDR4-3600.

- pod Twoje projekty I5-10600KF byłby OK. Przy płycie Z490 można go przetaktować i osiągnięcie 5 GHz nie jest problemem. Jako nieco tańszą alternatywy mógłbyś zastosować Ryzena 3300X lub 3500X/3600/3600X. Ryzeny po podkręceniu mają szansę zrównać się obliczeniowo z tym I5, natomiast 10600KF jest aktualnie w takiej cenie, że te Ryzeny stają się nieopłacalne (ale czynnikiem może być cena płyty - 700zł za fajne Z490 dla Intela, gdzie między 400 a 500 da się kupić całkiem przyzwoitą płytę, na której podkręci się Ryzena bez większych problemów). Jeśli nie planujesz podkręcać procesora to w przypadku zakupu 10600KF opłaca się poczekać na B560, będzie taniej, ale da się podnieść taktowanie RAM, co pewnie w Twoich aplikacjach też przełoży się na dodatkowe kilka procent wydajności.
  • Level 22  
    Bardzo dziękuję za rzeczową odpowiedź. Spodobał mi się pomysł z I5-10600KF. Oczywiście nie to mi chodzi, żebym oceniał wypowiedź bo nie mam sporej wiedzy w temacie nowych procesorów. Chodzi tylko o to, że zobaczyłem, iż w grach syna wszystkie rdzenie są wykorzystywane. Jeśli do tego ten procesor jest wydajny "jednordzeniowo" to mamy alternatywę i dla mnie i dla niego. Po prostu będę mógł sprawdzić, który komputer lepiej się sprawdza w naszych zastosowaniach :) To taka dubeltowa sytuacja, korzystna. I tak trzeba coś kupić a jest potem możliwość dopasowania już pod konkretne potrzeby. Ja zawsze mogę pozostać przy obecnym sprzęcie. I5-10600KF nie kosztuje aż takiego majątku.
    Muszę to przetrawić i pewnie jeszcze będę miał pytania o konkretne podzespoły. Jeśli warto poczekać na B560 to poczekam. Sprawa nie jest aż tak bardzo pilna.
    Napisz mi proszę na ile I5-10600KF może podnieść tempo pracy z programem, który wykorzystuję. Czy to będzie po prostu odczuwalne. Chodzi mi oczywiście o taką zgrubną opinię opartą raczej na doświadczeniu i porównaniu obu procesorów bo rozumiem, że najlepiej byłoby mieć obie platformy , program i sprawdzić.
  • Helpful post
    Jest jeszcze efekt uboczny wypuszczenia 11 generacji. Pewnie jak zwykle u nas będzie on dosyć powolny, ale to też zależy. Trochę pominąłem serię 5000 AMD ze względu na to, że za ich sześciordzeniowy procesor trzeba zapłacić obecnie ~1600 złotych, to nieco więcej niż za I7-10700KF z ośmioma rdzeniami. Premiera 11 gen, jeśli zagrozi mocniej wydajnościowo (i cenowo!) Ryzenom 5000, być może spowoduje spadek absurdalnych cen tych procesorów. To też byłoby dobre, bo są to niezłe procesory, tylko obecnie nieco źle jak dla mnie wycenione (nieopłacalne). Być może też nastąpią przeceny "starych" 10 gen. Chociaż u nas w kraju nie ma co się spodziewać, że nagle będą wyprzedaże za grosze.

Dodano po 3 [minuty]:

Porównanie wydajności nie jest możliwe, ale odwołując się do testów syntetycznych wygląda to tak, że możesz się spodziewać przyrostu wydajności obliczeniowej o około 15-20% przy wykorzystaniu pojedynczych rdzeni, nieco więcej przy wykorzystaniu czterech. Oczywiście przy wykorzystaniu 6 rdzeni przewaga się drastycznie zwiększy na korzyść sześciordzeniowego procesora. Ale ile realnie Twój program z tego skorzysta - ciężko stwierdzić. Jeśli tłucze główne obliczenia na jednym rdzeniu i go wykorzystuje do oporu, to pewnie coś między 15-20% różnicy.
  • Level 39  
    dt1 wrote:
    Być może też nastąpią przeceny "starych" 10 gen. Chociaż u nas w kraju nie ma co się spodziewać, że nagle będą wyprzedaże za grosze.

Ostatnio do kupienia była i9-1900KF za ok 1850zł

https://www.morele.net/procesor-intel-core-i9...Q0ECloYBLPxSGMX0rf5Qe_BdDmwWCDZYaAmlREALw_wcB

@dt1 tak wiem ja i te moje ulubione grzejniki i9 :P :D
  • Level 22  
    Muszę lepiej przemyśleć odpowiedzi zanim odpiszę. Kolejny raz poprawiłem poprzedni post ale to nie jest aż tak bardzo istotne.
    A który z wymienionych przez Ciebie procesorów byłby mimo wszystko według Twojego odczucia takim najsensowniejszym zakupem? Oczywiście bierzemy pod uwagę również zakup płyty bo procesor nie wisi w powietrzu a z tego co napisałeś może ona różnić się sporo ceną w zależności od tego czy to Intel czy AMD. Zaktualizowałem poprzedni post o takie spostrzeżenie, które wg mnie jest istotne. Tak się w sumie dobrze złożyło, że w naszym przypadku - tzn. moim lub syna w grę wchodzi "alternatywa modernizacyjna". Chodzi o to, że i tak coś muszę kupić ale można podejść dubeltowo/podwójnie czyli kupić podzespoły i jeśli odczuję skok wydajności w opisanym poprzednio programie 2,5D, z którego korzystam to pewnie warto pozostawić sobie taki sprzęt. Nie jestem w tym względzie pazerny, to bez sensu. Chodzi o to, że jest możliwość "zoptymalizowania" potrzeb już po zakupie. Sprawdzenia co dla kogo lepiej podejdzie. Ten 6-rdzeniowiec w cenie poniżej tysiaka to w moim przypadku byłby chyba taki wyważony zakup.
  • Level 39  
    Dolce wrote:
    Zaktualizowałem poprzedni post o takie spostrzeżenie, które wg mnie jest istotne.

Nie zmieniaj postów podczas gdy ktoś po przeczytaniu pisze odpowiedź bo on odpowie ty zmienisz treść i jego odpowiedziedź wprowadza bałagan do logicznej rozmowy!

Używaj przycisku odpowiedz pod postem wtedy system robi sam porządek w postach i odpowiedziach.
  • Level 22  
    Jawohl!
    Poprawię się.
    Jeśli chodzi o płytę, o której pisałeś. Chodzi o poniższy model?
    Link
    Mam pytanie jakie pamięci warto do niej kupić i z jaką częstotliwością taktowania? W pisie producent zaznacza, że można wykonać oc do 4800GHz. Natomiast mi chodzi o to jakie pamięci warto kupić. Po prostu nie wiem czy wszystkie DDRy da się podkręcić na takiej płycie, o ile oczywiście warto.
    Oprócz powyższego mam jeszcze dwa pytania, chciałem się upewnić:
    1) Posiadam dysk nvme Adata, moel SX8200 (M.2, 2280, PCIe Gen3x4). Czy będzie pracował na tej płycie?
    2) podobne pytanie o kompatybilność z kartą grafiki GTX-770.
  • Level 27  
    Napisz jaki to program. Bo czasami może chodzić tylko o zegar, a czasami np. o wyższy IPC czy więcej cache. Może uda się znaleźć jakiś test który pokaże jak reaguje na szybkość RAMu. Wstępnie, przy obecnych cenach i "uwielbieniu" wysokich zegarów 10600KF za niecałe 900zł (a na allegro nawet za 800) będzie trudny do pobicia. Tylko kwestia ustalenia czy iść w szybkie RAMy i/lub podkręcanie procka czy nie (kwestia doboru odpowiedniej płyty głównej i RAMu). Jakie podzespoły są jeszcze potrzebne? System zainstalujesz na NVME? Nowa buda, zasilacz?
  • Helpful post
    Dla samego I5 jest sporo wariantów:

1. i5-10400F + B460
    2. i5-10400F + B560
    3. i5-10400F + Z490
    4. i5-10600KF + B460
    5. i5-10600KF + B560
    6. i5-10600KF + Z490

Dochodzą jeszcze dwa warianty z Z590 później, ale to pominąłem, ze względu na to, że cena Z590 prawdopodobnie będzie dość mało zachęcająca.

1. Socjalne minimum. Wydasz najmniej, prawdopodobnie w tysiaku się zmieścisz za taki komplet. Będzie to działać, ale RAM będzie taktowany DDR4-2666, nawet jeśli włożysz szybszy. Nie znaczy to, że takie zestawienie jest bez sensu, ale w niektórych grach straci się na tym trochę wydajności.

2. To się wydaje najbardziej sensowny duet dla 10400F. Procesor jest OK, ale ma zablokowany mnożnik, więc chipset B560, który nie umożliwia overclockingu będzie OK, jednocześnie odpada wada rozwiązania #1 - pamięć będzie działać tak, jak XMP na to pozwoli, czyli będzie można przekroczyć DDR4-2666. Ceny B560 powinny być zbliżone do B460. Ale trzeba poczekać.

3. Z braku B560 teraz kupuje się Z490, jak chce się podnieść ustawienia pamięci. Oczywistą wadą jest droższa płyta. Plusem będzie możliwość zamontowania 11 generacji procesorów na płytach Z490. Na B460 nie będzie tej możliwości. Natomiast jest mało prawdopodobne, że mając sensowny procesor 10 gen będziesz chciał go zmieniać na 11 gen, bo ta generacja aż takich wielkich zmian nie wniesie.

4. To opcja prawie jak #1, tyle że masz szybszy procesor. Procesor, który można podkręcić, ale płyta B460 na to nie pozwoli. Natomiast nawet na fabrycznych zegarach jest on szybszy od 10400F.

5. Na B560 też nie przetaktujemy procesora, ale dostaniemy wyższą wydajność niż 10400F i szybciej pracującą niż na B460 pamięć.

6. To jest opcja zalecana dla procesora z serii K. Można przetaktować go i podnieść prędkości pamięci. Oczywiście to najdroższa opcja, bo około 1600 złotych.

Masz 6 opcji o rozpiętości od 1000 do 1600 złotych, w każdej jest sześciordzeniowy procesor i rożne możliwości. W zależności od tego, czy chcesz przetaktować procesor, czy chcesz przetaktować pamięć lub chociaż podnieść jej szybkość powyżej DDR4-2666 niekoniecznie przetaktowując procesor, czy nie - możesz sobie wybrać którąś.

Od potrzeb (szybkości), Twoich możliwości (chcesz robić overclocking lub nie) i zasobności portfela musi zależeć wybór.

Gdzie bym w tym wszystkim umieścił Ryzena 3600/3600X? Ciężko powiedzieć. Jeśli go przetaktujesz to wydajnościowo może pewnie konkurować z 10600KF. Bez przetaktowania będzie pewnie pomiędzy 10600KF/10400F, sądzę że bliżej 10400 - oczywiście w wariantach z podniesionym taktowaniem RAMu, czyli na B560/Z490.

No to teraz masz co liczyć - ale przede wszystkim sprawdź testy tych procesorów, często są testowane w grach i programach w ramach jednego testu, również często pojawiają się przy modelach I5-10x00 Ryzeny 3600, więc można sobie jakoś zdanie wyrobić. Przy czym warto zwrócić uwagę zarówno na gry, jak i aplikacje, bo wyniki mogą się różnić. Oba procesory są dobre, ale w konkretnym zadaniu jeden może pokazywać większą przewagę nad drugim, w innym zadaniu może już być odwrotnie.

Dodano po 3 [minuty]:

Dolce wrote:
    Jeśli chodzi o płytę, o której pisałeś. Chodzi o poniższy model?

Jeden z modeli, niekoniecznie Asrock. Serie 400 wyjątkowo okpili jeśli chodzi o sekcje zasilania, jeśli w seriach 500 zrobili kopiuj/wklej ze starszych płyt, to raczej będzie warto wybrać coś innego.

Dolce wrote:
    Mam pytanie jakie pamięci warto do niej kupić i z jaką częstotliwością taktowania?

Dla płyt innych niż B460 można kupić DDR4-3600/3733. Te są opłacalne cenowo. Potem cena idzie mocno do góry. Jeśli wydajność pamięci dla Twojej aplikacji nie jest strasznie krytyczna, to jedne z popularniejszych DDR4-3200 też będą OK.

Dolce wrote:
    1) Posiadam dysk nvme Adata, moel SX8200 (M.2, 2280, PCIe Gen3x4). Czy będzie pracował na tej płycie?

Będzie pracował na każdej płycie z M.2 PCIe. W sumie każda nowa płyta posiadająca M.2 go obsłuży.

Dolce wrote:

Powinna działać.
  • Level 22  
    Bardzo Ci dziękuję.
    Opcja 5 lub 6 ale raczej 6 ze względu na możliwość przetaktowania procesora, skoro jest taka możliwość. Różnica w cenie w granicach 200zł w moim przypadku jest do przełknięcia.
    Ile w praktyce można osiągnąć podczas overlockingu tego procesora na płycie z Z490?
    Czy wiąże się to z wydzielaniem dużej ilości ciepła czyli koniecznością zakupu jakiegoś drogiego chłodzenia?
    Zresztą chyba i tak trzeba będzie kupić cooler bo w pudełku zdaje się go nie ma. A jeśli jest to fabryczny i tak pewnie warto wymienić.
    Jeśli to nie problem to czy moglibyście podać jakiś udany model płyty z Z490?
    Tak na szybko przejrzałem Gigabyte Z490M Micro ATX. Nie wiem czy brać pod uwagę np tą płytę.
    Pozostaje również kwestia zasilacza.
    I to by było chyba wszystko.
  • Helpful post
    Level 27  
    Płyt B560 nie będzie jeszcze przez niemal miesiąc.

Pierwsze 3 punkty bym odrzucił. W grach wąskim gardłam zawsze będzie karta graficzna więc o wydajność procka pod tym względem bym się nie martwił. Potrzebne jest jednak coś ze znacznie szybszym.mocniejszym jednym wątkiem do pracy, a tu przypominam, że i7-4790K boostuje do 4,4GHz na jednym rdzeniu. 10400F (4,3GHz na jednym rdzeniu, 4,0GHz na wszystkich) może nie przynieść specjalnej poprawy. 10600KF boostuje do 4,8GHz.

dt1 wrote:
    Gdzie bym w tym wszystkim umieścił Ryzena 3600/3600X? Ciężko powiedzieć. Jeśli go przetaktujesz to wydajnościowo może pewnie konkurować z 10600KF.

Nie może. A i potencjał podkręcania jest niepewny.
    dt1 wrote:
    Dla płyt innych niż B460 można kupić DDR4-3600/3733. Te są opłacalne cenowo. Potem cena idzie mocno do góry.

RAMy 3000CL16 kosztują 279zł, 3600CL17 to 370-380zł. Ceny rosną szybko.
    Dolce wrote:
    Chodzi o poniższy model?
    Link

Ta płyta będzie dostępna dopiero w połowie marca (premiera nowych procesorów Intela ma nastąpić 15-go). Wtedy tez pojawi się przekrój modeli od innych producentów. Jeśli zdecydujesz się na B560 (RAM powyżej 2666MT/s, ale bez podkręcania procesora) to wróć w połowie marca jak już pokażą płyty, wtedy coś dobierzemy.
    Dolce wrote:

1. Tak, M.2/NVME to nowoczesne złącze, obecne w prawie każdej nowoczesnej płycie.
    2. Tak, złącze PCI-E est wstecznie kompatybilne.
  • Level 22  
    Ok a jaką płytę z Z490 warto wziąć pod uwagę?
    Tak na szybko przejrzałem Gigabyte Z490M Micro ATX. Nie wiem czy taki format brać pod uwagę ale jeśli to nie ma znaczenia to pewnie lepiej by wlazł w obudowę. W obecnym komie z i7 też mam Micro ATX.
    Jednak ważniejsze jest dla mnie czy są jakieś bardziej udane płyty z Z490, które warto kupić a jeśli tak to które konkretnie.
  • Level 22  
    To sytuacja się skonkretyzowała.
    I5-10600KF + MSI Z490A-PRO albo Gigabyte Z490 Gaming X, w zależności od tego która wyjedzie taniej.
    Jakie pamięci włożyć do powyższej płyty? Jeśli chodzi o wielkość to wydaje mi się, że tak optymalnie do gier syna byłoby 2x8GB. Mnie by wystarczyło i 2x4GB. Takie pamięci zapewne pracują w dualu więc chyba lepiej 2x4GB niż 1x8GB?
    Ostatnie zakupy to zasilacz i cooler. Też poprosiłbym o pomoc w wyborze do tego zestawu.
  • Helpful post
    Level 27  
    Dolce wrote:
    Ile w praktyce można osiągnąć podczas overlockingu tego procesora na płycie z Z490?

4,8-4,9GHz na wszystkich rdzeniach raczej bez problemu, do 5,0-5,1GHz przyda się solidne chłodzenie i doświadczona "ręka". Płyta to koszt ok. 700zł.
    Dolce wrote:
    Czy wiąże się to z wydzielaniem dużej ilości ciepła czyli koniecznością zakupu jakiegoś drogiego chłodzenia?

Zależy. Gelid Phantom kosztuje ok. 140zł i powinien starczyć dopóki nie będziesz mocno kręcić. Kolejny krok w górę to już koszt ok. 300zł.
    Dolce wrote:
    Jeśli to nie problem to czy moglibyście podać jakiś udany model płyty z Z490?

MSI Z490-A Pro. A z lepszym chipem audio - Gigabyte Z490 Gaming X lub MSI Z490 Gaming Plus.
    Dolce wrote:
    Pozostaje również kwestia zasilacza.

SilentiumPC Vero L3 600W żeby mieć zapas (kto wie, może kiedyś kupisz mocniejsza kartę).

RAM - 2 sztuki tego:
    https://proline.pl/pamiec-goodram-irdm-pro-8g...17-19-19-czarna-irp-3600d4v64l17s-8g-p1394642

Nie ma szybkiego RAMu DDR4 w mającego 2x4GB.
  • Moderator of Computers service
    2x8GB to do dzisiejszego komputera standard.

Zasilacz - porządny średniak to na przykład Vero L3 500/600 (biorąc pod uwage niewielką różnicę między 500 a 600, wariant 600W będzie OK, szczególnie jeśli masz zamiar na przykład w przyszłym roku celować w kartę graficzną z co najmniej średniej półki). Jeśli chcesz coś wyższej sprawności to może być Supremo l2 v2 550 albo Seasonic Core GC 500/650.

Coolery - SPC Fortis, SPC Grandis albo Gelid Phantom CC.
  • Level 27  
    Obudowę masz? Jeśli tak (bo nie wspominasz) to jak u niej z przewiewności i miejscem na cooler? (Gelid ma 160mm wysokości)
  • Level 22  
    Już widzę, że z obudową licho. Myślałem, że może uda się wykorzystać obecną ale może być problem. Z podkręcania procesora bym zrezygnował, jeśli zysk ma wynieść 200Hz a będzie dodatkowy wydatek na cooler w kwocie ok. 150zł to nie będę się boksował.
    Muszę zobaczyć jaki mam zasilacz w komputerze syna ale na 99% będzie za słaby, żeby pociągnąć ten zestaw czy też podmienić dla mojego z i7.
    Zaraz sprawdzę.
  • Level 27  
    Nawet bez podkręcania trzeba kupić cooler i będzie on kosztował właśnie 140-150zł.
  • Level 22  
    No To prawda ale z podkręcaniem to dodatkowy koszt. Wydaje mi się, że w moim przypadku nie ma takiej potrzeby.
    Tak wyglądają parametry zasilacza:
    Zestaw do gry w samochodówki, budżet ok. 2000 zł
    Być może uda się go wykorzystać do tego nowego zestawu a jeśli nie to w moim komputerze jest mocniejszy i wówczas ten ewentualnie poszedłby dla i7 a tamten na wymianę do nowego zestawu.
    Obudowa taka sobie ale jeśli pomieści graty to nie ma parcia na nową. Nie zakrywam od lat obudowy boczną ścianką, staram się jedynie regularnie czyścić wnętrze z kurzu. To odnośnie przewiewności obudowy. Nigdy nie miałem awarii komputera, jakoś ten system mi się sprawdzał. Może z zamkniętą tak samo by się sprawdzał.
    Poprosiłbym o opinię na temat zasilacza.
    I jeszcze pytanie o wymienione płyty główne. Są w podobnych cenach. Napisałeś, że dwie z nich mają lepszy dźwięk. A czy ta z gorszym jest w czymś innym lepsza? Chodzi o to, że nie zależy mi na dźwięku, mamy zewnętrzne karty dźwięku.
    Jednak jeśli można mieć lepszy dźwięk z płyty a reszta jest taka sama to czemu by nie...
  • Moderator of Computers service
    Zasilacz chcesz kupić nowy, bo to co masz to jest szmelc - i szkoda podłączać pod porządny sprzęt. Ani pod I7-4790, ani pod nowy sprzęt bym tego nie podłączał.

Obudowa powinna być zasłonięta boczną ścianą, umożliwia to stworzenie wymuszonego obiegu powietrza, a więc chłodzenie również komponentów, które nie mają własnego chłodzenia aktywnego.
  • Level 22  
    W takim razie dojdzie zakup zasilacza. Nazbierał się nowy zestaw ale tak to z elektroniką jest. Raz na kilka lat trzeba zmieniać.
    Bardzo dziękuję Wam za pomoc, nie siedząc w temacie samemu jest trudno podjąć słuszne decyzje.
    W tej chwili zrobię listę zakupów i poszukam co gdzie najlepiej kupić. Przed zakupem poprosiłbym o potwierdzenie czy wszystko się zgadza.