Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja pogodowa LED z zegarem NTP i kalendarzem

efi222 27 Apr 2021 20:42 11985 63
 • #61
  Gienek
  Level 36  
  Kolega efi22 napisał w jednym z postów:
  Code:
  Praktycznie każdą konstrukcję, którą buduję, a tym bardziej chcę pokazać światu, staram się zrobić w taki sposób, abym mógł zbudować następną, lub ktoś inny mógłby to zrobić.
  
  Ciekaw jestem tylko, czy ktoś szarpnie się na tę konstrukcje z tematu, bo pracy jest z tym od czorta.

  Posiadam stację AURIOL (kiedyś kupioną w LIDLu), ale ona jednak mą tą niedogodność, że trzeba do niej podejść i z bliska dokonać interesujących odczytów. Dodatkowo – mierzy ona temperatury tylko wewnątrz i na zewnątrz (pomijam inne odczyty). Mam potrzebę pomiarów w kilku miejscach i szukałem czegoś odpowiedniego.
  Zaintrygowany tematem, samą stacją, estetyką jej wykonania, możliwością pomiarów z kilku czujników i wizualizacją pomiarów na wyświetlaczach LED (zapewniają dobrą widoczność w dzień i w nocy) zdecydowałem się wykonać tą stację.
  Gdy podejmowałem tą decyzję, to nie byłem świadomy, że będzie to takie czasochłonne.
  Bez pomocy kolegi efi222 trwało by to jeszcze dłużej. Bardzo chętnie udzielił pomocy przy budowie tej stacji, nie tylko merytorycznej, ale i podpowiedział wiele praktycznych rozwiązań. Wielkie dzięki.
  Samo uruchomienie odbiornika i modułów pomiarowych nie stanowiło większego problemu. Natomiast montaż i uruchomienie płytki wyświetlaczy było nie lada wyzwaniem. Ale dzięki pomocy autora – udało się to wszystko wykonać.
  Moja stacja tak wygląda:
  Stacja pogodowa LED z zegarem NTP i kalendarzem

  Zachęcam do powtórzenia stacji (tym bardziej, że można liczyć na pomoc autora) – efekt wizualny przyciąga wzrok odwiedzających – a satysfakcja z samodzielnego wykonania ogromna.
 • #62
  zbrozw
  Level 10  
  Cześć,
  Bardzo fajny projekt, ładnie wykonany i ogólnie ciekawy. Ciekawi mnie czemu stosujesz DS18b20 i czujnik integrowany temp. i higro - nie łatwiej na jednym (SHT30 lub DHT22?).
  Czy nie fajnie jakby stacja miała pomiar eCO2 i TVOC - jak to juz taki kombajn ;). Jak Cię to interesuje to zobacz moje wpisy dot CCS811 :). Pozdrawiam
  Zbyszek
 • #63
  efi222
  Level 11  
  Witam :)
  Gratuluję spostrzegawczości...
  Temat DS18B20 poruszył też kolega @Gienek, kiedy budował tę stację. Faktycznie czujnik HTU21D ma całkiem przyzwoity pomiar temperatury. DS18B20 dałem trochę z marszu. Często je stosuję i dlatego pewnie tak wyszło. Po złych doświadczeniach z DHT11 (to raczej jest zabawka) skupiłem sie na poszukiwaniu czujnika wilgotności o dość dobrych parametrach i przyjaznej cenie. Zdecydowałem się na HTU21D.
  Stacja kolegi @Gienek mierzy temperaturę za pomocą tego czujnika (małe zmiany w kodzie nadajnika). Może się wypowie jak te "termometry" sprawują się w praktyce.
  W projekcie głównie chodziło o czytelny panel i chyba to się udało. Rozbudować projekt zawsze można o dodatkowe pomiary.
 • #64
  Gienek
  Level 36  
  Znając możliwości układu HTU21D, uważałem, że stosowanie dodatkowo DS18B20 jest zbyteczne. Dlatego poprosiłem Kolegę efi222 o zmianę oprogramowania i umożliwienie pomiaru temperatury za pomocą HTU21D. Jako, że różne czujniki do pomiaru temperatury mają różną dokładność pomiaru, zmiana oprogramowania była zastosowana tytułem próby sprawdzenia dokładności pomiaru. Po sprawdzeniu za pomocą "rtęciowego termometru wzorcowego" okazało się, że różnice odczytów za pomocą HTU21D są nie większe niż 0,2°C. Przy takim wyniku, oprogramowanie testowe pozostało ostatecznym :D
  Stacja pracuje ponad dwa miesiące i ku mojemu zadowoleniu, sprawuje się doskonale.