Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Sterownik do pieca SALUS 091FL - brak możliwości ustawienia temperatury

Bors25 21 Feb 2021 16:39 258 8
 • #1
  Bors25
  Level 7  
  Witam. Mam taki problem i nie mogę sobie poradzić. W Sterowniku do pieca SALUS 091FL brak jest możliwości ustawienia temperatury, zarówno komfortowej jak i ekonomicznej. To znaczy mogę je tylko podnosić, ale nie mogę zmniejszyć bo wtedy zadana temperatura "przeskakuje" z komfortowej na ekonomiczną i odwrotnie.W ten sposób próbując ustawić temperatury optymalnie omyłkowo wygórowałem je do bardzo wysokich nastaw i teraz nie mogę w żaden sposób ich obniżyć. Postępuję zgodnie z instrukcją, w której nic nie znalazłem o takim przypadku. Czy to jest awaria sterownika i konieczność jego wymiany? Wolałbym tego uniknąć bo to dla mnie duży kłopot, nie umiem go sam podłączyć. W instrukcji znalazłem że jest coś takiego jak reset do ustawień fabrycznych, czy to dobre rozwiązanie w tym przypadku i bezpieczne w tej sytuacji? jakie temperatury będą na sterowniku po resecie? Z góry dziękuję za każdą pomoc, niestety jestem zielony w tym temacie.
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #2
  78db78
  Level 36  
  Wyjmij baterie lub zrób reset tylko to Cie uratuje, może wtedy się odblokuje i będzie działąć poprawnie a na pewno wrócisz i ustawisz niższa temp. , albo masz zalane przyciski od wylanej baterii.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #3
  Bors25
  Level 7  
  Właśnie wczoraj zmieniłem baterie na nowe bo myślałem że tu jest problem ale nic nie pomogło.
  Chodzi mi o to czy ten reset jest bezpieczny, nie rozłączy się połączenie z piecem czy coś podobnego.
  Bo na razie piec chodzi tylko strasznie przegrzewa.
  Rozumiem że najpierw mam wyjąć baterie i dopiero wtedy nacisnąć ten otworek obok przycisku OK żeby zresetować sterownik?
 • #5
  Bors25
  Level 7  
  OK, ale czy po resecie nie będzie problemu z połączeniem z piecem?
  Żeby sobie nie pogorszyć sytuacji bo w tej chwili piec działa?
 • Helpful post
  #6
  78db78
  Level 36  
  A to jest przewodowy sterownik? To nie będzie. Ale zmienia się parametry godzina programy temp. histereza opóźnienie poczytaj w instrukcji.Jak masz za wysoką ustawioną temp i tak nie masz wyjścia.
 • #7
  Bors25
  Level 7  
  Przewodowy to znaczy podpięty kablami? Chyba tak, jest zamocowany na ścianie. Kupiłem niedawno wraz z domem i nic przy nim sam do tej pory nie robiłem. Tylko przeprogramowałem programy po swojemu.

  Dodano po 13 [minuty]:

  Zrobiłem reset i ustawiłem na nowo temperatury. Ale co ciekawe dalej nie mogę ich obniżać tylko podwyższać. Chyba sterownik jest uszkodzony. W każdym razie bardzo dziękuję za pomoc.
 • Helpful post
  #8
  BUCKS
  Level 39  
  Bors25 wrote:
  Zrobiłem reset i ustawiłem na nowo temperatury. Ale co ciekawe dalej nie mogę ich obniżać tylko podwyższać. Chyba sterownik jest uszkodzony.

  Jesli dobrze kojarzę to właśnie 091 w pierwszej wersji miał taką funkcjonalność, że możesz ustawiać temperaturę tylko w górę, jak osiągniesz maksa to będziesz ustawiał od minimalnej.
  Inaczej mówiąc mając 21,0 i chcąc ustawić 20,5 to musisz przeskoczyć cały zakres krokiem do góry.
  Także ten typ tak ma.
  Dlatego ja jak kupowałem regulator ON/OFF to brałem Salusa RT510RF (regulator bezprzewodowy).
  Potem pojawił się 091 v2 i on ponoć pozwala na "normalną" regulację.

  Podłączenie jest banalnie proste. Masz 2 kabelki, które odłączasz od obecnego regulatora i podłączasz do nowego. Salus będzie miał zapewne te same oznaczenia styków, więc podłączasz w te same miejsce, choć polaryzacja przewodów nie ma znaczenia.
  Technicznie regulator zamyka obwód elektryczny na tych kabelkach jeśli jest żądanie grzania i otwiera go jeśli ma wyłączyć ogrzewanie, więc nie ma tam żadnej filozofii.
  Ale rozumiem Ciebie jeśli nigdy nie miałeś z podobnym urządzeniem do czynienia.
 • #9
  Bors25
  Level 7  
  Problem rozwiązany według porady fachowego Użytkownika.
  Dziękuję!