Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Otwieranie bramy garażowej z domu

21 Feb 2021 17:57 363 28
  • Level 3  
    Cześć,
    Piszę ponieważ chciałbym Was prosić o podpowiedź czy jest możliwość coś z tym zrobić. Posiadam w domu 2 garaże wolno stojące. Oddalone od domu w linii prostej ok 8m. Chciałbym zrobić jakiś nazwijmy to 'mechanizm', otwierania bramy garażowej z domu. Generalnie jak jestem wewnątrz budynku i nacisnę na pilocie przycisk otwierania stojąc w miejscu w którym chciałbym aby było zamontowane to otwieranie z domu, to garaż się otwiera więc pilot łapie. Ale wiadomo, lepiej żeby to było pewne że się otworzy a nie na zasadzie raz zadziała raz nie. Odległość nie wydaje się zbyt wielka. Przeszkodą są tylko mury domu bo nic innego tam nie ma. Wiem że można to zrobić po kablu ale niestety, cały plac między garażem a domem jest w kostce. Zrywanie jej nie wchodzi w grę bo to za duże koszta. Może znacie jakieś ciekawe rozwiązania? Hormann w swojej ofercie widzę że posiada piloty naścienne radiowe tylko jak poprawić nieco zasięg i czy jest to możliwe?
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 35  
    Ale w czym jest problem z wykorzystaniem pilota skoro jest zasięg i brama się otwiera?
  • Level 43  
    dariusz62 wrote:
    Generalnie jak jestem wewnątrz budynku i nacisnę na pilocie przycisk otwierania stojąc w miejscu w którym chciałbym aby było zamontowane to otwieranie z domu, to garaż się otwiera więc pilot łapie. Ale wiadomo, lepiej żeby to było pewne

To w końcu jak jest ?.
    Brama wykonuje polecenie pilota, czy robi to od czasu do czasu ?
  • Level 27  
    Pasywny repeater dopasowany do częstotliwości odbiornika. Dwie anteny , na zewnątrz i wewnątrz połączone kablem. U mojego kumpla działa, ale tylko na świeżych bateriach w pilocie. Problem jest w zakłóceniach pasma...
  • Level 3  
    Niee, słuchajcie, trochę mnie nie zrozumieliście. Pilot tak, raz działa raz nie. Działa praktycznie za każdym razem gdy jest nowa bateria. A z czasem bywa rożnie. Chodzi po prostu o dodatkową możliwość otwierania z domu. Często zdarzało się że np nie było pilota bo akurat ktoś wziął albo pilot gdzieś w domu zaginął. A takie otwieranie z domu raczej nie zginie nigdy i zawsze będzie można dostać się do garażu gdy będzie taka potrzeba. Zakupiłem właśnie przed momentem jeszcze anteny zewnętrze i zamontuje je przy garażu.
  • Level 35  
    dariusz62 wrote:
    Zakupiłem właśnie przed momentem jeszcze anteny zewnętrze i zamontuje je przy garażu.

To zdecydowanie powinno poprawić zasiąg/skuteczność pilota.
    Gdyby się nie udało do końca, to ja proponowałbym "skonstruować" taki przycisk z pilota i dodatkowej zewnętrznej baterii lub innego zewnętrznego stabilnego zasilania. Można to spróbować zmieścić np. w środku natynkowego wyłącznika zamontowanego na ścianie dla ochrony przed zagubieniem. :)
  • Level 42  
    dariusz62 wrote:
    Zakupiłem właśnie przed momentem jeszcze anteny zewnętrze i zamontuje je przy garażu.
    I co to zmieni w przypadku gdy?
    dariusz62 wrote:
    Często zdarzało się że np nie było pilota bo akurat ktoś wziął albo pilot gdzieś w domu zaginął.
    :cry:
  • Level 3  
    Dokładnie, jak bateria będzie słabła to będzie gorzej. Stąd mój post z prośbą o radę bo może są już dostępne na rynku jakieś piloty radiowe które mają stałe zasilanie. Z doprowadzeniem prądu nie będzie absolutnie żadnego problemu więc takie rozwiązanie było by super. Te oryginalne przyciski radiowe Hormanna są niestety na baterie.
  • Level 27  
    dariusz62 wrote:
    Dokładnie, jak bateria będzie słabła to będzie gorzej. Stąd mój post z prośbą o radę bo może są już dostępne na rynku jakieś piloty radiowe które mają stałe zasilanie. Z doprowadzeniem prądu nie będzie absolutnie żadnego problemu więc takie rozwiązanie było by super. Te oryginalne przyciski radiowe Hormanna są niestety na baterie.

No to najprościej, zasilić pilota z jakiegoś zasilacza na napięcie baterii. I przykleić go do ściany.... :)
  • Level 3  
    O proszę, teraz jak podsunąłeś mi taki trop, zacząłem szukać i widzę że są dostępne emulatory baterii. Jest to normalna bateria którą się wkłada do urządzenia a z niej wychodzi kabel z zasilaczem. Bardzo ciekawa opcja.
  • Level 42  
    dariusz62 wrote:
    Jest to normalna bateria którą się wkłada do urządzenia
    Można prosić o jakieś zdjęcie tej baterii?
    Niedawno spotkałem się z przypadkiem, gdy ktoś wstawił do urządzenia baterię 12V, zamiast 1,5V.
    Byłoby wspaniale, gdybyś podał model tej centralki. :wink:

Pozdrawiam.
  • Level 3  
    Coś takiego:

Wygląda ok. Ten akurat jest na 3 paluszki AAA czyli daje łącznie 4,5V.
  • Level 35  
    dariusz62 wrote:
    Coś takiego:

Wątpię aby ten Twój pilot był 3 AAA czyli na 4,5 V
    Wyjmij baterię z pilota i pokaż tutaj
  • Level 42  
    dariusz62 wrote:
    Kolego, o ile będziesz nam podsyłał zdjęcia zaczerpnięte z netu, wątpię w to, że będziemy w stanie Tobie pomóc.
    Podaj konkretny symbol tej centralki jaką masz zamontowaną, proszę. :please:
  • Level 3  
    Nie nie. Ja nie mówię o swoim pilocie. Do otwierania bramy z domu zamierzam kupić dedykowany pilot Hormanna. Dokładnie taki:

Ten pilot jest zasilany dwiema bateriami AAA.

Dodano po 2 [minuty]:

gumisie wrote:
    dariusz62 wrote:
    Kolego, o ile będziesz nam podsyłał zdjęcia zaczerpnięte z netu, wątpię w to, że będziemy w stanie Tobie pomóc.
    Podaj konkretny symbol tej centralki jaką masz zamontowaną, proszę. :please:

O jaką centralkę pytasz? Masz na myśli automaty bramowe? W jednej części garażu jest brama 2,5m z napędem Promatic, w drugiej części jest brama 5m z napędem Supramatic.
  • Level 42  
    dariusz62 wrote:
    O jaką centralkę pytasz?
    O tą która steruje układem wykonawczym ON/OFF bramy.
  • Level 35  
    To do tego oryginalnego ściennego pilota chyba nie warto kupować zasilacza, bo baterie się w nim wyczerpią najwcześniej za rok, a może dwa. Głównie chyba padną ze starości.
  • Level 42  
    vieleicht wrote:
    To do tego oryginalnego ściennego pilota chyba nie warto kupować zasilacza
    Jakiego oryginalnego, skoro:
    dariusz62 wrote:
    Do otwierania bramy z domu zamierzam kupić dedykowany pilot Hormanna.
    Ciekawe czy będzie współpracował z resztą układu?
  • Level 3  
    Co masz na myśli pisząc z resztą układu? Póki co nie ma żadnego układu. Mam dwa automaty bramowe Supramatic i Promatic. One mają oryginalnie wbudowane radia. Teraz zamierzam dołożyć anteny zewnętrzne w celu poprawy zasięgu i szukam rozwiązania aby móc tymi bramami sterować z domu w taki sposób aby to było pewne i stabilne a nie na zasadzie może pyknie a może nie pyknie. A co do sterowania, ja nie wiem co tam hormann montuje. Nie rozbierałem tego nigdy bo nie miałem takiej potrzeby. Ja sam żadnych sterowników nie dokładałem. Mam to co dostałem z pudełka montując bramy.
  • Level 35  
    gumisie wrote:
    vieleicht wrote:
    To do tego oryginalnego ściennego pilota chyba nie warto kupować zasilacza
    Jakiego oryginalnego,

Tego co ma zamiar kupić i pokazał zdjęcie, zasilanego z 2 paluszków.
  • Level 42  
    dariusz62 wrote:
    Póki co nie ma żadnego układu.
    Więc co wykonuje polecenia wysłane za pomocą "pilota"?
    Nie mam na myśli, siłownika, lub silnika.
  • Level 3  
    gumisie wrote:
    dariusz62 wrote:
    Póki co nie ma żadnego układu.
    Więc co wykonuje polecenia wysłane za pomocą "pilota"?
    Nie mam na myśli, siłownika, lub silnika.

Tak jak powiedziałem, nie wiem co wykonuje te polecenia. O to raczej należało by zapytać Hormanna jaki montują sterownik.
  • Level 42  
    dariusz62 wrote:
    Tak jak powiedziałem, nie wiem co wykonuje te polecenia. O to raczej należało by zapytać Hormanna jaki montują sterownik.
    Bez komentarza.
    Co złego z mojej strony, to przepraszam i "odpinam" się od tego tematu.

Pozdrawiam serdecznie.
  • Admin of Property security
    A ja pozwolę sobie jednak skomentować cały udział kolegi( gumisie)
    w tym temacie.
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.
    Również pozdrawiam serdecznie i przy okazji udzielenia koledze ostrzeżenia załączam pamiątkowy wpis do sztambucha ( księgi)
    Na dole róże na górze bratki, nie wiesz o czym mowa, to nie zaczynaj gadki :)

dariusz62 wrote:
    Teraz zamierzam dołożyć anteny zewnętrzne w celu poprawy zasięgu i szukam rozwiązania aby móc tymi bramami sterować z domu w taki sposób aby to było pewne i stabilne a nie na zasadzie może pyknie a może nie pyknie.

To jeden sposób. Drugi ( jeżeli chodzi o rozwiązania radiowe) to montaż dodatkowej wspólnej dla obu napędów lub oddzielnych radiolinii dalekiego zasięgu z pilotami potwierdzającymi odebraniae sygnału. np: https://www.proxima.pl/produkt/pilot-tdm4-2/
  • Level 42  
    suworow wrote:
    To jeden sposób. Drugi ( jeżeli chodzi o rozwiązania radiowe) to montaż dodatkowej wspólnej dla obu napędów lub oddzielnych radiolinii dalekiego zasięgu z pilotami potwierdzającymi odebraniae sygnału. np: https://www.proxima.pl/produkt/pilot-tdm4-2/

Quote:
    PROXIMA TDM4 to nowoczesny nadajnik 4 kanałowy, w solidnej obudowie wykonanej z wysokiej jakości komponentów działającym w systemie dwukierunkowym, który współpracuje z odbiornikiem MONITOR DISTANCE CONTROL. Dzięki dwustronnej komunikacji radiowej użytkownik wie, czy pilot pozostaje w zasięgu sterownika, czy rozkaz dotarł do sterownika, w jakim stanie znajduje się każdy z kanałów i niezależne wejście WEJ. Radiowy PILOT dużego zasięgu steruje dwoma kanałami sterownika i dodatkowo zawiera odbiornik radiowy stale monitorujący wejście WEJ sterownika. Odbiornik radiowy pilota jest ciągle włączony, a nie tylko kilka sekund po wysłaniu rozkazu, jak we wszystkich pilotach z dwustronną komunikacją. Dotarcie rozkazu pilota do sterownika potwierdzane jest buzerem i diodą LED pilota. Użytkownik może też PILOTEM sprawdzić stan WEJścia i stan kanałów.
    W pilocie istnieje możliwość zmiany koloru świecenia diody LED pilota na jeden z 6 kolorów. Do pilota można dokupić dedykowany magnesowy uchwyt ścienny.

suworow wrote:
    ... wystarczyło zajrzeć do linkowanego materiału by dowiedzieć się, że do owego pilota oferowany jest uchwyt ścienny

dariusz62 wrote:
    Mam dwa automaty bramowe Supramatic i Promatic.
    Zapewne pilot zaproponowany przez Kol. suworow, będzie kompatybilny z odbiornikami zastosowanymi w tych, Twoich automatach bramowych.

Moderated By Marek J.:

Posty należy czytać ze zrozumieniem ewentualnie dokształcić się w znaczeniu słów "radiolinia" "pilot(pot.)/nadajnik"
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• Admin of Property security
    :
    gumisie wrote:
    Zapewne pilot zaproponowany przez Kol. suworow, będzie kompatybilny z odbiornikami zastosowanymi w tych, Twoich automatach bramowych.

To ja może podkreślę koledze kluczowe słowo mojej wypowiedzi, które zdaje się 'umkło było' ;)

suworow wrote:
    To jeden sposób. Drugi ( jeżeli chodzi o rozwiązania radiowe) to montaż dodatkowej wspólnej dla obu napędów lub oddzielnych radiolinii dalekiego zasięgu z pilotami potwierdzającymi odebraniae sygnału. np: https://www.proxima.pl/produkt/pilot-tdm4-2

Zaczyna kolega robić w tym temacie dokładnie to samo za co już dostał jedno ostrzeżenie no i oczywiście rymowankę ;)
  • Level 19  
    Jeśli masz zasięg wifi w garażu to może sprawdzi się np. sterownik bramowy SBW-01 lub podobny tego typu, będziesz mógł sterować przy pomocy aplikacji z telefonu z każdego miejsca gdzie jest dostęp do internetu.
  • Level 3  
    gumisie wrote:
    To jeden sposób. Drugi ( jeżeli chodzi o Zapewne pilot zaproponowany przez Kol. suworow, będzie kompatybilny z odbiornikami zastosowanymi w tych, Twoich automatach bramowych.

Tym czy pilot będzie kompatybilny czy nie, nigdy się nie przejmowałem. Bramy mam już ponad 10 lat. Standardowo dostałem po jednym pilocie HSM4. W między czasie już kilka razy były wymieniane bo albo zostały uprane albo gdzieś poginęły. Kupowałem oryginalne Hormanna ale też mam aktualnie 2 piloty właśnie z firmy Proxima i działają świetnie. Zawsze jak zamawiam to albo szukam kompatybilnych z HSM4 albo mówię sprzedawcy że takiego potrzebuję. Kodowanie odbywa się poprzez kopiowanie. Nigdy nie miałem z tym żadnych problemów.
  • Moderator of Property Security
    A może takie coś? "Przykleić" do ściany w miejscu gdzie zasięg będzie pewny a użytkowanie ergonomiczne. Proxima S2 Hormann Bisecur.

https://www.proxima.pl/produkt/pilot-scienny/