Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zasilacz 24V redukcja napiecia na 12V

21 Feb 2021 21:42 327 16
  • Level 12  
    Mam zasilacz 24v (24.3V zmierzone) i uszkodziłem przypadkiem wentylator...
    Oryginalny wentylator był 24V 0.10A, 2pin, nowy jest 12V 0.05A (testowałem na baterii 12V i zmierzyłem przy 12.4V 71mA po chwili spada na 65-67mA), wyliczyłem rezystor ok. 180 ohm 1W, z racji że nie mam "mocnych" rezystorów, zastosowałem 8szt. 1,5kOhm 0.25W, co powinno dać mi finalnie rezystor ok. 180ohm "2W", (zmierzyłem 190ohm) no i tu pojawia się problem, rezystory są gorące, mierząc pirometrem osiągają 60-70*, napięcie na wentylatorze wychodzi w granicy 11.6V.

Na tą chwilę nie testowałem bezpośrednio na złączu na płycie a na wyjściach zasilacza. Oryginalnie wentylator ma w jakiś sposób regulowane obroty pracy i załącza się dopiero jak zasilacz się nagrzeje.

Gdzie popełniłem błąd?

I jeszcze jedno pytanie, czy żeby ominąć rezystory mogę dać drugi wentylator szeregowo?
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 21  
    inspire1 wrote:
    I jeszcze jedno pytanie, czy żeby ominąć rezystory mogę dać drugi wentylator szeregowo?

Najlepsze wyjście...
  • Level 35  
    inspire1 wrote:

Jeżeli będą takie same to tak.
  • Level 39  
    inspire1 wrote:
    wyliczyłem rezystor ok. 180 ohm 1W,
    rezystor to najgorsze z możliwych rozwiązań. Jak to liczyłeś:
    -prąd znamionowy 100mA , 0,1A i konieczny spadek aż 12V to teoretycznie moc tracona 1.2W. Sprawdziłeś jak w takim obwodzie odkłada się napięcie na rezystorze i na samym wentylatorze?
    inspire1 wrote:
    jest również niezbyt dobre rozwiązanie, bo wentylatory nawet takie same z reguły to nie rezystory o tej samej rezystancji. Wentylator to urządzenie elektroniczne( silnik BLDC) o zmiennych parametrach w trakcie "rozruchu". Przecież jednoczesny start ich nie jest możliwy ze względu na rzeczywiste proste prawa fizyki.

Prawidłowe rozwiązania to:
    - szeregowo wpięta dioda Zenera 5W lub jeszcze lepiej 10W ( zbędny, co prawda, naddatek wydajności prądowej, ale lepsze rozpraszanie ciepła)
    -stabilizator liniowy
    -kombinacja dioda Zenera lub rezystor i stabilizator liniowy, a nawet kombinacja dioda Zenera , rezystor i stabilizator liniowy
    -przetwornica step-down (stabilizator impulsowy) czyli obniżająca napięcie jak powszechnie dostępne moduły i tanie na LM2596S z możliwością płynnej regulacji napięcia wyjściowego.
    Najmniej się grzeje to ostatnie rozwiązanie.

Dodano po 1 [minuty]:

inspire1 wrote:
    Oryginalny wentylator był 24V 0.10A, 2pin
    Jaki to zasilacz i w jakim urządzeniu? Może istnieje łatwiejsze rozwiązanie.
  • Level 12  
    aaanteka wrote:

-stabilizator liniowy
    -kombinacja dioda Zenera lub rezystor i stabilizator liniowy, a nawet kombinacja dioda Zenera , rezystor i stabilizator liniowy
    -przetwornica step-down (stabilizator impulsowy) czyli obniżająca napięcie jak powszechnie dostępne moduły i tanie na LM2596S z możliwością płynnej regulacji napięcia wyjściowego.

Rozumiem że w tych "opcjach" jak sterownik zasilacza "poda" np. 50% pwm to te rozwiązania "przepuszcza" je dalej tylko z odpowiednio niższym napięciem? Jeżeli nie to po co proponować takie rozwiązanie...
  • Level 39  
    W jakich znowu opcjach? Zdaje się, że właśnie nic nie rozumiesz i dowolnie używasz jakichś przeczytanych określeń bez zastanowienia do czego one się odnoszą.

Każde z przedstawionych przeze mnie rozwiązań jest inne i ma pewne zalety, jak i wady, które możesz sobie bez trudu znaleść samodzielnie wpisując odpowiednie hasło w wyszukiwarkę. Nie sposób je wszystkie tu na forum w odpowiedzi opisywać teoretycznie.

Przykładowo:

stabilizator liniowy

stabilizacja liniowa

stabilizator impulsowy

step down

lm2596S
  • Level 12  
    To chyba ty właśnie nie rozumiesz....
    Sterownik zasilacza REGULUJE obroty wentylatora, przykładowo podaje 18V żeby wentylator chodził wolniej, w twoich rozwiązaniach to NIE ZADZIAŁA, bo czy sterownik poda 18V czy 24V to stab/przetwornica będzie dawała jak sama nazwa mówi STABILNE napięcie na WYJŚCIU (w tym przypadku 12V), czyli regulacja obrotów zniknie....
  • Level 39  
    Kolego, kolego? kto nie rozumie. Pytasz o skuteczne ograniczenie napięcia zasilania do 12V przy napięciu wejściowym 24V i obciążeniu do 0,1A. Otrzymujesz konkretną odpowiedź.

Jeżeli daleka jest ci znajomość działania podstawowych układów to ich nie analizuj. Niech ci wystarczy że układ stabilizatora spełnia swoje zadanie, a jak to robi to już osobna kwestia. A tak to wypisujesz
    inspire1 wrote:
    w tych "opcjach" jak sterownik zasilacza "poda" np. 50% pwm to te rozwiązania "przepuszcza" je dalej tylko z odpowiednio niższym napięciem?
    odnośnie wskazanych "opcji":
    inspire1 wrote:
    aaanteka napisał:

-stabilizator liniowy

A obecnie "wychodzisz przed szereg" piszesz o jakiś sterownikach. Jaki sterownik, jakie napięcie 18V:
    inspire1 wrote:
    bo czy sterownik poda 18V czy 24V to stab/przetwornica będzie dawała jak sama nazwa mówi STABILNE napięcie na WYJŚCIU
    , gdzie o tym była mowa w temacie?
    Dodano po 1 [minuty]:

To może jednak odpowiesz na zadane wcześniej pytanie:
    aaanteka wrote:
    Jaki to zasilacz i w jakim urządzeniu? Może istnieje łatwiejsze rozwiązanie.
  • Level 12  
    aaanteka wrote:
    gdzie o tym była mowa w temacie?

W 1 poście masz napisane jak byk,
    inspire1 wrote:
    Oryginalnie wentylator ma w jakiś sposób regulowane obroty pracy i załącza się dopiero jak zasilacz się nagrzeje.

Wychodzi czytanie ze zrozumieniem...
  • Level 39  
    Piszesz w cały świat z użyciem wielokropka. A moje pytanie zadane dość konkretnie i precyzyjnie nadal pozostaje bez odpowiedzi. Oczekujesz pomocy a nie chcesz określić o jakie konkretne rozwiązanie ci się rozchodzi.
    inspire1 wrote:
    Oryginalny wentylator był 24V 0.10A, 2pin, nowy jest 12V 0.05A (testowałem na baterii 12V i zmierzyłem przy 12.4V 71mA po chwili spada na 65-67mA), wyliczyłem rezystor ok. 180 ohm 1W, z racji że nie mam "mocnych" rezystorów, zastosowałem 8szt. 1,5kOhm 0.25W, co powinno dać mi finalnie rezystor ok. 180ohm "2W", (zmierzyłem 190ohm) no i tu pojawia się problem, rezystory są gorące, mierząc pirometrem osiągają 60-70*, napięcie na wentylatorze wychodzi w granicy 11.6V.

Na tą chwilę nie testowałem bezpośrednio na złączu na płycie a na wyjściach zasilacza. Oryginalnie wentylator ma w jakiś sposób regulowane obroty pracy i załącza się dopiero jak zasilacz się nagrzeje.
    dokładnie tak to było napisane, a więc pretensje możesz mieć wyłącznie do siebie o złe przedstawienie problemu.
    Nikt nie siedzi przy tobie, a tym bardziej nie zna twoich myśli.
    Tyle wiemy co nam przedstawiłeś, a jeżeli nie chcesz odpowiadać wprost na pytania mogące uzupełnić w pełni poruszane zagadnienie to w jaki sposób mamy ci pomóc na forum?
    Nie ma odpowiedzi na zadane pytanie, nie może być podpowiedzi w temacie.

Dodano po 1 [minuty]:

Pozostaje w takim razie zakup oryginalnego wentylatora i jego wymiana.
  • Level 12  
    aaanteka wrote:
    ma w jakiś sposób regulowane obroty pracy i załącza się dopiero jak zasilacz się nagrzeje

No i czego w tym nie rozumiesz?
    Po osiągnięciu jakiejś nie znanej mi temp/obciążenia wentylator przechodzi w tryb pracy, a jego obroty są regulowane (raz wolniej/raz szybciej jakbyś nie rozumiał).

Nawet jak ci powiem z czego to zasilacz to nie będziesz wiedział do czego ta maszyna służy, zreszta nie mam zamiaru go rozbierać bo ma plomby a wentylator jest na zewnątrz więc łatwo go wymienić.

Moderated By Dzimi:

Proszę o stonowanie wypowiedzi.

• Level 39  
    To ty nie rozumiesz, są równe regulacje obrotów, w tym takie dwustanowe, do których twój chaotyczny opis pasuje. I jak to się ma w taki razie do tytułu tematu oraz głównego opisu zagadnienia obniżenia napięcia z 24V do 12V?

inspire1 wrote:
    Nawet jak ci powiem z czego to zasilacz to nie będziesz wiedział do czego ta maszyna służy, zreszta nie mam zamiaru go rozbierać bo ma plomby a wentylator jest na zewnątrz
    Zdziwiłbyś się jakie urządzenia co niektórzy z nas wykonują i serwisują. Skoro tajemnicze urządzenie to pewnie specjalistyczne i taka chałupnicza niby naprawa jaką wykonujesz nie powinna mieć miejsca. Tym bardziej, że nie bierzesz pod uwagę kluczowego parametru w takich zastosowaniach jak wydajność wentylatora, a do tego wydajność przy obniżonym napięciu zasilania. To nie są zależności liniowe jakby się wydawało laikowi.
    Zwykle nie ma też bezpośrednich zamienników o takiej samej wydajności dla produktów zasilanych 12V i 24V. Do tego dochodzi nie profesjonalna, amatorska modernizacja tajemniczego specjalistycznego urządzenia, mogąca spowodować zagrożenie, czyli jednym słowem nieuprawniona.
  • Level 12  
    aaanteka wrote:
    jak wydajność wentylatora

Nowy wentylator ma prawie 2x tyle CFM i głośność w granicy 15dB, gdzie oryginalny nie dość że głośny to i mało wydajny.
  • Level 39  
    Znów brak zrozumienia:- przy nominalnym zasilaniu!
    I jak już na coś się powołujesz, to podaj konkretny model oryginału i zamiennika, aby mogli to ocenić inni. Chyba, że to również tajemnicze modele.
  • Level 30  
    Nie wiadomo nawet o jakim urządzeniu mowa, ciężko Ci pomóc tym bardziej że twój opis jest chaotyczny. Nikt z nas nie będzie zgadywał.
    Nie obraź się, ale
    inspire1 wrote:
    Gdzie popełniłem błąd?

Zabierając się za to. A już na pewno z takim nastawieniem i wiedzą

Pokaż jakieś zdjęcia, dużo zdjęć. Wnętrza tego cuda i tych wentylatorów ich konektorów
    Masz trzy opcje. Jedna wymienić wentylator na właściwy. Druga ingerencja bądź wymiana układu sterowania napięciem w funkcji temperatury. Trzecia dwa wiatraki 12V szeregowo

A najlepiej daj to komuś kto wie co jest pięć.
  • Helpful post
    Level 17  
    1. Do pracy wentylatora 12V na zasilaczu 24V można wykorzystać stabilizator LM317.
    2.Jak kolega chce aby wentylator włączył się przy danej temperaturze np 50* to należy dołożyć Termostat bimetaliczny (wyłącznik termiczny) 50*C NO
    3.Jeśli kolega chce aby wentylator obracał się coraz szybciej im wyższa temperatura to należy do układu LM317 dołożyć termistor NTC o odpowiedniej wartości.
  • Level 12  
    Temat do zamknięcia.