Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Agregat inwerterowy Mar-Pol 3500W - uziemienie jednego ze stykow

Jachu 22 Feb 2021 14:14 3384 18
 • #1
  Jachu
  Level 11  
  Witam,

  kupilem agregat inwerterowy Mar-Pol 3,5kW (3500ig).
  Chcialbym z niego zasilic kociol gazowy, czy inne elementy.
  Problemem jest brak przewodu N. Z agregatu "wychodza" dwie fazy.
  Dowiedzialem sie, ze nalezy uziemic jeden ze stykow i wtedy urzadzenie bedzie posiadac juz przewod N.
  Czy ktos ma jakies doswiadczenie jak zachowa sie inwerter w takiej sytuacji?
  Czy nie pokaze przeciazenia?
  Czy takie dzialanie w ogole zadziala?
  Pzdr.
 • #3
  Jachu
  Level 11  
  Po włożeniu wskaźnika napiecia ("neonowki") do obydwu stykow gniazda swieci. Po zmierzeniu napiecia na obydwu wychodzi napiecie okolo 115V na każdej.
  Podobno jest to normalne dla generatorów. Jakoś sobie tylko trzeba poradzić, żeby uzyskac jakos N
 • #5
  aksakal
  Tube devices specialist
  Collego,Jachu ! Nie rozśmieszaj ludzi taką mocą-3500kW. Jego moc wynosi 3,5 kW= 3500W.
 • #6
  LEDówki
  Level 37  
  3500kW=3.5MW. Agregat ma dwa gniazda sieciowe i można sobie do nich podłączyć, co się chce. Nie ma potrzeby kombinowania z uziemieniem jednego z przewodów.
 • Helpful post
  #7
  sebastianborucki
  Level 11  
  Dzień dobry. Pytanie Kolegi jest bardzo zasadne w przypadku zasilania pieców kondensacyjnych z elektrodą jonizującą, która wymaga potencjału "0" na jednym zacisku, a zatem czystego N. Bez czystego "N" na jednym zacisku w gnieździe, piec będzie zgłaszał błąd i nigdy nie odpali. Ten sam problem występuje w przypadku zasilania pieca z UPS, który nie ma tzw. stałego przeniesienia "zera". W klasycznym UPS problem ten można m.in. obejść wpinając rezystor ok. 10kOhm pomiędzy przewód PE i jeden zacisk AC na jego wyjściu - chodzi o to aby RCD się nie pobudził. Oczywiście przy takim "lekowaniu" trzeba być pewnym, że nasz PE jest skutecznie uziemiony, w innym przypadku może to być niebezpieczna zabawa. W przypadku agregatów inwertorowych sytuacja jest dość podobna. Niestety w przypadku agregatu wszystko zależy od jego producenta i czy dopuszcza takie rozwiązanie (bezpośrednie uziemienie jednego z zacisków lub przez odpowiedni rezystor). Warto zapytać o to bezpośrednio u producenta, czy jest taka możliwość. W przypadku agregatów klasycznych, z prądnicą, najczęściej bez problemów można nawet bezpośrednio uziemić jeden z zacisków i wszystko działa poprawnie. Pamiętać jednak należy o zapewnieniu ochrony przeciwporażeniowej i o tym aby rezystancja uziemienia miaał odpowiednio niską wartość, tak aby impedancja pętli zwarcia była na tyle niska, aba zachodził warunek samoczynnego wyłączenia zasilania.
 • #8
  Jachu
  Level 11  
  Pomylka drukarska, oczywiscie 3,5kW=3500W.
  Uwielbiam komentarze jak powyzej zamiast merytorycznych.
 • #9
  nfrk
  Level 1  
  Witam, poleca pan ten agregat ? też się zastanawiam nad jego zakupem
 • #10
  Jachu
  Level 11  
  Witam,

  duzo go nie używałem. Jakosc wykonania jest niezla. Parametry po uziemienia trzyma. Więcej nie mogę powiedzieć bo go za duzo nie używałem.
  Trzymam go jako back up w domu.
  Pozdrawiam
  JM
 • #11
  user81
  Level 1  
  Jachu, powiedz i jak rozwiązałeś ten problem ? Ja właśnie chciałem taki agregat kupić też jako backup pieca gazowego, jak prądu brak. ale okazuje się, że to nie takie proste. czy jest taki agregat dostępny na rynku ?
  Pozdro
 • #12
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  Użyj transformator separujacy 1/1 dla 220VAC i podłączaj co chcesz. :D Sterownik pieca z sonda jonizacyjną albo z neonowka na UV, pobiera tak mało prądu, że transformator też bedzie niewielki, a wtórne uzwojenie bez problemu podłącza się do N.
 • #13
  Jachu
  Level 11  
  Po uziemieniu jednego styku gniazdka, na drugim pojawiło się napiecie 230V. Piec co dziala. Na agregacie są dwa gniazda 230V. Jedno uziemilem na styku lewym. Na drugim gnieździe parametry byly już właściwe do odpalenia pieca CO czyli 230 i 0.
  Pzdr.
  J
 • #14
  leshqo
  Level 10  
  @Jachu, minął prawie rok od kiedy zaopatrzyłeś się we wspomniany agregat. Używałeś go więcej do tej pory? Jak się sprawuje? Działa wszystko?
 • #15
  adik114
  Level 10  
  @leshqo też chciałem odkopać ten temat, bo też stoję przed zakupem tego sprzętu. Dopadły pierwsze blackouty?
 • #16
  leshqo
  Level 10  
  @adik114 wychodzi na to, że odpowiedzi od autora się nie doczekamy.
  Ja wspomniany agregat kupiłem, dziś właśnie przyszedł. Uruchomiłem, podłączyłem go i kilka testów na szybko zrobiłem. Grzejnik elektryczny 2kw + pilarka ręczna 800w ciągnie bez problemu. 230v trzyma, chociaż przy odpaleniu grzejnika 2KW dosłownie na moment spadło do 160v. Sinusoida bez obciążenia idealna, przy 2KW, czy pilarce lekko szrapnięta. Jakość samego urządzenia wydaje się być w porządku. Skręcone jak należy. Na weekend planuję coś nakręcić i wrzucić w internety dla potomnych.

  Sinusoida przy 2KW z grzejnika elektrycznego
  Agregat inwerterowy Mar-Pol 3500W - uziemienie jednego ze stykow
 • #17
  adik114
  Level 10  
  @leshqo ej no to fajnie - jak na sprzęt w tej cenie z tą mocą + inwerter - nieźle. Jak coś się uda nakręcić podrzuć linka, a sam zamawiam jutro. Tylko tak pro-forma, czy mówimy o modelu QL3500ig?
 • #18
  leshqo
  Level 10  
  adik114 wrote:
  czy mówimy o modelu QL3500ig?
  Zgadza się.
 • #19
  leshqo
  Level 10  
  Niestety z racji zaistniałej sytuacji nie mam obecnie ani czasu, ani głowy do zrobienia pełnych testów, niemniej zakładam, że jeszcze w marcu uda mi się je popełnić. To co natomiast mogę od siebie dodać, to to, że konsultowałem pojawiające się na oscyloskopie zakłócenia z fachowcem i stwierdził, że są to zakłócenia harmoniczne, typowe dla podłączonych odbiorników i dopóki nie przekraczają 10% wszystko jest w najlepszym pożądku.