Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nietypowe ustawienie paneli PV, instalacja na gruncie.

22 Feb 2021 21:29 744 20
  • Level 3  
    Witam,
    Mam pytanie, dostałam propozycje nietypowego ustawienia paneli. Instalacja na gruncie. Myślałam ze najlepsze będzie ustawienie na południe. Ale pan od instalacji mówi ze proponuje ustawienie w strzałkę. ^ - coś takiego. Strzałka wskazuje na południe, a dwa jej boki pobierają energię - pierwszy ze wschodu, a drugi z zachodu. Czy słyszeliście o czymś takim?
    Mam duże zużycie prądu i wykonawca mówi ze takie ustawienie wydłużyłoby czas pracy paneli. Co myślicie?
    Moderated By krzysiek7:

Wydzieliłem z tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3679419-150.html

[30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 26  
    Czaplaczerwona wrote:
    Witam,
    Mam pytanie, dostałam propozycje nietypowego ustawienia paneli. Instalacja na gruncie. Myślałam ze najlepsze będzie ustawienie na południe. Ale pan od instalacji mówi ze proponuje ustawienie w strzałkę. ^ - coś takiego. Strzałka wskazuje na południe, a dwa jej boki pobierają energię - pierwszy ze wschodu, a drugi z zachodu. Czy słyszeliście o czymś takim?
    Mam duże zużycie prądu i wykonawca mówi ze takie ustawienie wydłużyłoby czas pracy paneli. Co myślicie?

Ma rację mówiąc że wydłuży to czas pracy ale dlaczego nie mówi że mniej wyprodukuje
  • Level 17  
    Sporo zależy od kąta, jaki ta strzałka będzie robiła. Przy mocno rozwartym kącie to może mieć sens. Przy ostrym gorzej.
  • Level 3  
    Ma rację mówiąc że wydłuży to czas pracy ale dlaczego nie mówi że mniej wyprodukuje[/quote]

Właśnie on twierdzi ze wyprodukuje więcej (przy kacie rozwartym tej strzałki)
    Niż przy typowym ustawieniu na południe
    On proponuje w sumie 30 paneli 375 longi
  • Helpful post
    Level 17  
    Ja nie sądzę, żeby to wyprodukowało więcej energii, ale z dużym prawdopodobieństwem będzie trochę ekonomiczniej rozłożona. Jest tu sporo osób, które z uporem maniaka szukają sposobów jak na maksa zwiększyć obciążenie w godzinach szczytu produkcji, żeby jak najmniej oddawać do sieci. Ja akurat zgadzam się, że to 20% to nie jest duża cena za możliwość magazynowania energii, ale myślę, że taka rozwarta strzałka jest sensowną odpowiedzią na bóle, jakich te osoby doświadczają. Trochę niweluje ten szczyt, a zmniejsza pobór z sieci w godzinach wieczornych. Trzeba by to spróbować policzyć, ale zdecydowanie nie skreślałbym tego rozwiązania.

Dodano po 18 [minuty]:

Według tego narzędzia dla miejsca, w którym ja mieszkam, różnica dla instalacji 10kWp skierowanej dokładnie na południe i dla dwóch stringów 5kWp odchylonych po 10 stopni na wschód i zachód to w skali roku niecałe 40kWh. Dla odchyłów po 15 stopni 70kWh. Myślę, że jakby to wziąć na warsztat, to może się okazać, że to naprawdę się opłaca, choć nie mam teraz czasu pogłębić.
    https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP
  • Level 26  
    Quote:
    Ma rację mówiąc że wydłuży to czas pracy ale dlaczego nie mówi że mniej wyprodukuje

Czaplaczerwona wrote:

Właśnie on twierdzi ze wyprodukuje więcej (przy kacie rozwartym tej strzałki)
    Niż przy typowym ustawieniu na południe
    On proponuje w sumie 30 paneli 375 longi

To że wyprodukuje więcej to chyba na razie tylko jego teoria, takie ułożenie co najwyżej zwiększy nieco auto konsumpcję ale mimo tego nie zwiększy nam ilości energii
    Ja tu widzę że ten pan od instalacji to chyba lubi eksperymentować (nie powinien na instalacjach klientów) ale nie do końca wie jak to naprawdę powinno wyglądać. Bo jak można proponować 30 modułów po 375 W przekraczając w ten sposób moc instalacji 10 kW i wpadając w 70 % opust, tym samym narażając inwestora na dodatkowy wydatek związany z montażem większej ilości modułów które i tak nie zwiększą ilości energii którą możemy wykorzystać, prawdopodobnie zyskamy ok 5% na autokonsumpcji a od pozostałej zostawimy operatorowi na pewno za magazynowanie 10
  • Helpful post
    Level 19  
    Możliwe, że autokonsumpcja będzie znacznie większa. Jeżeli domownicy pracują czy się uczą, to przy równo południowym ustawieniu największa produkcja idzie w magazyn. Ustawienie na strzałkę, lub nawet na zachód, może mieć sens większy niż się wydaje na pierwszy rzut oka.
  • Level 3  
    Ten pan mówi, ze i tak będę oddawać do energi 20%. Falownik ma 10 kw. Tak do końca tego nie rozumiem, ale on tłumaczył, ze można mieć nawet więcej paneli, ale falownik przepuści tylko 10 kWh.
  • Level 17  
    Nie znam się niestety na opustach etc., ale na boku tej dyskusji warto zauważyć kwestia obcinania mocy przez inwerter nie jest uwzględnia w kalkulatorze, którego używałem, a działa na korzyść ustawienia w strzałkę. Jeśli panele są przewymiarowane i inwerter przy ustawieniu południowym czasami obcina górkę, to przy strzałce jest szansa, że będzie po prostu dłużej w ciągu dnia pracował z mocą maksymalną i w efekcie pewnie ta różnica 40-70kWh, która mi wyszła, się co najmniej zniweluje.

Myślę, że dużo zależy od rytmu zużycia prądu w gospodarstwie. Ale pomijając sytuację, kiedy ktoś się grzeje prądem (był tu ostatnio kolega, któremu wychodziło 100kwh dziennie zimą) i będzie często trafiał z gotowaniem na indukcji, praniem, czy używaniem innych bardzo żernych urządzeń właśnie w to okienko, w którym wydłuża się produkcja względem ustawienia południowego - pewnie rozmawiamy tu o oszczędności rzędu 50zł rocznie, więc to bardziej akademicka dysputa (zupełnie jak u tych wszystkich, którzy gardłują, jak ich potwornie okrada ZE) niż rozmowa o pieniądzach. Ale ciekawa! Pandemia trochę to zmieniła, ale przed nią jednak w większości gospodarstw rzeczywiście w środku dnia autokonsumpcja była minimalna, a największe użycie pojawiało się, kiedy domownicy wracali z pracy/szkoły.

Ja mam off-grid (bez szans na dociągnięcie sieci) i myślę, że tutaj zdecydowanie strzałka by się opłacała. Bo jeśli w słoneczny dzień produkcja bilansująca autokonsumpcję kończy mi się 1h wcześniej, to od razu kończę dobę z akumulatorem bardziej rozładowanym o zużycie w trakcie tej godziny. Potem może mi tego prądu zabraknąć, jeśli będzie dłuższy czas bez słońca. Z kolei w szczycie produkcji w słoneczny dzień, kiedy akumulator często jest pełen, regularnie panele nie pracują z pełną mocą, bo regulator działa w trybie float i pcha wyłącznie niewielki prąd przy stałym napięciu.
    Co prawda regulatory nie mają wejść na dwa stringi, ale między 2xwersja 20A, a wersją na 40A jest pewnie ze 100zł różnicy, co zdecydowanie jest warte lepszego zabezpieczenia energetycznego. Tu ponieważ kwestia peaków jest drastycznie nieopłacalna, bo nie ma nawet tego ZE, które by pobrało w zamian za 20%, pewnie warto byłoby nawet pomyśleć o trochę mniej rozwartym kącie. No ale to inny temat.
  • Level 3  
    To jak w końcu? Czy mając 11 kw paneli, ale falownik tylko 10 kw będę oddawać enerdze 20 czy 30%?
    I drugie pytanie
    Falownik huawei czy growatt lepszy?
  • Helpful post
    Level 34  
    Moc falownika nie ma tu żadnego znaczenia, ważna jest moc paneli, i to ona decyduje o opuście, jeżeli jest <10kWp to wynosi on 20%, jeżeli =>10 kWp to 30%. Zatem Twój Oferent może spowodować, że wyjdziesz na tym kiepsko.

Pozdr
  • Level 3  
    Cytuje -
    Co to ulega zmianie to opis procedury przyłączania trybem na zgłoszenie, a na nowym druku do zgłoszenia instalacji pojawia się kilka dodatkowych pozycji do uzupełnienia:

Moc maksymalna (w przypadku PV moc maksymalna to: moc paneli jeżeli jest mniejsza od mocy inwertera lub moc inwertera jeżeli moc paneli jest większa od mocy inwertera)
    Tryb pracy LFSMO-O ( tutaj próg częstotliwości i statyzm)
    Certyfikat sprzętu spełniający wymagania NC RfG wydawany przez upoważniony podmiot certyfikujący lub sprawozdanie z testu zgodności realizowanego w trybie uproszczonym.

Z tego wynika ze jeżeli moc falownika jest 10 kw to mogę mieć nawet 50 kw paneli, a Energa patrzy na moc falownika

Link

https://globenergia.pl/chcesz-przylaczyc-inst...do-sieci-od-poniedzialku-mozesz-miec-problem/
  • Level 28  
    Tu akuratnie monter ma rację- przy skierowanych panelach czysto na południe napięcie sieci wzrośnie i falownik się odłączy (nie tylko ty masz panele).
    Co z tego że mamy moc na panelach jak nie odda nic do sieci. Skierowanie na wschód i zachód "rozbije" szczyt produkcji.
    Jest to znacznie większy zysk jak pisał kolega.
  • Level 27  
    Czaplaczerwona wrote:
    Cytuje -
    Co to ulega zmianie to opis procedury przyłączania trybem na zgłoszenie, a na nowym druku do zgłoszenia instalacji pojawia się kilka dodatkowych pozycji do uzupełnienia:

Moc maksymalna (w przypadku PV moc maksymalna to: moc paneli jeżeli jest mniejsza od mocy inwertera lub moc inwertera jeżeli moc paneli jest większa od mocy inwertera)
    Tryb pracy LFSMO-O ( tutaj próg częstotliwości i statyzm)
    Certyfikat sprzętu spełniający wymagania NC RfG wydawany przez upoważniony podmiot certyfikujący lub sprawozdanie z testu zgodności realizowanego w trybie uproszczonym.

Z tego wynika ze jeżeli moc falownika jest 10 kw to mogę mieć nawet 50 kw paneli, a Energa patrzy na moc falownika

Link

https://globenergia.pl/chcesz-przylaczyc-inst...do-sieci-od-poniedzialku-mozesz-miec-problem/

Ten artykuł jest prawie sprzed dwóch lat i nawet opisane w tak poważnym portalu nie musi być prawdziwe, czytajcie ustawę i nowelizacje albo już konkretne odpowiedzi https://www.senat.gov.pl/download/gfx/senat/pl/senatoswiadczenia/2122/09_074_2128_3_odp.pdf

Dodano po 10 [minuty]:

trojan 12 wrote:
    Tu akuratnie monter ma rację- przy skierowanych panelach czysto na południe napięcie sieci wzrośnie i falownik się odłączy (nie tylko ty masz panele).
    Co z tego że mamy moc na panelach jak nie odda nic do sieci. Skierowanie na wschód i zachód "rozbije" szczyt produkcji.

Tylko czy ograniczanie produkcji to właściwe postępowanie?
  • Level 31  
    trojan 12 wrote:

Nawet nie wiecie gdzie mieszka a już piszecie że się inwerter wyłączy, ja np mieszkam zaraz przy trafo i najwięcej zaobserwowałem 238V
    to wykres z poniedziałku, ma ktoś może wykres z ostatnich dni przy panelach wschód zachód? Wschód słonca był 6.50 zachód 17.20 tak do celow statystycznych.
  • Level 27  
    strucel wrote:
    trojan 12 wrote:

Nawet nie wiecie gdzie mieszka a już piszecie że się inwerter wyłączy, ja np mieszkam zaraz przy trafo i najwięcej zaobserwowałem 238V
    to wykres z poniedziałku, ma ktoś może wykres z ostatnich dni przy panelach wschód zachód? Wschód słonca był 6.50 zachód 17.20 tak do celow statystycznych.

Bo wbrew większości opinii to jest najlepsze miejsce, impedancja najmniejsza a napięcia pow 253 nie podniosą
  • Level 28  
    Coraz więcej jest montowanych paneli fotowoltaicznych to taka możliwość że wyłączy falownik jest bardzo prawdopodobna. Każdy idzie na to żeby mieć największą produkcję/czyli na południe.
    Panele są na tyle tanie że można ustawić panele w 2 kierunkach powoli zwiększać i nie musi być całość.
  • Level 31  
    No cóż zwiększenie ilości/mocy paneli powyżej mocy przyłączeniowej to jakieś ryzyko, energa na 1000zł taką przyjemność wycenia (tzn nie zgłoszenie zmian w instalacji w ciągu 14dni).
  • Helpful post
    Level 28  
    Zwiększymy moc paneli ale nie moc produkcji- szczyt produkcji będzie na wschód koło 9-10 godziny a na zachód 15-16 czyli nie przekroczymy przyznanej mocy tylko lepiej ją rozłożymy- na dłuższy czas. Nie musimy robić konstrukcji ze śledzeniem słońca co dopiero jest kosztowne.
    Nikt nie chodzi i nie liczy paneli jak moc się zgadza ze zdalnego odczytu.