Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nivona 520 - Spieniacz pluje, źle spienia mleko

23 Feb 2021 11:57 162 6
 • Level 13  
  Od kilku lat posiadam Nivona 520 i można powiedzieć, że jestem z niego zadowolony. Używam go maksymalnie raz dziennie, ale są i takie okresy, że i po kilka, kilkanaście dni nie jest używany. Uwielbiam kawę, ale najczęściej pije po prostu świeżo zmieloną i świeżo paloną zalewajke lub kawę z kawiarki. Do rzeczy. Ekspress służy mi do robienia kaw mlecznych i największa jego bolączka to spieniacz. Coraz częściej pluje mlekiem. Wszystko jest wyczyzyszczone idealnie, ekspres w ub tygodniu wrócił z serwisu gdzie go oddałem celem wyczyszczenia w środku z resztek kawy, wyczyszczenia zaparzacza, regulacji młynka etc. I to zostało wykonane.
  Para ze spieniacza leci bardzo mocna, zawsze sprawdzam parę wpierw u wylotu z eskpresu (metalowa rurka), a potem po kolei, na rurkę nakręcam złączkę - sprawdzam i jest ok, potem nakładam dyszę spieniania, ale tylko tę górną część bez tego metalowego pierścienia i jest nadal ok lecz jak już nałożę dolną część (wylewkę) dyszy spieniania to wtedy po paru sekundach leci para, ale też zaczyna pluć wodą.
  Czy samą wylewkę można jakoś rozebrać, cokolwiek z nią zrobić ?
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • Level 33  
  Ogólną zasadą działania spieniaczy jest dodawanie powietrzna do strumienia mleka. Powietrze dostaje się przez układ małych dziurek (tak małych, że można je przeoczyć), bądź gumowych dyszy. Mleko ma to do siebie że gdy wysycha zatyka co się da, szczególnie małe otworki a tłuszcz nim zawarty powoduje stopniowe twardnienie gumy. Na tą okoliczność powstały preparaty do czyszczenia układów mlecznych w ekspresach.
  Po tym przydługawym wstępie, wymień o ile są stwardniałe gumowe elementy dyszy lub wymocz spieniacz w środku do czyszczenia układów mlecznych.
 • Level 13  
  Teraz jeszcze zanurzyłem cały spieniacz w roztworze gorącej wody z preparatem do czyszczenia przewodów mlecznych Nivona.
  Niech się moczy całą noc, a jutro sprawdzę.

  Po całonocnym moczeniu oraz spienieniu pół litra roztworu do spieniaczy jest trochę lepiej,m ale to jeszcze nie to.
 • Level 13  
  Nowa dysza spieniacza rozwiązuje problem.
  To już jest 3-cia i wygląda to tak jak by nie można jej było rozkładać do czyszczenia.
  Za każdym razem gdy rozłoże celem dokładnego przepłukania zaczyna się problem.
 • Level 33  
  Skoro jest jak piszesz, to zwróć uwagę czy podczas czyszczenia nie wypada ze środka jakiś element, który spłukujesz z nieczystościami. Może to być coś małego.
 • Level 13  
  mipix wrote:
  Skoro jest jak piszesz, to zwróć uwagę czy podczas czyszczenia nie wypada ze środka jakiś element, który spłukujesz z nieczystościami. Może to być coś małego.

  Potem pod lupą przyjrzę się obu dyszom.