Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bosch KIL38A51/02 niepoprawne działanie sterownika

januszbz 23 Feb 2021 18:37 1026 3
e-mierniki
 • #1
  januszbz
  Level 10  
  Dzień dobry.
  Problem z lodówką Bosch KIL38A51/02. Lodówka do zabudowy z wewnętrznym zamrażalnikiem, a wiek ok. 10 lat. Od kilku tygodni istotnie zwiększył się zakres temperatur - w komorze lodówki bywało od -2°C do +15 °C niezależnie od ustawień programatora. Przestał także działać wewnętrzny wentylator.

  Wezwany serwisant Bosch podmienił moduł sterownika i wentylator. Stwierdził, że to nie zmieniło sytuacji, więc to albo ubytek/brak czynnika chłodzącego, albo uszkodzenie sprężarki. Każda z tych przyczyn praktycznie oznacza nieopłacalność naprawy lodówki. Zainkasował co nieco, zabrał swoje zabawki i poszedł.
  Teraz moje działania.
  Wyciągnąłem lodówkę z zabudowy. Podałem napięcie na styk startera sprężarki - sprężarka rusza bez problemu, pracuje cicho i skutecznie. Schładza komorę lodówki od temp. pokojowej do ok. 8 stopni w czasie ok. 1 godziny. Więc rozumiem, że tu wszystko jest w porządku, a przyczyna jednak leży po stronie sterownika.

  W sterowniku znalazłem uszkodzenie przy triaku odpowiedzialnym za włączanie sprężarki. Na płytce ścieżka do bramki tego triaka była pęknięta i trochę okopcona (nie spalona, raczej efekty grzania i iskrzenia). Poprawiłem połączenie. Teraz lodówka startuje, schładza do nastawionej temperatury i wyłącza sprężarkę. Ale po podniesieniu temperatury powyżej nastawionej nie startuje. Do tego zauważyłem dodatkowy objaw - włączenie funkcji "super" nie włącza sprężarki, ale powoduje żarzenie się lampki oświetlenia lodówki.
  Sprawdziłem niektóre elementy na płytce.
  Bosch KIL38A51/02 niepoprawne działanie sterownika Bosch KIL38A51/02 niepoprawne działanie sterownika
  Triak od sprężarki chyba dobry bo włącza sprężarkę i wyłącza po osiągnięciu nastawionej temperatury.
  Duży szary kondensator - 1µF - z pomiaru 0,9uF,
  elektrolit - 1000µF - poza zakresem mojego miernika, ale nie jest zwarty, zachowuje się jak kondensator,
  opornik 1Ω - wg. pomiaru 1,2Ω
  opornik drutowy - 33Ω - pomiar 33Ω,
  dławik - przewodzi, opór ok. 11Ω, chyba jakaś dioda i nie potrafiłem jej określić - załączam zdjęcie - wg pomiarów 2,6Ω w jedną stronę, 2,1 w drugą
  Bosch KIL38A51/02 niepoprawne działanie sterownika
  Pomierzyłem oporności na wtyczce od termistorów - kabelki: niebieski -1, jasny brąz -2, ciemny brąz -3 i jasny brąz -4.
  Wyniki:
  1 - 2 = 6,3 kΩ
  1 - 3 = 10,4 kΩ
  1 - 4 = 6,0 kΩ
  Nie potrafię zinterpretować tych pomiarów.

  I teraz pytania do szanownych Państwa:
  1. Czy na podstawie tego opisu można i czy ktoś zechce wskazać drogę naprawy sterownika, ewentualnie termistorów,
  2. Czy w tej lodówce dałoby się zastosować inny sterownik elektroniczny, np. z allegro:
  "Termostat elektroniczny z lampką oświetlenia do lodówki Siemens KI38CA50 i innych modeli"
  Bosch KIL38A51/02 niepoprawne działanie sterownika

  3. Czy dać sobie spokój z Boschem i wstawić tam jakiś termostat mechaniczny? Jeśli tak to proszę o radę jaki i gdzie umiejscowić czujkę?

  Serdecznie pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
 • e-mierniki
 • #2
  dawidosboss
  Level 3  
  Witam.
  Czy udało się naprawić lodówkę?
  Mam problem z moich Hotpointem i chyba dzięki Pańskiemu szerokiemu opisowi wiem, gdzie szukać przyczyny w moim przypadku. U mnie również sprężarka rusza po uruchomieniu jej na "krótko" a niestety nie rusza normalnie i myślę, że zacznę poszukiwania uszkodzonego triaka na module.
  Pozdrawiam
 • e-mierniki
 • #3
  januszbz
  Level 10  
  Dzień dobry.
  Ponieważ wtedy (ponad rok temu) nikt z forum mi nie pomógł to dalej działałem sam. Kupiłem używany sterownik, ale rzeczywiście nie w nim była przyczyna. Okazało się, że to jeden z termistorów. W lodówce są chyba trzy termistory: jeden w komorze głównej, drugi odpowiedzialny za obsługę zamrażalnika i trzeci nie wiem do czego i gdzie jest. Ten z komory głównej jest dostępny - znalazłem go i sprawdziłem rezystancję - była w porządku. (Niestety nie pamiętam już wartości ale wtedy znalazłem na tym forum).
  Drugi rezystor (od zamrażalnika) jest niedostępny, zatopiony gdzieś w obudowie. Sprawdziłem jego rezystancję i (wtedy) doszedłem do wniosku, że jej wartość jest podwyższona. Do tego termistora dołączyłem równolegle opornik dobrany tak aby razem z termistorem wykazywał rezystancję zbliżoną do właściwej dla poprawnego termistora. To zadziałało i prawie przez rok miałem spokój. Niestety ostatnio wróciły objawy podobne do tych sprzed roku. Wydaje mi się, że nastąpiła dalsza degradacja termistora i należy jednak go wymienić (tzn, najpierw znaleźć gdzie jest) lub zastąpić innym ulokowanym w jakimś sprytnym miejscu, żeby udawał ten oryginalny. Jeszcze się do tego nie zabrałem.
  Pozdrawiam i życzę powodzenia Januszbz