Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Telewizor Toshiba 46TL933 - "artefakty" na ekranie

jaruone 23 Feb 2021 20:32 261 1
    jaruone
    Level 10  
    Witam,
    Wczoraj zauważyłem niepokojące "artefakty" na ekranie telewizora - źródło sygnału to dekoder HORIZON (z kablówki UPC) podpięty przez HDMI.
    Taki efekt był widoczny jedynie podczas oglądania telewizji na żywo - programy nagrane na dysku dekodera, czy obraz pochodzący z konsoli PS4 były wolne od tego zjawiska.

Poszedł restart dekodera, zmieniałem porty HDMI, zmieniałem kable - to co widać na poniższym obrazku to największy "babol" jaki wyskoczył - przez większość czasu zakłócenia były mniejsze.

Uznałem, że to wina dekodera przy odbiorze "na żywo" (skoro PS4 i nagrania z dekodera działają bez zarzutu) - i dopiero później sprawdziłem czy w okolicy nie występują jakieś awarie - były zgłoszone awarie zarówno tv, internetu jak i telefonów.

Uspokoiłem się trochę, ale dziś podczas oglądania serwisu informacyjnego co jakiś czas pojawiała się jakaś lekka "pikseloza" przez parę sek. - mimo, iż strona UPC twierdzi, że w okolicy może występować TYLKO awaria internetu i telefonii. Być może nie zwalczyli usterki do końca i nie mam czym się martwić....

Niemniej moje pytanie jest następujące - czy jeśli telewizor nie ma problemu z sygnałem z innych źródeł, to można założyć , że jest ok i wina leży tylko i wyłącznie po stronie dostawcy sygnału / lub uszkodzeniu dekodera ?

Czy sygnał z dekodera może jest w jakiś sposób inaczej przetwarzany, niż np. sygnał z PS4 i tylko podczas jego przesyłu może występować usterka ?
    W zasadzie sam widzę, że to pytanie jest trochę "głupie", niemniej nie spotkałem się z taką usterką - do tej pory przy kablówce jeśli sygnał cyfrowy był za słaby pojawiał się błąd na dekoderze i czarny ekran, a nie zakłócenia rodem z epoki kineskopowców z podczepioną anteną z widelca czy targanej wiatrem anteny satelitarnej podczas burzy ;)
    Dlatego jestem trochę skonsternowany - podejrzewam, że trzeba poczekać, aż wszystkie awarie w okolicy będą usunięte, niemniej mam lekkie obawy, czy nie trzeba zaciskać pasa i zbierać na nowy TV (lub drogą naprawę) - stąd moja nadzieja, że ktoś bardziej ogarnięty w tematyce diagnostyki TV będzie w stanie coś orzec.

Z góry dziękuję za pomoc i dozę wyrozumiałości ;)

Telewizor Toshiba 46TL933 - "artefakty" na ekranie
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    MOSFET - Serwis
    Level 33  
    To są artefakty typowe dla słabego sygnału. Gdzieś grzebiąc w menusach powinieneś znaleźć odpowiednie wskaźniki jakości i siły sygnału. Skoro nie występuje taki efekt nigdzie poza dekoderem to wina jest po stronie dostawcy usług. Nie masz się o co martwić.