Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak sterować centralne roletami? Problem ze sterownikami radiowymi.

elvispm 24 Feb 2021 00:06 759 15
    elvispm
    Level 10  
    Witam, od długiego czasu próbuje się zmierzyć z rozwiązaniem sterowania roletami. Co prawda mogę nimi sterować radiowo za pomocą pilota oraz łączników, ale w planach było również sterowanie centralne roletami i tu wraz z sterownikami radiowymi w roletach pojawił się problem. Gdyby było to wykonane jak zakładałem na początku, czyli poprzez sterownik zewnętrzny mający przyłącze lokalnie/centralnie nie było by problemu, wówczas odpowiednie podłączenie i po sprawie.
    Ale z racji iż jest on już w roletach prowadziłem dodatkowy przewód w celu sterowania centralnego osobnym łącznikiem, aby nie było tak że wszystkie łączniki są jak łącznik centralny wpisałem na pomysł by zastosować diody 1N4007 w celu separacji sygnału na inne łączniki. Lecz nie do końca lokalnie działa, ale centralnie nie, impuls/sygnał zamiast nie wychodzić nawet nie wchodzi przez diody.
    Czy jest jakiejkolwiek wyjściez tego problemu?
    Sądziłem że jak zadam sygnałz łącznika "centralny" przez diody to sygnał zasteruje wszystkimi roletami, a podczas sterowania "lokalnie" sygnał się nie cofnie do wspólnej wiązki centralnego sterowania.
    kpodstawa
    Level 33  
    Przydałby się schemat opisujący Twoją sytuację, ponieważ nie wszystko zrozumiałem (fakt - mam już swoje lata). Spróbuję jednak coś wycisnąć z tego postu.

Jeżeli połączyłeś sygnały tzw. sumatorem diodowym, to może nie działać. Przykładowo, jeżeli rezystancja wejścia za sumatorem jest zbyt niska, to może następować zwarcie sygnału sterującego przez aktywną diodę.

Jednym z rozwiązań może być równoległe dołączenie do istniejącego załącznika - klucza tranzystorowego. Takie układy były opisywane np. dla dodatkowego sterowania dzwonkami bezprzewodowymi. Ja też się tam wymądrzałem, więc możesz szukać ścieżką "przez użytkownika".

Krzysztof Podstawa
    Wirnick
    Level 29  
    elvispm wrote:

Ale z racji iż jest on już w roletach prowadziłem dodatkowy przewód w celu sterowania centralnego osobnym łącznikiem, aby nie było tak że wszystkie łączniki są jak łącznik centralny wpisałem na pomysł by zastosować diody 1N4007 w celu separacji sygnału na inne łączniki. Lecz nie do końca lokalnie działa, ale centralnie nie, impuls/sygnał zamiast nie wychodzić nawet nie wchodzi przez diody.

Pomysł wymaga schematu(jak prosi poprzednik). Co rozumiesz za słowem separacja?
    Stosując diody w obwodzie 230V AC, masz trzy kombinacje logiczne. Podajesz +, lub -, lub 0(obwód wyłączony). Założeniem jest wspólna masa(N).
    elvispm
    Level 10  
    Jest to podłączone jak na dołączonym schemacie, wiem że powinienem go dodać od razu, ale post był na szybko pisany pod wpływem chwili.
    Załączam szkic jak to jest podłączone.

Z tą całą separacją chodzi o to aby nie łączyć ze sobą sygnału w łączniku bo gdybym nie zastosował tutaj tej diody to wtedy wszystkie łączniki działałyby w układzie jako centralne gdyż sygnały są fizycznie połączone włączniku, chciałem tego uniknąć stąd to rozwiązanie na na tych diodach.

Wzorował m się na firmie f&f która w swojej ofercie posiada tego typu sterowniki leczy w tym sterowniku jest od razu połączenie lokalne/centralne. Dodatkowo do tego można dołączyć separatory i tworzyć sobie grupę przycisków w tym separatorze są zastosowane diody 1N4007.

W moim przypadku sterowniki nie był już konieczne gdyż wszystko już jest w obudowie rolety włącznie ze sterownikiem radiowym.
    Wirnick
    Level 29  
    Zastosowane diody wg. schematu nie pełnią funkcji logicznej - silnik rolet dostaje napięcie skuteczne ~120V.
    elvispm
    Level 10  
    Problem jest tego typu, iż nie działa w ogóle poprzez zadanie sygnału z łącznika "centralny", w druga stronę spełnia zadanie bo łącznik "lokalny" nie steruje pozostałymi.
    Można stwierdzić iż sukces osiągnięty lecz częściowo.
    tyqva
    Level 29  
    elvispm wrote:
    ...w druga stronę spełnia zadanie bo łącznik "lokalny" nie steruje pozostałymi.
    Można stwierdzić iż sukces osiągnięty lecz częściowo.

Jakbyś w miejsce tych diod wstawił obojętnie co, na przykład śledzie, efekt byłby tak samo częściowy.
    Możesz zamieścić schematy wszystkich aparatów? Bez tego trudno doradzić, a sprawa jest nieskomplikowana.

pozdrawiam
    elvispm
    Level 10  
    tyqva wrote:
    Możesz zamieścić schematy wszystkich aparatów?

Nie do końca Cię zrozumiałem, mam wstawić schematy aparatów F&F? Czy jeszcze jakieś inne?
    tyqva
    Level 29  
    Tak, proszę. Wstaw schematy lub linki wszystkich aparatów, które biorą udział w twoim projekcie.

pozdrawiam
    elvispm
    Level 10  
    Z tymi aparatami, to nie taka prosta sprawa, gdyż za wiele w tym całym układzie właściwie nie ma.
    Siłownik Mobilus Senso z odbiornikiem radiowym i do tego pilot zdalnego sterowania COSMO (i tak można by było zakończyć), u mnie mimo to dołożyłem łączniki monostabilne bez podtrzymania (Simon) w każdym pomieszczeniu do niezależnego sterowania każdą roletą, dodatkowo chciałem uzbroić cały układ w niezależne sterowanie centralne poprzez dodatkowy łącznik włączony w układ jak na schemacie z wcześniejszego postu, dlatego potrzebne jest mi to całe odizolowanie sygnałów. Gdy tego nie wstawię to wspólna żyła sterowania centralnego (góra/dół) zmostkuje mi całą resztę łączników, i wówczas wszystkie będą sterować jak "centralny".

przy diodzie 1N4007 podłączonej jak na powyższym schemacie na szczęście sygnał się nie cofa z łącznika lokalnego na centralny, ale w drugą też nie działa.

W całym układzie nie ma żadnych dodatkowych sterowników itp., nie były w tym przypadku wymagane.
    :D
    kpodstawa
    Level 33  
    Myślę, że rozwiązaniem może być zastosowanie przekaźników ze stykami przełączalnymi, jako separatorów linii sterujących. Zastrzegam - może być, ale nie musi, ponieważ trzeba rozbudować istniejący układ.

Ogólną ideę opisałem poniżej. Szczegółowego schematu nie podam, bo nie da się tego zrobić zdalnie, bez dostępu do istniejącej instalacji. Ponadto sam powinieneś narysować projekt na podstawie opisu, abyś wiedział, co robisz.

Przekaźniki powinny być dwa - po jednym dla każdego kierunku. Każdy przekaźnik powinien mieć tyle kompletów styków przełączalnych, ile jest napędów. Jeżeli nie wystarczy - zwielokrotnić przekaźniki.

Linie sterujące kierunków w napędach należy dołączyć do styków "Common" przekaźników. Styki NC połączyć odpowiednio z poszczególnymi łącznikami żaluzjowymi. Styki NO do zasilania fazowego L. Cewki przekaźników dołączyć do zasilania przez odpowiednie styki łącznika żaluzjowego "wspólnego".

Jeżeli nie zrobiłem błędu logicznego, to pobudzenie danego przekaźnika powinno podać napięcie na linie kierunku wszystkich napędów jednocześnie.

Krzysztof Podstawa
    elvispm
    Level 10  
    kpodstawa
    to akurat też wziąłem pod uwagę, dokładnie jak opisałeś, po tym jak mi z diodami nie wyszło, mam już przygotowane przekaźniki z cewką 230VAC, jak wspomniałeś po 2 na napęd, ale jak zawsze musi być jakieś ale, bo dawno bym to już zrobił.
    Rzecz w tym, że przewód sterujący do łączników mam tylko 3x0,75 (L+Lg+Ld) bo i więcej w moją myśl nie potrzebowałem, i ogólnie do większości łączników mogę sobie N podebrać z łączników oświetlenia (bo o tą nieszczęsną N tu chodzi w tym przypadku, a łączniki są w jednym module) i gra gitara, ale w salonie mam osobno sterowanie roletami na innej stronie i tam już nie mam skąd N podebrać.

bynajmniej nie teraz i bez kucia, a może no nieraz trzeba impulsu.
    do zasilania tego modułu użyłem jedynie jednego L zasilającego z jednej rolety, czyli z innej puszki mogę N spróbować puścić, akurat w tym pomieszczeniu do 2 mam dostęp przez gniazdo (niestety reszta jest pod tynkiem).
    tyqva
    Level 29  
    elvispm wrote:
    Z tymi aparatami, to nie taka prosta sprawa, gdyż za wiele w tym całym układzie właściwie nie ma.
    Siłownik Mobilus Senso z odbiornikiem radiowym i do tego pilot zdalnego sterowania COSMO (i tak można by było zakończyć), u mnie mimo to dołożyłem łączniki monostabilne bez podtrzymania (Simon) w każdym pomieszczeniu do niezależnego sterowania każdą roletą, dodatkowo chciałem uzbroić cały układ w niezależne sterowanie centralne poprzez dodatkowy łącznik włączony w układ jak na schemacie z wcześniejszego postu, dlatego potrzebne jest mi to całe odizolowanie sygnałów. .
    ....

Moim zdaniem nie wysterujesz centralnie wykorzystując diody - po diodach napięcie będzie połówkowe, a to nie wystarczy do uruchomienia sterownika.
    Jedyny sposób na sterowanie centralne to ustawienie nadajnika radiowego na sterowanie grupowe.

elvispm wrote:
    Gdy tego nie wstawię to wspólna żyła sterowania centralnego (góra/dół) zmostkuje mi całą resztę łączników, i wówczas wszystkie będą sterować jak "centralny".

Nie sądzę, aby to był dobry pomysł - spójrz tu:podlaczeni...ownika.pdf Download (478.42 kB)
    elvispm wrote:
    ...
    Wzorowałem się na firmie f&f która w swojej ofercie posiada tego typu sterowniki leczy w tym sterowniku jest od razu połączenie lokalne/centralne.....

Ale F&F stosuje dodatkowe sterowniki - z funkcją sterowania grupowego i lokalnego, i te funkcje to ta wisienka.
    pozdrawiam
    elvispm
    Level 10  
    tyqva wrote:
    Jedyny sposób na sterowanie centralne to ustawienie nadajnika radiowego na sterowanie grupowe.

to akurat mam tak zrobione, pilotem steruje nie tylko pojedyncze rolety, ale też wszystkie jak i mniejsze grupy, z pilotem nie ma najmniejszego problemu.

Co do zamieszczonego schematu, to oczywiście jest w tym racja, ale zaobserwowałem iż ta ideologia przedstawia najprawdopodobniej łącznik z podtrzymaniem, gdzie zawsze jeden tor prądowy jest zwarty a rozwarcie następuje na wyłącznikach krańcowych rolety.
    W moim przypadku, na łączniku zadaję jedynie impuls do sterownika w rolecie, reszta dzieje się już bez podtrzymania na łączniku tym samym beznapięciowo (bezimpulsowo).

Ale reasumując z obszernych informacji zebranych w tym temacie mogę wysunąć wniosek, iż najlepszym, najmniej skomplikowanym rozwiązaniem będzie to rozwiązanie na przekaźnikach z cewką 230VAC po 2 na każdy siłownik.

Bo elektronicznie nie oddzielimy sygnałów na napięciu zmiennym.
    tyqva
    Level 29  
    elvispm wrote:
    ...W moim przypadku, na łączniku zadaję jedynie impuls do sterownika w rolecie, reszta dzieje się już bez podtrzymania na łączniku tym samym beznapięciowo (bezimpulsowo)....

No nie wiem, to jaki typ siłownika masz? Bo bez jego schematu to sam widzisz, błądzimy...

Jeszcze podaj, ile masz rolet do wysterowania - a w zasadzie powinieneś narysować topologię rolet, przycisków, położonych przewodów z podaną ilością żył, bo może wtedy ktoś poda najprostsze rozwiązanie, które inni nie widzą.
    Ja już sądzę, że dwa przekaźniki na roletę to za dużo - może je zgrupować i jeden przekaźnik wielostykowy wysteruje kilka rolet? Ale to zależy od konfiguracji przestrzennej.
    elvispm
    Level 10  
    tyqva wrote:
    to jaki typ siłownika masz?

Jak podawalem wyżej jest to siłownik firmy mobilus Senso z wbudowanym sterownikiem i odbiornikiem radiowym.

Z rolety (siłownika) wychodzi 5x0.5 (0.75 bo nie pamietam) przy oknie jest puszka w której łączy się zasilanie 3x1.5 mm2 oraz sterowanie (idące do miejsca instalacji łącznika przy drzwiach każdego pomieszczwnia) 3x0.75 mm2 (Lzasilanie, Lgóra, Ldół). W puszcze łącznika (przy drzwiach) jest przewód sterowniczy (z puszki przy oknie) 3x0.75 oraz taki sam 3x0.75 z łącznika centralnego.

Do występowania rolety wystarczy jedynie impuls.

Moim zdaniem 2 przekaźniki to konieczne minimum by oddzielić sygnał góra/dół w przypadku 1 rolety i 1 łącznika. Oczywiście przekaźniki wielotorowe znalazły by zastosowanie w przypadku pomieszczeń z większą ilością rolet i łączników w jednej lokalizacji.