Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Modem + router czy router ze slotem na kartę?

Przybylbb 24 Feb 2021 18:06 552 22
    Przybylbb
    Level 3  
    Witam, mieszkam na obrzeżach małego miasta, do mojego domu prowadzą tylko kable miedziane, co nie pozwala uzyskać prędkości wyższej niż 6 Mb/s, stąd też poszukuje najbardziej optymalnego rozwiązania w celu zwiększenia prędkości Internetu. Myślę nad przejściem na Internet LTE,
    Na telefonie prędkość w najlepszym miejscu w domu przy oknie oscyluje w granicach 20-30 Mb/s w zależności od dnia. Zastanawiam się, czy lepsze efekty uzyskam kupując modem i podpinając go pod router (zakupiłbym np, Tp-Link Archer AX20, nie mam na oku żadnego modemu, ale w takim wypadku modem 250zl max), czy kupienie routera ze slotem na kartę (np. TP-Link Archer MR400)? Na całość chciałbym przeznaczyć w granicach 500-600 zł. Jeżeli macie inne propozycje to poproszę.
    matek451
    Level 43  
    Jaka lokalizacja i operator, pokaż speedtest na telefonie na zewnatrz i screena z aplikacji https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.mroczis.netmonster&hl=pl
    Oczywiście elektrosmieci typu router+modem czy MR400 nie wchodza w grę.
    Przybylbb
    Level 3  
    Modem + router czy router ze slotem na kartę? Modem + router czy router ze slotem na kartę?

Dodam, że jestem położony poniżej poziomu miasta, na samej górze nie widzę budynków, a niewielką ilość drzew. Dopiero za nimi jest miasto.

Co w takim razie by się sprawdziło i jaki by był koszt?
    matek451
    Level 43  
    A co to za oferta z Play i jak daleko masz do BTS-a Play na kościele przy Franciszkańskiej 8? Łączysz sie w agregacji LTE1800 jako pasmo podstawowe , sygnał na zewnątrz dostaeczny, do niego agregacja LTE2100 z podobnym sygnałem i LTE2600 na slabych parametrach sygnału. Potrzebny router z agregacja 3/4 pasm LTE i antena zewnętrzna Dual LTE1800-2600MHz, stacja po modernizacji czyli na LTE2100 na szerokości 15MHz, w agregacji LTE2600+2100+1800 do dyspozycji 50MHz pasma, stacja zasilana radiolinią 1107Mb/s z Polnej .
    Przybylbb
    Level 3  
    Co chodzi o Play to nie dzwoniłem, natomiast mam również Internet z Orange, na routerze Huawei e5573 w tym samym miejscu mieszkania byly podobne transfery jak na Play w telefonie. W Orange oferta dla firm, z tego co mi telefonicznie podali dostępna do mojego adresu, to 250Mb/s i 1000 Gb transferu do wykorzystania. Do Btsa Play w linii prostej mam jakies 450-500m, do Btsa Orange 500-550m.
    Przybylbb
    Level 3  
    matek451 wrote:
    A co to za oferta z Play

Obdzwoniłem Play, Orange i T-Mobile. Play oferuje jedynie 500 Gb transferu, co jest za mało, Orange oferuje 1000 Gb, już lepiej, T-Mobile natomiast oferuje Bez limitu bez żadnego lejka 200 Mb/s.

Konsultant T-Mobile jednak powiedział, że w mojej lokalizacji (Ul. Panieńska - wyżej w aplikacji jest błędnie) sygnał wynosi 2-4 kreski na 6 możliwych. Myślę, żeby wziąć starter T-Mobile, zobaczyć jak to będzie wyglądało na telefonie, bo mam porównanie do Play i Orange, jak będzie podobnie, myślę, żeby zakupić router z agregacją 3/4 pasm o którym wspomniałeś, wraz z anteną zewnętrzną, Zaproponowałbyś oba w rozsądnej cenie? te 100 Mb/s stabilne by mnie już zadowalało, przeskok z obecnych 6 Mb/s by był i tak ogromny, ale jak nie byłoby wielkiej różnicy dopłacić do lepszych efektów to byłbym wdzięczny również za podesłanie.
    sebap
    Level 41  
    Twoja wiara w to, co mówią konsultanci, jest zadziwiająca.
    Przybylbb
    Level 3  
    sebap wrote:
    Twoja wiara w to, co mówią konsultanci, jest zadziwiająca.

Co sugerujesz?
    sebap
    Level 41  
    Sugeruję, że opowiadają bajki bo nie maja o tym pojęcia. To ludzie z łapanki.
    Skąd oni mogą wiedzieć, że będziesz miał 250Mb/s? Jeszcze lepszy jest ten, któy mówi o kreskach :D
    matek451
    Level 43  
    Głupota niestety nie boli, na firmę nie ma żadnych 14 dni na odstapienie, nie obowiązuje prawo konsumenckie
    .Powiedz mi po co tutaj napisałeś jak dzwonisz po operatorach i powtarzasz te bzdury które od nich usłyszałeś, jakieś gwarancje prędkości, kresek zasiegu, przecież to są koszmarne idiotyzmy. Ci ludzie nie maja nawet podstawowej wiedzy o sieci własnych operatorów, a sprzet dla nich to czarna magia.
    A co do ofert to w Orange jest 999GB ale obowiązuje lejek techniczny 10/5Mb/s , wystarczy pobrać jednorazowo 10-20GB i tną do takiej prędkości przez jeden dzień , potem prędkość jest przywracana ale jak znowu poszalejesz to od nowa Macieju. No limit z DL do 200Mb/s w T-mobile dotyczy taryfy Magenta Biznes L a więc łączonej telefon+internet. W PLAY jest też taka u DB z 1TB danych a przy kilku kartach telefonicznych cena jest podobna a sprzet z najwyszej pólki praktycnie za darmo. Ale takich informacji kolesie już nie podają bo nawet o nich nie wiedzą. Nie rozumiesz ze trzeba mieć szeroką wiedzę na te tematy aby wybrać optymalnie, jak myślisz kto ją posiada?
    Przybylbb
    Level 3  
    matek451 wrote:
    bo nie maja o tym pojęcia.

To nie różnią się ode mnie :D

matek451 wrote:
    W PLAY jest też taka u DB z 1TB danych a przy kilku kartach telefonicznych cena jest podobna a sprzet z najwyszej pólki praktycnie za darmo. Ale takich informacji kolesie już nie podają bo nawet o nich nie wiedzą.

U DB? No tak jak mówisz, z Play nie podali takiej oferty nawet. Mam w Play 5 numerów. 1 TB myślę, że by dał radę.
    Przybylbb
    Level 3  
    A co myślisz o tej ofercie z T-Mobile?
    Przybylbb
    Level 3  
    Modem + router czy router ze slotem na kartę? Modem + router czy router ze slotem na kartę?

Tak to wygląda na telefonie z T-Mobile. Upload na speedtescie cos w kulki polecial, w drugi raz juz w pomieszczeniu pomiar zrobiłem i bylo 7,5 Mb/s uploadu.
    Co chodzi o zasięg, zaraz po włączeniu NetMonstera pokazało -103 dBm, później nieco skoczyło.
    matek451
    Level 43  
    W stosunku do Play parametry sygnału o wiele gorsze, stacja NetWorks na Muzeum, na zewnątrz jako pasmo podstawowe LTE1800, sygnał słaby , do tego agregacja LTE800+lte2600+2100, sygnał ma 800MHz dostateczny a na 2600/2100MHz bardzo niski, do tego kiepski SINR. DL niezły niski UL to zasługa słabych parametrów sygnału na LTE1800, w domu pewnie jako podstawowe pasmo LTE800 więc UL rośnie. Trzeba powtórzyć testy Play i T-MOBILE wieczorem i pokazać screeny z NetMonstera i speedtest
    Przybylbb
    Level 3  
    Modem + router czy router ze slotem na kartę? Modem + router czy router ze slotem na kartę? Modem + router czy router ze slotem na kartę? Modem + router czy router ze slotem na kartę?

Zrobiłem przed chwilą testy.
    Przybylbb
    Level 3  
    Modem + router czy router ze slotem na kartę? [img-1] Modem + router czy router ze slotem na kartę? Modem + router czy router ze slotem na kartę? Modem + router czy router ze slotem na kartę?

Dzisiaj ponowiłem testy, tam gdzie na speedtescie pokazało Orange, miałem kartę T-Mobile.
    Przybylbb
    Level 3  
    @matek451 Jaki sprzęt byś polecił? Prosiłbym o konkretne modele.
  • Helpful post
    matek451
    Level 43  
    Niezależnie od wyboru operatora router z agregacją 4 pasm LTE czyli B818 i do niego zewnętrzna antena Dual LTE 1800-2600MHz z Cybertecha. Ewentualnie zewnętrzny punkt dostępowy CPE LTE MF258k , obydwa są w ofercie PLAY i T-mobile.
    Przybylbb
    Level 3  
    A router ZTE MF286D by się nadał w połączeniu z tą anteną, czy Huawei B818 będzie dużo lepszym wyborem? Z Twojego promowanego tematu wyczytałem, że MF286D jest tańszą alternatywą.

Dodano po 11 [minuty]:

A i mam pytanie, czy w T-Mobile jest ukryty lejek po przekroczeniu danej ilości danych, czy też nie?
    matek451
    Level 43  
    W przypadku MF286D jest dziwna konfiguracja złącz anten zewnętrznych , tylko jedno z nich obsługuje LTE2600 a drugie pozostałe pasma, w T-mobile dla indywidualnych po limicie podstawowym jest tak jak w Play 1Mb/s, w ofertach dla firm jest bez limitu danych i ograniczenia prędkości do 20//200Mb/s i bez limitu.
    Przybylbb
    Level 3  
    Dzięki za pomoc.