Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kamera stereoskopowa StereoPi v2 z Raspberry Pi CM4

ghost666 25 Feb 2021 09:09 930 3
 • Kamera stereoskopowa StereoPi v2 z Raspberry Pi CM4
  Kamera stereoskopowa StereoPi oparta na module Raspberry Pi Compute Module 3 została wprowadzona do sprzedaży pod koniec 2019 roku na platformie Crowd Supply. Kamera może nagrywać wideo 3D, tworzyć mapy głębi 3D za pomocą OpenCV i korzystać z ekosystemu oprogramowania Raspberry Pi.

  Deweloperzy powracają teraz z ulepszonym modelem. StereoPi v2 ma wiele tych samych funkcji, ale ponieważ jest oparta na Raspberry Pi CM4 (Compute Module 4), oferuje lepszą wydajność, gigabitowy Ethernet, łączność Wi-Fi i Bluetooth już po wyjęciu z pudełka, podczas gdy inne funkcje, takie jak PoE, ekran TFT, przycisk strzału itp. są opcjonalne.

  Kamera stereoskopowa StereoPi v2 z Raspberry Pi CM4


  Specyfikacje StereoPi v2:

  * Obsługiwane SoM - moduły Raspberry Pi CM4 lub CM4Lite
  * Pamięć - gniazdo karty MicroSD
  * Wyjście wideo - port Micro HDMI
  * Interfejs kamery - 2x złącze kamery MIPI CSI
  * Port gigabitowego Ethernet RJ45 oraz opcjonalne WiFi 5 i Bluetooth 5.0 w module Raspberry Pi CM4
  * Dwa porty USB 2.0 typu A, dodatkowy interfejs USB 2.0 na goldpinach
  * Standardowe 40-pinowe złącze GPIO Raspberry Pi
  * Różne - zworki RPIBoot / USB slave, diody LED źródła zasilania typu hot-swap, diody LED WiFI i Bluetooth, dioda LED zasilania, dioda LED działania
  * Zasilanie z 5 V przez port USB typu C
  * 4-pinowe złącze PoE dla płytki dodatkowej z PoE
  * Złącze zasilania JST do akumulatora
  * Wymiary - jeszcze nie znane

  Kamera stereoskopowa StereoPi v2 z Raspberry Pi CM4


  Twórcy płytka dla kamery stereo Raspberry Pi CM4 stworzyli również zestaw kamer. Zawiera on mały ekran TFT IPS jako wizjer, przycisk do zrobienia zdjęcia, akrylowe płytki do mocowania modułów kamer ze wspornikiem dla statywu. W zestawie można znaleźć również statyw oraz wszystkie niezbędne przewody połączeniowe, śruby i nakrętki do montażu. Inne akcesoria obejmują moduł PoE do zasilania i sterowania kamerą za pomocą pojedynczego kabla Ethernet, a także metalową obudowę dla cięższych obiektywów 16 mm używanych przez kamerę HQ, jak pokazano na górnym zdjęciu.

  Kamera stereoskopowa StereoPi v2 z Raspberry Pi CM4


  Jeśli chodzi o oprogramowanie, kamera obsługuje SLP 2 (StereoPi Livestream Playground 2), zmodyfikowaną wersję Raspberry Pi OS, która obsługuje istniejące narzędzia, takie jak narzędzie wiersza poleceń raspistill, ale także łatwy w użyciu interfejs sieciowy do konfiguracji opcji zdjęć i wideo. System może nagrywać zdjęcia i filmy na kartę micro SD lub zewnętrzny dysk USB, automatycznie konwertuj filmy 3D do przesyłania na YouTube, zapewniając transmisję wideo na żywo do przeglądarki lub gogli Oculus Go/Quest/Quest 2 VR i nie tylko.

  Alternatywnie firma dostarcza również obraz OpenCV do kamery. Na Wiki znajduje się opis rozpoczęcia pracy z tą biblioteką.

  StereoPi v2 właśnie wystartowało na Crowd Supply z celem finansowania równym 35 000 dolarów. Progi zaczynają się od 45 dolarów za StereoPi v2 Slim, wersję bez USB, Ethernet ani złącza GPIO do zastosowań o ograniczonej masie lub ograniczonej przestrzeni, takich jak drony i roboty. Standardowa płyta kosztuje 49 dolarów, podczas gdy kompletny zestaw StereoPi v2 Camera Kit kosztuje 169 dolarów. Dodatkowo za 19 dolarów kupić można sam za StereoPi PoE HAT, a za kolejne 49 dolarów metalową obudowę systemu. Wspierający powinni spodziewać się, że ich moduły zostaną wysłane pod koniec kwietnia 2021 roku.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2021/02/25/stereopi-v2-stereoscopic-camera-is-powered-by-raspberry-pi-cm4/

  Cool! Ranking DIY
  Do you have a problem with Raspberry? Ask question. Visit our forum Raspberry.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10306 posts with rating 8600, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • #3
  andrzejlisek
  Level 28  
  Fotografia stereoskopowa i filmy stereosokopowe (popularnie i nieprawidłowo zwane "3D") jakoś szybko przebrzmiały (a mówiło się, że to będzie przyszłość), że aż producenci telewizorów przestali wspierać stereoskopię w kolejnych modelach, aparatów i kamer "3D" też już się nie produkuje. Czyżby kolejna fala stereoskopii? To, co było 10 lat temu to też nie pierwsza fala, bo fotografia stereoskopowa istniała już przed wojną, tylko była bardzo trudna i niepopularna.
 • #4
  romulus73
  Level 24  
  Posiadałem jeden z dwóch sprzedawanych modeli telefonów z ekranem i kamerami 3d który zwał się LG p920 i użytkowałem go 10 lat temu.
  Jeden z niewielu telefonów o których wspomina człowiek. To były czasy gdy człowiekowi chciało się zmieniać OS i botloadery.
  Głębia była trochę mniejsza niż widziały oczy ze względu na rozstawienie aparatów.
  Widzę ze się dopiero uczą ekranik nie potrafi wyświetlić obrazu 3d, taka namiastka starej 10 letnie technologii
  LG Swift 3D do wyświetlania obrazu 3D wykorzystuje tak zwaną barierę paralaksy, czyli przesłonę umieszczoną tuż nad ekranem, która blokuje część wyświetlanego obrazu tak, aby do każdego oka docierała inna jego część. Zapewnia to bardzo realistyczne złudzenie głębi bez użycia jakichkolwiek okularów. Bariera podobnie jak sam wyświetlacz IPS (In-Plane Switching) są dziełem LG.