Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Pralka Amica AWS610L - 1) Bicie przy wirowaniu 2) Programator?

dawidb 25 Feb 2021 16:19 600 8
 • #1
  dawidb
  Level 10  
  Pralka Amica AWS610L o numerze MFS60-ES10002/A0712.

  Problem 1)
  Po pięciu latach używania zaczęła bić przy wirowaniu. Pralka nie "chodziła po łazience" ale wydobywał się z niej donośny hałas. Raz nawet w bębnie zauważyłem jakby dymek. Pierwsza myśł, łożyska. Zamówiłem komplet dwóch łożysk z simmeringiem i je wymieniłem. O dziwo te dwa stare ze środka wydawały się w całkiem niezłej kondycji, ale miejscami obudowa bębna była jakby przytarta. Po złożeniu pralka przy wirowaniu dalej bije, wydaje mi się nawet, że jest gorzej niż przedtem.

  Problem 2)
  Ponadto, raz działa, raz nie. Najkrótszy program (15 min) trwa 35 minut, innym razem 5, albo 10. Czasem płuka, czasem nie. Czasem tylko wiruje przy wyłączonym wirowaniu. Ogólnie dostała szajby. Zdarza się, że nie daje się uruchomić, miga dioda 20*C, czyli czwarta od góry (wg google to błąd "Uszkodzona blokada drzwi lub niedomknięte drzwi"). Nie wie co o tym sądzić bo wcześniej pod tym kątem nie było problemów.

  Jakieś sugestie odnośnie diagnozy 1 i 2 problemu?
 • Helpful post
  #2
  Kenworth 18
  Level 43  
  Wymieniłeś łożyska, ale z Twojego opisu wynika, że pękł krzyżak bębna. Odnośnie 2 problemu to wszystko wskazuje, że blokada drzwi będzie wymagała wymiany, ale wpierw należy upewnić się co do stanu krzyżaka.
 • #3
  dawidb
  Level 10  
  Krzyżak był dosyć obleśny ale po wyszorowaniu uznałem że nie wygląda źle, aczkolwiek nie szukałem na nim pęknięć. Zauważyłem teraz, że bęben kręci się lekko nierówno względem otworu, jakby minimalnie chodził raz w górę, raz w dół. Pytanie teraz czy uszkodził się sam krzyżak, czy również/lub odkształcił się bęben...
 • Helpful post
  #4
  Kenworth 18
  Level 43  
  To co opisujesz świadczy niestety o uszkodzeniu krzyżaka bębna. Sam bęben odkształca się z powodu korozji krzyżaka i pęka wewnątrz co można zauważyć na ściance bębna wewnątrz pralki, ale niekoniecznie musiało to nastąpić u Ciebie. W Twoim przypadku najbardziej podejrzany jest krzyżak.
  Niestety krzyżak dostępny wraz z bębnem co jest obecnie pospolitą praktyką producentów: https://north.pl/karta/beben-do-pralki-amica-aws610l,FQ5-L4-Z2MD-D7N.html
 • #5
  dawidb
  Level 10  
  Odkształceń ani pęknięć wewnątrz bębna nie ma.

  Widziałem tą ofertę z North, i na Allegro nie widzę nic dedykowanego pod mój bęben.

  Są jednak oferty takie ja ta: https://allegro.pl/oferta/krzyzak-bebna-pralki-amica-lozyska-6203-6204-8928349246

  Ma w opisie numery łożysk jakie są używane u mnie. Niestety końcówka wałka jest nagwintowana, a w oryginale jest odwrotnie - dziura na śrubę.
 • #7
  dawidb
  Level 10  
  Ok, dzięki Panowie za sugestie. Przynajmniej wiem na czym stoję.
 • Helpful post
  #8
  wiesiekmisiek
  Level 33  
  Poszukaj też od Samsunga ( może dopasujesz) bo na pewnym etapie było to to samo.
 • #9
  dawidb
  Level 10  
  Trochę to trwało ale problem rozwiązany. Samego krzyżaka nie szło dokupić, naście maili po różnych sklepach i ta sama odpowiedź, tylko z bębnem. Znalazłem u konkurencji North, mianowicie w sklepie CzesciAGD zespół za 165 pln. Razem z łożyskami, simmeringiem, dostawami całość naprawy zamknęła się w 240 pln.

  Dodano po 19 [minuty]:

  J/w.

  Pralka Amica AWS610L - 1) Bicie przy wirowaniu 2) Programator?