Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kompresor do przedmuchiwania elektroniki

Thorgus 26 Feb 2021 17:45 1647 32
    Thorgus
    Level 12  
    Przymierzam się do kupienia kompresora do przedmuchiwania elektroniki

Wybrałem zestaw z kompresorem stnley (jest cichy) oraz wężem spiralnym (chyba nie potrzebuję zbrojonego)
    do tego dwa filtry wodne (dwa gdyż zależy mi na suchości powietrza) jednak pojawił się problem z zamontowaniem gdyż kompresor ma złączkę wyjścia skierowaną w dół (może przedłużka?)

Do tego pistolet z rurką - chciałem plastikową ale znalazłem tylko z metalową i chciałem na nią założyć rurkę termokurczliwą
    Kompresor:
    KOMPRESOR BEZOLEJOWY WYCISZONY 6L FATMAX STF564
    https://allegro.pl/oferta/kompresor-bezolejowy-wyciszony-6l-fatmax-stf564-10207456629

Wąż:
    Przewód ciśnieniowy spiralny 5 x 8 mm, 10 m PP NEO
    https://allegro.pl/oferta/przewod-cisnieniowy-spiralny-5-x-8-mm-10-m-pp-neo-10189083351

Pistolet:
    PISTOLET DO PRZEDMUCHIWANIA REGULOW. STRUMIEN BETA
    https://allegro.pl/oferta/pistolet-do-przedmuchiwania-regulow-strumien-beta-10429460705

Filtr wodny - odwadniacz dwie sztuki
    Filtr Powietrza Odwadniacz 1/4 Separator + Złączki
    https://allegro.pl/oferta/filtr-powietrza-odwadniacz-1-4-separator-zlaczki-10159363852

Dziękuję kolegą za podzielenie się opinią o tym zestawie jednocześnie zaznaczam że nie znam się na takim sprzęcie
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    pm93
    Level 7  
    Jeśli kompresor będzie używany stacjonarnie to polecałbym zamotywanie filtra na ścianie w pobliżu kompresora i połącznie go krótkim przewodem do kompresora.
    Polecam również użyci przewodów o większej średnicy, przy przewodzie o takie długości sernic 5mm będzie ograniczać przepływ powietrza.
    Pistolet który wybrałeś nie ma zamontowanego szybko złącza musi do niego dokupić np takie:
    https://allegro.pl/oferta/szybkozlacze-typ26-..._unit_id=573673af-2154-4b59-bb58-1b3889be664d
    Thorgus
    Level 12  
    Wolałbym mieć kompresor w formie mobilnej

kolega ma jakiś pomysł na zamontowanie tego?
    pm93
    Level 7  
    Można odkręcić fabryczne szybko złącze z kompresora i przykręcić filtry za pomocą kształtek.
    kształtki są dostępna w Internecie np. takieZŁĄCZKA kątowa KOLANKO PNEUMATYCZNE 1/4 W-Z kolano .
    Filtr ma gwint 1/4 , trzeba zmierzyć jaki jest w kompresorze ale prawdopodobnie jest teki sam.
    Ogólnie jest tak samo jak z rurami hydraulicznymi tylko rozmiar mniejszy.

możesz tez zainstalować odwadniacz na wejściu do pistoletu https://allegro.pl/oferta/separator-1-4-odwadniacz-kompresor-filtr-powietrza-6985520296
    Thorgus
    Level 12  
    miałem także pomysł aby odkręcić szybkozłączkę fabryczną i zamontować kątową złączkę

Czy polecisz inny model pistoletu z szybkozłączką i rurką plastikową? Metalowy pistolet przydałoby się uziemić a plastikowych chyba nie ma
    Przy przedmuchiwaniu elektroniki to ważne więc do pistoletu jeszcze kabel uziemiający
    pm93
    Level 7  
    Są pistolety plastikowe ale rurka zawsze jest metalowa.
    W fermę której pracuje używamy pistoletu metalowego z bardzo kredką rurką więc podczas przedmuchiwania elektronik nie dotykamy elementów elektronicznych a cieśninie powietrza daje sobie radę z odległości 10-20cm.
    jeśli zależy Ci na odseparowaniu wody od powietrza to polecał bym zamontowanie odwadniacza na samym pistolecie (tak jak montuje się to na pistoletach do malowania).
    Odwadniacz
    https://allegro.pl/oferta/filtr-do-pistoletu-..._unit_id=3dcaba3e-f16d-4f53-b5f9-966279282dc5

pistolet plastikowy:
    https://allegro.pl/oferta/pistolet-do-przedmuchiwania-pneumatyczny-zestaw-8917695791
    elktrod
    Level 27  
    Ew. polecam kompresor typu ZS (Zrób Sam). Cichy tak jak lodówka bo to agregat z lodówki. Sam się też odwadnia w czasie pierwszego psyknięcia powietrzem bo butla zamontowana głowicą w dół a odpływ jest poniżej głowicy a nie tak jak robią inni, że wyprowadzają odpływy ponad głowicę butli, co wymusza konieczność montowania w najniższym punkcie instalacji również zaworów odwadniających: :)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3018915.html
    Butlę zastosowałem bez żadnych przeróbek, jedynie w jej stopce nawiercono jeden otwór w celu zamocowania do pionowego słupka metalowego, podtrzymującego ją, tak samo nie ma potrzeby ingerencji w agregat lodówkowy. Nie stosowałem też żadnych automatycznych wyłączników bo do takich prac kilkusekundowych to taka aparatura, czasem droga, wcale nie jest mi potrzebna od wielu lat:

Zapewne na elektrodzie znajdziesz wiele tego typu produkcji domowych... Zastosowanie grubszego węża jak zauważyłem i jak inni zauważyli, redukuje znacznie skraplanie się wody na wyjściu. Zauważyłem, że jak za skraplaczem dajemy cienką rurkę to skraplacz nie ma sensu, bo za zaworem pistoletu zawsze i tak przy rozprężaniu tworzą się skropliny a więc to właśnie tam pasowałoby zastosować skraplacz (odwadniacz) jak kolega wyżej pisze o przykładzie w aparatach malarskich a to nie ma za bardzo sensu robić dwa odwadniacze, nieporęcznie by było i ciężko... Dlatego zrezygnowałem z odwadniacza czy skraplacza w ogóle, stosując zasadę, że najniższym punktem mojej instalacji jest odpływ powietrza. W czasie przedmuchiwania pierwsze powietrze upuszczam w powietrze a potem na rękę i to wystarcza do oceny wilgotności... Uważam, że wilgotność potem jest akceptowalna, nie zauważam wilgoci na przedmuchiwanych rzeczach, zresztą zawsze można jeszcze to robić z dalszej odległości w początkowej fazie dmuchania... W ten sposób udało mi się zredukować koszty instalacji do niezbędnego minimum, oczywiście to co widać na grafice to widać ale pomiędzy agregatem a butlą ma być i jest automatyczny zawór zwrotny, zapewniający przepływ powietrza tylko w jednym kierunku: do butli, ciśnieniomierz 10 bar, kilka kształtek i to wszystko... Oczywiście koszt wszystkich części wraz z butlą, zakupionych w marketach nie jest akceptowalny bo chyba wyniósł 80-90 złotych mniej od ceny oryginalnego kompresora STANLEY, którego kiedyś kupiłem w promocji za 399 złotych. Oto pokrótce opisałem moje doświadczenia w tym temacie... Oczywiście na dłuższą metę zaletą jest wyłącznie dostępność części zamiennych w tym głównej części: agregatu z lodówki. :) No ale teraz patrząc na cenę STANLEYA z linku wyżej, to robi się oszczędność 200 złotych a ja ktoś ma butlę w swoich zapasach to 260-270 złotych a więc połowę mniej niż oryginał, czyli fifty-fifty... No i na koniec: wcale nie potrzeba węża zbrojonego, co widać na załączonych obrazkach, ten jaki mam ma już kilka lat i nic się nie dzieje, próbowany był nawet na 10 atmosfer...
    kortyleski
    Level 42  
    elktrod wrote:
    . Nie stosowałem też żadnych automatycznych wyłączników

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę jak wygląda wybuch takiej butli, obyś się nie dowiedział. Taka butla normalnie pracuje pod ciśnieniem około 6bar, ciśnienie próby jakieś 15. A sprawna sprężarka z lodówki i trzydzieści potrafi nabić.
    pm93
    Level 7  
    Miałem kompresor z agregatu lodówkowego, również polecam.
    W swoim kompresorze zamontowałem taki zawór i oraz butle 15l wszystko działo bez problemu.
    Dla osób które nie chcą robić kompresora samemu.
    Kiedyś na olx było gotowe kompresor z agregatu "do aerografu" w cenie około 600zł
    m2c
    Level 19  
    Ten Stanley jest super, mogę czyścić rzeczy w niedzielę i sąsiedzi nadal mówią mi dzień dobry ;) Zaskoczył mnie brak pistoletu i przewodu więc też zapytam jaka średnica będzie optymalna?
    pm93
    Level 7  
    ja bym wybrał o średnicy wewnętrznej co najmniej 8 mm np taki.]Link[/url]
    Thorgus
    Level 12  
    Kilka rzeczy których nie poruszyłem:

elementy muszą być dobrej jakości - wolę zapłacić więcej i mieć pistolet stanleya niż jakieś chińskie coś co się zaraz zepsuje
    to samo z wężem wolę kupić neo niż jakiś no-name

Odpada wersja DIY - wyrosłem z tego i nie mam zamiaru poświęcać swojego czasu na szkołę druciarstwa i robienia z kawałków złomu urządzenia do pracy.

Wyjmuje kompresor z pudełka i ma działać jak nie działa ma być gwarancja. Jak się zepsuje oddaję do serwisu. Nie mam zamiaru go samodzielnie naprawiać. To jest narzędzie za pomocą którego relizuję projekt a celem projektu nie jest zbudowanie kompresora. Nie jest to rzecz która jest bardzo nietypowa.

Skończy się prawdopodobnie na odwadniaczu przy kompresorze na stałe oraz pistolecie stanleya (odwadniacz przy pistolecie będzie trudny w manewrowaniu)
    https://allegro.pl/oferta/stanley-pistolet-z-przedluzka-do-przedmuchiwania-6507445464
    STANLEY PISTOLET Z PRZEDŁUŻKĄ DO PRZEDMUCHIWANIA

ewentualnie coś takiego z trudno dostępnych miejsc

https://allegro.pl/oferta/pistolet-do-przedmuchiwania-dysza-elest-stanley-9531161356
    PISTOLET DO PRZEDMUCHIWANIA DYSZA ELEST STANLEY
    Thorgus
    Level 12  
    RafalB wrote:
    Poszukaj bezolejowego i wyciszonego, min 20-25L bedziesz zadowolony choc tanio nie będzie

Czy tak duży jest mi potrzebny do elektroniki?
    RafalB

Level 28  
    Thorgus wrote:

Czy tak duży jest mi potrzebny do elektroniki?

Możliwe że nie koniecznie, jednak po moim doświadczeniu (serwis Apple iPhone itp) to pojemność zbiornika jest trochę zbyt mała, kompresor załącza się podczas korzystania z niego a potrafi długo pracować podczas użytkowania przy większych urządzeń, co jest trochę upierdliwe.
    Mój kompresor jest cichszy niż ekspres do kawy, który używam w serwisie, a mimo to dzwięk pracującego kompresora jest trochę denerwujący.
    Oczywiście to bardzo subiektywne podejście i wymagania ;)
    Thorgus
    Level 12  
    Nie zajmuję się serwisem urządzeń elektronicznych. Przedmuchiwanie będzie maksymalnie dwa trzy razy w miesiącu kilku urządzeń które normalnie działają. Rozumiem że kolega ma serwis i na tym pracuje lecz u mnie to inne zastosowanie
    Thorgus
    Level 12  
    Zakupiłem kompresor stanley fatmax 6l
    Potwierdzam komentarz kolegi @rafalb - faktycznie dużo razu musi się dopompowywać jednak dla mnie to nie jest problem.
    Jest w miarę cichy.

Problemem jest niewystarczający filtr wody. Zdarza się, że po dłuższej pracy powietrze jest wilgotne - do tego stopnia, że widać to przy wylocie kompresora. Filtr zamontowany jest na szybkozłączce i czasami się obraca - jest to uciążliwe.

Czy powinienem zamontować kolanko 90 stopni przy wylocie filtra i wyprostować filtr czy dodać drugi filtr wodny?
    Obawiam się że wyrwę złącze jak dodam kolejny filtr wodny, gdyż nie ma go do czego przymocować. Musiałbym chyba dorobić uchwyt do złącza jakby były dwa filtry.
    lowermann
    Level 18  
    Ja używam takiej dmuchawy do wanny do bąbelków, dmucha mocno, idealne do czyszczenia kompa, lapka, po kilku minutach pracy oczywiście powietrze robi się trochę gorętsze ale nie przeszkadza to w niczym. Urządzenie malutkie, co prawda trochę głośne ale za 20 zł nie znajdę nic lepszego :) Odchodzi też problem kropel wody itp. Cacuszko :)
    Thorgus
    Level 12  
    Dzięki za propozycję jednak potrzebuję mocnego strumienia powietrza w trudno dostępnych miejscach

Kompresor już mam, problemem jest filtr wodny
    rubens
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Mam dwa różne kompresory ze zbiornikami 150L i 24l.
    24l używam do podręcznych prac - elektronika (przedmuchiwanie), malowanie drobnych elementów.
    W obydwu zestawach mam założone po jednym odwadniaczu w komplecie z reduktorem, w przypadku gdy jeden stopień nie dawał by rady mam możliwość odpięcia od drugiej sprężarki i podłączenia ich w szereg.
    Wygodnie jest mieć od razu dwa w jednym - reduktor i odwadniacz.
    W 24L mam mniej więcej taki ( nie jest to najwyższych lotów ale ujdzie).

Aby odwadniacz działał prawidło, musi być zamontowany zgodnie z kierunkiem przepływu powietrza, nie jestem w stanie na Twoim zdjęciu sprawdzić czy kierunek jest zachowany.

Tutaj przykład oznaczonego kierunku przepływu.

Zarówno w jednym jak i drugim kompresorze nie zauważyłem aby pluły wilgocią.

Dużego używam również do piaskowania i odwadniacz mimo iż jednostopniowy daje radę.

Co bym zrobił w Twoim przypadku

-niektóre zbiorniki mają zawór do spuszczania kondensatu - jeśli nie ma, trzeba by coś odkręcić i spróbować wylać jakimś otworem
    -sprawdziłbym kierunek
    -jeśli jest OK, pozostaje zastosować wielostopniowy osuszacz np. taki:

Taki zespół musi ogarnąć.

Pozostaje jeszcze ostatnie pytanie - czy kompresor pluje "wodą" czy olejem ( jeśli jest olejowy).
    mc5
    Level 10  
    lowermann wrote:
    a kierunek przepływu zgodny ? Bo na zdjęciu strzałki nie widać a z tego co oglądałem to chyba ten odwadniacz ma dwa złącza 1/4 i można pomylić ?
    Thorgus
    Level 12  
    @rubens dziękuję za propozycje filtra wielostopniowego, chciałem go kupić, ale w moim przypadku gdy tylko przedmuchuję elektronikę to chyba przerost formy nad treścią. Zastanawiałem się nad dołożeniem drugiego filtra oraz zamontowaniu ich na stałe a nie szybkozłączki. Pojawi się jednak problem z ich utrzymaniem w prawidłowej pozycji, musiałbym wtedy zaprojektować uchwyt do ich trzymania gdzie jedna część przyczepiona byłaby do kompresora druga na filtra aby przy przedmuchiwaniu nie wyrwać całości.

Filtr chyba jest zamontowany poprawnie jednak proszę o ocenę

Problem z wilgocią pojawił się gdy filtr dość szybko zbierał wodę (30min dmuchania), rozwiązanie to jego regularne opróżnianie nawet co 30min (przypadek po deszczu gdy wilgotność jest duża).

Thorgus
    Level 12  
    Filtr do pistoletu będzie działać tylko gdy jest zamontowany pionowo. Ja to nawet używam do góry nogami. Dziękuję za propozycję ale chyba lepiej dołożyć drugi filtr wodny za kompresorem.
    rubens
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jeśli dobrze widzę to kompresor ma jakąś rączkę, możesz wyjść ze złącza kompresora kawałkiem węża na szybkozłączce, na rączce zamontować zestaw osuszaczy ( nawet na trytytkach), będzie to proste i szybkie rozwiązanie.
    Thorgus
    Level 12  
    a bez partyzantki na trytkach? :)
    ^ToM^
    Level 39  
    kortyleski wrote:
    elktrod wrote:
    . Nie stosowałem też żadnych automatycznych wyłączników

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę jak wygląda wybuch takiej butli, obyś się nie dowiedział. Taka butla normalnie pracuje pod ciśnieniem około 6bar, ciśnienie próby jakieś 15. A sprawna sprężarka z lodówki i trzydzieści potrafi nabić.

Takie butle wytrzymują nawet 3-4 MPa. Szanse, że zgwałci tą butlę tym agregatem są niewielkie.

Natomiast do elektroniki proponuję zakup kompresora wyciszonego 60 dB.
    Link

Różnica w hałasie w stosunku do zwykłego jest kolosalna. Ten można mieć spokojnie pod stołem roboczym. Nawet kot nie ucieka gdy się włączy.
    elktrod
    Level 27  
    Informuję, że zamontowałem już zaworek bezpieczeństwa 8 bar - dzięki za poradę, bo a nuż zapomniałbym wyłączyć na czas...
    Thorgus
    Level 12  
    @^ToM^ mam dokładnie takiego Stanley FatMax wyciszonego
    Filtr wodny niestety nie jest wystarczający i muszę kombinować
    ^ToM^
    Level 39  
    Thorgus wrote:
    @^ToM^ mam dokładnie takiego Stanley FatMax wyciszonego
    Filtr wodny niestety nie jest wystarczający i muszę kombinować

Nie wystarczający w jakim sensie?

Pozdrawiam!