Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki profil stalowy na wiatę

tom2031 27 Feb 2021 14:51 1761 6
Bosch
    tom2031
    Level 10  
    Witam serdecznie.
    Potrzebuję pomocy aby ktoś doradził, chcę zbudować wiatę stalową o wymiarach 880 cm x 310 cm oczywiście to rozpiętość słupów bo dach powiedzmy plus 30 cm z 3 stron. Niestety jedna strona ta 880 cm jest blisko okna... wiata będzie przylepiona do domu.
    Dach jednospadowy o spadku powiedzmy 50 cm na tych 310 cm rozpiętości między słupami.
    Najlepiej pasowały by po 3 słupy na boku (880 cm), ale jeśli się nie da to 4, niestety rozstaw słupów musi być nieregularny z powodu nie zasłaniania słupem okna domu...
    Nie znam się, ale sporo czytałem i wyszło mi słupy 100x60x3... albo 80x80x3 belka pozioma u góry oparta na słupach 100x60x3 albo dwuteownik 80 lub 100.
    I potem łaty pod pokrycie dachu (poliwęglan komorowy 10 mm) łaty co 105 cm, 60x40x3
    Rozstaw słupów powiedzmy 350x170x360...
    Może ktoś coś doradzi.
    A konstrukcja to słupy zabetonowane i reszta skręcana na śruby.
    A jeśli dało by radę na 3 słupy na stronę to były by rozmieszczone symetrycznie co 440 cm.
    Dołączę prymitywny rysunek.

Jaki profil stalowy na wiatę
  • Bosch
    KemankesAga86
    Level 2  
    Aż dziw bierze, że nikt nie odpisał tyle czasu - może coś dla potomnych :)
    Ja mam wiatę garażową opartą na belkach drewnianych. Osadzone w gruncie na podstawach słupa z betonem, żeby nie podsiąkało i generalnie łączniki to jedyne metalowe elementy, z jakich skorzystałem (nie licząc zadaszenia). Samo zadaszanie to też drewno, wzmacniane profilami aluminiowymi, bo akurat takie były pod ręką. Krycie papą. Od dwóch lat zdaje egzamin bez zarzutu.
    Nie jestem żadnym budowlańcem, więc pewnie znaleźliby się tacy, co zrobiliby to lepiej ;)
  • Bosch
    karolark
    Level 42  
    Ale co dla potomnych?
    Żadnych wymiarów więc może coś uzupełnić.
    elktrod
    Level 32  
    Tom2031 - projekt masz dobry i założenia materiałowe dobre, więc wykonaj... Co tu doradzać? Każdy z nas wykonałby to inaczej a Ty i tak zrobisz jak życie uczy po swojemu, czyli inaczej w chwili rozpoczęcia gromadzenia materiału bo znając realia to nigdy nie ma akurat tego co potrzebujemy... A jak odpiszesz, że masz już materiał to i rady na nic, bo nie będziesz tych co masz sprzedawał, aby kupić te co ich nie masz...
    tom2031
    Level 10  
    Wiata zrobiona ale nie 4 słupy na stronę tylko po 3 bo nie pasowało okno
    Słupy pionowe 80x80x3
    Belki poziome... Przy dachu 120x60x3
    Druga od podwórka większą bo większe obciążenie 140x80x3
    Łaty pod poliwęglan ogólnie 60x45x2,5
    A na łączeniach poliwęglanu 60x60 grubość ścianki od 3 do 5 mm.... Takie były w 2 gatunku na składzie
    Słupy osadzone w betonie, belki poziome pocięte na pół czyli po 2 belki na stronę....
    Do belek poziomych pospawałem kawałki kątownika 50x50x5...tak aby belki poskręcać do słupów {belki leżą na słupach} i od góry do tych belek też pospawany kontownik aby położyć pomiędzy kontownikami Łaty i poskręcać.... Czyli wszystko rozbieralne oprócz pionowych słupów....
    Poliwęglan 10mm długość 3500mm.. 4 sztuki i z 5 docinka od góry przykręcony na blachowkręty płaskownik 60x4 akurat taki był.... Pomiędzy poliwęglan a stal z obu stron przyklejona taśma piankowa zamówiona razem z poliwęglanem...
    Kanały u góry i u dołu poliwęglanu oklejone taśmą paroprzepuszczLną i paroizolacyjną... Nie pamiętam ale chyba paroizolacyjna u góry i na całość nabite listwy aluminiowe zamówiona taśma i listwy razem z poliwęglanem....

Wrażenia po wykonaniu całości...
    Wygląd bardzo się żonie podoba...
    Może konstrukcja trochę zbyt masywna ale teraz nie obawiam się zawalenia

Jak coś przepraszam za błędy itd... Pisana z telefonu a zasad ortografii nigdy nie znałem....
    elktrod
    Level 32  
    No i super, mnie by się przydała kwota jaka Ci wyszła i ew. zdjęcie, może być na priv...
    tom2031
    Level 10  
    Jaki profil stalowy na wiatę Ceny dokładnie nie wyliczę ale
    Poliwęglan + taśmy + listwy aluminiowe to 2,5 tyś. Z groszami
    Stał wszystko w 2 gat... Około 2 tyś.
    W sumie wiaderko śrub nakrętek podkładek blachowkrętów.... załatwione za litra
    Farba podkładową malowałem 2 razy coś około 8 litrów.... Za litra...
    Do tego kupiłem chyba 3 puszki farby wierzchniej... Kilka wałków jakieś pędzelki... Pół paczki elektrod do spawania
    Czas to czyszczenie drucianką taką na szlifierce kątowej i malowanie to chyba 3 dni
    Spawanie, betonowanie i wiercenie nie pamiętam na koniec poliwęglan tu miałem trochę problemów z wcięciem się w dach garażu ale udało się.
    Całość zajęła mi chyba 2 tygodnie bo po pracy i pomocy nie miałem....
    Jakieś fotki postaram się potem wstawić... Jeśli mi się uda.... Jaki profil stalowy na wiatę Jaki profil stalowy na wiatę

Wkleiłem 3 foty ale na telefonie jakoś je rozwaliło