Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat zasilania kampervana "all electric"

trucker_hiob 28 Feb 2021 16:10 303 0
Relpol
    trucker_hiob
    Level 9  
    Zaczynam budować kampera na bazie Forda Transita. Mamy zamiar wozić ze sobą sporą elektrownię, bo nie chcemy propanu, a chcemy mieć klimatyzację. Problem polega głównie na tym, że nie jestem elektrykiem i boję się, że coś mogę sknocić, stąd prośba do fachowców, by się przyjrzeli temu szkicowi i podzielili się uwagami. Nie jest to jeszcze schemat elektryczny, bo ani nie znam odpowiednich symboli, ani nie wiem gdzie powinienem wbudować w ten układ bezpieczniki, przekaźniki, przełączniki, czy "busbary". Nie wiem też jakie parametry powinny mieć solary, by dawały mi maksymalny prąd, jaki inverter/kontroler przekaże do baterii.

Na teraz mam zakupione tylko baterie, 24V, 170 Ah, które mam zamiar połączyć parami równolegle i szeregowo, by otrzymać grupę 48V 340 Ah. Alternator samochodowy powinien dawać prąd 12V 200 amp, gdy podłączę do akumulatorów samochodowych inverter 12V-120V. Dane kontrolera Renogy 48V można odczytać na instrukcji, która jest dostępna tutaj: https://f01.justanswer.com/WkdOiAIb/48V_3500W_Solar_Inverter_Charger_User_Manual.pdf

A to szkic planowanego systemu:

Schemat zasilania kampervana "all electric"
  • Relpol