Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Monitor MD1786LH Medion - brak czerwonego koloru

01 Mar 2021 10:46 180 1
  • Level 1  
    Witam

Mam problem z ww monitorem. Mianowicie: brakuje czerwonego koloru podczas wyświetlania obrazu.
    Regulacja z menu monitora jest lecz bardzo słaba. Podbijanie gammy czerwonego koloru w sterownikach od karty graficznej nic nie dają (przynajmniej w zadowalających granicach).Link Link
    Sprawdziłem kineskop przywierając czerwoną katodę do masy za pomocą rezystora - kineskop świecił na czerwono :)

Wymieniłem układy scalone które wydawały mi się podejrzane tj:

LM2467TA oraz LM1267NA

Kabel połączeniowy między kartą graficzną, a płytką kineskopową monitora sprawdzony.

Może macie jakieś pomysły ratowania monitora?
  • TespolTespol
  • Level 28  
    Zamień sygnały czerwony i zielony w następujących miejscach:
    1. Wewnątrz monitora przy złączu zamień sygnały wychodzące ze złącza.
    2. Jeżeli w kilku miejscach na płycie z elektroniką widać potrójne układy lub moduły, bądź inne elementy, które mają trzy ścieżki, bądź w inny sposób sugerują, iż będą odpowiedzialne za przenoszenie obrazu (np. różne wzmacniacze, układy dopasowujące), to też w tych miejscach zamień.
    4. Zamień sygnały podłączone do kineskopu.
    Jak po danej zamianie nie będzie czerwonego, to usterka jest dalej, a jak po zamianie się zmieni brakujący kolor, to zamieniono sygnały za miejscem usterki. Po każdej zamianie przywróć stan poprzedni.

Jeżeli posiadasz oscyloskop, to można dojść w sposób bezinwazyjny. Niczego nie zamieniaj ani nie przerabiaj, tylko wyświetl czarno-biały obraz i porównuj sygnał na poszczególnych składowych w różnych miejscach. Do generowania podstawy czasu najlepiej użyć sygnału synchronizacji pionowej.

Warto też skorzystać z tego opisu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2891240#2891240