Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz Be Quiet! System Power 9 500W do 3700X i RX 5600 XT

Domii12 01 Mar 2021 21:37 1038 39
Optex
    Domii12
    Level 5  
    Czy do wspomnianych wyżej podzespołów wystarczy zasilacz Be Quiet! System Power 9 500W?

Karta to Sapphire Pulse RX 5600 XT
    CPU Ryzen 7 3700X
    Mobo MSI B550 Tomahawk

500W wydaje się być aż nadto, ale chodzi mi o to że ten zasilacz ma dwie linie 12V. +12V1 ma 24A, a +12V2 ma 20A. Na przewodzie zasilającym od GPU jest oznaczenie 12V1, wnioskuje zatem że CPU jest zasilane linią 12V2. Z tego co mi się wydaje, zgodnie ze standardem ATX, linia 12V1 powinna być przeznaczona dla GPU i wszystkiego innego poza CPU, a 12V2 powinna być dedykowana tylko i wyłącznie dla CPU.

Więc na linii 12V1 mamy moc 288W. Karta fizycznie może pobrać do 225W (75W z PCI i 150W z zasilania 8-pin). Wiadomo że pomimo TBP w okolicach 160/180W (nie pamiętam dokładnie), peak może być wyższy, więc śmiało można założyć, że peaki mogą dobijać do 235W. Wtedy dla pozostałych komponentów korzystających z linii 12V1 zostanie 63W.

Co do samego CPU to myślę że możemy przyjąć max około 100W w peakach. TDP ma niby 65W, ale boost robi swoje. Jest ograniczenie package power do 88W, ale wydaje mi się że widziałem wartość Core+SOC power dobijające do koło 100W (HWInfo). Bardziej martwię się tą linią 12V1. Wydaje mi się, że jeśli któraś jest przeciążona to właśnie ona.

Założyłem że powinno być ok i tak używałem komputera, ale ostatnio skojarzyłem fakty, że pojawiały się crashe GPU (np czarny ekran i po chwili error typu driver timeout) podczas syntetycznego obciążenia, a czasem zdarzył się też crash całego komputera podczas grania. Wiadomo, drivery AMD nie słyną ze stabilności, ale czy może to być wina niedomagającego zasilacza?

Tak, zakładałem już podobny temat na tym forum, ale wtedy nie myślałem za bardzo o tych crashach.
  • Optex
    sunrise84
    Level 42  
    Domii12 wrote:
    ale czy może to być wina niedomagającego zasilacza?

Może być .
    A aby się o tym przekonać to wykonaj test obciążenia zasilania całego zestawu.
    OCCT posiada takowy test .
    Moja i9-10850K potrafi łyknąć ponad 400W ale mam zasilacz 750W.
    https://www.silentiumpc.com/pl/product/supremo-fm2-gold-750w/
    No ale mój przypadek jest szczególny :D

Zasilacz Be Quiet! System Power 9 500W do 3700X i RX 5600 XT Zasilacz Be Quiet! System Power 9 500W do 3700X i RX 5600 XT
    Zrób parę testów i się przekonasz.
    Bardziej skłaniałbym się do SilentumPC Vero L3 600W aby mieć ''zapas mocy" ale 500W też może być
    Domii12
    Level 5  
    włączyłem na chwilkę (35 sekund) i przerwałem bo karta dostała takich temperatur jakie pierwszy raz w życiu widziałem w jej przypadku. Mam tutaj na myśli GPU Hot Spot. Wydaje mi się że i tak powinienem powtórzyć test z domyślnymi ustawieniami biosu, bo aktualnie mam offset -0.1v na VCore

Jak długo powinien trwać test?
    sunrise84
    Level 42  
    To może warto zając się konserwacją układów chłodzenia w komputerze i wymienić pastę chłodzącą na nową?
    Odkurzyć sprężonym powietrzem całość z kurzu.
    A test przeprowadzić w OCCT i zgrać LOG z programu HWiNFO i wstawić tutaj aby można było zobaczyć temperatury podczas obciążenia.
    Domii12
    Level 5  
    Karta ma zaledwie kilka miesięcy. Kupiona w maju jeśli dobrze pamiętam. Nie używałem jej jakoś bardzo intensywnie. Zresztą zauważ że tylko wartość Hot Spot jest tak wysoka. Maksymalna tzw "Edge" to zaledwie 68C. Nie sądzę że o pastę tutaj chodzi.

Z tego co mi się wydaje, AMD twierdziło że maksymalna bezpieczna Hot Spot to 110C. Jakoś po prostu nie czuję się komfortowo.
    krzychu123654
    Level 13  
    Nie przejmuj się tym hot spot, patrz na gpu termperature.
  • Optex
    Domii12
    Level 5  
    @krzychu123654
    @sunrise84
    Nie zrobiłem nadal stress testów ponieważ musiałbym przywracać bios do ustawień fabrycznych z uwagi na offset, ale w międzyczasie przydarzyły się crashe. Wyglądało to tak że miałem uruchomioną przeglądarkę, discorda, League of Legends i Forze Horizon 4. W oczekiwaniu na grę w LOLu grałem w Forze Horizon 4 i gdy gra się rozpoczęła, przełączyłem okna na LOLa. Wtedy ekran zrobił się czarny i albo musiałem restartować komputer, albo po chwili wyświetlił się error driver timeout ze sterowników Radeon Adrenalin. Podobnie było gdy miałem uruchomioną jednocześnie Terrarie i FH4. Dodam że przed crashami przełączałem okna wielokrotnie i nic się nie działo. Ponadto z jakiegoś powodu mam spore problemy z Forzą Horizon 3. W FH4 mogę grać bez większych problemów(pomijając te sytuacje przy przełączaniu między oknami), ale przy FH3 crash to kwestia czasu. Raz (2 miesiące temu) takiemu crashowi podczas gry w FH3 towarzyszyły artefakty na całym ekranie. Nie jestem pewien czy aby wystąpił crash musi być wyłączona synchronizacja pionowa. Musiałbym sprawdzić.

Oczywiście artefakty to już dość poważna sprawa, ale wystąpiły jeden raz. Dodatkowo przy starszych driverach bywały jakieś dziwne coś pokroju artefakty przy animacjach interfejsu, ale teraz już nie występują więc cały czas mam nadzieję że to wina driverów a nie PSU czy uszkodzonego VRAMu karty.

Dodano po 37 [minuty]:

Dobrze byłoby wykluczyć zasilacz. Czy ktoś jest w stanie powiedzieć czy te 2 linie 12V, to są prawdziwe 2 linie?
    Gdzieś czytałem że czasem jedna linia jest rozdzielana na 2 tylko po to aby zwiększyć bezpieczeństwo, za pomocą zabezpieczeń przeciwprzeciążeniowych, ale faktyczne, fizyczne maksymalne obciążenie jest równe obciążeniu sumarycznemu obu linii.
    Domii12
    Level 5  
    @krzychu123654
    @sunrise84

Przywróciłem BIOS do domyślnych. Na domyślnych uruchomiłem OCCT i przerwałem po 2 min bo GPU HotSpot dobijał do 99C. Nie było żadnego błedu. Dalej wolałbym nie ciągnąć. Zakładam że 2 min takiego testu nie znaczą nic?

Przy okazji podłączyłem watomierz. Maksymalny pobór z gniazdka to był 336.4W. Nie jest to jakiś profesjonalny watomierz ale przynajmniej orientacyjnie wiadomo jaki może być pobór. Kiedyś uruchamiałem na chwilę (też około 2 min) jednocześnie furmarka i prime95/aida64 i wtedy maksymalnie było koło 350W. Wtedy też czasami samoistnie wyłączał się furmark, co wyglądało na jakiś błąd GPU/sterownika. Ewentualnie może wina PSU. Na pewno nie wina temperatur. Nawet przy furmarku GPU HotSpot jest sporo niższy niż przy OCCT. HotSpot w najbardziej wymagających grach nie przekracza 88C. Zwykle jest w okolicach 83C pod pełnym obciążeniem.

Czy jeśli chciałbym podkręcić ram, a zasilacz jest powiedzmy blisko granicy, szczególnie linia 12V1, to mogę to śmiało robić? Jaka linia zasila RAM?

Pogram później przez pół godziny w AC Valhalla i powiem jakie były maksymalne odczyty watomierza.
    sunrise84
    Level 42  
    Może będę bardzo krytyczny i napiszę niemiłe słowa ale karty AMD to hmm ..... (wstawić dowolne słowo).

"W ten poniedziałek firma AMD w poście na blogu wyjaśniła algorytm zwiększania mocy i zarządzanie termiczne swoich nowych kart graficznych „Navi” z serii Radeon RX 5700. Karty te zaczynają być dostępne w niestandardowych projektach przez partnerów AMD, ale były dostępne tylko jako karty referencyjne przez ponad miesiąc od ich premiery 7 lipca. Zarządzanie termiczne tych kart wystraszyło wielu wczesnych użytkowników przyzwyczajonych do oglądania temperatur poniżej 85 ° C na konkurencyjnych kartach graficznych NVIDIA, przy czym Radeon RX 5700 XT podaje temperatury „hotspotu” GPU znacznie powyżej 100 ° C, regularnie osiągając 110 ° C, a czasami nawet dotykając 113 ° C z aplikacją do testów wytrzymałościowych, taką jak Furmark. W swoim poście na blogu AMD stwierdziło, że temperatury hotspotów 110 ° C w „typowym użytkowaniu gier” są „oczekiwane i mieszczą się w specyfikacji”.

AMD wyjaśniło również, co oznacza „GPU Hotspot”, czyli „temperaturę złącza”. Wygląda na to, że procesor graficzny „Navi 10” jest usiany szeregiem czujników temperatury rozmieszczonych na matrycy w różnych lokalizacjach fizycznych. Maksymalna temperatura zgłaszana przez którykolwiek z tych czujników staje się punktem Hotspot. W tym sensie Hotspot nie jest stałą lokalizacją w GPU. Starsze pomiary „temperatury GPU” na poprzednich generacjach procesorów graficznych AMD opierały się na diodzie termicznej umieszczonej w stałym miejscu na matrycy GPU, która według przewidywań AMD stanie się najgorętsza pod obciążeniem. Na przestrzeni pokoleń, począwszy od „Polaris” i „Vega”, AMD skłaniało się ku podejściu polegającemu na wybieraniu najgorętszej wartości temperatury z sieci diod rozrzuconych po GPU i zgłaszaniu jej jako Hotspot."

"A propo tej "szmacianej" karty :
    "6 GB AMD 5600 XT jest nieco tańszą wersją 8 GB 5700 z ograniczeniami BIOS-u. Większość 5600 XT powinna działać dość cicho, ponieważ projekt referencyjny pojedynczego wentylatora został pominięty w tej wersji. Chociaż nie ma projektu referencyjnego, istnieje jednak kilka wariantów, które różnią się wydajnością między GTX 1660S a RTX 2060 . Wydajność jest bardziej zróżnicowana niż zwykle z powodu zmian w systemie BIOS w ostatniej chwili. Najlepsze wersje 5600 XT ( Sapphire Pulse ) zostały rozdane recenzentom (powodzenia w znalezieniu jednej z nich w MSRP). Modele te, dzięki aktualizacjom systemu BIOS, zapewniają wydajność niemal dorównującą modelowi RTX 2060. Przy 280 USD wydajniejsze jednostki SKU mogą mieć sens dla użytkowników, którzy chętnie majstrują przy wadliwym sprzęcie lub zwracają go. Podczas naszych testów GTAV odbicie MSAA dało bardzo słabą, prawie matową wierność odbicia (ten sam błąd pojawia się na kilku kartach Navi i Vega). Podczas grania w Project Cars 2 nasz komputer PC 5600 XT ulegał kilkukrotnym awariom. Biorąc pod uwagę ogromną liczbę problemów z oprogramowaniem (i sprzętem) od pierwszego dnia premiery serii 5000, to ironiczne, że najnowszy sterownik AMD 20.1.3 nie oferuje nawet opcji pominięcia instalacji wielu nowych skrótów systemowych, sztuczek i innych"

Czyli wykastrowany 5700 z którym było to :
    "Po wyjęciu z pudełka referencyjny 5700 XT ma wysokie prędkości seryjne, ale pod obciążeniem przegrzewa się i dlatego spada klatek do tego stopnia, że ​​jest mniej lub bardziej bezużyteczny w wymagających grach, takich jak PUBG. Aby wyrównać kartę, była pod napięciem o 120 mV, a maksymalne taktowanie zostało obniżone do 1980 MHz (fabryczny BIOS i sterownik 19.9.1 domyślnie ustawiały kartę na 2030 MHz). Krzywa wentylatora również musiała zostać podkręcona do około 50% mocy przy 75 stopniach (co jest znacznie głośniejsze niż w fabryce). Po wprowadzeniu tych zmian karta zapewniała znacznie bardziej stabilną wydajność, aczkolwiek ze zmniejszoną prędkością maksymalną i niedopuszczalnym poziomem hałasu (suszarka do włosów). Wystąpiły również niezgodności z GTAV: włączenie odbicia MSAA skutkowało bardzo słabą, prawie matową wiernością odbicia (ten sam błąd pojawił się na kilku kartach Navi i Vega). Model referencyjny 5700 XT jest świetny do pokonywania testów porównawczych, ale nie jest tak dobry do grania w gry. Tysiące ludzi kupiło kartę referencyjną spodziewając się flagowej wydajności, zamiast tego dostało wózek sklepowy z silnikiem V6.wyniki tutaj ). Wydaje się, że AMD ma u sterów strategów marketingu krótkoterminowego. Wydają się bardziej zainteresowani tegorocznymi bonusami niż długowiecznością marki." "
    Domii12
    Level 5  
    sunrise84 wrote:
    Może będę bardzo krytyczny i napiszę niemiłe słowa ale karty AMD to hmm ..... (wstawić dowolne słowo).

"W ten poniedziałek firma AMD w poście na blogu wyjaśniła algorytm zwiększania mocy i zarządzanie termiczne swoich nowych kart graficznych „Navi” z serii Radeon RX 5700. Karty te zaczynają być dostępne w niestandardowych projektach przez partnerów AMD, ale były dostępne tylko jako karty referencyjne przez ponad miesiąc od ich premiery 7 lipca. Zarządzanie termiczne tych kart wystraszyło wielu wczesnych użytkowników przyzwyczajonych do oglądania temperatur poniżej 85 ° C na konkurencyjnych kartach graficznych NVIDIA, przy czym Radeon RX 5700 XT podaje temperatury „hotspotu” GPU znacznie powyżej 100 ° C, regularnie osiągając 110 ° C, a czasami nawet dotykając 113 ° C z aplikacją do testów wytrzymałościowych, taką jak Furmark. W swoim poście na blogu AMD stwierdziło, że temperatury hotspotów 110 ° C w „typowym użytkowaniu gier” są „oczekiwane i mieszczą się w specyfikacji”.

AMD wyjaśniło również, co oznacza „GPU Hotspot”, czyli „temperaturę złącza”. Wygląda na to, że procesor graficzny „Navi 10” jest usiany szeregiem czujników temperatury rozmieszczonych na matrycy w różnych lokalizacjach fizycznych. Maksymalna temperatura zgłaszana przez którykolwiek z tych czujników staje się punktem Hotspot. W tym sensie Hotspot nie jest stałą lokalizacją w GPU. Starsze pomiary „temperatury GPU” na poprzednich generacjach procesorów graficznych AMD opierały się na diodzie termicznej umieszczonej w stałym miejscu na matrycy GPU, która według przewidywań AMD stanie się najgorętsza pod obciążeniem. Na przestrzeni pokoleń, począwszy od „Polaris” i „Vega”, AMD skłaniało się ku podejściu polegającemu na wybieraniu najgorętszej wartości temperatury z sieci diod rozrzuconych po GPU i zgłaszaniu jej jako Hotspot."

"A propo tej "szmacianej" karty :
    "6 GB AMD 5600 XT jest nieco tańszą wersją 8 GB 5700 z ograniczeniami BIOS-u. Większość 5600 XT powinna działać dość cicho, ponieważ projekt referencyjny pojedynczego wentylatora został pominięty w tej wersji. Chociaż nie ma projektu referencyjnego, istnieje jednak kilka wariantów, które różnią się wydajnością między GTX 1660S a RTX 2060 . Wydajność jest bardziej zróżnicowana niż zwykle z powodu zmian w systemie BIOS w ostatniej chwili. Najlepsze wersje 5600 XT ( Sapphire Pulse ) zostały rozdane recenzentom (powodzenia w znalezieniu jednej z nich w MSRP). Modele te, dzięki aktualizacjom systemu BIOS, zapewniają wydajność niemal dorównującą modelowi RTX 2060. Przy 280 USD wydajniejsze jednostki SKU mogą mieć sens dla użytkowników, którzy chętnie majstrują przy wadliwym sprzęcie lub zwracają go. Podczas naszych testów GTAV odbicie MSAA dało bardzo słabą, prawie matową wierność odbicia (ten sam błąd pojawia się na kilku kartach Navi i Vega). Podczas grania w Project Cars 2 nasz komputer PC 5600 XT ulegał kilkukrotnym awariom. Biorąc pod uwagę ogromną liczbę problemów z oprogramowaniem (i sprzętem) od pierwszego dnia premiery serii 5000, to ironiczne, że najnowszy sterownik AMD 20.1.3 nie oferuje nawet opcji pominięcia instalacji wielu nowych skrótów systemowych, sztuczek i innych"

Czyli wykastrowany 5700 z którym było to :
    "Po wyjęciu z pudełka referencyjny 5700 XT ma wysokie prędkości seryjne, ale pod obciążeniem przegrzewa się i dlatego spada klatek do tego stopnia, że ​​jest mniej lub bardziej bezużyteczny w wymagających grach, takich jak PUBG. Aby wyrównać kartę, była pod napięciem o 120 mV, a maksymalne taktowanie zostało obniżone do 1980 MHz (fabryczny BIOS i sterownik 19.9.1 domyślnie ustawiały kartę na 2030 MHz). Krzywa wentylatora również musiała zostać podkręcona do około 50% mocy przy 75 stopniach (co jest znacznie głośniejsze niż w fabryce). Po wprowadzeniu tych zmian karta zapewniała znacznie bardziej stabilną wydajność, aczkolwiek ze zmniejszoną prędkością maksymalną i niedopuszczalnym poziomem hałasu (suszarka do włosów). Wystąpiły również niezgodności z GTAV: włączenie odbicia MSAA skutkowało bardzo słabą, prawie matową wiernością odbicia (ten sam błąd pojawił się na kilku kartach Navi i Vega). Model referencyjny 5700 XT jest świetny do pokonywania testów porównawczych, ale nie jest tak dobry do grania w gry. Tysiące ludzi kupiło kartę referencyjną spodziewając się flagowej wydajności, zamiast tego dostało wózek sklepowy z silnikiem V6.wyniki tutaj ). Wydaje się, że AMD ma u sterów strategów marketingu krótkoterminowego. Wydają się bardziej zainteresowani tegorocznymi bonusami niż długowiecznością marki." "

Właściwie to racja. Karty AMD nie są jakoś szczególnie udane. Ja swojego Radeona kupiłem, bo różnica w cenie między dobrym Radeonem(właśnie Sapphire) a najtańszymi RTXami 2060 z kiepskim chłodzeniem była 200-300zł. Stwierdziłem że lepiej wziąć tańszego Radeona, lepiej wykonanego i z lepszym chłodzeniem.

Co do tego błedu driver timeout - nie jestem odosobniony: https://www.reddit.com/search/?q=driver%20timeout Z tym że u mnie nie zdarza się na okrągło, no chyba że przy Forzie Horizon 3. Tak poza tym reszta gier jest grywalna. Czasem coś się dzieje przy bardziej wymagających tytułach ale da się grać. Ale mnie bardziej martwi coś innego. Jak wspominałem zdarzyły się raz bardzo nieprzyjemne artefakty. Albo ze sterownikami jest aż tak źle, albo mam kartę z uszkodzonym VRAMem.
    Artefakty wyglądały mniej więcej tak:
    Klikając elementy interfejsu, np uruchamiając na wyczucie menu-start, artefakty się zmieniały i pojawiał się kawałek rzeczywistego interfejsu. Ale nie dałem rady i tak wyłączyć komputera przez te artefakty i musiałem odpiąć zasilanie.

Hmm może dobrze byłoby przesiąść się na jakiś czas na linuxa i tam testować. Tylko że wszystkie bardziej wymagające gry jakie mam będzie trudno odpalić na linuxie. Za mało gier mam na steamie.
    sunrise84
    Level 42  
    Domii12 wrote:
    Jak wspominałem zdarzyły się raz bardzo nieprzyjemne artefakty

Więc jeżeli masz takie artefakty i dość wysokie temperatury to czytając te przytoczone cytaty, spróbuj w programie MSI Afterburner obniżyć trochę taktowanie rdzenia oraz pamięci.
    Domii12
    Level 5  
    sunrise84 wrote:
    Domii12 wrote:
    Jak wspominałem zdarzyły się raz bardzo nieprzyjemne artefakty

Więc jeżeli masz takie artefakty i dość wysokie temperatury to czytając te przytoczone cytaty, spróbuj w programie MSI Afterburner obniżyć trochę taktowanie rdzenia oraz pamięci.

Raczej nie będę nic zmieniał. Jeśli coś jest nie tak to wtedy oddam na gwarancję. Co do temperatur to jestem zdziwiony. nie powinny być aż tak wysokie. Ta karta powinna mieć HotSpot w okolicach 83C pod pełnym obciążeniem, w idealnych warunkach typu test-bench. Przynajmniej tak wynikało z recenzji. Zresztą wydaje mi się że jeszcze niedawno miałem temperatury hot-spot niższe o co najmniej kilka stopni. Wydaje mi się że nawet miesiąc temu grałem w Valhalle i sprawdzałem temperatury i maksymalna HotSpot była 88C. Teraz też sprawdzałem i już maksymalna wynosiła aż 93C. Czy to możliwe że OCCT spowodował wypalenie pasty? Ciekawe że różnica między HotSpot a GPU temperature może wynosić aż 20C. Nie wiem czy tak powinno być. Sam pasty nie wymienię bo jest plomba na krzyżaku mocującym chłodzenie. W razie czego odeślę na gwarancję z powodu błędów, artefaktów i wysokich temperatur.

Tak jak pisałem pograłem w AC Valhalla. Po prawie 30 min rozgrywki maksymalne użycie energii z gniazdka wyniosło 276.4W. Zazwyczaj było w okolicach 230-255W. Potem podkręciłem pamięć do 3200MHz na 1.35V i maksymalnie było jakoś około 285W. Sporo mniej niż w przypadku stress testu. Powiem szczerze że nie spodziewałem się aż takiej różnicy.

Więc podsumowując na niepodkręconej pamięci w OCCT max 336.4W, a w połączeniu furmarka i prime95/aida64, przy niepodkręconej pamięci max około 350W. Jeśli dobrze pamiętam linia 12v1 miała max 288W. Więc powiedzmy że CPU pobiera 80W(a pewnie więcej w praktyce, bo sprawność VRM nigdy nie będzie 100%), i pomijając całkowicie sprawność zasilacza, reszta komponentów pobiera max 270W. Zakładając że to wszystko jest obciążeniem linii 12v1 to i tak zostanie zapas 18W. A przecież jeszcze sprawność zasilacza. Biorąc to pod uwagę, chyba przeciążenie zasilacza nie powinno być przyczyną żadnych problemów? Czy przy takim obciążeniu mogę próbować podkręcać RAM, czy lepiej nie ruszać, bo w sumie i tak jestem blisko limitu dla 12V1?

W zasadzie najlepiej byłoby jakoś sprawdzić czy te linie 12V1 i 12V2 to są rzeczywiście 2 osobne linie. Jeśli to jest tak na prawdę jedna linia rozdzielona na 2, to wtedy obciążenie jednej z nich nie powinno mnie martwić wcale, dopóki komputer się nie wyłącza.
    sunrise84
    Level 42  
    Domii12 wrote:
    Jeśli dobrze pamiętam linia 12v1 miała max 288W. Więc powiedzmy że CPU pobiera 80W

A co powiesz na to :D :D :D :

I pokrywa się to z miernikiem włożonym do gniazdka 230V .
    Tak więc nie prowadzę żadnych pomiarów zużycia prądu bo nigdy mnie to nie interesowało.

Wytłumacz mi chęć kręcenia pamięci RAM ? ile zyskasz % wydajności?
    Domii12
    Level 5  
    sunrise84 wrote:
    Wytłumacz mi chęć kręcenia pamięci RAM ? ile zyskasz % wydajności?

3700X ma power limit 88W nałożony chyba na Package Power. Zakładam najgorszą sytuacje że nawet do 88W nie dobił, co jest możliwe, bo furmark i prime tak wzajemnie męczyły podzespoły że nie dało się obciążyć na maxa CPU i GPU. Pobór mocy wahał się bez przerwy.

Głównie po to że boli mnie 2666Mhz przy Ryzenie :/ Pewnie nie zyskam zbyt wiele. Za słabą kartę mam.

Dalej jestem zdziwiony tymi temperaturami, bo mam nawyk włączania w tle hwinfo od czasu do czasu i nie zauważyłem do tej pory że są aż tak wysokie. To jakby coś na dniach się stało. Zaktualizowałem nawet sterowniki do najnowszych non-whql i raczej nic się nie zmieniło w tej kwestii.
    krzychu123654
    Level 13  
    Jeżeli masz pamięci 2666 to wykręcenie ich choćby na 3200 da potężnego kopa procesorowi, głównie ze względu na jednoczesne przyspieszenie taktowania Infinity Fabric. Poza tym przy procesorze o takiej wydajności przepustowość pamięci na poziomie 2666 może być zauważalnym ograniczeniem.

Co do grafiki to jak już mówiłem, nie patrz na hot spot, skoro karta na czujniku GPU nie przekracza 80 stopni to jest tak jak chciał producent. Gdyby tego czujnika nie było to byś nawet nie wiedział że tyle stopni gdzieś tam jest i się nie przejmował. Podobną akcję pamiętam jak ktoś porównywał sekcje zasilające płyt głównych B450 i wyszło że Gigabyte potężnie się grzeje na tle MSI, a potem okazało się, że Gigabyte ma czujnik bliżej mosfetów i po zmierzeniu laserowym miernikiem newralgicznych elementów temperatury obu płyt były podobne.

A teraz w kwestii sterowników. Ogólnie karty AMD nie są złe, złe są sterowniki do nich - choć to też jest różnie, przez 2 lata miałem RX 480 i wszystko było dobrze, a po zmianie na 1070 ti musiałem wyłączyć freesync bo niby była kompatybilna z monitorem freesync w jakimś podstawowym stopniu a w praktyce obniżała odświeżanie na pulpicie tak że przeglądarka klatkowała. W Cyberpunk z kolei mam taki dziwny błąd, że jeżeli przed włączeniem gry w którymkolwiek momencie uśpię komputer i potem go wybudzę to po włączeniu gry obraz lata na ekranie i monitor na przemian się włącza i wyłącza. Przed graniem w CP nie mogę usypiać komputera.
    Ja na AMD mam taki patent, że pobieram sterownik, wypakowuję, następnie wchodzę do menadżera urządzeń, i ręcznie aktualizuję z wypakowanego folderu poprzez aktualizację z dysku. Ten system się sprawdza. Potem undervolting / podkręcanie robię w AMD Overdriventool lub ew. AMD Memtweak w przypadku Vegi - tutaj sporo daje obniżenie opóźnień pamięci więc też korzystam. Także polecam wypróbować najpierw odinstalowanie sterów przez DDU, następnie pobranie najnowszych certyfikowanych, instalacja przez menedżer urządzeń (pamiętaj, by do dźwięku HDMI też zainstalować), potem możesz próbować obniżyć napiecie w AMD Overdriventool - obniży na pewno temperatury a w dodatku zmniejszy hałas i zużycie prądu.
    Domii12
    Level 5  
    krzychu123654 wrote:
    Jeżeli masz pamięci 2666 to wykręcenie ich choćby na 3200 da potężnego kopa procesorowi, głównie ze względu na jednoczesne przyspieszenie taktowania Infinity Fabric. Poza tym przy procesorze o takiej wydajności przepustowość pamięci na poziomie 2666 może być zauważalnym ograniczeniem.

Pamięci bez problemu robią 3200 przy 1.35V, tylko timingi są 16-19-19-38, niżej nie zejdzie. Ale zauważyłem że automatycznie znacznie luzowane są trfc. Nie wiem czy to może mieć wpływ na wydajność.

krzychu123654 wrote:
    Co do grafiki to jak już mówiłem, nie patrz na hot spot, skoro karta na czujniku GPU nie przekracza 80 stopni to jest tak jak chciał producent.

AMD mówiło że HotSpot jest ok do 110C. Nie pamiętam tylko czy dotyczyło to tylko kart RX 5700 XT, czy ogólnie całej architektury RDNA. Bardziej irytuje mnie że jak wcześniej miałem 88C, co było i tak wartością wyższą niż ta w recenzjach (83C mieli recenzenci), to teraz jest 93C. Coś się musiało lekko zdegradować. Karta ma zaledwie 10 miesięcy i była używana głównie do wyświetlania obrazu, co prawda po 10h dziennie, ale nie była mocno obciążana przez większość czasu pracy. Grałem średnio dwa razy w tygodniu i to często z włączonym V-Sync. Nie miała nawet jak się zmęczyć. Już bardziej ją męczyłem na początku benchmarkami niż graniem.
    sunrise84
    Level 42  
    Domii12 wrote:
    Pamięci bez problemu robią 3200 przy 1.35V, tylko timingi są 16-19-19-38, niżej nie zejdzie

Prawidłowy objaw.
    Chcesz OC pamięci to musza być "luzowane" timingi aby nie tracić danych przy większym taktowaniu.
    Dlatego szybkie pamięci z szybkimi timingami są sporo droższe.

Domii12 wrote:
    Karta ma zaledwie 10 miesięcy

Możesz dla swiętego spokoju wymieć pastę pomiędzy GPU a radiatorem.
    Termopadów NIE RUSZAJ !
    Obudowa jest dobrze wentylowana?
    Wentylatory pracują na fabrycznych ustawieniach czy już tam magiczne ręce grzebały w krzywej wentylatorów?

Dodano po 1 [minuty]:

Domii12 wrote:
    Ta karta powinna mieć HotSpot w okolicach 83C pod pełnym obciążeniem, w idealnych warunkach typu test-bench. Przynajmniej tak wynikało z recenzji.

Większość recenzji jest robiona gdy cała platforma jest na zewnątrz bo to środowisko neutralne.
    Wystarczy że wsadzisz całą platformę do źle wentylowanej obudowy i masz wyniki jakie masz.
    Domii12
    Level 5  
    sunrise84 wrote:
    Możesz dla swiętego spokoju wymieć pastę pomiędzy GPU a radiatorem.
    Termopadów NIE RUSZAJ !
    Obudowa jest dobrze wentylowana?
    Wentylatory pracują na fabrycznych ustawieniach czy już tam magiczne ręce grzebały w krzywej wentylatorów?

Gdyby nie plomby to bym zmienił. Ale szkoda gwarancji. Obstawiam że nie wymienią mi w ramach gwarancji pasty bo temperatura wzrosła o kilka stopni. Jak mi nie będzie potrzebny komputer to pewnie i tak oddam żeby ją sprawdzili pod kątem VRAMu, z powodu artefaktów, to wtedy dopiszę że temperatury wzrosły, ale to nie wcześniej niż za pół roku.
    Obudowa jest jedną z lepiej wentylowanych na rynku - Be Quiet! Pure Base 500DX.
    Kiedyś próbowałem zmieniać krzywe dla GPU, ale wtedy nie działał fan stop więc dałem sobie spokój, bo przy fan-stop trochę rzadziej czyścić trzeba.

Dodano po 1 [minuty]:

Domii12 wrote:
    Większość recenzji jest robiona gdy cała platforma jest na zewnątrz bo to środowisko neutralne.

Dlatego założyłem że 88C jest normalne. Właściwie to raz testowałem na biurku, bez obudowy, tak przy okazji, no i faktycznie wyniki były praktycznie takie same jak w recenzjach.
    sunrise84
    Level 42  
    Domii12 wrote:
    Właściwie to raz testowałem na biurku, bez obudowy, tak przy okazji, no i faktycznie wyniki były praktycznie takie same jak w recenzjach

Dlatego już wiesz dlaczego jesteś taki zdziwiony wyższymi temperaturami gdy platforma jest wewnątrz.

Dodano po 2 [minuty]:

Rozumiem że tak działa u Ciebie wentylacja?

Dodano po 1 [minuty]:

MSI B550 Tomahawk
    https://pl.msi.com/Motherboard/MAG-B550-TOMAHAWK/Specification
    "1x 4-pin CPU fan connector
    1x 4-pin water-pump fan connector
    6x 4-pin system fan connectors"

Mając 4 wentylatory zastosowane w tej obudowie , pod co masz je podłączone?
    Wszystkie 4 pod płytę główną?
    Domii12
    Level 5  
    sunrise84 wrote:
    Dlatego już wiesz dlaczego jesteś taki zdziwiony wyższymi temperaturami gdy platforma jest wewnątrz.

Tak, ale jak mówiłem ostatnio HotSpot wzrósł, podczas gdy GPU temperature raczej się nie zmieniło. Tak jakby w konkretnym jednym miejscu pasta zaschła albo wypłynęła.

sunrise84 wrote:
    Rozumiem że tak działa u Ciebie wentylacja?

Mam fabryczną konfigurację która jest zdecydowane wystarczająca. https://www.gamersnexus.net/hwreviews/3575-be...re-base-500dx-case-review-mesh-thermals-noise
    Fabryczna to znaczy 1x140mm tył, 1x140mm top, 1x140mm front.

Dodano po 37 [minuty]:

Zrobiłem 10 min furmark żeby zobaczyć do jakich wartości dobije i tak wyglądają wyniki.
    Problem jest taki że nie mogę z całą pewnością stwierdzić jakie temperatury były wcześniej. Robiłem wcześniej jeden test, ale to było raczej w celu ustalenia maksymalnych temperatur w tej obudowie i miałem jednocześnie włączonego furmarka i prime 95. To mogło mieć wpływ na obciążenie GPU i najwidoczniej miało, patrząc na GPU Core Power. Z jakiegoś powodu Socket Power/ASIC Power nie zmieniło się.
    Screen ze starego testu:

Na pierwszy rzut oka widać też że wersje furmarka są różne.

Ciekawe czy wartość HotSpot thermal limit jest czytana z wartości zapisanych na karcie, czy jest predefiniowana przez twórce hwinfo. Sugerując się nią, limit to 110C.
    sunrise84
    Level 42  
    Wrzuć Screen z testu obciążenia zasilania o zobaczymy jak się kształtują temperatury wszystkiego co masz na "pokładzie".
    Co do ustawienia wentylatorów spoko zrobiłeś wedle jakiegoś poradnika.
    Ja od siebie dodam że regulacją może się zajmować BIOS.
    Więc wchodząc do BIOS-u "przypinasz" krzywe wentylatorów np do krzywej GPU lub CPU i wtedy wentylatory obudowy działają wraz z obciążeniem danego wentylatora.
    Ja mam tak zrobione u siebie w obudowie ANTEC P101 Silent gdzie fabrycznie są 4 wentylatory którymi steruje BIOS płyty i mam święty spokój. Ciszę jak jest bez obciążenia, delikatny szmer gdy jest obciążenie 100% wszystkich elementów podczas testy zasilania w OCCT.
    Domii12
    Level 5  
    Już wcześniej wysyłałem i po około 2 minutach dobija do 99C. Nie chciałbym jej dłużej męczyć. Szkoda karty.

Dodano po 4 [minuty]:

sunrise84 wrote:
    Co do ustawienia wentylatorów spoko zrobiłeś wedle jakiegoś poradnika.

Właściwie to nic nie zmieniałem. Tylko przetestowałem u siebie za pomocą stress testu i obecna konfiguracja wydaje się być w porządku. Wadą jest trochę więcej kurzu bo jednak negatywny airflow robi swoje, ale jakoś przeżyje.

Wentylatory obudowy w biosie mam ustawione dość agresywnie. W spoczynku i pod codziennym obciążeniem jest cicho, w grach głośniej, ale tak żeby nie przeszkadzało podczas grania na głośnikach, a pod pełnym obciążeniem jest już dość głośno. Temperatura jest zależna od czujnika "system", który sądząc po odczytach jest zlokalizowany w pobliżu gpu.

Dodano po 2 [godziny] 45 [minuty]:

Hmm dzisiaj uświadczyłem crasha grając w terrarie, rozmawiając na discordzie i słuchając muzyki na spotify. W tle miałem otwartą przeglądarkę. Intensywnym obciążeniem nie można tego nazwać. Karta była tak bardzo obciążana że wentylator pracował z prędkością 600rpm a temperatury były w okolicach 50-50C. Wszystkie temperatury karty. HotSpot też. W dzienniku zdarzeń są dwa takie wpisy datowane na już po uruchomieniu ponownym:

Jakby coś z CPU. Tak teraz myślę że może te moje crashe ogólnie były spowodowane przez CPU. Szybkie wyszukiwanie i znalazłem taki temat https://community.amd.com/t5/processors/ryzen...rdware-error-cache-hierarchy-error/td-p/61455 Wiele osób deklaruje podobny problem. Powtarzające się crashe z takim błędem. Ostatni wpis sugeruje niekompatybilność pamięci z płytą. Moja jest wymieniona jako wspierana na stronie producenta.

Pamięci to 2x BLS16G4D26BFSB
    Płyta: MSI B550 Tomahawk

Poza tym w dzienniku zdarzeń znalazłem ciągle powtarzający się błąd:
    Sądząc po opisie jest to błąd wirtualnego urządzenia sieciowego zainstalowanego przez virtualboxa. Nie sądzę że ma to coś wspólnego z moim problemem.
    krzychu123654
    Level 13  
    Pobierz program Ryzen Dram Calculator i odpal na początek mem bench. Wrzuć screen jak przejdzie test lub jak wywali errora. Obstawiam że twoim problemem istotnie są pamięci a nie karta graficzna.
    Wydaje mi się, że napięcie 1.35 przy ciaśniejszych opóźnieniach to za mało dla pamięci Mirona (a na takich są Baliistix bo to brand Microna). Jakiekolwiek oc tych ramów zacząłbym od ustawienia 1.42-1.43V.
    Napięcie SOC w procesorze ustawiałeś ręcznie? Jeśli nie to sprawdź czy ma 1.05V, a najlepiej ustaw ręcznie 1.05V bo czasem płyty przy oc same pompują to napięcie w kosmos co nie jest dobre dla procesora a czasem powoduje niestabilność.
    Jak już ogarniemy żeby było stabilnie to następny krok sugerowałbym oc tych ramów do przedziału 3600-3800 (zależnie na ile pozwoli procesor w trybie synchronicznym). Podbije to sporo wydajność po stronie CPU.
    Domii12
    Level 5  
    krzychu123654 wrote:
    Obstawiam że twoim problemem istotnie są pamięci a nie karta graficzna.

Restart wystąpił bez żadnego OC/undervoltingu. Jedyne co zmieniłem w biosie wtedy to była krzywa wentylatorów. Ale przegrzanie nie wchodzi w gre.

krzychu123654 wrote:
    Wydaje mi się, że napięcie 1.35 przy ciaśniejszych opóźnieniach to za mało dla pamięci Mirona

Te pamięci są bardzo dziwne. Udawało mi się je ustawić na 3000mhz przy 1.2v i timingach takich jak przy 3200, albo nawet i oryginalnych. Nie pamiętam już. Wydawało się że nawet było stabilnie. Nie robiłem memtestu, ale testowałem stabilność grając w gry. Zresztą tak samo testowałem stabilność 3200Mhz. Graniem w gry. Ale wydaje mi się że kiedyś (dawno temu) puściłem kilka memtest na kilka passów. W każdym razie jak wynika z mojego doświadczenia, niestabilność często wychodzi dopiero w grach, mimo że stress testy przechodzi pomyślnie.

krzychu123654 wrote:
    Napięcie SOC w procesorze ustawiałeś ręcznie? Jeśli nie to sprawdź czy ma 1.05V, a najlepiej ustaw ręcznie 1.05V bo czasem płyty przy oc same pompują to napięcie w kosmos co nie jest dobre dla procesora a czasem powoduje niestabilność.

Na mojej płycie przy ustawieniach domyślnych SOC jest dość niskie bo w okolicach 1.02V. Tutaj też mam pewien dylemat jak patrzeć na odczyty napięcia, ponieważ podane są 2 wartości - jedna jako sensor CPU, druga jako sensor płyty. Zgaduje że ta wartość podawana jako sensor CPU to napięcie żądane/ustawione przez bios, a ta druga wartość jest rzeczywistym napięciem zmierzonym na wyjściu sekcji zasilania?

Po podkręceniu pamięci napięcie SOC rzeczywiście wzrasta. Niestety nie pamiętam już dokładnie do jakich wartości. Wydaje mi się że to podawane przez sensor procesora mogło być w okolicach 1.1V, no i to podawane przez sensor MOBO trochę wyższe. Wydaje mi się że te wartości nadal są rozsądne. Pewnie na niższych też byłoby stabilnie ale moim zdaniem takie napięcia nadal nie powinny powodować degradacji SOC.

krzychu123654 wrote:
    Jak już ogarniemy żeby było stabilnie to następny krok sugerowałbym oc tych ramów do przedziału 3600-3800 (zależnie na ile pozwoli procesor w trybie synchronicznym). Podbije to sporo wydajność po stronie CPU.

Wolałbym nie podkręcać powyżej 3200mhz. Chodzi głównie o to że takie jest bazowe taktowanie kontrolera pamięci w CPU. Takie też są zalecenia AMD.

krzychu123654 wrote:
    Podbije to sporo wydajność po stronie CPU.

Będzie to faktycznie odczuwalne przy tak względnie słabej (porównując do możliwości CPU) karcie? Oczywiście PC używam głównie do innych zadań jak programowanie/wirtualizacja i dopiero później granie, ale zakładam że tutaj nie będzie jakiejś znacznej różnicy.

Obawiam się trochę o PSU. Zgodnie ze wcześniejszymi obliczeniami, nawet bez podkręconego RAMu linia 12V1 byłaby obciążona dość mocno, być może nawet na styk. Tak jak mówiłem nie sądzę że to jest zasilacz z prawdziwymi dwoma liniami, a raczej jedną rozdzielona na dwie, ale nie czuję się bezpiecznie opierając wszystko na domysłach. RAM jest zasilany linią 12V? Kiedyś szukałem i jakoś miałem problem żeby znaleźć takie informacje. Podkręcenie ramu obciąży też CPU, zwiększając jego pobór mocy, ale to już chyba całkiem nie duża różnica.
    sunrise84
    Level 42  
    Domii12 wrote:
    RAM jest zasilany linią 12V?

RAM jest zasilany z płyty głównej.
    Ty masz za dużo obaw i za dużo kombinujesz już w i tak sprzęcie który działa jak działa.
    Ustaw go na ustawienia fabryczne włącz profil XMP pamięci w BIOS-ie i działaj na nim.
    Domii12
    Level 5  
    sunrise84 wrote:
    Domii12 wrote:
    RAM jest zasilany linią 12V?

RAM jest zasilany z płyty głównej.
    Ty masz za dużo obaw i za dużo kombinujesz już w i tak sprzęcie który działa jak działa.
    Ustaw go na ustawienia fabryczne włącz profil XMP pamięci w BIOS-ie i działaj na nim.

Po prostu nie czuję się pewnie podkręcając. Szkoda mi sprzętu, jeśli coś miałoby pójść nie tak. Jesteś w stanie wypowiedzieć się na temat PSU? Potrzebowałbym potwierdzenia kogoś bardziej obeznanego, czy będzie ok jeśli go zostawię dopóki działa.
    sunrise84
    Level 42  
    Zasilanie CPU ma swoją linię w zasilaczu.
    Zasilanie GPU ma swoją linię w zasilaczu.
    Zasilanie płyty również .
    Więc nie ma tak że trafia się wszystko do jednego worka w zasilaczu.
    Tak jak pisałem już wcześniej skoro jak sam piszesz że miewałeś "kwiatki" to niestety ale ustaw wartości fabryczne dla procesora , pamięć na profilu XMP i działaj bez obaw.
    Domii12
    Level 5  
    sunrise84 wrote:
    Zasilanie CPU ma swoją linię w zasilaczu.
    Zasilanie GPU ma swoją linię w zasilaczu.
    Zasilanie płyty również .

Ten zasilacz ma 2 linie: 12V1(24A) i 12V2(20A). Linia która zasila kartę złączem 8-pin to 12V1. Zakładam że 12V1 jest też zasilaniem płyty, a 12V2 zasila CPU. O ile się nie mylę tak to wygląda w standardzie ATX. Skoro cały PC pod pełnym obciążeniem, z gniazdka pobiera ok 350W, to zakładając że CPU pobierał 80W(Tak wiem że jest jeszcze sprawność sekcji zasilania CPU, ale nie jestem pewien ile mocy pobierał procesor, ponieważ miałem problem z jednoczesnym całkowitym obciążeniem CPU i GPU. Całkowite obciążenie CPU nie pozwalało na jednoczesne całkowite obciążenie GPU itd. ), 12V1 będzie obciążona 242W. Wziąłem poprawkę na sprawność mnożąc 350W przez 0.92(i tak pewnie aż tak wysoka nie będzie). Więc zapasu jest zaledwie 46W. A nie sądzę że mój watomierz jest w stanie zmierzyć krótkie skoki poboru mocy. Całkowitej mocy na obu liniach 12V(456W) nie przekroczę na pewno. Bardziej chodzi mi o to że jeśli każda linia ma oddzielny transformator to mogę jeden dość mocno obciążać. Nie mniej jednak podczas testów poboru mocy komputer się nie wyłączył. Więc skoro OPP się nie załączyło, to chyba linia nie jest jakoś nadmiernie przeciążana.

sunrise84 wrote:
    Tak jak pisałem już wcześniej skoro jak sam piszesz że miewałeś "kwiatki" to niestety ale ustaw wartości fabryczne dla procesora , pamięć na profilu XMP i działaj bez obaw.

Może tylko zostawię undervolting CPU przez offset -0.1V. Jeśli wierzyć filmikowi Gamers Nexus na YT, to ZEN2 z jakiegoś dziwnego powodu obcina wydajność przy nadmiernym undervoltingu, zamiast wykazywać niestabilność. https://www.youtube.com/watch?v=JscRwIH3OAY
    Mój undervolting w zasadzie to poprawia wydajność jeśli patrzeć na wynik w Cinebenchu. Z offsetem mam 100-200pkt więcej w Cinebench r20 i jest to wynik powtarzalny, więc faktycznie jest coś na rzeczy, oraz nie jest to różnica wynikająca z błędu pomiarowego.
    krzychu123654
    Level 13  
    Nie wchodziłem na elektrodę ale już jestem i odpowiem.
    Po pierwsze ryzeny są dość upierdliwe w kwestii obsługi ramu, I to że nic nie podkręcałeś nie znaczy, że było dobrze. Jak trafisz na płytę która źle dobierze opóźnienia drugiego rzędu to nawet po wczytaniu fabrycznego profilu xmp pamięci potrafi się wysypywać.
    Tym że amd podaje 3200 MHz się nie sugeruj, bo ryzeny 3 generacji bez problemu robią nawet 4200 MHz, oczywiście w trybie nie synchronicznym, ale jednak. W trybie synchronicznym granica to przeważnie 3733 MHz i do tego warto dążyć. Podniesienie taktowania do tego poziomu poprawia nie tylko przepustowość ram ale też komunikację pomiędzy rdzeniami procesora, co ma znaczenie w grach w miejscach procesorowych, również przy karcie tego poziomu.
    Napięcia soc widzę są ok, 1.1v to jeszcze dobrze, choć gdybyś dał ram na 3600 to prawdopodobnie płyta dała by coś w okolicy 1.2v bo one lubią podbijać proporcjonalnie z taktowaniem.
    Ten test ram robiłeś tym programem co poleciłem?
    sunrise84
    Level 42  
    krzychu123654 wrote:
    Tym że amd podaje 3200 MHz się nie sugeruj, bo ryzeny 3 generacji bez problemu robią nawet 4200 MHz,

Pamięci pamięciami.
    Ale czy czytałeś cały temat?
    Mamu tutaj problem z kartą graficzną która syfie artefaktami.
    Więc należy wyeliminować z całego tego łańcucha zdarzeń to ogniwo które sypie "syf".
    Gdy będziemy mieli stabilną platformę wtedy możemy się zabierać o pisanie epopeji:
    krzychu123654 wrote:
    bez problemu robią nawet 4200 MHz