Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz - faktyczne zużycie prądu

Mrowa^ 02 Mar 2021 19:11 1599 79
    Mrowa^
    Level 15  
    Mam nurtujące mnie pytanie :) Jeśli mamy wzmacniacz o mocy 200 wat, to będzie on pobierał te 200 wat w szczycie. Jeśli natomiast podkręcimy głośność na 50% mocy, to będzie on zużywał 100 wat. Tak to z grubsza wygląda, z tego co udało mi się wyczytać na forach audio.

Ja natomiast chciałem zapytać jaki będzie pobór prądu, jeśli podkręcimy we wzmacniaczu głośność na max, ale przy podłączonym komputerze z ustawioną głośnością np 5-10%. Czy pobór prądu zależy od faktycznych decybeli płynących z głośnika? Czy może wystarczy podkręcić wzmacniacz na max i będzie zużywał te 200 wat nawet podczas ciszy?
  • TespolTespol
    SlawekKedra
    Level 42  
    Nie da się tego dokładnie obliczyć. Należy skorzystać z licznika energii.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Mrowa^ wrote:
    pobór prądu zależy od faktycznych decybeli płynących z głośnika
    W dużym uproszczeniu i dla większości wzmacniaczy tak będzie.
    Mrowa^ wrote:
    Czy może wystarczy podkręcić wzmacniacz na max i będzie zużywał te 200 wat nawet podczas ciszy?
    Tylko dla wzmacniaczy w klasie A tak można powiedzieć, a i to też z dużym uproszczeniem.
    Poczytaj na początek o sprawnościach wzmacniaczy w klasie A, AB i D. To powinno Ci dużo wyjaśnić.
    Wiele też zależy (ale o wiele mniej od sprawności wzmacniacza) od sprawności zasilacza.
    No i na koniec równie ważne zagadnienie - kształt sygnału audio nie jest wartością stałą w czasie, można co najwyżej przyjąć jakąś średnią wartość mocy takiego sygnału, a z kolei ta wartość średnia zależy w dużej mierze od ustawienia korekcji barwy dźwięku i samego nagrania...
    JacekCz
    Level 38  
    Mrowa^ wrote:
    Mam nurtujące mnie pytanie :) Jeśli mamy wzmacniacz o mocy 200 wat, to będzie on pobierał te 200 wat w szczycie. Jeśli natomiast podkręcimy głośność na 50% mocy, to będzie on zużywał 100 wat. Tak to z grubsza wygląda, z tego co udało mi się wyczytać na forach audio.

To źle się udało wyczytać (to takie fora od złoconych wtyczek do toru cyfrowego???).
    1. Wzmacniacz grajacy 200W będzie pobierał 250W (impulsowy, klasa D) do 500W (klasa A) jak pisał @398216 Usunięty
    2. "podkręcimy na 50%" - jeśli mówimy o tym samym podkręcaniu gałką, to głośność realizuje się wykładniczo/logarytmicznie. To, co jest na "50% gałki" to jest poważnie mniej, niż 50% mocy akustycznej oddawanej.
    Moc pobierana z zasilania zależy od klasy, i tak w kółko Macieju, w D spadnie dość dużo, w A prawie wcale

Ani klasy wzmacniaczy, ani logarytmów nie wyjaśnię na kolanie
    GanCegall
    Level 36  
    Zaciekawił mnie ten temat więc zamówiłem ten :
    SlawekKedra wrote:
    Należy skorzystać z licznika energii.

Power meter nadszedł i okazuje się że moja starsza od węgla Yamaha rx-430rds o mocy 230W (power consumption) podczas normalnego słuchania po cichu "ciągnie" ok. 30W co mnie bardzo cieszy :-) po podkręceniu powiedzmy do połowy wzrasta tylko do 60W, czyli z tego wniosek że ten pobór mocy zależy od tego co wzmacniacz ma rozhuśtać, nie męczy się za bardzo bo ma na ogonie tylko dwie kolumny technics ok. 150W

vodiczka
    Level 43  
    GanCegall wrote:
    Power meter nadszedł i okazuje się że moja starsza od węgla Yamaha rx-430rds o mocy 230W
    Jeżeli naprawdę konsumuje maksymalnie 230W a nie tylko na papierze ;)
    GanCegall wrote:
    nie męczy się za bardzo bo ma na ogonie tylko dwie kolumny technics ok. 150W
    W sumie 150W czy 2x150W :?:
    Te 150W kolumn może być warte tyle samo co 230W wzmacniacza. Sprawdź jaki masz bezpiecznik na wejściu transformatora sieciowego?
    GanCegall
    Level 36  
    vodiczka wrote:
    W sumie 150W czy 2x150W

Sorry nie zdążyłem poprawić taki szybki jesteś ;-) 2x150W znamionowo, zaraz znajdę konkretny model kolumn, znalazłem - YAMAHA NS-F51
    vodiczka wrote:
    Jeżeli naprawdę konsumuje maksymalnie 230W a nie tylko na papierze

Max pewnie będzie przy 5.1 a mam ino "sztereło" więc pewnie nie sprawdzę ale w papierach jest tak:

• TespolTespol
    sunrise84
    Conditionally unlocked
    vodiczka wrote:
    W sumie 150W czy 2x150W

Obciążeniem dla wzmacniacza jest impendacja kolumny czyli zestawu głośnikowego.
    vodiczka wrote:
    Te 150W kolumn

150W też nie jest wyznacznikiem niczego.

"moc" kolumny to moc jaką kolumna(zestaw głośnikowy) jest w stanie "przyjąć" na siebie i grać bez uszczerbku "na zdrowiu" głośników.

W 80% "moc" kolumny określa głośnik/głośniki basowe ile są w stanie mocy przyjąć aby grać bez uszkodzenia.
    Więc kolega Autor niech napisze jakie ma kolumny lub wstawi zdjęcie tabliczki.

Dodano po 1 [minuty]:

GanCegall wrote:
    Max pewnie będzie przy 5.1

To się zdziwisz.

Też nie będzie niestety...
    vodiczka
    Level 43  
    GanCegall wrote:
    2x150W znamionowo, zaraz znajdę konkretny model kolumn
    No to bez obaw wysteruj wzmacniacz do maksimum i wtedy sprawdź pobór prądu/moc wzmacniacza.
    2x150=300 więc kolumn nie uszkodzisz.
    GanCegall wrote:
    Max pewnie będzie przy 5.1 a mam ino "sztereło"
    Też prawda ale większość mocy idzie na główne kolumny.
    Skoro przy podkręceniu do połowy wzmacniacz bierze ok. 60W, ciekawe ile weźmie przy maksymalnym wysterowaniu.
    sunrise84
    Conditionally unlocked
    Aby nie być gołosłownym:

Laboratorium Yamaha RX-V483
    Zgodnie z danymi producenta moc wyjściowa ma wynosić 115 W w jednym kanale oraz 2 x 80 W w trybie stereo, przy obciążeniu 6 Ω; w naszych pomiarach będziemy się więc trzymać 8 Ω, "odpuszczając" 4 Ω, na które producent nie daje pozwolenia.

Przy wysterowanym jednym kanale moc dowolnej końcówki wynosi 107 W, przy dwóch jednocześnie – 2 x 86 W, a w trybie pięciokanałowym – 5 x 36 W. Zasilacz nie jest więc najsilniejszą stroną tej konstrukcji, skoro w żadnej konfi guracji łączna moc nie może sięgnąć 200 W. Wzmacniacz - faktyczne zużycie prądu
    vodiczka
    Level 43  
    sunrise84 wrote:
    Zasilacz nie jest więc najsilniejszą stroną tej konstrukcji, skoro w żadnej konfiguracji łączna moc nie może sięgnąć 200 W.
    To chyba zrozumiałe, skoro maksymalna moc pobierana przez zasilacz wynosi 230W.
    sunrise84 wrote:
    ... a w trybie pięciokanałowym – 5 x 36 W.
    5 x 36 = 180
    180 : 230 = 0,78
    vodiczka
    Level 43  
    sunrise84 wrote:
    Co to za równianie????
    O niedomyślny ;)
    sunrise84 wrote:
    Zasilacz nie jest więc najsilniejszą stroną tej konstrukcji, skoro w żadnej konfiguracji łączna moc nie może sięgnąć 200 W.
    Chciałbyś mieć sprawność 200/230 = 0,87?
    sunrise84
    Conditionally unlocked
    Zresztą ludzie mylicie pojęcią...

Wzmacniacz mocy przecież nie pracuje na 230V prawda?

Jaki jest wzór na moc?
    Moc urządzeń elektrycznych wyraża się iloczynem natężenia przepływającego przez nie prądu I i napięcia elektrycznego U, do którego urządzenie jest włączone

P=U*I

Czyli należy się dowiedzieć na jakim napięciu pracuje końcówka mocy i jaki maksymalny prąd jest w stanie pobrać.
    Wtedy sobie możemy wyliczyć moc KOŃCÓWKI MOCY.

Więc skoro zasilacz działa na napięciu 230V a końcówka mocy np na 48V i przy pełnym wysterowaniu pobiera 2A to ile masz mocy? 96W prawda? a że końcówki mocy działają w klasie AB to sprawność tego układu to ok 40-45%
    vodiczka
    Level 43  
    sunrise84 wrote:
    Wzmacniacz mocy przecież nie pracuje na 230V prawda?
    Słowem nie wspomniałem o napięciu. Może powrót do postu #7 i spojrzenie na "power consumption" cię oświeci.
    GanCegall
    Level 36  
    vodiczka wrote:

GanCegall napisał:
    2x150W znamionowo, zaraz znajdę konkretny model kolumn
    No to bez obaw wysteruj wzmacniacz do maksimum i wtedy sprawdź pobór prądu/moc wzmacniacza.
    2x150=300 więc kolumn nie uszkodzisz.

Sęk w tym że na maxa ten wzmacniacz spali mi kopułki, miałem już tak z ponoć legendarnymi i równie starymi kolumnami Technicsa SBT-200, myślę że jest spowodowane faktem iż obciążenie wzmacniacza jest zbyt duże, jest po prostu za "słaby"
    sunrise84
    Conditionally unlocked
    GanCegall wrote:
    myślę że jest spowodowane faktem iż obciążenie wzmacniacza jest zbyt duże, jest po prostu za "słaby"

Myślę że kolega autor nie ma dobrego słuchu.
    Głośniki wysokotonowe ulegają najczęściej usterkom podczas odsłuchu przesterowanego wyjścia wzmacniacza.
    Czyli gdy na wyjściu wzmacniacza zamiast ŁADNEJ sinusoidy pojawia się na prostokąt czyli wzmacniacz zaczyna generować zniekształcenia.
    Aby ci to zobrazować to jest tak jakbyś podpiął głośnik do akumulatora który ma STAŁE 12V i cewka głośnika robi za grzejnik.

Dodano po 36 [sekundy]:

GanCegall wrote:
    Sęk w tym że na maxa ten wzmacniacz spali mi kopułki

Sęk w tym że może podasz nam o jakim wzmacniaczu rozmawiamy?
    vodiczka
    Level 43  
    GanCegall wrote:
    Sęk w tym że na maxa ten wzmacniacz spali mi kopułki,
    Nie powinien bo według danych z postu #10 wyciśniesz maksymalnie 86W z jednego kanału.
    Jeżeli nie będzie przesteru a kolumny są naprawdę 150W to kopułki spokojnie wytrzymają kilkanaście sekund.
    sunrise84
    Conditionally unlocked
    GanCegall wrote:
    po podkręceniu powiedzmy do połowy wzrasta tylko do 60W

+
    vodiczka wrote:
    Może powrót do postu #7 i spojrzenie na "power consumption" cię oświeci.

60W poboru mocy z sieci 230V .
    Kiedyś jedna bardzo mądra i obeznana osoba tutaj na forum krótko ucięła wszelkie spekulacje mocowe.

"skoro masz na tabliczce wzmacniacza 300W z sieci 230V to przy sprawności wzmacniacza klasy AB 50% masz 150W i podziel to na dwa kanały i masz 75W mocy na kanał na kolumnę" .
    To była jego bardzo uproszczona odpowiedź w temacie mocy wzmacniacza na podstawie pobieranej mocy z sieci 230V.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Co do mocy pobieranej i wyjściowej wzmacniaczy KD było już kilkukrotnie wyjaśniane, że tu panuje taki niepisany zwyczaj podawania mocy dla wysterowanego tylko JEDNEGO kanału. Czyli jeśli producent napisał na przykład: "power consumption 230W" a "Power output 150W" to pisze prawdę... Zawsze we wzmacniaczach wielokanałowych KD tak niestety jest, że moc sumaryczna nie może przekroczyć mocy jednego kanału, bo warunkuje to zasilacz, w którym przy wysterowaniu "siada" napięcie; a niższe napięcie to niższa moc...
    Szczerze mówiąc - nie wiem skąd taka moda, ale to fakt.
    vodiczka
    Level 43  
    sunrise84 wrote:
    Sęk w tym że może podasz nam o jakim wzmacniaczu rozmawiamy?
    Kolega podał: Yamaha rx-430rds o mocy 230W (power consumption) Nie zauważyłem, że Ty podałeś inny model Yamaha RX-V483 stąd nieporozumienie.
    sunrise84
    Conditionally unlocked
    398216 Usunięty wrote:
    Szczerze mówiąc - nie wiem skąd taka moda, ale to fakt.

No jak skąd ?

Bełkot marketingowy aby naiwni kupowali, to tak jak w radiach samochodowych.
    Na przednim panelu 50Wx4, a na pokrywie 17-22W i to jeszcze przy określonym napięciu.

Dodano po 1 [minuty]:

vodiczka wrote:
    Kolega podał: Yamaha rx-430rds o mocy 230W (power consumption) Nie zauważyłem, że Ty podałeś inny model Yamaha RX-V483 stąd nieporozumienie.

@vodiczka nie ma to żadnego znaczenia.

Kolega @39816 Usunięty to wyjaśnił.
    Laboratorium też.
    vodiczka
    Level 43  
    sunrise84 wrote:
    60W poboru mocy z sieci 230V
    Przy niepełnym wysterowaniu a kolega GanCegall obawia się podkręcić do maksimum by nie spalić kopułek.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    sunrise84 wrote:
    Bełkot marketingowy aby naiwni kupowali,

Kiedyś w jakimś Audio czytałem bodajże jakieś niezwykle skomplikowane wyjaśnienie tego faktu, ale było to tak zagmatwane, ze niewiele zrozumiałem. W każdym razie efekt jest taki jak napisałem. Ze świecą szukać wzmacniacza KD, w którym przy mocy wyjściowej podanej 100W dotyczyło to faktycznie każdego z kanałów wysterowanych razem. Oczywiście wówczas i moc pobierana byłaby odpowiednia dla sumy mocy wyjściowych.
    vodiczka
    Level 43  
    sunrise84 wrote:
    @vodiczka nie ma to żadnego znaczenia.

Kolega @39816 Usunięty to wyjaśnił.
    Laboratorium też.
    Ale o co właściwie się spieramy :?: Kolega GanCegall stwierdził pobór mocy z sieci ok. 30W przy minimalnym wysterowaniu wzmacniacza i ok. 60W przy średnim.
    Ty "wystrzeliłeś" ze stwierdzeniem:
    sunrise84 wrote:
    Przy wysterowanym jednym kanale moc dowolnej końcówki wynosi 107 W, przy dwóch jednocześnie – 2 x 86 W, a w trybie pięciokanałowym – 5 x 36 W. Zasilacz nie jest więc najsilniejszą stroną tej konstrukcji, skoro w żadnej konfiguracji łączna moc nie może sięgnąć 200 W.
    a ja zakwestionowałem tę część twojej wypowiedzi, którą wytłuściłem.
    sunrise84
    Conditionally unlocked
    398216 Usunięty wrote:
    Ze świecą szukać wzmacniacza KD, w którym przy mocy wyjściowej podanej 100W dotyczyło to faktycznie każdego z kanałów wysterowanych razem.

Tak dlatego warto czasem na spokojnie usiąść przed komputerem i poczytać testy których jest pełno w internecie.
    sunrise84 wrote:
    Przy wysterowanym jednym kanale moc dowolnej końcówki wynosi 107 W, przy dwóch jednocześnie – 2 x 86 W, a w trybie pięciokanałowym – 5 x 36 W.

Drugą sprawą jest też mit że KD nie grają dobrze w stereo.

2x86W przy 6ohm(zniekształcenia nawet niech będą 0.1% zresztą NIKT nie odróżni 0.1% od 0.001%) to nie jest mało na normalne kolumny stereo .
    Wszelkie pisanie że KD w stereo gra gorzej niż wzmacniacz stereo O TEJ SAMEJ MOCY przy dwóch kanałach wysterowanych jest bzdurą.
    Tłumaczą się że KD posiada niepotrzebne DAC i procesory dźwięku....
    A po co ci procesor dźwięku przy stereo? Wyłączasz go lub używasz PURE AUDIO / DIRECT o ile je posiadasz

Zresztą sorry za offtopic w temacie Autora.

Dodano po 2 [minuty]:

Mrowa^ wrote:
    Jeśli mamy wzmacniacz o mocy 200 wat, to będzie on pobierał te 200 wat w szczycie.

Nadal nie wiemy o jakim wzmacniaczu/KD mówimy.
    I nie spierajmy się dopóki nie wypowie się autor tematu.

Generalnie pokazane zostało że 5 wyjść naraz włączonych nie dobije do 200W
    Mój przykład RX-V485 gdzie 2x86W przy stereo i 5x36W w 5.0 nadal pokazuje to co kolega @398216 Usunięty bardzo dokładnie wyjaśnił.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    sunrise84 wrote:
    Drugą sprawą jest też mit że KD nie grają dobrze w stereo.
    Nie do końca moim zdaniem. Jeśli mowa o stereo ale na kolumnach dedykowanych do 5.1 to faktycznie nie gra to dobrze (bo i nie może...), natomiast ten sam wzmacniacz podłączony do "prawdziwych" kolumn zagra tak jak powinien - mimo że nadal moc wyjściowa będzie dla dwóch kanałów taka jak podana dla jednego (a w każdym razie zbliżona bardzo).
    sunrise84
    Conditionally unlocked
    398216 Usunięty wrote:
    natomiast ten sam wzmacniacz podłączony do "prawdziwych" kolumn zagra tak jak powinien -

I w końcu KTOŚ TO NAPISAŁ !!!

Bo jak słyszę te VOODO AUDIO z kablami za 5000zł do zasilania wzmacniacza i kondycjonerami za 8000zł to mnie krew zalewa.

Tak bo się utarło to dokładnie co piszesz:
    398216 Usunięty wrote:
    Jeśli mowa o stereo ale na kolumnach dedykowanych do 5.1 to faktycznie nie gra to dobrze (bo i nie może...),

Mówimy o takim czymś:
    No sorry ale jeden głośnik szerokopasmowy zamknięty w plastikowej kostce nie ma prawa grać poprawnie.
    Nawet jak będzie tam ustawiony tryb stereo !

I ten mit się utarł na temat KD .

Bo nie mów proszę że taki amplituner:

ONKYO TX-SR703E
    https://elektrotanya.com/onkyo_tx-sr703-e_sm.pdf/download.html
    Mający pobór z sieci 670W i przy dwóch kanałach wysterowanych ma 2x110W przy 6ohm nie poradzi sobie dobrze jak nie dobrze w stereo.
    Bo sobie radzi gdyż go posiadam.
    vodiczka
    Level 43  
    sunrise84 wrote:
    Nadal nie wiemy o jakim wzmacniaczu/KD mówimy.
    I nie spierajmy się dopóki nie wypowie się autor tematu.
    Nałożyły ci się dwa wątki:
    1/ Autora tematu czyli kolegi Mrowa
    2/ Kolegi GanCegall, który wszedł z postem #5
    Ja odnosiłem się tylko do wpisów kolegi GanCegall