Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Połączenie pieca dwufunkcyjnego z zasobnikiem elektrycznym

blam 02 Mar 2021 19:54 273 3
    blam
    Level 3  
    Chciałbym uzyskać Wasze opinie i sugestie na temat rozwiązania, które planuje użyć w swoim domu. Własnie stałem się właścicielem tego domu i zastana systuacja wygląda tak, że jest zamontowany piec gazowy dwufunkcyjny (Junkers CerapurSmart ZWB28-3), serwisowany, w tej chwili 7-letni, dostępna jest instalacja cyrkulacji ciepłej wody - ale ze względu na użyty piec nie jest wykorzystywana.
    Najbardziej oczywiste są 2 opcję
    1) dalsze korzystanie z dwufunkcyjnego pieca - bez użycia cyrkulacji (na czym mi jednak zależało ze względu na odległości >10m)
    2) zamiana pieca dwufunkcyjnego na jednofunkcyjny z zasobnikiem i użycie cyrkulacji

Drugie rozwiązanie spełnia moje oczekiwania funkcjonalne, ale oczywiscie nie finansowe. W związku z tym wymyśliłem sobie (oczywiście nie wiem jeszcze czy jest to sensowane i realizowalne):
    3) Wstawienie niezależnego zasobnika elektrycznego - albo centralnego albo bliżej punktów zużycia wody (wówczas niepotrzebna byłaby cyrkulacja) - ale zakładam, że koszt ogrzania jest znacząco wyższy i chociaż posiadam fotowoltaike to nie wiem jakie będzie dodatkowe zużycie i czy się będzie opłacać
    4) Wstawienie niedużego zasobnika elektrycznego zasilanego podgrzaną wodą z pieca gazowego (poki co mój faworyt). W zasadzie jeśli dałoby się to zrezlizować to byłaby najlepsza opcja, ponieważ zakładam, że koszt utrzymania temperatury w zasobniku byłby niewielki, mógłbym skorzystać z cyrkulacji - i jeśli dobrze kombinuje to widze jeden minus - mianowicie chciałem unikać każdorazowego załączania pieca do podgrzewania wody przy zużyciu niewielkiej ilości wody (np umycie rąk). W związku z tym mam pytanie czy możliwe jest zastosowanie takiego zbiornika, który mógłby oprócz histerezy temperaturowej mieć również histereze pojemnościową, czyli uzupełniać wode dopiero po zużycie większej ilości (np 2-5 litrów), żeby ograniczyć liczbę załączeń pieca do podgrzewania wody?

Wiem, że to może lekko przekombinowane - ale chociaż nie mam doświadczenia hydraulicznego wstępnie wydaje mi się osiągalne. Mam prośbe o Wasze sugestie i ewentualne alternatywy a zwłaszcza o możliowość zastosowania tej histerezy pojemnościowej na zasobniku - czy takie rozwiązania istnieją lub można je jakoś uzyskać? Jeśli to ma znaczenie to dom ma 193m2 i będzie w nim mieszkać 6 osób.
    Jarzabek666
    Level 37  
    Jeszcze sposób 5 można pokombinować czyli zrobić obieg i jakiś baniak bufor mały na CWU zaraz na wyjściu pieca. Widział bym to tak że pompa z zaworem zwrotnym robi obieg kran-piec-bufor-kran , w piecu włączyć funkcję komfort no i częstotliwość załączania pieca zależna by była od wielkości bufora i zużycia wody...

Ale to tylko moje myśli z najtańszą opcją.
  • Helpful post
    ls_77
    Level 35  
    Tu masz gotowe rozwiązanie - zasobnik ładowany warstwowo do współpracy z kotłami 2-funkcyjnymi - firmy Galmet - model Fusion: Link

Ma już termostat sterujący załączający pompę ładującą, jest też krócieć do cyrkulacji.
    blam
    Level 3  
    Super, wygląda że czegoś takiego szukałem. Dziękuję bardzo za sugestie.