Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektronika noszona na CES2021 - TOP10

ghost666 02 Mar 2021 20:24 1299 2
 • Elektronika noszona na CES2021 - TOP10
  Kolejny rok to kolejne innowacje technologiczne i postępy firm dostarczających elektronikę konsumencką z całego świata. Produkty tych firm prezentowane były, jak co roku, na targach elektroniki konsumenckiej CES. Zazwyczaj najnowsza technologie były prezentowana na targach Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas Convention Center, gdzie tłumy odwiedzających i dziennikarzy próbowały uzyskać informacje o niezliczonych nowych urządzeniach.

  Ze względu na trwającą pandemię CES odbyło się w tym roku cyfrowo, ale wciąż nie mniej imponująco. Jedną z głównych atrakcji były technologie noszone. W tym podsumowaniu przyjrzymy się niektórym z unikalnych urządzeń do noszenia, które zostały zaprezentowane i temu co jest na horyzoncie tego sektora technologii.

  1: Gogle AR od Vuzix

  Elektronika noszona na CES2021 - TOP10


  Firma Vuzix ma zamiar wypuścić nową generację inteligentnych okularów AR (rozszerzonej rzeczywistości) przeznaczonych dla klientów z sektorów medycznych, przemysłowych i korporacyjnych. Najnowsze okulary to seria M4000 Longevity, wyposażona w firmową optykę Waveguide, która zapewnia nowy poziom przejrzystości dzięki nakładce AR kontrolowanej przez procesor Snapdragon XR1. Seria M4000 opiera się na modelu M400 i jest wyposażona w kolorowy wyświetlacz DLP, aparat 4K z automatyczną regulacją ostrości, wbudowaną latarkę, moduł GPS i przyciski nawigacyjne. Zawiera również opcje łączności poprzez Wi-Fi lub Bluetooth, a także mikrofony i głośniki z redukcją szumów, zintegrowany panel dotykowy, nawigację głosową i 64 GB wbudowanej pamięci. Seria M4000 zapewnia również śledzenie systemu w trzech osiach swobody (3-osiowy żyroskop, akcelerometr i zintegrowany kompas magnetyczny) oraz wewnętrzną baterię o pojemności 135 mAh z opcją podłączenia zewnętrznej baterii o pojemności równej 1000 mAh poprzez złącze USB Type-C.

  2: Okulary sportowe Julbo EVAD-1

  Elektronika noszona na CES2021 - TOP10


  Julbo jest znane ze swoich aktywnych okularów do uprawiania sportu, w tym narciarstwa, snowboardu i jazdy na rowerze, oferując dopasowane rozwiązania zarówno w zwykłych, jak i eleganckich rozwiązaniach. Firma niedawno dołączyła do kręgu firm zajmujących się tworzeniem inteligentnych okularów wraz z wprowadzeniem okularów sportowych EVAD-1 Connected Sports, które zawierają zastrzeżoną technologię See-Through, która łączy w sobie soczewki fotochromowe z adaptacyjną nakładką. Nakładka AR oferuje siedem punktów danych wyświetlających je w czasie rzeczywistym, w tym stoper, dystans, wysokość, prędkość, średnią prędkość, tempo i informacje o tętnie. Inteligentne okulary EVAD-1 łączą się ze smartfonami użytkownika przez Bluetooth i wykorzystują czujniki ruchu do zmiany wyświetlanych informacji za pomocą np. machnięcia ręką.

  3: Noszony monitor poziomu cukru we krwi Quantum 24/7

  Elektronika noszona na CES2021 - TOP10


  Japońska firma Quantum Operations zaprezentowała nieinwazyjny monitor glukozy, który zapewnia ciągły pomiar poziomu cukru we krwi. Nowa technologia widmowa firmy pozwala mierzyć poziom glukozy we krwi bez użycia igły i jest osiągany przy użyciu nowoczesnych spektrometrów. Według Quantum: ?Jeden z nowych materiałów został specjalnie zaprojektowany do emitowania optymalnego widma, podczas gdy drugi jest wysoce wrażliwy na widmo docelowe. Uzupełnia to także innowacyjne oprogramowanie sprzętowe, które skutecznie wyodrębnia docelowe dane poprzez redukcję szumów". Te same materiały można również wykorzystać do pomiaru wielu innych parametrów życiowych, w tym tętna i elektrokardiogramu. Nowy monitor glukozy umożliwia lekarzom zdalne monitorowanie pacjentów a nawet posłużyć może jako przydatne narzędzie do gromadzenia dużych ilości danych.

  4: Inteligentna maska Razer Hazel

  Elektronika noszona na CES2021 - TOP10


  Razer jest znany z wyjątkowych myszy do gier i zestawów słuchawkowych, ale pandemia otworzyła przed tą firmą technologiczną kolejne drzwi: maski ochronne. Project Hazel to pierwsze podejście Razera do sprzętu ochronnego, sprzedawane jako inteligentna maska o wysokim stopniu bezpieczeństwa do poprawy jakości życia. Ze względów bezpieczeństwa maska jest wyposażona w respirator chirurgiczny klasy N95 o wysokim poziomie BFE (wydajności filtracji bakterii) i ochrony przed dużymi kroplami i rozpryskami. Jest również wyposażony w odłączany respirator, który może filtrować do 95% cząstek unoszących się w powietrzu. Maska jest wyposażona w walizkę ładującą wyposażoną w promiennik UV do sterylizacji. Maska jest również przezroczysta, co pozwala na bardziej osobiste rozmowy i zawiera wewnętrzne światło, które automatycznie dostosowuje się do oświetlenia otoczenia. A co najważniejsze, zawiera wbudowany mikrofon i wzmacniacz, więc brzmienie jak Cobra Commander i cosplay Dartha Vadera nie są wykluczone.

  5: Noszony oczyszczacz powietrza LG Electronics PuriCare

  Elektronika noszona na CES2021 - TOP10


  Firma LG Electronics weszła na rynek masek ochronnych dzięki swojemu urządzeniu PuriCare Wearable Air Purifier. Maska posiada wbudowane filtry H13 HEPA, które usuwają do 99% cząstek unoszących się w powietrzu. Co więcej, jest wyposażony w podwójne wentylatory i wewnętrzny czujnik oddechu, który dostosowuje prędkość wentylatora do wzorców oddychania użytkownika, tempa i objętości powietrza. Firma LG zaprojektowała oczyszczacz powietrza do noszenia, aby zminimalizować przecieki powietrza w okolicach nosa i podbródka, co pomaga zapobiegać parowaniu okularów. Zestaw posiada również etui wyposażone w promiennik UV, które dezynfekuje i ładuje maskę oraz wysyła ostrzeżenia, gdy filtry wymagają wymiany.

  6: Inteligentna maska xRapid xHale

  Elektronika noszona na CES2021 - TOP10


  Startup xRapid z San Francisco zaprezentował nową inteligentną maskę xHale, która jest przeznaczona dla osób, które mają problemy z oddychaniem. Maska jest wyposażona w parę wentylatorów, co według firmy "pomaga w pobieraniu powietrza z zewnątrz i wydalaniu zużytego powietrza w zakresie od 0,5 do 2 l na oddech; jest to zsynchronizowane z częstotliwością oddychania użytkownika". XHale jest wyposażony w czujniki ciśnienia, które dostosowują prędkość pracy wentylatora w oparciu o wzorce oddechowe użytkownika i posiada modułowy system filtracji powietrza, który może wykorzystywać filtry PM 2,5, N95 ora N99, które oczyszczają zarówno wlatujące i wylatujące powietrze. Konstrukcja pomaga osobom znajdującym się wokół użytkownika zachować maksymalne bezpieczeństwo, nawet w zamkniętych pomieszczeniach.

  7: Obroża dla psa z sztuczną inteligencją Petpuls

  Elektronika noszona na CES2021 - TOP10


  Urządzenia do noszenia są nie tylko dla ludzi. Firma Petpuls otrzymała nagrodę CES Innovation Honoree za obrożę dla psa opartą na sztucznej inteligencji. Urządzenie do noszenia jest wyposażone w technologię rozpoznawania głosu, która wykrywa, dostosowuje i analizuje pięć stanów emocjonalnych wykazywanych przez psy, w tym radość, niepokój, złość, smutek i odprężenie. Działa również jako urządzenie do śledzenia aktywności i snu pupila, które pozwala właścicielom zrozumieć i zarządzać emocjonalnym i fizycznym samopoczuciem swoich psów. Inteligentna obroża Petpuls jest wyposażona w mikrofon, diodę LED stanu, przyciski zasilania i resetowania, które znajdują się na ekologicznym, silikonowym kołnierzu. Urządzenie łączy się z większością urządzeń z systemem Android i iOS za pomocą dołączonej aplikacji i oferuje od 8 do 10 godzin ciągłego monitorowania przed ponownym naładowaniem.

  8: Bezdotykowe sterowanie z paskiem Mudra dla zegarka Apple Watch

  Elektronika noszona na CES2021 - TOP10


  Wearable Devices Ltd. zaprezentował swój Mudra Band dla zegarków Apple Watch, który zapewnia bezdotykową interakcję w zakresie kontroli muzyki, zarządzania połączeniami i powiadomień za pomocą gestów palców i odczytywania sygnałów neuronowych z przedramienia. Opaska jest wyposażona w czujniki Sensor Network Consortium (SNC), które wychwytują sygnały wysyłane z mózgu do palców, które są następnie interpretowane za pomocą algorytmów głębokiego uczenia w celu klasyfikacji poruszanego palca. Te ruchy są tłumaczone na dane wejściowe funkcji, które można następnie wykorzystać do interakcji z Apple Watch. Ideą Mudra Band jest uwolnienie rąk podczas wykonywania wielu czynności, takich jak mycie naczyń, prowadzenie samochodu, jazda na rowerze i wiele innych.

  9: Opaska fitnessowa WHOOP

  Elektronika noszona na CES2021 - TOP10


  WHOOP niedawno wydało opaskę fitness Strap 3.0, która zapewnia szereg wskaźników dotyczących ćwiczeń i procesu regeneracji, umożliwiając użytkownikom dostosowanie treningów do ich potrzeb. Opaska jest wyposażona w pięć czujników, które zbierają informacje o ciele użytkownika, w tym mierzą tętno, spalone kalorie, jakość snu, przewodność skóry i temperaturę otoczenia z szybkością do 100 razy na sekundę. Towarzysząca aplikacja analizuje zebrane dane i informuje użytkowników, jak bardzo obciążone było jego ciało i ile odpoczynku wymaga, aby dojść do siebie. Poprzednie opaski WHOOP były używane przez wielu różnych sportowców w NFL, PGA, MLB i nie tylko ze względu na ich doskonałe parametry.

  10: Inteligentny kask motocyklowy KDH Design JARVISH

  Elektronika noszona na CES2021 - TOP10


  Tajwański start-up KDH Design zaprezentował swój inteligentny kask motocyklowy JARVISH AR, który umożliwia użytkownikom odbieranie połączeń, słuchanie nawigacji głosowej i nagrywanie wideo - wszystko bez użycia rąk. Zapewnia również przejrzysty wyświetlacz Head-Up (HUD), który pokazuje kluczowe informacje, takie jak kierunek, prędkość i inne informacje z kamery. Wszystko jest sterowane głosem, co pozwala kierowcom skupić się na środowisku i ruchu wokół nich, ponieważ kask został zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie. JARVISH jest również wyposażony w czujnik zderzenia, który zadzwoni na telefon alarmowy w przypadku wykrycia przez kask wypadku, co jest bardzo istotne, gdyż w przypadku takiego zdarzenia nawet minuty mogą oznaczać życie, poważne obrażenia, a nawet śmierć.

  To tylko kilka urządzeń konsumenckich, które firmy technologiczne prezentowały na tegorocznych targach CES. Oczywiście istnieje mnóstwo nowych smartwatchów, nakryć głowy z systemami AR i VR i urządzeń do monitorowania kondycji, które mogłyby zapełnić magazyny... a także szereg nowych urządzeń medycznych zaprojektowanych, aby mieć oko na zdrowie, co może być szalenie ważne w nadchodzących czasach.

  Źródło: https://www.eetimes.com/the-latest-in-wearable-technologies-at-ces-2021/

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10322 posts with rating 8606, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • #2
  Jogesh
  Level 28  
  Czyli same kagańce i obroże inteligentne. No poza kaskiem który mi się podoba. Jeszcze powinien mieć jakieś radiowe połączenie z grupą motocyklistów. Można by sobie jechać i rozmawiać. Co prawda osobiście wolę jeździć tak aby czuć wiatr we włosach.
 • #3
  szeryf3
  Level 22  
  Okulary sportowe Julbo EVAD-1
  Inteligentna maska xRapid xHale
  Te dwie rzecz by mi najbardziej pod pasowały.
  Pierwsze do sportu, a drugie tylko dla tego, że jak mam kaganiec to się duszę.