Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brak fonii w unifonie interkomowym Urmet 1131/1

03 Mar 2021 08:32 231 14
  • Level 9  
    3 lata temu pojawiło się zwarcie w domofonie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3452719.html
    od tamtej pory już nie wróciło. Elektromagnes zamka działa prawidłowo.

Za to już prawie w ogóle nie słychać głosu osób znajdujących się przy furtce D, podobnie osoby znajdujące się przy furtce D nie słyszą osób z budynków A i B. Co jakiś czas poprawiałem luty na płytce przy furtce i było lepiej. Po ostatniej takiej naprawie transmisja fonii prawie całkowicie zanikła.

Cały "system" ma ok 20 lat.

W budynkach: unifony interkomowe Urmet 1131/1
    Przy furtce: metalowa obudowa z płytką MK-10 / MK-40.... ? w dość słabym stanie i naprawianą ścieżką (foto)
    Centralka/zasilacz ZDI firmy Impuls (foto)

Obstawiam płytkę przy furtce.. ewent jej mikrofon, ale nie wiem jaka powinna być rezystancja. Poza tym w google nie widać takowej...

Nowe urządzenia nie drogie, ale jeśli byłoby można wymienić tylko płytkę, a domofon mógłby pożyć jeszcze kilka lat to po co zaśmiecać środowisko, marnować czas na demontaż/montaż oraz podłączanie :)

Brak fonii w unifonie interkomowym Urmet 1131/1 Brak fonii w unifonie interkomowym Urmet 1131/1 Brak fonii w unifonie interkomowym Urmet 1131/1 Brak fonii w unifonie interkomowym Urmet 1131/1 Brak fonii w unifonie interkomowym Urmet 1131/1 Brak fonii w unifonie interkomowym Urmet 1131/1 Brak fonii w unifonie interkomowym Urmet 1131/1
    Brak fonii w unifonie interkomowym Urmet 1131/1 Brak fonii w unifonie interkomowym Urmet 1131/1

Co Wy na to ?
  • Helpful for users
    cynamonik wrote:
    mikrofon, ale nie wiem jaka powinna być rezystancja

Najlepiej jest podmienić mikrofon. Są one bardzo tanie, ale i łatwo je pozyskać z np. z aparatu telefonicznego.
    W centralce domofonu jest układ TBA820, który można (jakby co ) łatwo wymienić bez lutowania. Odpowiada on za głośność w kasecie, po warunkiem, że sam głośnik jest dobry. Ten zresztą też można (jakby co) podmienić na podobny, też łatwy do zdobycia. W samym zasilaczu jest możliwość regulacji pewnych parametrów (trzy potencjometry montażowe).
    cynamonik wrote:
    osoby znajdujące się przy furtce D nie słyszą osób z budynków A i B. Co jakiś czas poprawiałem luty na płytce przy furtce i było lepiej.

Poprawianie lutów w tym przypadku nie ma wpływu na ten kierunek rozmowy, bo w tym obwodzie działa jedynie głośnik.
    Wracając jeszcze do mikrofonu w kasecie, to poza samym mikrofonem widać kondensator ceramiczny. Zdarza się, że od wilgoci i on potrafi "zwierać" mikrofon. Aby się o tym przekonać wystarczy odlutować jedną nóżkę lub po prostu podmienić go be z sprawdzania. Są tam jeszcze dwa tranzystory do ewentualnego sprawdzenia.
  • Level 9  
    Super dzięki !

1 dysponujesz opisem potencjometrów P1, P2 i P3 w zasilaczu ? Nie wiem, który za co odpowiada. Spróbuję wpierw ruszyć w prawo w lewo czy ścieżki są ok - to najłatwiej wykonać.

2 chyba nawet mam kondensator 47 mikroF.. w razie co napięcie może być inne ?

3 Jeśli powyższe działania nie przyniosą efektów wymienię układ scalony i tranzystory.
  • Helpful for users
    Niestety nie ma takiego opisu. Mam jedynie wersji bez interkomu.

I opis potencjometrów z podobnej instrukcji.

Nie chodziło mi o ten kondensator 47µF a on ten brązowy równoległy do mikrofonu. Odnośnie napięcia, to wyższe zawsze może być.
  • Level 9  
    Dzięki !
    Potencjometr GŁOŚNOŚĆ W KASECIE reguluje moc głośnika czy również wzmocnienie mikrofonu ?
    Podobne pytanie w stosunku do potencjometru "GŁOŚNOŚĆ W SŁUCHAWCE".
    Dodam, że w rozmowie pomiedzy budynkami poziom głośności jest znacznie wyższy i w miarę zadowalający.

Faktycznie. Są jeszcze płaskie kondesatory, koloru żółtego. Do sprawdzenia odlutować nóżki obu ?
  • Helpful for users
    cynamonik wrote:

Faktycznie. Są jeszcze płaskie kondesatory, koloru żółtego. Do sprawdzenia odlutować nóżki obu ?

Chodziło mi tylko o ten, który jest przyłączony równolegle do mikrofonu. Miałem przypadki, że znacząco zwierał mikrofon. Jest on tam potrzebny, ale sprawny.
  • Level 41  
    cynamonik wrote:
    mikrofon, ale nie wiem jaka powinna być rezystancja
    Nie ma czegoś takiego jakt rezystancja mikrofonu.
    Do kasety należy zamontować płytkę mikrofonu ze wzmacniaczem.
    Płytka jest zasilana z wejścia MCC w centralce.
    zybex wrote:
    Nie chodziło mi o ten kondensator 47µF a on ten brązowy równoległy do mikrofonu.
    To nie jest kondensaror równołegły do mikrofonu.
    Jak 47uF będzie równoległy to mikrofon nie będzie działał.
    Kupić gotowy wzmacniacz na pytce (ok. 25 zł)
  • Helpful for users
    CYRUS2 wrote:
    zybex wrote:
    Nie chodziło mi o ten kondensator 47µF a on ten brązowy równoległy do mikrofonu.
    To nie jest kondensaror równołegły do mikrofonu.
    Jak 47uF będzie równoległy to mikrofon nie będzie działał.

Mi to mówisz, bo przecież wyraźnie napisałem, że nie o ten kondensator chodzi. Wzmacniacz jest na tyle prosty, że inwestycja 25 zł w taką płytkę to zbędny wydatek. Może się okazać, że przyczyna leży w zasilaczu. W końcu to stary sprzęt.
  • Level 41  
    cynamonik wrote:
    3 Jeśli powyższe działania nie przyniosą efektów wymienię układ scalony i tranzystory.
    Za głos w słuchawce odpowiada tylko jeden tranzystor NPN.
    zybex wrote:
    . Może się okazać, że przyczyna leży w zasilaczu. W końcu to stary sprzęt.
    Mało prawdopodobne.
    To trzeba zdiagnozować, a nie wymienić elementy "na wariata".
  • Level 9  
    Koledzy na spokojnie :)

Ustawiłem wszystkie potencjometry na ok 85 % zakresu. Jest wyraźna poprawa ! Ważne żeby zwracać uwagę na kierunek obrotu, bo tylko jeden potencjometr zwiększa moc zgodnie z kier wskazówek zegara, a pozostałe odwrotnie. Na początku lekko się zdziwiłem, ale jak ponownie zerknąłem na instrukcje wszystko było jasne.

Mając na uwadze znaczną poprawę głośności przy furtce zastanawia mnie jeszcze dlaczego w słuchawce rezultaty są słabsze. Myślałem żeby jeszcze "dodać mocy" ale już i tak głos jest na granicy wyrazistości.
  • Helpful post
    Helpful for users
    Jeden kierunek rozmowy, a konkretnie w stronę kasety, ma na drodze wzmacniacz na układzie scalonym TBA. Drugi kierunek niestety nie ma żadnego układu scalonego i stąd poprawa nie jest tak oczywista. Być może (jak pisałem) trzeba podmienić mikrofon lub jakieś elementy na płytce wzmacniacza w kasecie.
  • Level 9  
    Zybex jak by nie było pomogłeś. Po testach w ostatnich dniach z różnymi osobami, które odwiedziły mój dom potwierdzam zadowalające działanie układu. Co do mikrofonu w kasecie furtki... możesz wskazać, który kondensator odlutować i ewnt podmienić ?
    https://obrazki.elektroda.pl/8195654300_1614756622_thumb.jpg
  • Helpful for users
    Chodzi o ten żółty, większy. Patrząc na ścieżki, musi on się łączyć z mikrofonem.
    Jeszcze jedna uwaga, ta gumka na mikrofonie jest ważna. Jest w niej mały otwór i powinien być czysty. Nie należy go powiększać, bo to raczej tylko pogorszyłoby jego działania.
  • Level 9  
    Każdy z obu kondensatorów jedną nóżką wlutowany jest odpowiednio w jedną z dwóch ścieżek prowadzących do mikrofonu. Zdecydowanie równolegle wlutowany jest ten większy... o ile mają wspólną nóżkę - jeszcze się przyjrzę, bo niestety mam tylko to niewyraźne foto.

Załączam foto:

Gumka oczywiście "drożna" :)
  • Helpful for users
    Napisałem, że ten większy i tylko on jest równolegle do mikrofonu. Jeżeli po odłączeniu go (choćby jedną nóżką) nie będzie poprawy to trzeba go ponownie wlutować. Jak będzie znacząca poprawa, to trzeba wstawić inny kondensator w jego miejsce.