Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowy sprzęt ZTE w ofercie PLAY, MF258K

03 Mar 2021 08:54 981 7
 • Network and Internet specialist
  W ofercie Play w ostatnim czasie pojawiły się nowe sprzęty pochodzące z ZTE.
  Dla klientów będących w zasięgu 5G N1 czyli DSS2100 operator zaoferował zewnętrzny punkt dostępowy CPE 5G/LTE.
  To MC7010, sprzęt oparty o chipset Qualcomm X55, składa się z zewnętrznego routera zintegrowanego z modemem 5g/LTE, zasilanie przez dedykowany zasilacz POE po kablu Ethernet, który jest w zestawie.
  Dodatkowo do niego dodano router mesh MF18a który tworzy wewnątrzną siec Ethernet i WiFi AC.
  Oczywiście sprzęt pracuje też w sieci LTE i agreguje 4 pasma w modulacji QAM256 i korzysta z MIMO4x4.
  W testach spisuje się bardzo dobrze,w moim przypadku w Play uzyskano następujace prędkości https://www.speedtest.pl/wynik/281584700 . Niestety ale brak dostępu u mnie do sieci 5G nie pozwolił sprawdzić działania w tej technologii.
  Specyfikacja znajduje się na https://www.ztedevices.com/pl/product/zte-mc7010-5g/
  Kolejny w ofercie router 5G to MC801A, to odpowiednik wcześniej znanego Huawei PRO2 ale w przeciwieństwie do konkurenta posiada dwa złacza antenowe TS9 których w Huawei brak.
  To ważna cecha bo w większości lokalizacji stosowanie anten zewnętrznych jest niezbędne. Podobnie jak MC7010 ten router oparto na X55 czyli sprawdzony chipset 5G/LTE znany z wielu flagowych telefonów, działa na pasmach N41 więc obsługuje 5G 2600 Plusa, działa na N1 czyli w DSS 5G2100 dla Play, Orange czy T-mobile, specyfikacja techniczna https://www.ztedevices.com/pl/product/zte-mc801a-t-mobile/
  Oczywiście nie brak też nowości w segmencie sprzętu do LTE.
  W ofercie pojawiła się też nowa wersja routera MF286.
  To MF286D obsługujący agregację 3 pasm LTE w modulacji QAM256 na co pozwala modem 12 kategorii Qualcom MDM9250-2.
  Router stanowi tańszą alternatywę dla Huawei B818 .
  Posiadam go od jakiegoś czasu i spisuje się bardzo dobrz ale w jego przypadku warto by aby w wersji polskiej pojawiło się FW na wzór skandynawskiego jak w sieci Telia , gdzie w panelu zarządzania jest brdzo wiele przydatnych funkcji niedostępnych w FW dla Play.
  Więcej danych na https://www.ztedevices.com/pl/product/zte-mf286r-t-mobile/
  MF258K
  Na koniec zostawiłem sobie zewnętrzny punkt dostępowy LTE będacy następcą doskonale już znananego WF830 i temu modelowi warto poświęcić więcej czasu. Wobec rozbudowy sieci LTE i jej modernizacji gdy na stacjach bazowych pojawiają się agregacje 4/3 pasm LTE niezbędny jest punkt dostępowy CPE LTE w przystępnej cenie doskonale radzący sobie przy większych odległościach od BTS-a. Łatwy w montażu i konfiguracji. Taka rolę doskonale spełnia MF258K.
  Pozwala zrezygnować z korzystania z dodatkowych anten zewnętrznych do poprawu sygnału które w wielu lokalizacjch trzeba podłaczać do klasycznych routerów LTE.
  . Jego prekursorem był użytkowany przeze mnie WF860. Od dawna budził on duże zainteresowanie i wiele pytań czy pojawi się oficjalnie w ofercie Play. Dobrze się stało ze ZTE Polska wraz z Play umożliwił tym uzytkownikom nabycie ulepszonej i finalnej wersji w postaci MF258K.
  Użytkownicy otrzymali wreszcie CPE LTE z modemem 15 kat a więc agregujący 4 pasma LTE MIMO2X2 w modulacji QAM256 .
  Bardzo przydatny gdy mamy w pobliżu stację bazową pracująca w agregacji 4 pasm LTE a takich jest coraz więcej w Play, Orange czy T-mobile.
  Urządzenie jest w abonamencie Play i T-mobile za przystępną cenę, można je tez zakupić samemu bez abonamentu w Play
  W zamian otrzymujemy elegancki zestaw składający się z jednostki zewnętrznej-ODU czyli anteny zewnętrznej MIMO4X4 o zysku około 7-9dBi oraz dość szerokich katach promieniowania w płaszczyznach poziomej i pionowej.
  W antenę wbudowany jest modem LTE15 kat
  ODU jest zasilany przez POE portu WAN routera wewnętrznego -IDU, po kablu Ethernet 10 m jest w zestawie, port WAN to Gigabit podobnie jak dwa pozostałe porty LAN.
  Modem LTE 15 KAT. to GTC GDMA7243A wbudowany zasilany przez POE 24v 1A, pozwala na agregację 2 pasm LTE MIMO4x4 w QAM256 lub 4 pasm LTE MIMO2x2 w modulacji QAM256 na DL co w teorii pozwala na prędkości do 800Mb/s, na UL obsługuje modulację QAM64 i agregację pasm LTE ale póki co i tak polscy operatorzy nie agreguja pasm LTE na UL więc skorzystamy tylko z jednego pasma z modulacją QAM64 co pozwala na UL do 67Mb/s w przypadku gdy pasmem podstawowym w agregacji będzie to o szerokości 20MHz.

  Router wewnętrzny oparty został o znany chipset MediaTeka MT7621A, , FW zbudowano w oparciu o OpenWRT.

  Dysponując tym sprzętem możemu przejść do jego użytkowania.
  Uruchomienie zestawu opiera się na zamontowaniu zewnętrznej anteny z modemem, włożeniu karty do czytnika SIM znajdującego się na dole anteny .
  Ustawiamy ją na konkretną stację bazową operatora, podłączamy ją kablem Ethernet do portu WAN POE.
  Komputer łączymy kablem Ethernet z jednym z dwóch portów LAN lub po WiFi, router pracuje w standardzie AC1200 i posiada dwie karty sieciowe MIMO2X2 z wewnętrznymi antenami, pracuje na 2,4GHz z prędkością do 300Mb/s oraz na 5GHz do 866Mb/s.
  Po około minucie sprzęt jest gotowy do użytkowania.
  Zarządzanie odbywa się poprzez zalogowanie w przegladarce na stronę 192.168.1.1 , domyślne konto to admin i hasło admin.
  Po zalogowaniu uzyskujemy dostęp do szeregu funkcji, które dzielą się na te dotyczące połączenia LTE oraz sieci wewnętrznej.
  W ustawieniach fabrycznych połączenie LTE zestawia się automatycznie.
  Zestaw zaawansowanych ustawień sieci lokalnej w przypadku ZTE jest bogaty i uzyskujemy dostęp do funkcji często niedostępnych w sprzęcie LTE.
  Więcej na ich temat można znaleźć na stronie https://www.ztedevices.com/pl/product/zte-mf258k/
  W tym krótkim opisie trudno przedstawić bliżej możliwości sprzętu w wielu kwestiach dlatego jeśli pojawią się pytania czy problemy to o ich rozwiązania będzie można pytać w dyskusji.

  Tak jak pisałem wcześniej jestem uzytkownikiem prekursora MF258K czyli WF860 którego mam dzięki uprzejmości ZTE Polska od 19m-cy a obecnie korzystam też z MF258K.
  Wspomniany sprzęt pracuje u mnie na kartach wszystkich operatorów, nie posiada simlocka. Mam niewielką odległość do stacji bazowych NetWorks, Play i Plusa przy czym NW i Play to stacje na światłowodzie z agregacja 4 pasm LTE a Plus z LTE2600+1800+900.
  Zebrane doświadczenia pozwalają stwierdzić że obydwa modele działają stabilnie, zapewniają połaczenie zarówno w MIMO4X4 i agregacji 2 pasm LTE jak również MIMO2X2 z agregacja 4 pasm przy czym osobiście skłaniam się ku tej drugiej ktra w połączeniu z modulacją QAM256 pozwala u mnie uzyskiwać ze stacjii Play prędkości w okolicach 300Mb/s. Poniźej wyniki kilku speedtestów wykonanych o różnych porach dnia
  https://www.speedtest.pl/wynik/282220772 ,
  https://www.speedtest.pl/wynik/282099988,


  https://www.speedtest.pl/wynik/281528490

  Pytanie dla kogo jest wymieniony CPE LTE?
  Dla wszystkich którzy mają większą odległość do stacji bazowej operatora obsługującej agregację 3/4 pasm LTE, w takim wypadku wymagana jest antena zewnętrzna do routera i ciągnięcie 2 kabli antenowych. Dzięki takim urządzeniom antena staje się zbędna a do połaczenia stosujemy jedynie kabel Ethernet. Przyzwoity zysk anteny oraz jej kierunkowość pozwala uzyskać prawidłowe parametry sygnału i stabilne połączenie ale jednocześnie należy nadmienić że prędkości w internecie mobilnym zależą nie tylko od zasięgu ale od wielu innych czynników i te też należy brać pod uwagę.
  Takie rozwiązanie jest idealnym wyborem dla przeciętnego użytkownika, który po zainstalowaniu zyskuje łatwy, stały dostęp do internetu mobilnego. W tym miejscu miałbym jednak prośbę do ZTE Polska o dostęp do konta smartadmina które pozwala wybierać samemu pasma do agregacji, nośne a nawet PCI, funkcje choć niemile widziane przez operatorów to często przydające się zaawansowanym użytkownikom.
  W załączeniu kilka screenów z WebUI MF258K, szczególnie przydatna szczególnie ta z Ustawienia LTE która pokazuje nam dane dotyczące stacji bazowej oraz parametry sygnału na poszczególnych pasmach LTE.
  Warto nadmienić ze MF258K dostępny jest również w ofercie T-mobile.
  Mam nadzieję że zainteresowałem najnowszym sprzętem do LTE/5 z oferty polskich operatorów i ZTE Polska. W razie pytań zapraszam do dalszej dyskusji. W miarę swoich skromnych mozliwości postaram się pomóc.
  Linki do stron operatorów gdzie oferowany jest ten zestaw :
  https://www.play.pl/telefony/zte/zte-netbox-mf-258k/?oid=4012574679&ogrp=internet ,
  https://www.t-mobile.pl/telefony-i-urzadzenia...odemy-i-routery/cat10022.chtml?catId=cat10022
 • Level 1  
 • Network and Internet specialist
  Kolejny który wypisuje bzdury na temat sieci Play, pasmo LTE2100 nie zostało wyłączone, teraz działa na 15MHz bo ostatnia nośna z UMTS2100 powędrowała na LTE/5G 2100, teraz to pasmo jest aktywnie dzielone pomiędzy LTE2100 oraz N1 DSS 5g/2100, działa oczywiście agregacja LTE2600+2100 +1800+800. A cena nowego sprzętu to rzecz dyskusyjna, najnowszy musi kosztować,zainteresowani mogą kupić MC7010 z drugiej ręki za około 1300-1500 zł.
 • Level 4  
  Mam ten zestaw MF258K i ciężko się laikowi zorientować o co chodzi. Fajnie mieć podgląd na te wszystkie parametry ale moim zdaniem ciężko coś poprawić w warunkach dużej odległości od nadajnika. Pisząc duża odległość mam na myśli 8 km i więcej, tak jes w moim wypadku i ciężko coś z tym fantem zrobić. Parametry sygnału mam złe ale internet jakoś działa, na pewno mam większą kontrolę nad tym jakiego nadajnika korzystam, tego nie miałem w przypadku B818. Co do tej minuty od włączenia to w moim przypadku jest to nierealne, modem testuje (tak mi się wydaje) wszystkie dostępne częstotliwości z nadajnika, próbując dobrać najlepszy możliwy układ. W moim wypadku pokazuje że korzysta, bo chyba tak to mogę interpretować, że korzysta z czterech częstotliwości, ale nie mam żadnej możliwości decyzji która ma być pierwsza. Przyglądając się jak przerzuca poszczególne pasma, pokazuje że na 2600 miał całkiem mocny SINR aby po ustabilizowaniu pokazać niezbyt dobry, natomiast zaskakująco dobry jest CINR na tym paśmie. Modem jest na szczycie budynku w najwyższym punkcie a dookoła tylko pola i kilka drzew. NIestety dokumentacja jest mocno uproszczona jakby producent nie dopuszczał możliwości dodatkowych czynności jak tylko wycelowanie i włączenie. W moim wypadku po lewej i prawej mam dwa inne nadajniki które mogą się pojawić w polu widzenia anteny, która chyba łapie dosyć szeroko. Nowy sprzęt ZTE w ofercie PLAY, MF258K
 • Level 19  
  Consigliero, porównywałeś może B818 i MF258K w tym samym miejscu ? Sporą odległość masz, próbowałeś jakie transfery byś osiągnął na Mikrotik SXT LTE6 lub LHGG LTE6 ? Wiem, że technologia przestarzała, ale są sytuacje gdzie ratują tyłek.
 • Level 1  
  Witam, jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi sieci i wszystko co z tym związane. Na świeta przyjechałem do Polski i chciałbym przedłużyć umowe w play na internet dzieciakom. Nie mam pojęcia który router wybrać huawei 4g 3 prime czy zte mf258k. Bym był wdzięczny za prostą odp. czy jest jakas róznica na plus między nimi na dany model czy obojetne. Głownie gry przez internet + netfliks. Miejsowosc Lubraniec jesli to pomoze. Pozdrawiam
 • Level 1  
  witam
  Dziś zacząłem testy od tmobile. Prędkości są nawet zadowoalające jednak nie mogę nic zmienić w ustawieniach routera.
  Takie podstawy typu SSID, hasło, wyłączenie pinu kończą się komunikatem Błąd konfiguracji.

  Probowałem resetu i nic nie pomogło.
  Może ktoś ma jakiś pomysł?

  Informacje o wersji
  Model urządzenia
  MF258
  Uruchomione oprogramowanie
  ZTE_STD_V1.0.0B04
  Wersja modułu
  MG62_BYPASS_V2.0.6_D3