Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowy sprzęt ZTE do LTE/5G , MF258K

matek451 03 Mar 2021 09:24 5994 4
 • W ofercie Play w ostatnim czasie pojawiły się nowe sprzęty pochodzące z ZTE.
  Dla klientów będących w zasięgu 5G N1 czyli DSS2100 operator zaoferował zewnętrzny punkt dostępowy CPE 5G/LTE.
  To MC7010, sprzęt oparty o chipset Qualcomm X55, składa się z zewnętrznego routera zintegrowanego z modemem 5g/LTE, zasilanie przez dedykowany zasilacz POE po kablu Ethernet, który jest w zestawie.
  Dodatkowo do niego dodano router mesh MF18a który tworzy wewnątrzną siec Ethernet i WiFi AC.
  Oczywiście sprzęt pracuje też w sieci LTE i agreguje 4 pasma w modulacji QAM256 i korzysta z MIMO4x4.
  W testach spisuje się bardzo dobrze,w moim przypadku w Play uzyskano następujace prędkości https://www.speedtest.pl/wynik/281584700 . Niestety ale brak dostępu u mnie do sieci 5G nie pozwolił sprawdzić działania w tej technologii.
  Specyfikacja znajduje się na https://www.ztedevices.com/pl/product/zte-mc7010-5g/
  Kolejny w ofercie router 5G to MC801A, to odpowiednik wcześniej znanego Huawei PRO2 ale w przeciwieństwie do konkurenta posiada dwa złacza antenowe TS9 których w Huawei brak.
  To ważna cecha bo w większości lokalizacji stosowanie anten zewnętrznych jest niezbędne. Podobnie jak MC7010 ten router oparto na X55 czyli sprawdzony chipset 5G/LTE znany z wielu flagowych telefonów, działa na pasmach N41 więc obsługuje 5G 2600 Plusa, działa na N1 czyli w DSS 5G2100 dla Play, Orange czy T-mobile, specyfikacja techniczna https://www.ztedevices.com/pl/product/zte-mc801a-t-mobile/
  Oczywiście nie brak też nowości w segmencie sprzętu do LTE.
  W ofercie pojawiła się też nowa wersja routera MF286.
  To MF286D obsługujący agregację 3 pasm LTE w modulacji QAM256 na co pozwala modem 12 kategorii Qualcom MDM9250-2.
  Router stanowi tańszą alternatywę dla Huawei B818 .
  Posiadam go od jakiegoś czasu i spisuje się bardzo dobrz ale w jego przypadku warto by aby w wersji polskiej pojawiło się FW na wzór skandynawskiego jak w sieci Telia , gdzie w panelu zarządzania jest brdzo wiele przydatnych funkcji niedostępnych w FW dla Play.
  Więcej danych na https://www.ztedevices.com/pl/product/zte-mf286r-t-mobile/

  Na koniec zostawiłem sobie zewnętrzny punkt dostępowy LTE będacy następcą doskonale już znananego WF830 i temu modelowi warto poświęcić więcej czasu. Wobec rozbudowy sieci LTE i jej modernizacji gdy na stacjach bazowych pojawiają się agregacje 4/3 pasm LTE niezbędny jest punkt dostępowy CPE LTE w przystępnej cenie doskonale radzący sobie przy większych odległościach od BTS-a. Łatwy w montażu i konfiguracji. Taka rolę doskonale spełnia MF258K.
  Pozwala zrezygnować z korzystania z dodatkowych anten zewnętrznych do poprawu sygnału które w wielu lokalizacjch trzeba podłaczać do klasycznych routerów LTE.
  . Jego prekursorem był użytkowany przeze mnie WF860. Od dawna budził on duże zainteresowanie i wiele pytań czy pojawi się oficjalnie w ofercie Play. Dobrze się stało ze ZTE Polska wraz z Play umożliwił tym uzytkownikom nabycie ulepszonej i finalnej wersji w postaci MF258K.
  Użytkownicy otrzymali wreszcie CPE LTE z modemem 15 kat a więc agregujący 4 pasma LTE MIMO2X2 w modulacji QAM256 .
  Bardzo przydatny gdy mamy w pobliżu stację bazową pracująca w agregacji 4 pasm LTE a takich jest coraz więcej w Play, Orange czy T-mobile.
  Urządzenie jest w abonamencie Play i T-mobile za przystępną cenę, można je tez zakupić samemu bez abonamentu w Play
  W zamian otrzymujemy elegancki zestaw składający się z jednostki zewnętrznej-ODU czyli anteny zewnętrznej MIMO4X4 o zysku około 7-9dBi oraz dość szerokich katach promieniowania w płaszczyznach poziomej i pionowej.
  W antenę wbudowany jest modem LTE15 kat
  ODU jest zasilany przez POE portu WAN routera wewnętrznego -IDU, po kablu Ethernet 10 m jest w zestawie, port WAN to Gigabit podobnie jak dwa pozostałe porty LAN.
  Modem LTE 15 KAT. to GTC GDMA7243A wbudowany zasilany przez POE 24v 1A, pozwala na agregację 2 pasm LTE MIMO4x4 w QAM256 lub 4 pasm LTE MIMO2x2 w modulacji QAM256 na DL co w teorii pozwala na prędkości do 800Mb/s, na UL obsługuje modulację QAM64 i agregację pasm LTE ale póki co i tak polscy operatorzy nie agreguja pasm LTE na UL więc skorzystamy tylko z jednego pasma z modulacją QAM64 co pozwala na UL do 67Mb/s w przypadku gdy pasmem podstawowym w agregacji będzie to o szerokości 20MHz.  Router wewnętrzny oparty został o znany chipset MediaTeka MT7621A, , FW zbudowano w oparciu o OpenWRT.

  Dysponując tym sprzętem możemu przejść do jego użytkowania.
  Uruchomienie zestawu opiera się na zamontowaniu zewnętrznej anteny z modemem, włożeniu karty do czytnika SIM znajdującego się na dole anteny .
  Ustawiamy ją na konkretną stację bazową operatora, podłączamy ją kablem Ethernet do portu WAN POE.
  Komputer łączymy kablem Ethernet z jednym z dwóch portów LAN lub po WiFi, router pracuje w standardzie AC1200 i posiada dwie karty sieciowe MIMO2X2 z wewnętrznymi antenami, pracuje na 2,4GHz z prędkością do 300Mb/s oraz na 5GHz do 866Mb/s.
  Po około minucie sprzęt jest gotowy do użytkowania.
  Zarządzanie odbywa się poprzez zalogowanie w przegladarce na stronę 192.168.1.1 , domyślne konto to admin i hasło admin.
  Po zalogowaniu uzyskujemy dostęp do szeregu funkcji, które dzielą się na te dotyczące połączenia LTE oraz sieci wewnętrznej.
  W ustawieniach fabrycznych połączenie LTE zestawia się automatycznie.
  Zestaw zaawansowanych ustawień sieci lokalnej w przypadku ZTE jest bogaty i uzyskujemy dostęp do funkcji często niedostępnych w sprzęcie LTE.
  Więcej na ich temat można znaleźć na stronie https://www.ztedevices.com/pl/product/zte-mf258k/
  Tak jak pisałem wcześniej jestem uzytkownikiem prekursora MF258K czyli WF860 którego mam dzięki uprzejmości ZTE Polska od 19m-cy a obecnie korzystam też z MF258K.
  Wspomniany sprzęt pracuje u mnie na kartach wszystkich operatorów, nie posiada simlocka. Mam niewielką odległość do stacji bazowych NetWorks, Play i Plusa przy czym NW i Play to stacje na światłowodzie z agregacja 4 pasm LTE a Plus z LTE2600+1800+900.
  Zebrane doświadczenia pozwalają stwierdzić że obydwa modele działają stabilnie, zapewniają połaczenie zarówno w MIMO4X4 i agregacji 2 pasm LTE jak również MIMO2X2 z agregacja 4 pasm przy czym osobiście skłaniam się ku tej drugiej ktra w połączeniu z modulacją QAM256 pozwala u mnie uzyskiwać ze stacjii Play prędkości w okolicach 300Mb/s. Poniźej wyniki kilku speedtestów wykonanych o różnych porach dnia
  https://www.speedtest.pl/wynik/282220772 ,
  https://www.speedtest.pl/wynik/282099988,


  https://www.speedtest.pl/wynik/281528490

  Pytanie dla kogo jest wymieniony CPE LTE?
  Dla wszystkich którzy mają większą odległość do stacji bazowej operatora obsługującej agregację 3/4 pasm LTE, w takim wypadku wymagana jest antena zewnętrzna do routera i ciągnięcie 2 kabli antenowych. Dzięki takim urządzeniom antena staje się zbędna a do połaczenia stosujemy jedynie kabel Ethernet. Przyzwoity zysk anteny oraz jej kierunkowość pozwala uzyskać prawidłowe parametry sygnału i stabilne połączenie ale jednocześnie należy nadmienić że prędkości w internecie mobilnym zależą nie tylko od zasięgu ale od wielu innych czynników i te też należy brać pod uwagę.
  Takie rozwiązanie jest idealnym wyborem dla przeciętnego użytkownika, który po zainstalowaniu zyskuje łatwy, stały dostęp do internetu mobilnego. W tym miejscu miałbym jednak prośbę do ZTE Polska o dostęp do konta smartadmina które pozwala wybierać samemu pasma do agregacji, nośne a nawet PCI, funkcje choć niemile widziane przez operatorów to często przydające się zaawansowanym użytkownikom.
  Warto nadmienić ze MF258K dostępny jest również w ofercie T-mobile.
  Mam nadzieję że zainteresowałem najnowszym sprzętem do LTE/5 z oferty polskich operatorów i ZTE Polska.

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  matek451
  Level 43  
  Offline 
  Has specialization in: internet mobilny
  matek451 wrote 22724 posts with rating 3096, helped 2897 times. Live in city Łódź. Been with us since 2009 year.
 • #2
  Easyders
  Level 2  
  Witam, czy ZTE do LTE/5G , MF258K będzie miał dobre osiągi w 51-180 Psary ul.Główna 1A na orange?

  Dodano po 5 [minuty]:

  Czy może wybrać Modem TP-LINK Archer MR600 4G+ LTE AC1200?
 • #4
  Easyders
  Level 2  
  MF258k z play cena 1099zł.( bez simlock), czy może coś lepszego? Mamy w biurze 6 laptopów+ 2 drukarki.
 • #5
  dmarek
  Level 1  
  Fajny materiał (matek451) BRAWO, pytanie tylko czy w moim przypadku MF258K nie będzie za dobry. Wcześniej rozpatrywałem zakup MIKROTIK SXT LTE6 ewentualnie ZTE WF830 ODU (połączenie po kablu LAN) lub zestawu z anteną po kablu Alcatel HH71V1, HUAWEI B353 - 232 4G 3pro.
  Chce kupić sprzęt który będzie optymalny dla mojej lokalizacji ale też nie będzie się za 2-3 lata przeżytkiem (myślę o agregacji 3,4 pasm chyba że 2 pasma w mojej lokalizacji to max na którego poprawę nie ma co liczyć). Budżet (ok 500/600 zł jeśli sprzętu rozwojowy to max 1100zl)

  Lokalizacja Poniaty Wielkie 9 (w drzewach) w okolicy mam 3 nadajniki (ok 5km) Pniewo, Winnica, Gnaty Szczerbaki jednakże nie wiem dlaczego moje telefony łączą się z reguły z nadajnikiem Jaskółowo - 7,5km (może do tego powinienem się podłączyć z internetem).

  Jestem w tym temacie nowy. Uprzejma prośba o pomoc i podesłanie info który na który z nadajników był by dla mnie najlepszy (dobry transfer i najmniejsze obciążenie) i jaki sprzęt do niego dobrać. Obecnie mam telefony w PLAY ale bardziej myślę o zakupie internetu LTE w T-mobile lub Orange.
  Wiele już forum przejrzałem i im więcej czytam to mam większy galimatias. Będę wdzięczny za pomoc i poświęcony czas . Pozdrawiam