Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

RTA-140 - Zasilanie rozdzielacza na strychu przy antenie

03 Mar 2021 20:20 252 21
 • Level 9  
  Witam! Posiadam taki zestaw:

  Antena VHF/UHF Dipol 28/5-12/21-60
  https://dvbsklep.pl/antena-vhf-uhf-dipol-28-polaryzacja-v-h

  Rozgałęźnik
  https://dvbsklep.pl/pl/p/Rozgaleznik-RTV-Aktywny-TELMOR-RTA-140-/336

  Zasilacz
  https://dvbsklep.pl/zasilacz-antenowy-do-wzmacniacza-12V

  Budynek znajduje się w Warszawie odległość od nadajnika około 16km.

  Antenę chcę umieścić na poddaszu (nie ma okien ale dach jest deski+papa)
  Kable z 4 lokali mam doprowadzone na poddasze.
  Moje podstawowe pytanie to czy mogę zasilanie dać od strony rozgałęźnika czyli przy OUT1 czy koniecznie musi być na drugim końcu przewodu czyli przy telewizorze?
  Dziś spróbowałem właśnie takiego podłączenia i i jakość sygnału bardzo słaba (antena była na dachu) Trochę późno się za to zabrałem i zastała mnie mnie noc tak więc jutro od rana będę walczył dalej.
 • TespolTespol

 • Level 43  
  veni79 wrote:
  Budynek znajduje się w Warszawie odległość od nadajnika około 16km.

  Więc na co Ci wzmacniacz? Pomijam fakt że antena posiada symetryzator.
  veni79 wrote:
  Antenę chcę umieścić na poddaszu (nie ma okien ale dach jest deski+papa)

  Antenę zewnętrzną montuje się na ZEWNĄTRZ.
 • Level 9  
  Zakładam, że wzmacniaczem wyrównam straty po umieszczeniu anteny pod dachem. To moja pierwsza instalacja anteny, także w kwestii doboru sprzętu zdałem się na poradę sprzedawcy.

 • Level 43  
  Antena na zewnątrz w stronę nadajnika, żadnych wzmacniaczy i zasilaczy przy tak małej odległości bo przesterujesz sygnał.
 • Level 9  
  A czy mogę użyć tego samego rozgałęźnika po prostu bez zasilacza, czy muszę zakupić rozdzielacz pasywny?
 • Helpful post
  Network and Internet specialist
  veni79 wrote:
  Moje podstawowe pytanie to czy mogę zasilanie dać od strony rozgałęźnika czyli przy OUT1 czy koniecznie musi być na drugim końcu przewodu czyli przy telewizorze?

  Nie ma znaczenia, możesz zrobić jak ci wygodnie.

  veni79 wrote:
  A czy mogę użyć tego samego rozgałęźnika po prostu bez zasilacza, czy muszę zakupić rozdzielacz pasywny?

  Twój rozgałęźnik bez zasilania nie przepuści sygnału albo przepuści jakieś szczątkowe sygnały.

  Musisz zamienić na rozgałęźnik pasywny - tylko, na coś sensownego, np. --> https://dvbsklep.pl/pl/p/Rozgaleznik-antenowy-R-4-Signal/124
  Jesteś z Warszawy, możesz kupić w Dipolu.


  Co do wzmacniacza - wcale nie powiedziane, że na tym strychu i przy rozdziale na cztery wzmacniacz może być potrzebny. Ale rozpocząć powinno się do pasywnego. Z tym, że jak masz już tego Telmora, podłącz go i zobacz, czy będzie odbiór.

  Na strychu często trzeba się nałazić i napocić, aby uzyskać dobry odbiór wszystkich mux-ów. Bo zrobić jeden czy dwa to nie problem, schody zwykle zaczynają się przy kilku mux-ach.
 • Level 9  
  Dziękuję koledze _cheetah_ za odpowiedź na pytanie;)))
  Mam jeszcze jedno.
  Odpuściłem sobie własną dłubaninę, nie moja branża i zadzwoniłem po fachowca.
  Przyjechał i stwierdził, że ten Telmor raczej nie da rady i przy 4 TV będą zakłócenia. Zrobił instalację ze Wzmacniaczem szerokopasmowym Alcad AI-200.
  Czy rzeczywiście jest to dobre rozwiązanie?
  A drugie pytanie to koszt wykonania takiej instalacji. Wszystkie kable były doprowadzone na strych. Moja antena. On przykręcił ją do komina, wprowadził kabel pod dach i połączył wszystkie przewody.
 • TespolTespol
 • Level 37  
  Ile wziął za usługę? 200 zł z materiałem powinien przytulić o ile to nie W-wa. Cennika urzędowego na takie usługi nie ma. Cena zależy od warunków na lokalnym rynku.
 • Level 9  
  Usługa w Warszawie. Zapłaciłem dużo więcej niż 200zł. Ale bardziej interesuje mnie czy rzeczywiście niezbędny jest ten zasilacz szerokopasmowy.
  Moja instalacja to 4 TV kable o długości od 10mb do 20mb
 • Level 37  
  Jak W-wa to 2 razy tyle. To ile zapłaciłeś? Co do wzmacniacza AI-200 nikt Ci nie odpowie. To zależy, jakie tam miałeś sygnały. Może był potrzebny a może facet chciał zarobić, a może nie ma zaufania do rozgałęźników aktywnych. Na pewno ostatnim badziewiem jest tez zasilacz, co kupiłeś. Osobiście tego złomu nie zakładam od kilku lat. Ważne też, na jakim uchwycie została ta antena powieszona. Może to być fajka za 15 zł albo obejma kominowa z masztem za 150 zł.
 • Level 9  
  Zapłaciłem 350zł. Ale póki działa nie będę mu tutaj robił kwasu. Z tego co czytałem na tutejszym forum to na terenie Warszawy, 16km od nadajnika wystarczyłby rozdzielacz pasywny, a teraz mam ten AI 200 no i do kolejnego rozgałęźnika podpięty ten zakupiony wcześniej. (Czyli dwa zasilacze do ewentualnego spalenia)
  Uchwyt to zwykła fajka za 39zł na allegro
  To jeszcze pytanie: w TV powinna gdzieś być opcja sprawdzenia jakości sygnału. Jakie parametry są akceptowalne?
 • Level 38  
  veni79 wrote:
  teraz mam ten AI 200 no i do kolejnego rozgałęźnika podpięty ten zakupiony wcześniej

  Czyli masz zarówno AI-200, jak i RTA-140? 16 km od nadajnika i z anteną na dachu?
  veni79 wrote:
  w TV powinna gdzieś być opcja sprawdzenia jakości sygnału.

  Jaki model telewizora?
 • Level 37  
  To jak na możliwości W-wy to nie tak dużo. Co do zasadności stosowania wzmacniacza się nie wypowiadam bo to zależy od lokalnych warunków, ale wzmacniacz i rozgałęźnik aktywny to raczej słaby pomysł.
 • Network and Internet specialist
  @ veni79:
  350zł z materiałem to niezła cena.

  Możliwe, że użył wzmacniacza do wyrównania poziomów na obu pasmach (VHF i UHF), albo na którymś z pasm był problem. W tych wzmacniaczach można w zasadzie bezkarnie kręcić tłumikami.
  No i w mieście to wcale nie jest takie oczywiste, że jak jest kilkanaście km od nadajnika, to wzmacniacz nie jest przydatny.

  Natomiast pozostawienie tego rozgałęźnika RTA-140 jest rzeczywiście zastanawiające. Normalnie, przy użyciu AI-200 wypadałoby dołożyć po rozgałęźniku 1/2 na każde z wyjść albo, przy bardzo nierównych odległościach do odbiorników dać na jednym wyjściu niesymetryczną trójkę.

  Ale to możesz już sam w przyszłości spokojnie zmodyfikować.

  Poziomy sygnałów i jakości sprawdza się w różny sposób, w zależności od dekodera lub telewizora. Czasami są pod przyciskiem 'Info', który czasami trzeba nacisnąć przez kilka sekund, czasami w menu są osobne pod-mena z diagnostyką sygnałów, ostatecznie w strojeniu ręcznym. Jak nie znajdziesz, podaj dokładne typy odbiorników / dekoderów.

  Co do mocowania na kominie, masz w miarę lekką antenę, to może i można było ją dać na "L-ce", ale generalnie przy kominach powinno się stosować opaski kominowe. W trosce o komin. Tyle, że to podraża montaż.

  Kabel od anteny dał ci biały czy czarny?
 • Level 9  
  No to po kolei:
  Rozgałęźnik dał jakiś swój, ten RTA-140 oddał mi.
  Nie wiem czy robił jakieś pomiary, ja jestem hydraulikiem i wiem jak" patrzenie na ręce" irytuje, więc zostawiłem go samego. Jak mnie zawołał był już przy TV. Poprzelatywał kilka kanałów i powiedział, że jednak lepiej będzie dać zasilacz. Poszedłem z nim na strych i do rozgałęźnika dopiął ten mój czarny zasilacz. Wróciliśmy do TV i odbiór był w porządku, nic nie krzaczyło.
  Nie zamieszkuję jeszcze tego budynku i nie mam 4 TV żeby wypróbować jednocześnie. Stąd pytanie o te akceptowalne parametry. Wolę podłączyć teraz ponownie TV i sprawdzić to , bo jak wprowadzę się za pół roku to głupio będzie się upominać o poprawkę.
  A piszę w ogóle tutaj bo facet mnie okłamał. Tak jak pisałem na wstępie tematu. Antena, RTA-140 i zasilacz były moje. Spróbowałem samemu, nie zadziałało. Zadzwoniłem po montera ( w cenniku usługa zainstalowania anteny na dachu - 140zł) obejrzał mój zestaw i powiedział, że na taką instalację musi być inny zasilacz.
  -zapytałem o cenę całej usługi
  - 350zł.
  - no więc moje kolejne pytanie, dlaczego?
  - bo ten zasilacz kosztuje prawie 200zł

  Uznałem, że skoro zasilacz 200zł to cała usługa wychodzi 350zł. I tu mi się zgadzało.
  Facet pojechał, ja poszedłem na strych posprzątać, obejrzałem ten jego zasilacz i wieczorem sprawdziłem cenę w allegro.
  I tu mi się nie zgadza.
  -montaż anteny 140zł
  -ramię 30zł
  - AI 200 -50zł
  - 3mb kabla (białego)
  - <10 końcówek
  Jakoś nie wychodzi 350. Ale jeśli, rzeczywiście takie są warszawskie stawki to nie ma tematu. Niepotrzebnie skłamał z tą ceną zasilacza.
  Teraz interesuje mnie tylko poziom tych parametrów. Czy jeśli dajmy na to będę miał po 50 % to cieszyć się tym że odbiera, nie krzaczy i dać sobie spokój czy wołać go na poprawkę
  Podłączę po niedzieli TV i posprawdzam.
 • Helpful post
  Level 37  
  Chyba nie zasilacz a wzmacniacz AI-200 za 200 zł? Czyli przebitka razy 3. Jaki masz założony w tej chwili rozgałęźnik?
 • Level 9  
  andpol 33 wrote:
  Chyba nie zasilacz a wzmacniacz AI-200 za 200 zł? Czyli przebitka razy 3. Jaki masz założony w tej chwili rozgałęźnik?


  racja - wzmacniacz
  jakoś specjalnie nie oglądałem tego rozgałęźnika, na pierwszy rzut oka przypomina ten RTA. Ale raczej to coś innego bo działał bez zasilacza i na koniec dodał do niego zasilanie
 • Level 38  
  veni79 wrote:
  Rozgałęźnik dał jakiś swój (...) do rozgałęźnika dopiął ten mój czarny zasilacz.
  veni79 wrote:
  działał bez zasilacza i po dodaniu zasilania też.

  Zasilania wymaga tylko rozgałęźnik aktywny (np. RTA-140), zatem co on ci tam zamontował? Podaj model tego rozgałęźnika albo foto.
  veni79 wrote:
  Stąd pytanie o te akceptowalne parametry. Wolę podłączyć teraz ponownie TV i sprawdzić to , bo jak wprowadzę się za pół roku to głupio będzie się upominać o poprawkę.

  Pytałem cię już o model odbiornika, bo różnie z diagnostyką sygnału u różnych producentów bywa. Sygnał trzeba sprawdzić na każdym odbieranym kanale, a w Warszawie z PKiN nadawane jest 8 mux-ów (w tym jeden dvb-t2).
  https://radiopolska.pl/wykaz/obiekt/160
 • Level 37  
  O to chyba trafiłeś na Janusza biznesu. Narzucamy 200% marży, żeby wykazać mniejszą stawkę robocizny. Nie moja bajka, ale mamy wolny rynek... Pewnie ten RTA by wystarczył.
 • Level 9  
  _kli_ wrote:
  Pytałem cię już o model odbiornika, bo różnie z diagnostyką sygnału u różnych producentów bywa
  andpol 33 wrote:


  Jak już to posprawdzam to wrzucę tutaj wyniki i podam model TV

  O to chyba trafiłeś na Janusza biznesu. Narzucamy 200% marży, żeby wykazać mniejszą stawkę robocizny. Nie moja bajka, ale mamy wolny rynek... Pewnie ten RTA by wystarczył.


  Tak jak pisałem, zależy mi teraz wyłącznie na tym żeby instalacja była sprawna i wydajna. Koszty do przeżycia, takie stawki i już. Niepotrzebne tylko takie łgarstwo.
  Zadzwoniłem wczoraj do niego, i powiedziałem że chyba się pomylił z tą ceną 200zł. Zaczął kręcić, że niecałe 200zł no i w ogóle to duża instalacja.
 • Level 38  
  No a co z tymi modelami - telewizora i rozgałęźnika?
  Odbiorniki najczęściej w diagnostyce podają siłę i jakość sygnału w %. Ale są też także takie które określają sygnał skalą liczbową 1-10 lub słowami - słaby, średni, dobry, b.dobry.
 • Level 9  
  Napiętrzyło mi się trochę prac. Dopiero w przyszłym tygodniu posprawdzam poziom sygnału. Podam wyniki i model TV.
  Podam też model tego rozgałęźnika.
  Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.