Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lutownica transformatorowa Zetdezet LT 75/45/I z regulacją mocy

tomybb 18 Jun 2021 21:55 11202 63
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    maliniak80
    Level 17  
    Tak, jest tak dobra że zrobiłem obudowę na elektronikę z jakiegoś małego pudełeczka i dodałem moduł ładowarki. Co ciekawe ogniwa żyją do dzisiaj, a pochodzą z baterii laptopowej
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    Kontrakton80
    Level 14  
    No fajny pomysł, transformatorówka na baterie
    Jakub Urban
    Level 17  
    Witam!
    Te lutownice ZDZ to kawał mojego życia :D
    Miałem 6 lat, koniec PRL-u, Składnica Harcerska...namówiłem moją Mamę żeby mi ten cud techniki kupiła i tak się stało. W ten sposób stałem się elektronikiem-amatorem, inne dzieci wtedy bawiły się misiami.
    Rozlutowywałem wtedy płyty z lampowych TV, masowo zalegających w ówczesnych śmietnikach i trzymałem elementy w puszkach i słoikach, na miernik nie było nas stać i tak naprawdę nie miało to sensu.....
    Potem miałem już byle jaki multimetr i nadeszły, bardzo niebezpieczne zresztą, układy lampowe.
    Pierwsza lutownica w końcu się rozpadła i kupiłem sobie kolejną identyczną, potem miałem Lutolę(Mama zawinęła kabel na podłączonej lutownicy- jak ser na grillu się roztopiła, jednak nie wywaliła "korków"), potem ojciec kupił mi taki marketowy szajs( jeszcze gdzieś na strychu starego domu mam i niebawem trafi ona na złom), którym nie szło nic polutować, w końcu kolejna ZDZ Lutownica transformatorowa Zetdezet LT 75/45/I z regulacją mocy
    Niestety jak wiadomo mocowanie grota psuje się nagminnie i zastosowałem rozwiązanie, które znalazłem gdzieś na Elektrodzie, mianowicie rozprułem listwę zaciskową i przylutowałem mosiężne zaciski lutownicą gazową z funkcją palnika, raz popękały mosiężne zaciski( były badziewne śruby i za mocno dokręciłem), dolutowałem nowe i wkręciłem śruby z XX wieku, teraz nic nie pęka.
    Foto:
    Miałem kilka oporowych lutownic, ale głównie transformatorową lutowałem, obecnie mam 3 stacje, w tym na groty T-12.
    Taka lutownica to obecnie raczej dla elektryka lub osoby która siedzi w lampach i retro elektronice- odłażą pady i ścieżki, zwłaszcza na starych PCB z laminatu papierowego, zresztą za duży grot.
    Ale jak mi się trafia wredna spoina Pb-Free to bez tego ani rusz, podobnie stare luty z lat 50-tych, tego stacją nie zrobisz, musi być konkretna temperatura.
    A cyny bezołowiowej to do łapy nie biorę, ołowiowa jest cały czas dostępna, jak nie będzie to załatwię z Kaliningradu lub od Ukraińców, których u nas w Polsce nie brakuje.