Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyłącznik różnicowo prądowy i inne. Uziemianie.

kamil3211 04 Mar 2021 10:20 438 4
Rocketjobs
    kamil3211
    Level 3  
    Cześć mam parę pytań.
    1 . W przykładowych pytaniach na uprawnienia sep jest coś takiego napisane ."Jest zakaz stosowania wyłączników różnicowoprądowych przy braku przewodu ochronnego, muszą być min. 3 żyły."
    Ten zakaz wynika z tego, że np: wyłącznik wybuchnie. ? Czy dla tego że nie ma alternatywnej drogi. Słowo zakaz brzmi jakby coś poważnego miało się stać? Czy nie można uziemić obudowy przez przewód neutralny? zamiast do ziemi i wtedy są 2 kable(spotkałem się z czymś takim że jak przewód neutralny się przerwie to nie będzie też uziemienia a faza zostanie i jest niebezpiecznie )?
    A najlepsze rozwiązanie jakie widzę to jednoczesne uziemienie od gleby i od Przewodu neutralnego? ale czy to dobry pomysł?

2. Czy SAMO uziemienie ochroni przed porażeniem ? Przeczytałem że przewody N transformatorów sieciowych podłącza się do ziemi(jeśli ich się nie podłączy to cała idea uziemienia do ziemi nie ma sensu?).
    Pewien pan pisze (" Teraz gdy masz przewód fazowy "L" zwarty z obudową musi istnieć droga przepływu dla prądu alternatywna . Jest nia podłączony do obudowy przewód ochronny (N-PE) a przepływ prądu tą droga ma spowodować zadziałanie zabezpieczeń") to chodzi o wyłącznik różnicowoprądowy ? i bez niego uziemienie nie ma sensu???(widzę tylko jeden jest to lepsza chorona przed polem elektromagnetycznym).

3.O co chodzi w tym filmie ? https://www.youtube.com/watch?v=fAj0KqTpoVk

4 Czy jak dotknę przewodu fazowego będąc odizolowanym od wszystkiego to mnie porazi?
    Jedni piszą, że nie bo przerwany obwód jeszcze inni że tak bo ludzkie ciało ma jakieś pojemności?
    Mam wrażenie że nie ma jednej odpowiedzi? Bo przecież jak się jest naelektryzowanym to iskra idzie przez otwarty obwód? ale to elektrostatyka?

5 gdybym dotknął przewód kiedy jakieś urządzenie pracuje to by mnie poraziło ? jak na obrazku ? napięcie na ręce będzie bardzo małe ? Taki jakby dzielnik napięcia.
  • Rocketjobs
    kamil3211
    Level 3  
    Jeśli nie znacie odpowiedzi na wszystko to dajcie to na co znacie też dobrze
  • RocketJobs
    sosarek

Level 43  
    kamil3211 wrote:
    Jeśli nie znacie odpowiedzi na wszystko to dajcie to na co znacie też dobrze

Odpowiedzieć na te pytanie Ty masz - to jakieś zadanie szkolne a my tutaj rozwiązywaniem takowych się nie zajmujemy za kogoś.
  • Helpful post
    jarek_lnx
    Level 43  
    kamil3211 wrote:
    1 . W przykładowych pytaniach na uprawnienia sep jest coś takiego napisane ."Jest zakaz stosowania wyłączników różnicowoprądowych przy braku przewodu ochronnego, muszą być min. 3 żyły."
    Ten zakaz wynika z tego, że np: wyłącznik wybuchnie. ? Czy dla tego że nie ma alternatywnej drogi. Słowo zakaz brzmi jakby coś poważnego miało się stać? Czy nie można uziemić obudowy przez przewód neutralny?
    RCD zadziała i w instalacji dwuprzewodowej, ale tylko kiedy prąd porażenia popłynie bezpośrednio do ziemi, jeśli obudowa będzie połączona do PEN i prąd rażenia popłynie przez człowieka do obudowy to RCD nie zadziała.
    Żeby zrozumieć musiał byś sobie narysować schematy i którędy prąd płynie do ziemi, wskazane żebyś zajrzał do książki, bo ja piszę z pamięci, mogę czasem coś pomylić, a jeśli chcesz dokładnej odpowiedzi do testów to potrzebujesz sprawdzonego źródła.
    W elektryce jak się mówi że jest zakaz, to pewnie chodzi o przepisy. Pewnie któryś z kolegów elektryków mógł by podać.
    kamil3211 wrote:
    A najlepsze rozwiązanie jakie widzę to jednoczesne uziemienie od gleby i od Przewodu neutralnego? ale czy to dobry pomysł?
    Nie, instalacja powinna być wykonana zgodnie z przepisami, a nie na zasadzie każdy robi jak mu się wydaje, jest określony układ sieci TT albo TN-C i tego należy się trzymać.

kamil3211 wrote:
    2. Czy SAMO uziemienie ochroni przed porażeniem ? Przeczytałem że przewody N transformatorów sieciowych podłącza się do ziemi(jeśli ich się nie podłączy to cała idea uziemienia do ziemi nie ma sensu?).
    Jeśli przewód fazowy zewrze sie do obudowy w układzie sieci TT to jeśli impedancja uziemienia jest wystarczająco niska zadziałają zabezpieczenia nadprądowe.

kamil3211 wrote:
    3.O co chodzi w tym filmie ?
    Prąd płynie przez obudowę do ziemi, np z powodu przerwania przewodu neutralnego.
    kamil3211 wrote:
    4 Czy jak dotknę przewodu fazowego będąc odizolowanym od wszystkiego to mnie porazi?
    Jedni piszą, że nie bo przerwany obwód jeszcze inni że tak bo ludzkie ciało ma jakieś pojemności?
    Mam wrażenie że nie ma jednej odpowiedzi? Bo przecież jak się jest naelektryzowanym to iskra idzie przez otwarty obwód? ale to elektrostatyka?
    Nie porazi jeśli napięcie jest niskie (230V) przy średnim i wysokim prąd płynący przez pojemności będzie spory i lepiej nie próbować.
    kamil3211 wrote:
    5 gdybym dotknął przewód kiedy jakieś urządzenie pracuje to by mnie poraziło ? jak na obrazku ? napięcie na ręce będzie bardzo małe ? Taki jakby dzielnik napięcia.
    Dzielnik prądu, nie napięcia, nie porazi dopóki nie zamkniesz obwodu do ziemi.
    ( Narysowałeś symbol bezpiecznika, jeśli bezpiecznik się spali to porazi ).
  • Helpful post
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    jarek_lnx wrote:

W elektryce jak się mówi że jest zakaz, to pewnie chodzi o przepisy. Pewnie któryś z kolegów elektryków mógł by podać.

Mógłby, ale po co? Przepis zawsze z czegoś wynika. Nie bez powodu mawia się, że przepisy wentylacyjne zostały napisane cmentarnymi krzyżami. W instalacjach najczęściej jest tak samo. Życie zweryfikowało niektóre założenia i okazało się, że nie zawsze w beczce jest sam miód, czasami bywa zaprawiony dziegciem i to mocno zaprawiony.
    A w tym przypadku chodzi o to, że zastosowanie RCD w TN-C może w niektórych przypadkach przynieść więcej szkody niż pożytku! Ich analiza jest jednak zbyt trudna dla przeciętnych elektryków, a że naczelną zasadą instalatorstwa jest, że NAJPIERW CHRONIMY, POTEM ZASILAMY, dlatego nie wolno wprowadzać nowego zagrożenia tam, gdzie ono nie występowało. Dlatego instalację należy najpierw zmodernizować do TN-S, aby zamontować w niej urządzenia RCD. Stąd zakaz montowania RCD w TN-C.

Dodano po 3 [minuty]:

kamil3211 wrote:

Z własnymi pomysłami to startuj dopiero wtedy, kiedy dorobisz się statusu eksperta. A na razie jesteś zieloniutki jak szczypiorek na wiosnę, więc zapoznawaj się z zasadami i próbuj je zrozumieć, a nie zmieniać. Bo instalacje to nie zabawka w piaskownicy, tutaj stawką jest ludzkie życie. I nie tylko Twoje, ale przede wszystkim osób postronnych.

Dodano po 2 [minuty]:

kamil3211 wrote:
    Przeczytałem że przewody N transformatorów sieciowych podłącza się do ziemi(jeśli ich się nie podłączy to cała idea uziemienia do ziemi nie ma sensu?).

Musisz nauczyć się czytać dokładniej, a przede wszystkim rozumieć co czytasz, bo taką sentencję mógł stworzyć jedynie ktoś o umiejętnościach równych Twoim.