Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samotron 76 E Padła jasność

20 Paź 2005 22:04 2823 14
  • Poziom 16  
    Monitor co jakiś czas rozjaśnia sie i ściemnia (nie regularnie)
    Co to może być??
    Dodam że to nie karta grafiki bo już sprawdzałem ??
    POMOCY
  • Poziom 16  
    Zimne luty?? ale gdzie i jak do tego doszło i jak ten problem zniwelowac ??
    czy to moze uszkodzic sprzet??
    :|
  • Poziom 24  
    Zimne luty bardzo często są przyczyną poważniejszych usterek. W Twoim przypadku posprawdzaj/popraw luty na trafie WN, na PK zwłaszcza gniazdo kinola, do wymiany pojemnośc w G2, do pomiaru napięcia na PK G1 w zależności jak jest zrobione, G2 - jak się ma to napięcie podczas tych zmian jasności. Zapomniałem o obwodzie żarzenia - też do sprawdzenia na luty i wymiana pojemności - może stać przy przetwornicy!
    Tyle na początek choc nie wykluczone, że samo trafo ma już problemy.
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam!
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=54800&highlight=zimny+lut - jak znaleźć i usunąć zimne luty.

To co pisali poprzednicy, lecz popraw też luty w zasilaniu wzm. wizji (sprawdź też czy to napięcie się nie zmienia podczas zmian jaskrawości), choć nie zaszkodzi poprawić wszystkich zimnych lutów jakie znajdziesz - profilaktycznie. Reszta wg. rad poprzedników.

Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    Ok pomoglo pierwszy sukces z monitorem !!
    Dzieki wam wszystkim
    Ps znalazlem tylko 2 zimne luty ale trafilem
    Pozdro
  • Poziom 16  
    niestety problem sie powtorzyl!!! lecz ty razem obraz jest caly czas jasny i nic nie da sie z tym zrobic :(
    wydaje mi sie ze brakuje troche zielonego koloru
    wydaje mi sie (choc moge sie mylic) ze to nie kineskop poniewaz ostrosci jest duzy zapas ale przy wylaczaniu na srodku od gory do dolu tworzy sie na ok 1 s dziwna kreska (pionowa)
    Prosze o pomoc i mam nadzieje ze zajrzycie jeszcze na ten post
  • Poziom 16  
    Niestety jestem calkowicie zielony z budowy monitora a to co zrobilem wczesniej to calkowity przypadek czy kolega moglby uzywac pelnych nazw
    i troszke podpowiadac przy tym w jakich okolicach te zeczy moga sie znajdowac i\lub jak wygladajom w przyblizeniu?

Po otwarciu obudowy i sciagnieciu osliny na plytce znajdowal sie duzy czarny "obiekt" na moie niedoswiadczone oko wygladal na caly(nigdzie nie okopcony
    ani nie pekniety) to chybaa trafopowielacz czy cos takiego
    Kondensatory w pozadku(nie ciekna ani nie sa wybrzyszone a luty zlokalizowalem za pomoca jakiejs mikstury ktora po przetarciu plytki pokazuje zimne luty (to te czarne ) reszta sie swieci
    Czy przy moich"zdolnosciach jest jakas szansa na samodzielna naprawe?
    mam nadzieje ze znajdzie sie ktos "odwazny" i poprowadzi mnie dalej krok po kroku
    Z gory dzieki
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Trafopowielacz to taki duży "obiekt", z którego wychodzi gruby czerwony kabel do boku kineskopu. Na nim powinien być potencjometr oznaczony SCREEN - on jest od regulacji G2 czyli siatki drugiej kineskopu.

Luty wyszukuje się przy pomocy... dobrego wzroku! Szukasz pęknięcia lub czarnej otoczki na lucie i poprawiasz (dobrze robić to z lupą). Zresztą poczytaj tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=54800&highlight=zimny+lut

Szukaj zimnych lutów na płytce kineskopu i na płycie głównej (zwłaszcza okolice trafopowielacza i ścieżki od cewek do układów odchylania) - jeżeli ich poprawienie nic nie pomoże to myślę, że bezpieczniej i taniej będzie zanieść monitor do serwisu.

Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    Wlasnie widzialem na boku trafopowielacza 2 potencjometry ale od strony trafo byly zalana czyms w rodzaju gumy
    Ps. Dzieki ze zechciales sie "produkowac" nad tym postem w wolnym czasie sprawdze to dokladnie jesli sie uda to napewno sie jeszcze odezwe i opisze co bylo nie tak
    Dzieki wszystkim
  • Poziom 16  
    Witam

Sprawdzalem to wszystko i nic! Mysle ze moze to byc jescze jakis rezystor ktory zmniejsza napiecie na jasnosc. A ten pasek ktory sie robi przy wylaczaniu to moze byc kondensator ktory ma zwarcie przez ten rezystor
    Czu to prawdopodobne?? I gdzie ten rezystorek na plytce gl czu kineskopu?
  • Poziom 16  
    Sorki ze tak dlugo ale teraz mialem czas i sukces!
    bul to rezystor ograniczajacy prad na kineskop i 3 elektrolity
    Wielkie dzieki wszystkim
    Pozdro