Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podgrzewacz wody, ile litrów - jaki kupić, jak zamontować?

ixs 04 Mar 2021 19:41 477 9
 • #1
  ixs
  Level 16  
  Planuję remont 2 pokojowego mieszkania pod wynajem krótkoterminowy, aktualnie ciepła woda jest podgrzewana piecykiem gazowym. Chcę zlikwidować całkowicie instalację gazową i zamontować bojler do podgrzewania wody. Chciałbym jak najmniejszy ze względu na ograniczoną ilość miejsca, planuję zamontować w kuchni w szafce pod zlewem bojler 50, może nawet 40l ustawić temp. na około 70 stopni, na wyjściu zamontować od razu zawór mieszający ustawiony na 40 stopni, czy te 40 50l będą wystarczające dla powiedzmy 2 max 4 osób. W łazience będzie prysznic.
 • #2
  mrice
  Home appliances specialist
  Taki mały bojler to moim zdaniem lipa. Nie lepiej rozważyć podgrzewacz przepływowy ? Mały zgrabny i grzeje kiedy woda jest potrzebna, a nie przez cały dzień.
 • #3
  misiek1111
  Level 29  
  mrice wrote:
  Nie lepiej rozważyć podgrzewacz przepływowy ?

  Lepiej, tylko skąd 18kW wziąć...
 • #4
  78db78
  Level 40  
  Przy 70"C zakamienisz moment grzałkę i zbiornik, dla normalnego użytkowania pod wynajem dla 4 osób min to 80-100l ludzie jak wynajmują nie oszczędzają wody.
 • #5
  czark123
  Level 11  
  Mam założoną termę 80l temperatura 80 stopni, terma grzeje tylko na taryfie nocnej. Cztero osobowa rodzina, prysznic, kuchnia bez zmywania naczyń bo jest zmywarka. Na zwykłych bateriach często brakowało wody na wieczór i była potrzeba załączenia wcześniejszego grzania, po wymianie baterii pod prysznicem na baterię z termostatem i dołożenie w kuchni pod zlewem zaworu mieszającego, ciepłej wody wystarcza. Duża ilość gorącej wody szła w kanał, najpierw odkręcamy gorącą i czekamy aż zacznie lecieć po czym zaczyna się regulacja. Grzałkę w termie zmieniłem na 2kW żeby szybciej dogrzać w dwóch godzinach taryfy w czasie dnia.
 • #6
  mrice
  Home appliances specialist
  misiek1111 wrote:
  Lepiej, tylko skąd 18kW wziąć...

  Bez przesady, 18kw to mała elektrownia. 5kw max moim zdaniem starczy. I niech nie korzystają z kuchni gdy ktoś korzysta w łazience i tyle.
 • #7
  ixs
  Level 16  
  5kw to i tak dużo, nie wiem czy w bloku będzie 3 fazy też wolałbym podgrzewacz przepływowy, zwłaszcza że jak będzie okres bez wynajmu to zostaje 50l gorącej wody..., ale raczej instalacja nie wytrzyma, do tego indukcja, czajnik.... Jak upchnąć taki podgrzewacz w szafce w kuchni?
 • #8
  mrice
  Home appliances specialist
  Podgrzewacz przepływowy to maleństwo.
 • #9
  Wallander
  Level 15  
  U mnie 80/100 sprawdzają się bez problemu - przynajmniej nie dochodzą do mnie narzekania ;)... W jednym mieszkaniu miałem 50 ale szybko została wymieniona. Nie możesz gdzieś zamontować tego bojlera pod sufitem - np. na "leżąco"?
 • #10
  ixs
  Level 16  
  Łazienka ma 1,4x2m, beczka gdzieś nad głową odpada, zostaje pod zlewem w kuchni. Albo w poziomie jest zgrabny model Aristona, ale to też musi być w szafce pod sufitem, opcja 50l ma też inną zaletę, mniej ciepła się zmarnuje jak zostanie niezużyta ciepła woda, no i szybciej się zdezynfekuje po włączeniu do prądu, po przerwie w używaniu wody... idealny byłby przepływowy podgrzewacz, ale raczej instalacja nie pociągnie.