Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Obudowa SilentiumPC Ventum - podłączenie wentylatorów do płyty głównej.

04 Mar 2021 19:53 141 1
 • Level 3  
  Witam,

  chciałbym poprosić o radę w kwestii możliwości podłączenia rozdzielacza wentylatorów w obudowie jak w temacie, do starszej płyty głównej - model: Gigabyte GA-P35-DS3 rev.2.1.
  W podanej obudowie może być max 8 wentylatorów Sigma 120 HP 1200obr/min połączonych przez rozdzielacz, który ma złącze 3-pinowe podłączane do płyty głównej. Posiadam dosyć starą płytę główną, na niej są co prawda złącza oznaczone sys fan 1 i 2 ale to złącza 4-pinowe i nie wiem czy są one przeznaczone do takich rozdzielaczy i czy działałaby regulacja prędkości i czy w ogóle da się to w ten sposób podłączyć przez jakąś przejściówkę czy coś w tym stylu. Może teraz na płytach jest konkretnie do tego przeznaczone złącze z wyraźnym opisem. Być może w tych czasach przeznaczenie było takie aby 1 wentylator pod 1 złącze podłączyć i od raz z max prędkością się kręcił.
  Podsumowując, po prostu zastanawiam się, czy w tej sytuacji kupić obudowę Regnum RG4 tej samej firmy, gdzie zasilanie wentylatorów jest przez SATA i jest zewnętrzny przełącznik prędkości czy trochę lepszą Ventum jeśli ten rozdzielacz dałoby się podłączyć do mojej płyty i działałaby regulacja obrotów. Będę wdzięczny za każdą radę i pomoc. Pozdrawiam.
 • Level 19  
  Na płycie masz sterowanie obrotami przez PWM. Jeśli rozdzielacz ma wtyczkę 3 pinową, regulacja obrotów może się odbywać tylko przez zmianę napięcia. Twoja płyta raczej nie ma takiego regulatora, skoro ma lepszy... ;)
  Są rozdzielacze, które potrafią podłączyć kilka wentylatorów do jednego gniazdka z PWM, ale oczywiście, odczyt prędkości obrotowej może być zwracana na płytę tylko z jednego.
  O innych cudach nie będę opowiadał, bo się nie znam... ;)