Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie wentylatorów RGB Corsair bezpośrednio do płyty głównej

04 Mar 2021 23:53 174 3
  • Level 10  
    Kupiłem kilka wentylatorów CORSAIR RGB (modele LL120 i SP140 PRO, ) i wiem, że wymagają specjalnego HUBa również marki Corsair - którego koszt wynosi ok. 200-350PLN.

https://www.corsair.com/pl/pl/Categories/Prod...ntroler-CORSAIR-Commander-PRO/p/CL-9011110-WW

Ktoś powie - skoro kupiłeś wentylatory to kup sobie też HUB i nie będzie problemu. I jest w tym sporo racji.

Jednak, chciałbym te wentylatory podłączyć bezpośrednio pod płytę główną ASUSa, która ma obsługę RGB w postaci wyprowadzeń 12V (stary typ RGB 4PIN) i nowy 5V sterowany adresowalny PWM poprzez mikrokontroler (3PIN) i oprogramowanie do ich kontroli.

Problem polega na tym, że te wentylatory CORSAIR RGB mają 4PIN wtyki które trzeba łączyć z owym magicznym kontrolerem, którego nie posiadam (mowa o 4PIN wtykach do kontroli i zasilania LED)

Oczywiście na filmikach na YT cała masa szczęśliwych posiadaczy kontrolerów podłącza do nich wentylatory a i tak niektórzy mają jakieś problemy z podłączeniem i działaniem.

Pytania są następujące:

Czy komuś udało się/słyszał/widział/czytał jak podłączyć takie wentylatory metodą DIY poprzez zrobienie jakiegoś rodzaju przejściówki, lub jak ją wykonać.

Czy ten konkretny HUB jest w tej sytuacji rzeczywiście niezbędny, czy da się go jakoś pominąć (nie mam potrzeby aż tak wyszukanego sterowania ledami a do sterowania obrotami wentylatorów mam inny kontroler, mianowicie AqaComputer)
  • Level 3  
    Według mnie, najlepiej kupić HUB'a, nie musi byc to w pełni taki jaki posiada producent, jednak taki był by najlepszy, ponieważ tylko taki będize w pełni przystosowany, Pozdro, w razie pytań pisz w odp
  • Level 10  
    badboy84 wrote:

Dzięki Kolego, kupiłem chyba ostatnią sztukę. Kurczę, nie wiedziałem, że mają też takie modele i w takiej cenie.

Dodano po 6 [godziny] 2 [minuty]:

No niestety jak to w Xkomie zamówienie anulowali.

Zatem pytanie wraca czy da się w prosty sposób obejść 4PIN na 3PIN w LEDach w wentylatorach CORSAIR