Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zestawy rozwojowe LoRa-5E oparte na STM32WL w niewielkiej cenie

ghost666 05 Mar 2021 19:40 855 5
 • Zestawy rozwojowe LoRa-5E oparte na STM32WL w niewielkiej cenie
  Moduł LoRa-E5 STM32WL, fostępny jest już na rynku od jakiegoś czasu. Teraz moduł ten znaleźć można w dwóch zestawach rozwojowych LoRaWAN firmy Seeed Studio z ultrakompaktową płytą mini LoRa-E5 i płytką LoRa-E5 w formacie Arduino UNO z większą liczbą wejść i wyjść.

  Obie płyty obsługują protokół LoRaWAN z globalnymi częstotliwościami i mogą osiągnąć zasięg transmisji do 10 km przy bardzo niskim zużyciu energii.

  Specyfikacje LoRa-E5 i LoRa-E5:

  * Łączność LoRa
  * Moduły LoRa-E5 oparte na SoC STM32WLE5JC z mikrokontrolerem ARM Cortex-M4 taktownym zegarem do 48 MHz z 256 kB pamięci FLASH, 64 kB SRAM i modułem radiowym SX126x LoRa
  * Modulacje - LoRa, (G)FSK, (G)MSK, BPSK
  * Częstotliwości pracy - 868/915 MHz (EU868, US915, AU915, AS923, KR920, IN865)
  * Moc wyjściowa - do +20,8 dBm przy 3,3 V.
  * Czułość odbioru - -116,5 dBm do -136 dBm
  * Protokół - LoRaWAN
  * Złącza antenowe SMA-K i IPEX
  * Pojedynczy port USB typu C do zasilania i programowania
  * GPIO:
  * LoRa-E5 mini - Dwa 12-pinowe złącza z liniami GPIO, UART, ADC, SPI, I²C itp.
  * LoRa-E5: Wyjścia Arduino (nie w pełni kompatybilne), trzy złącza Grove (2 x I²C, 1 x UART)
  * Wyjście RS485
  * Pięć 4-pinowych wyprowadzeń dla interfejsów SPI, USART, I²C, USB
  * Przyciski Reset i Boot; przycisk użytkownika (tylko devboard LoRa-E5), zworki konfiguracyjne, złącze debugowania SWIM/SWD
  * Napięcie zasilania - 5 V przez port USB-C lub akumulator 3,7 V przez 2-pinowe złącze
  * Pobór mocy (moduł) - prąd uśpienia od 2,1 µA
  * Wymiary:
  * LoRa-E5 mini - 50 mm x 23 mm
  * LoRa-E5 - 85,6 mm x 54 mm
  * Zakres temperatur pracy - od -40°C do 85°C

  Zestawy rozwojowe LoRa-5E oparte na STM32WL w niewielkiej cenie


  Płytki są dostarczane w zestawach z anteną (868 MHz lub 915 MHz), 20 cm kablem USB typu C i uchwytem na dwie baterie AA. Płytkami można sterować za pomocą poleceń AT przesyłanych przez USB do komputera lub przez UART z innej płytki. Alternatywnie stworzyć można własną aplikację za pomocą STM32Cube SDK.

  Mini Devkit LoRa-E5 jest sprzedawany w cenie 19,90 dolarów, a zestaw rozwojowy LoRa-E5 za 24,90 dolarów. Znaleźć można też schematy i trochę dokumentacji do modułów. Jest to znacznie tańsze rozwiązanie niż oficjalna płyta NUCLEO-WL55JC1 oferowana za 42 dolary, ale część różnicy w cenie można przypisać wbudowanemu debugerowi STLink V3.

  Zestawy rozwojowe LoRa-5E oparte na STM32WL w niewielkiej cenie


  Źródło: https://www.cnx-software.com/2021/03/05/stm32wl-based-lora-5e-development-kits/

  Cool! Ranking DIY
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10322 posts with rating 8606, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #2
  Ibuprom
  Level 26  
  Temat LoRa jest już obecny od dawna na Elektrodzie, ale wciąż jakoś mało informacji na jego temat odnośnie użytkowania w "realu". Np użycie tego w IoT zamiast WiFi na esp, czy zibgee, integracje z Domoticz, HomeAssistant, mqtt, itd, itd. Może warto by było podejść do tematu LoRa od tej strony, da to o wiele lepszy obraz możliwości tego rozwiązania niż tylko suche tłumaczenie materiałów reklamowych. Bez tego, myślę, że jak by tego nie reklamować - to pozostanie w sferze ciekawostek i niszowych rozwiązań o których mało kto słyszał.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #3
  Marek_Skalski
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Rzecz w tym, że LoRa jest zupełnym przeciwieństwem WiFi lub ZigBee. W większości przypadków zupełnie nie nadaje się do stosowania w obszarze automatyki domowej ze względu na niską prędkość transmisji, możliwość użycia pasma przez maksymalnie 1% czasu, niesymetryczny system nadajnik (Node)/odbiornik (Gateway), koszty licencji, itp.
  LoRa ma też kilka zalet, na przykład względnie duży zasięg przy niewielkiej ilości energii wymaganej do transmisji, co pozwala tworzyć systemy pracujące kilka lat na 1 ogniwie lub baterii ogniw. Sęk w tym, że to raczej niszowe zastosowania. Znacznie łatwiej dzisiaj wstawić modem "GSM", który oferuje znacznie większy zasięg i pozwala przesłać więcej danych.
  LoRa i Sigfox, to rozwiązania raczej niszowe pod względem funkcjonalnym, technicznym i prawnym. Moim zdaniem mają sens w dużych projektach miejskich, ale do zastosowań amatorskich nie bardzo się nadają i dlatego pozostają ciekawostką zapisaną na marginesie.
 • #4
  Ibuprom
  Level 26  
  Hmmm, sygnalizacja alarmu na działce, włączenie czegoś w oddalonym miejscu - to nie wymaga dużego pasma, ale zasięgu już tak. Do tej pory używa się do tego modemów GSM 2G, dlaczego LoRa nie mogłoby być alternatywą?
 • #5
  khoam
  Level 39  
  Ibuprom wrote:
  Do tej pory używa się do tego modemów GSM 2G, dlaczego LoRa nie mogłoby być alternatywą?

  LoRa mogła by być alternatywą do GSM w tym wypadku, ale chyba się to po prostu nie opłaca.
 • #6
  Ibuprom
  Level 26  
  Tak rozbudowany moduł 25$, prostsze mogą być tańsze. Abonament gsm też kosztuje. Ale ok, skoro się nie nadaje to ok. Może są podobne rozwiązania którym warto się przyjrzeć o podobnym zasięgu i niższej cenie?