Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tania sonda do pomiarów elementów SMD

tomybb 05 Mar 2021 23:04 4332 18
  • Tania sonda do pomiarów elementów SMD

Przyznam szczerze, że nigdy nie korzystałem z takiego urządzenia. Koszt niewielki bo ok 15-20zł więc postanowiłem że przetestuje. Sondy dostępne zarówno w Chinach jak i polskich sklepach. Podobna cena. Jeżeli ktoś będzie szukał to pod hasłem "sonda SMD" na pewno coś znajdzie. Z wyglądu po dokładnym przypatrzeniu widać niewielkie różnice między modelami, które są lepszej jakości - trudno powiedzieć.

Po rozpakowaniu.
    Tania sonda do pomiarów elementów SMD Tania sonda do pomiarów elementów SMD

Długość przewodów to ok 50cm, myślę że wystarczająco. Sama sonda ok 16cm.

Jak widać na zdjęciach dwa przewody łączą się w jeden. Na plastikowej obudowie "szczypiec" oznaczenia "+" i "-". Jednak słabo widoczne, może to trochę irytować przy pomiarach gdzie musimy zachować polaryzację. Trzeba się będzie trochę przypatrywać.

Same końcówki jakby złocone co może dobrze wróżyć. Na ostatnim zdjęciu trochę zdrapałem tą warstwę - mosiądz.
    Tania sonda do pomiarów elementów SMD Tania sonda do pomiarów elementów SMD Tania sonda do pomiarów elementów SMD

Wtyki bananowe, tutaj rewelacji raczej nie ma. No ale nie spodziewajmy się cudów w tej cenie.
    Tania sonda do pomiarów elementów SMD Tania sonda do pomiarów elementów SMD Tania sonda do pomiarów elementów SMD

Widać od razu że są one krótsze od oryginalnych z multimetru Brymen gdzie chciałem ich użyć. W tym multimetrze gniazda umieszczone są głęboko i zacząłem się zastanawiać czy będą pasować...

Dokładne przyjrzenie się ujawnia pierwszy poważny problem. Obudowa jest źle spasowana, z jednej strony wystaje. Końcówki nie "schodzą" się dobrze przy normalnym dociśnięciu. Trzeba umiejętnie dociskać, no ale nie tego przecież oczekiwałem. Nie da się tego naprawić "na szybko", jest to po prostu tak wklejone. Musiałbym rozbierać i składać wszystko na nowo a nie wiem czy taką operację ten produkt by wytrzymał. :)

Przez to na multimetrze mamy herezję.

Dla porównania oryginalne sondy.

Aby można było jakkolwiek z tego korzystać musiałem podgiąć końcówki.

Jest dużo lepiej ale nie idealnie.

Uznałem, że w tym przypadku może być faktycznie jakiś problem ze zbyt głęboko osadzonymi gniazdami bananowymi lub są one zbyt luźnymi dla tych wtyków. Postanowiłem sprawdzić na innym. W przypadku M890C gniazda umieszczone wysoko, wchodzą ciasno więc powinno być ok. No i faktycznie.

Na trzecim zdjęciu wynik przy markowych sondach.

Przy teście, na buzerze także wygląda to bardzo dobrze.

Ostatecznie z Brymenem także udało się to w miarę połączyć. Końcówki lekko podczyściłem, wtyki bananowe próbowałem trochę rozszerzyć (ale nie za bardzo się udało), docisnąłem głęboko no i tak.

Trwało to wszystko trochę za nim udało mi się ten wynalazek zmusić do w miarę sensownej pracy. Tego akurat się nie spodziewałem. :)

A jak sprzęt sprawdza się w pracy?

Działać, działa. :) Jest ta zaleta że pomiar dokonujemy tylko jedną ręką. Czasem jest to bardzo pomocne.

Cały czas widać że nie jest to jednak sprzęt najwyższej jakości. Przy dociśnięciu końcówki wyginają się. Czasem może być problem z dokładnym zmierzeniem jakiegoś elementu. Znam sytuację, gdzie aby dokonać prawidłowego pomiaru trzeba wręcz wbić sondę w cynę, tutaj takiej możliwości nie ma.

Pozostaje jeszcze kwestia wielkości samych końcówek, niekiedy będą one po prostu zbyt duże, i jeśli elementy są blisko siebie nie zmierzymy prawidłowo.

Moja opinia jest taka: prezentowana sonda może być pomocna w wielu przypadkach, jednak przy niektórych sytuacjach ciągle używać będziemy musieli tradycyjnych rozwiązań. Czasem na pewno ułatwi nam pracę, ale i nie rzadko się po prostu nie sprawdzi. Uważam że pierwsze należało by doprowadzić ją "do ładu". Osobiście wymienił bym wtyki bananowe na jakieś lepszej jakości, końcówki zastąpił bym jakimiś pozłacanymi sztywnymi igłami. Wtedy myślę sprawdziłaby się dużo lepiej. A może macie już jakiś gotowy, przetestowany produkt?
    Na koniec pamiętajmy że jest to sprzęt przystosowany głównie do pomiarów elementów bezpośrednio na płytkach drukowanych, należy pamiętać co się z tym wiąże i jak powinniśmy interpretować wyniki w takim przypadku. To tylko przypomnienie dla początkujących. :)

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    tomybb
    Level 26  
    W moich artykułach znajdziecie przede wszystkim: testy, prezentacje gadżetów elektronicznych, modułów, sprzętu pomiarowego, narzędzi, wyposażenia pracowni oraz wszystkiego innego co może przydać się elektronikowi i nie tylko. Nie zabraknie także artykułów o tematyce nieco odbiegającej od elektroniki.
    Has specialization in: naprawa rtv agd, Artykuły Elektroda.pl
    tomybb wrote 1547 posts with rating 1057, helped 2 times. Been with us since 2006 year.
  • TermopastyTermopasty
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    tomybb wrote:
    Jest ta zaleta że pomiar dokonujemy tylko jedną ręką.

Z tego też względu kupiłem podobną (jak nie identyczną) i też po drobnych korektach użytkuję. O ile pomiary rezystancji czy diod są ok. to z pojemnością są problemy wynikłe z długości przewodów (zwłaszcza małych pojemności). Styki pomiarowe są wykonane z mosiądzu i fakt są miękkie jednak ma to też zaletę, nie zgnieciemy drobnych elementów :D W swojej chciałem podpiłować końcówki pomiarowe (zaostrzyć) ale osłabi to i tak słaby materiał.
    Eksand
    Level 1  
    Witam. Bardzo podobają mi się nowe artykuły. Nawet te małe, drobne urządzenia są pomocne i cieszą swym widokiem na biurku elektronika. Dziękuję. Pozdrawiam. Powodzenia w dalszych realizacjach. Adam
  • TermopastyTermopasty
    mat343
    Level 12  
    Też mam taką sondę i tak jak wspomniano w recenzji te blaszki się za bardzo wyginają i nie można mocniej złapać ani docisnąć mierzonego elementu, szczególnie gdy jest trochę lakieru. Czasami używam do elementów przewlekanych, ale do elementów smd wolałem jednak dokupić U1782B bo tam są dość dobre końcówki.
    tomybb
    Level 26  
    mat343 wrote:
    ale do elementów smd wolałem jednak dokupić U1782B bo tam są dość dobre końcówki.

Tyle że cena dokładnie 10x droższa. :) Ma 3 wyjścia - da się ją zastosować do "zwykłych" multimetrów bez przerabiania złącza?

Znacie jeszcze jakieś alternatywy?

lucastg wrote:
    Polecam wymienić kabel na lepszej jakości i bardziej miękki a docenicie to narzędzie.

Wymieniłeś cały przewód czy tylko od tego łącznika gdzie się "rozdwaja" ?
    pawelr98
    Level 39  
    Te "niedogodności" można prosto naprawić.

Żeby pamiętać o polaryzacji starczy na ramiona naciągnąć koszulki termokurczliwe w odpowiednim kolorze.

Same wtyczki bananowe też często wymieniam na porządne, mosiężne ze śrubą.
    Tutaj sprawdziłbym, czy można rozebrać i wlutować też porządnej grubości przewody.
    Fimek
    Level 13  
    Cześć,

Ważna sprawa: czy przewód "gorący" jest w ekranie połączonym z przewodem "zimnym"? Jak to sprawdzić... może tak: czy na pomiarze pojemności wzięcie pęsety w ręce zwiększa wskazanie pojemności?

Pozdrawiam,
    Fimek
    mat343
    Level 12  
    tomybb wrote:
    Tyle że cena dokładnie 10x droższa. :) Ma 3 wyjścia - da się ją zastosować do "zwykłych" multimetrów bez przerabiania złącza?

To jest do mostka RLC, do większości zwykłych mierników też się da podpiąć tylko trzeba dwa zwykłe adaptery typu banan zastosować. Chociaż ta sonda ma jeszcze wejście guard więc ma sztywny przewód, do zwykłego multimetru bym użył bardziej 11060A albo czegoś podobnego pozłacanego. Ale ich ceny to rzeczywiście przesada.
    teste123
    Level 8  
    Hi
    I think that's great
    many thanks
    lucastg
    Level 14  
    tomybb wrote:
    mat343 wrote:
    ale do elementów smd wolałem jednak dokupić U1782B bo tam są dość dobre końcówki.

Znacie jeszcze jakieś alternatywy?

lucastg wrote:
    Polecam wymienić kabel na lepszej jakości i bardziej miękki a docenicie to narzędzie.

Wymieniłeś cały przewód czy tylko od tego łącznika gdzie się "rozdwaja" ?

Caly , rozebrałem rączkę do zera i wymieniłem kabel na dłuższy i lepszej jakości
    teste123
    Level 8  
    gdzie możesz to zamówić?
    Wielkie dzięki
    gradek83
    Level 40  
    Mam tą sondę jak ją kupiłem tak sobie leży nie używana kilka lat ta końcówka jest ogromna w stosunku do tego jak małe mogą być elementy smd bardziej do pomiaru elementów przewlekanych się nada. Miałem pomysł na to aby te końcówki przerobić na inne bardziej precyzyjne igłowe tak aby faktycznie dało się tym robić pomiary tych najmniejszych elementów smd.
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    gradek83 wrote:
    Miałem pomysł na to aby te końcówki przerobić na inne bardziej precyzyjne igłowe

Dziś pewnie swoją przerobię bo taka drobnica mi się trafiła że te oryginalne nie dają rady. Dodatkowo mosiądz ze styków szybko śniedzieje, chyba po prostu dolutuję dwie odpowiednio przycięte igły lekarskie.
    gradek83
    Level 40  
    ArturAVS wrote:
    Dziś pewnie swoją przerobię

Ja już swoją przerobiłem ze starego złącza DB25 LPT miałem kilka żeńskich pozłacanych pinów plus do tego dwa POGO piny odpowiedniej średnicy 1mm i jestem zadowolony.

Link

Co lepsze mierniki o ile się nie mylę nie dogadują się z tą sondą pomiarową.

Link

ArturAVS wrote:
    chyba po prostu dolutuję dwie odpowiednio przycięte igły lekarskie.

Co do igieł lekarskich też ciekawe rozwiązanie.

Link
    gradek83
    Level 40  
    Z tego co na filmiku pokazuje jegomość to wystarczy wymienić przewody na takie ekranowane.

Link
    PPK
    Level 27  
    gradek83 wrote:
    Z tego co na filmiku pokazuje jegomość to wystarczy wymienić przewody na takie ekranowane.

Link

A przy okazji, jak się testuje inne przewody (film - błąd kalibracji sondy), nie ekranowane, to się ekrany od oryginalnych kabli pomiarowych, odpina a nie zostawia podłączone...