Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy uziemiać przetwornicę 12/230 (niewielka moc)?

05 Mar 2021 23:18 312 3
  • Level 20  
    Hej,

chciałbym się poradzić w sprawie uziemienia przetwornicy. Potrzebuję uziemić przetwornicę, która będzie pracowała z maksymalną mocą 700W. Niezbędna trwałość rozwiązania, o jakie mi chodzi, to tylko 3 lata, a nie kilkadziesiąt, ponieważ mówimy o jezdnym wozie drzymały, który za ten czas i tak zmieni miejsce postoju.

Przeczytałem sporo wątków na forum o uziomach, oraz jakieś poradniki u producentów, i mam mniej więcej świadomość, jak to powinno być zrobione względnie podręcznikowo w przypadku powiedzmy domu jednorodzinnego, który nie ma uziomu fundamentowego (przewód 16mm2, rezystancja uziomu poniżej 10Ohm, co prawdopodobnie oznacza przynajmniej z 6 szpilek jeśli uziom pionowy, najlepiej spawanie połączeń, żeby z czasem nie pojawiła się większa rezystancja, dobry dobór materiałów, żeby nie doszło do korozji kontaktowej etc.).

Tylko, że nie chodzi o dom jednorodzinny i nie chciałbym doprowadzić do kosztownego (lub czasochłonnego) przerostu formy nad treścią. Stąd prośba o praktyczną radę, jak dobrać rozwiązania tak, żeby nie robić kompromisów na bezpieczeństwie, ale nie przedobrzyć względem potrzeb.
    Pytanie 1. Jak byście to zrobili? Czy przy tak niewielkiej mocy potrzebna jest rezystancja 10Ohm i przewód 16mm2? (Spawać na pewno nie będę).

Przetwornica będzie częścią malutkiej instalacji off-grid (400W), która nie jest uziemiona, sam wóz też nie ma żadnej instalacji odgromowej ani uziemienia, szyny wyrównawczej czy czegokolwiek. Są po prostu panele (z bezpiecznikiem PV na przewodzie), regulator ładowania tracer 3215BN i akumulator 200Ah (bezpiecznik midival MTA między akumulatorem i regulatorem). Intencją tego uziemienia nie jest ochrona odgromowa, chodzi mi tylko o to, żeby w wypadku jakiejś awarii sprzętu użytkownik na pewno nie był zagrożony. Zupełnie nie znam się na bezpiecznikach, ale mam do agregatu stabilizator napięcia, który ma w sobie "ochronę przeciwprzepięciową".
    Pytanie 2. Czy jest sens go podłączyć między przetwornicą a odbiornikami, żeby te bezpieczniki były częścią systemu i już się w tej materii nie dokształcać i samemu nie rzeźbić bezpieczników?

Edit: Pytanie 3. Jaka będzie właściwa kolejność konektorów oczkowych względem akumulatora, na spodzie przetwornica, a na to regulator czy odwrotnie? Od regulatora idzie max 30A, przetwornica będzie, uwzględniając straty, ciągnąć pewnie 70A.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • TermopastyTermopasty
  • Level 25  
    A musisz to uziemić? Po co?
    Samoloty latają i nie są uziemione, samochody jeżdżą i tez nie są uziemione.
  • TermopastyTermopasty
  • Level 20  
    Dzięki, że zajrzałeś, najchętniej bym tego nie uziemiał, ale z jakichś innych wątków zrozumiałem, że jeśli podłączam urządzenia, które mają na wtyczce miejsce na bolec uziemienia, to bezpieczniej w razie przebicia, jeśli bolec jest rzeczywiście uziemiony.
    Może w moim wypadku to bez sensu i byłaby to dla mnie ważna odpowiedź. Niestety mimo zaangażowania w doczytywanie, mam świadomość, że pewnych rzeczy nie nadrobię, żeby wszystko samemu dobrze ocenić. Mnie chodzi wyłącznie o bezpieczeństwo człowieka w trakcie normalnego użycia, nie o ratowanie sprzętu w przypadku burzy. W burzę i tak nie używamy niczego oprócz światła, choć może to przesadna ostrożność.

Gdzieś czytałem, że brak uziemienia może wpływać na działanie delikatnej elektroniki, np. gładzików od laptopa, ale u mnie to nie temat. Komputery chodzą na DC, a do przetwornicy będzie podłączona tylko wyciskarka wolnoobrotowa i od czasu do czasu blender.
  • Level 25  
    waranzkomodom wrote:
    Gdzieś czytałem, że brak uziemienia może wpływać na działanie delikatnej elektroniki, np. gładzików od laptopa, ale u mnie to nie temat. Komputery chodzą na DC, a do przetwornicy będzie podłączona tylko wyciskarka wolnoobrotowa i od czasu do czasu blender.

Z tymi laptopami to wierutna bzdura, uziemienie nie „dochodzi” do laptopa tylko kończy się na zasilaczu 😁