Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Technologia SPARK UWB stawia na szybszy niż Bluetooth interfejs

ghost666 06 Mar 2021 13:27 582 0
 • Technologia SPARK UWB stawia na szybszy niż Bluetooth interfejs
  Bluetooth jest obecnie wszechobecny w smartfonach, zestawach słuchawkowych, smartwatchach i innych urządzeniach dzięki niewielkiej cenie, niskiemu zużyciu energii i dobrej interoperacyjności między urządzeniami. Firma SPARK Microsystems z siedzibą w Montrealu twierdzi, że ich technologia SPARK UWB (Ultra-Wide Band) jest znacznie lepsza niż Bluetooth, osiągając szybkością transmisji danych do 10 Mb/s przy 1,5 nJ/bit - zużyciem energii zaledwie 2 mW podczas transmisji i odbioru z prędkością 1 Mb/s i zejście do 6 ?W przy 1 kbps.

  Innymi słowy, to do 40 razy większa energooszczędność, 60 razy niższe opóźnienia i 10 razy większa przepustowość danych w porównaniu z BLE (Bluetooth LE) i to bez zakłóceń w paśmie 2,4 GHz. Inne ważne cechy to mniejsze opóźnienie połączenia bezprzewodowego (50 ?s dla 1 kb) oraz pozycjonowanie na podstawie czasu przelotu impulsu (ToF) z dokładnością do 30 cm. To wszystko przy zasięgu komunikacji do 100 metrów przy zachowaniu widoczności urządzeń.

  Firma wypuściła na rynek rodzinę układów SPARK SR1000 z dwoma modelami: SR1010 pracującym w paśmie od 3,1 GHz do 6 GHz oraz SR1020 dla pasma od 6 GHz do 9,25 GHz. Chipy obejmują układy SR1010, SR1020, nadajnik i odbiornik UWB RF, jednostkę zarządzania energią, licznik stanu uśpienia, oraz cyfrowe systemy pasma podstawowego, zegary i stabilizator. Mogą być kontrolowane przez mikrokontroler hosta przez interfejs SPI.

  Technologia SPARK UWB stawia na szybszy niż Bluetooth interfejs


  Rodzina układów SR1000 jest odpowiednia do przesyłania danych w czasie rzeczywistym z uwagą na ultra-krótkie opóźnienia w komunikacji, możliwość pracy całego systemu przy zasilaniu z baterii pastylkowej oraz, jak twierdzi firma, bardzo niskie koszty układu, dzięki "wysokiej wydajności projektom anteny PCB" i niskiemu kosztowi potrzebnych elementów. System wspiera komunikacje punkt-punkt oraz topologię gwiazdy i sieci (mesh).

  Technologia SPARK UWB stawia na szybszy niż Bluetooth interfejs


  Zestawy ewaluacyjne SPARK SR1000 umożliwiają zainteresowanym ocenę strumieni audio o niskim opóźnieniu za pomocą wersji demonstracyjnej. Uzyskiwane są opóźnienia ok. 5 ms, dla nieskompresowanego 16-bitowego strumienia stereo 48 kSps. Płytki te mogą również raportować statystyki dotyczące jakości łącza bezprzewodowego, monitorować zasilanie i opóźnienia, mogą być używane jako demonstrator pozycjonowania mierząc czas przelotu i działać jako węzły czujnikowe.

  Zestaw słuchawkowy z SPARK UWB jest również dostępny. Idealnie nadaje się jako zestaw do gier, z uwagi na trzykrotnie dłuższą żywotność baterii niż inne zestawy słuchawkowe o niskim opóźnieniu oraz wysoką jakość dźwięku dzięki zastosowaniu nieskompresowanego sygnału audio.

  Aplikacje, które mogą wykorzystywać technologię SPARK UWB, wykraczają daleko poza audio czy gry; firma przewiduje przypadki użycia dla inteligentnego domu, systemów Internetu Rzeczy (IoT), rzeczywistości wirtualnej, bezpieczeństwa w domu, instalacji gazowych i naftowych, handlu detalicznego, medycyny i innych sektorów.

  Więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej firmy, a także w wywiadzie (w języku francusko-kanadyjskim) i artykule w Radio Canada.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2021/03/04/spark-uwb-technology-takes-aims-at-bluetooth-with-lower-power-consumption-higher-bandwidth/

  Cool! Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10306 posts with rating 8600, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.