Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy można w puszce elektroinstalacyjnej, np. gniazda poprowadzić światłowód?

Pawelelemonter 08 Mar 2021 16:15 822 29
Optex
    Pawelelemonter
    Level 17  
    Witam. Chciałem zapytać kolegów czy można w puszce elektroinstalacyjnej np. gniazda wprowadzić światłowód. Znam zasadę mówiącą o tym że w jednej puszce mogą znajdować się przewody i połączenia jednego obwodu. Rozumiem też że zasada ta dotyczy obwodów niskoprądowych np. skrętki. Natomiast jak się ma ta zasada do światłowodu który z tego co mi wiadomo jest wykonany z materiałów nieprzewodzących. Czy są jakieś przeciwwskazania. I co w przypadku jeżeli pancerz ma wykonany z metalu. Czy ten pancerz w przypadku wprowadzenia do puszki elektroinstalacyjnej należy połączyć z przewodem ochronnym. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Optex
    Pawelelemonter
    Level 17  
    Najpierw może rozważmy światłowód bez stalowego pancerza. Jeżeli jest z materiału nieprzewodzącego wydaje mi się że nie ma przeciwwskazań do umieszczenia go w puszce np z gniazdem elektrycznym. Zostaje jeszcze kwestia czy nie jest łatwopalny lub zbyt toksyczny przy zapłonie. W końcu połączenia w puszce elektroinstalacyjnej to miejsce gdzie może dojść do awarii i zapłonu więc warto to też wziąść pod uwagę.
    andk1eltd
    Level 36  
    Po pierwsze co masz na myśli pisząc "światłowód" i co on niby miałby robić w puszce elektroinstalacyjnej. Kable światłowodowe w pancerzu nie istnieją. Są specjalne kable z tubą stalową ale jest ona wewnątrz, pod osłoną elektroizolacyjną. Jeśli Kabel ma przechodzić przez puszkę przelotowo (pytanie po co?) to nie ma to żadnego znaczenia. Jeżeli miałby być zakończony (też pytanie po co?) to do takiego zakończenia nie wprowadza się całego kabla tylko pojedyncze włókna z odpowiednim zapasem.
  • Optex
    Pawelelemonter
    Level 17  
    Chodzi o uniwersalne rozwiązanie. Po prostu światłowód i media konwerter konwertujący różne sygnały na sygnał optyczny i z powrotem. Jeden lepszy standart transmisji zamiast różnych ciągle zmieniających się. A dlaczego puszka elektroinstalacyjna a nie puszka obok. Po pierwsze uważam że prędzej czy później i tak do tego dojdzie że powstanie rozwiązanie łączące zasilanie i przesył informacji w jednym kablu wtyczce i gnieździe. Po drugie chcę układać instalację np. w pokoju w sposób uniwersalny także przewidując przyszłe potrzeby dające się wprowadzić z minimalną liczbą przeróbek. Więc od razu np chcę montować puszki pod gniazda np co 1.20 metra albo co 1.50m nawet jeżeli w tym momencie gniazdo jest tam nie potrzebne . Robię w puszce rozgałęzienie wypuszczam przewody pod gniazdo zakończone tymczasowo wago 221. Wielu producentów osprzętu ma zaślepki ozdobne do ramek więc taką montuję. potrzebuję gniazda więc zdejmuję zaślepkę i montuję gniazdo. Puszka podwójna albo z kieszenią dedykowana tylko dla tego obwodu żeby mieć więcej miejsca na montaż. Wokół pokoju chcę poprowadzić jeszcze jeden albo dwa obwody. Jeden dla oświetlenia z przewodami dla łączników schodowych ewentualnie drugi przewód dla urządzeń dedykowanych. Te obwody a przynajmniej jeden z nich też przez rostawione standardowo puszki. Więc nagle robi się dużo tych otworów. A to nie tylko więcej roboty ale spore przerycie ściany. Po za tym nie wszyscy lubią bardzo szerokie ramki i ramka podwójna to max co akceptują. A tutaj tych ramek na pokój przynajmniej osiem. A w każdym miejscu chcę mieć dostępny też przewód sygnałowy bez kucia itp.
    kkas12
    Level 43  
    Ale to już było.
    Swego czasu EnergiaPro propagowała "internet w gniazdku".
    Dziś chyba śladu po tym nie ma poza przebrzmiałym sloganem.
    A zaślepianie puszek by w przyszłości zamontować w nich gniazda to również pomysł niezrozumiały, bo dziś pomiarowiec wykona pomiar a ty jutro dołożysz nowe gniazdo, którego już nie sprawdzisz.
    A poza tym nikt nie zagwarantuje, że fason osprzętu który dziś zamontujesz jutro rownież będzie dostępny.
    Ale jeśli ktoś w tym względzie lubi "pstrokaciznę" to jego sprawa.
    andk1eltd
    Level 36  
    Konwerter z zasilaczem też wsadzisz do puszki? Patchcordy będziesz ładować do ściany? Światłowód to nie kawałek druta, na wago nie złączysz. Instalację teletechniczną rozprowadza się skrętkami odpowiedniej kategorii, sygnały SAT koncentrykami. Światłowód doprowadza medium z zewnątrz do "rozdzielnicy" a stamtąd wszystkie gniazda w topologii gwiazdy. Koła drugi raz nie wymyślisz. Nie zapomnij tylko o wyjściu kabli z budynku. Bardzo często klienci mają piękne "centrum dowodzenia światem" a instalator usług głowi się jak to podłączyć do sieci w ulicy...
    Pawelelemonter
    Level 17  
    Cały obwód jest połączony na złączkach np Wago od puszki do puszki. W każdej puszce jest odgałęzienie trzech żył czyli neutral, faza, ochronny odpowiedniej długości odizolowany np. 12 mm ( chyba najczęściej spotykany standard w gniazdach na szybkozłączkach). Teraz nie potrzebuję gniazda bo to np pokój dziecinny więc idzie zaślepka systemowa. Potrzebuję to montuję gniazdo producenta którego mam zaślepkę i ramki. Jeżeli produkt zniknie zakupie nowe gniazdo i ramki. Zresztą niektórzy producenci mają podobne a i produkują osprzęt pasujący wymiarami do innego. Co do pomiarów to głównie chodzi o moment podpięcia gniazda do przewodów. Ale złudzenie że do każdej wymiany gniazda jeżeli nie uległo poważnej awarii wzywa się pomiarowca. Ale nawet w tym wypadku po prostu przychodzi zdejmuje zaślepkę , zdejmuje Wago 221 z trzech żył podpina gniazdo do przygotowanego przewodu robi pomiar i koniec żadnych ciężkich montaży rycia itp. Oczywiście po wykonaniu instalacji jako nowej robi pomiar na tych odgałęzieniach przewodów. Swiatłowód natomiast jest tutaj zamiennikiem przewodów sygnałowych plus konwerter sygnałów i mamy dostęp w każdym miejscu. Np. przestawiam telewizor z jednej ściany na drugą. Mam nie tylko gniazdo zasilające ale i sygnał np. internetu fakt póki co w pokracznej formie. Media konwerter to mniej więcej 10 na 10 cm plus zasilacz plus gniazdo. Ale przeważnie przy komputerze i telewizorze i tak tego sporu często tez zasłania to szafka. Zaś w miejscu skąd telewizor zabrałem zostaje schludna maksymalnie podwójna ramka z zaślepką lub osprzętem. Przepraszam następne odpowiedzi późnym wieczorem albo rano.
    kkas12
    Level 43  
    Pawelelemonter wrote:
    Zresztą niektórzy producenci mają podobne a i produkują osprzęt pasujący wymiarami do innego.
    Bajka, albo marzenie ściętej głowy.
    Pawelelemonter wrote:
    Ale złudzenie że do każdej wymiany gniazda jeżeli nie uległo poważnej awarii wzywa się pomiarowca. Ale nawet w tym wypadku po prostu przychodzi zdejmuje zaślepkę , zdejmuje Wago 221 z trzech żył podpina gniazdo do przygotowanego przewodu robi pomiar i koniec...
    Już to widzę jak do każdego gniazda, które chcesz zamontować wołasz gościa z odpowiednim świadectwem kwalifikacycjnym. Chyba sam w to nie wierzysz :)
    Pawelelemonter
    Level 17  
    Witam. kkas 12 Pomiarowca wzywam przy przeróbkach instalacji czy rozdzielnicy a także gdy awaria jest poważna np usmażyły się styki gniazda i izolacja żył przewodu. Sam sprawdzam po montażu napięcie i ciągłość przewodu ochronnego. Są też systemy o których zapewne wiesz typu Wago Winsta gdzie podłączenie gniazda jest banalne chociaż do stosowania w pojedynczej puszce trochę za duże. Z resztą gniazda mogą być od początku założone we wszystkich puszkach chociaż wtedy będzie ich więcej niż standardowo. Ten system ma jeszcze więcej możliwości gdy poprowadzimy go w rurce listwie bądź peszlu i umożliwia likwidację gniazda np w miejscu zabudowy drewnianej. Wtedy po prostu przeciągamy przewód i światłowód przez tą likwidowaną puszkę zaślepiając ją a połączenia robiąc w dwóch sąsiednich puszkach poza zabudową. Ja próbuję przedstawić uniwersalny łatwo modyfikowalny system ale zrobiony z zachowaniem zasad. Jak go zrobię wtedy przedstawię bardziej szczegółowy opis i zdjęcia.

andk1eltd zdaję sobie sprawę i z wielkości urządzeń i z różnych sposobów przesyłu sygnałów. Ogólnie moja koncepcja to : doprowadzam sygnały do domu światłowodem bądź światłowodami. Równolegle z każdym obwodem prowadzę światłowód od puszki do puszki elektroinstalacyjnej. W puszce przychodzący światłowód łączę z wychodzącym przez rozłączalną złączkę. Dlatego dobrze żeby puszka była co najmniej podwójna wtedy i będzie miejsce na światłowód i jego połączenia i połączenia elektryczne. Przy okazji większa objętościowo puszka to lepsze rozpraszanie ciepła. Teraz potrzebuję internetu w pokoju nr 1. W miejscu gdzie zaczynają się światłowody obwodów łączę światłowód przychodzący z światłowodem z obwodu idącego do tego pokoju. Robię to bezpośrednio za pomocą złączek bądź krosownicy jeżeli potrzebuję tylko jeden sygnał bądź za pomocą routera jeżeli potrzebuję wiele sygnałów. Następnie w pokoju nr 1 w puszce nr trzy podłączam gniazdo elektryczne podwójne jeżeli go niema, rozłączam złączki światłowodu i podłączam ją do gniazda światłowodowego. Oba są w jednej ramce obok siebie. Podłączam zasilacz komputerowy i zasilacz media konwertera do gniazda elektrycznego a światłowód do media konwertera, media konwerter zaś do komputera. Jeżeli nie potrzebuję internetu w tym miejscu odłączam gniazdo światłowodowe łączę światłowód z drugim wychodzącym dalej a w miejsce gniazda światłowodowego montuję zaślepkę systemową do ramki. Inną lepszą opcją byłoby gdyby gniazdo światłowodowe miało dwa wyjścia i do których podłączę zarówno światłowód przychodzący jak i wychodzący i zwarcie ich wtyczką-zworką zamiast demontażu. Druga opcja montażu to jedna obudowa natynkowa, w niej media konwerter, zasilacz, ewentualnie bateria plus gniazdo elektryczne. Obudowa montowana do ściany zasłaniałaby puszkę elektroinstalacyjną i zasilana byłaby przez przewód i światłowód wyprowadzone przez tylną ściankę obudowy do puszki elektroinstalacyjnej.
    kkas12
    Level 43  
    Pawelelemonter wrote:
    Ja próbuję przedstawić uniwersalny łatwo modyfikowalny system...
    Jakoś mnie nie przekonałeś.
    Ale próbuj. Kto bogatemu zabroni :)

Nie przekonałeś, bo są lepsze profesjonalne rozwiązania i skuteczniejsze.
    Podłoga techniczna.
    Więc nie myśl, że Amerykę odkrywasz.
    Pawelelemonter
    Level 17  
    Wiem o podłodze technicznej tak jak o wielu rodzajach instalacji w różnych krajach. Sam osobiście jestem najbardziej zwolennikiem zapłyt g-k i kanału kablowego w ścianie ale w trochę innej formie zwłaszcza jeśli chodzi o wygląd niż obecnie. Jednak nie każde rozwiązanie i nie w każdej cenie da się zastosować. Moje wbrew pozorem nie jest zbyt drogie. kkas 12 proszę o ostateczną odpowiedź na tytułowe pytanie czyli czy mogę światłowód nieprzewodzący umieścić w puszce elektroinstalacyjnej np gniazd. I co w przypadku wersji światłowodu z pancerzem stalowym zewnętrznym. Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Pawelelemonter
    Level 17  
    Ale mi chodzi o względy bezpieczeństwa. Mi się wydaje że takich niema zwłaszcza przypadku światłowodu nieprzewodzącego prądu bez stalowego pancerza. Palny i wybuchowy chyba też jakoś szczególnie nie jest. Ja oczywiście też sprawdzę czy to rozwiązanie jest praktyczne.
    Pawelelemonter
    Level 17  
    Może inaczej. Rozumiem że zasada jeden obwód w jednej puszce została sformułowana i przyjęta przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Wyłączam obwód przechodzący przez daną puszkę i wiem po sprawdzeniu że nie ma tam napięcia. Poza tym awaria jednego obwodu np kiedy wystąpi łuk elektryczny nie przenosi się na inne obwody. Także w przypadku instalacji niskoprądowych nie ma niebezpieczeństwa przedostania się wyższego napięcia np 230 volt na żyły przewodów niskonapięciowych np 12 volt. Więc jeżeli mam światłowód który jest nieprzewodzący prądu i jego niepalność nie jest gorsza od przewodów elektrycznych czy osprzętu elektrycznego to jego ta zasada nie dotyczy nawet jeżeli jest to niepraktyczne.
    Pawelelemonter
    Level 17  
    W porządku rozumiem ale czy moja logika z poprzedniego postu dotycząca zasady w jednej puszce jeden obwód jest prawidłowa ?
    Pawelelemonter
    Level 17  
    Czasami obowiązują niepraktyczne rozwiązania. Rozdzielnica amerykańska jest prostsza niż europejska nie ma sznurowania jest zasada jeden obwód jedno zabezpieczenie a nie tak jak u nas różne obwody pod różne RCD. W sumie wychodzi trochę drożej jeżeli chodzi o zabezpieczenia ( chyba że u nich cena zabezpieczeń jest taka sama niezależnie czy to ich RCBO, AFDD czy wyłącznik nadmiarowo-prądowy) ale prościej jeżeli chodzi o montaż przeróbki i użytkowanie. Jednak z jakiś powodów w Europie to rozwiązanie się nie przyjmuje. Poza tym coś co się nie wydaje dobrym rozwiązaniem w jednym aspekcie może być ostatecznie rozwiązaniem prostszym i lepszym w całości. Chodzi także o jego realizację . Ale już nie chcę się wymądrzać i nadużywać czasu. Dziękuję za odpowiedzi .
    Pawelelemonter
    Level 17  
    Nie tylko. Myślę że po prostu lubią ułatwiać życie więc rozwiązanie mają być proste i niezawodne. Przy okazji paradoksalnie wykluczają też błędy amatorów. Jednak w wielu krajach Europy elektryką i nie tylko zajmują się wyłącznie profesjonaliści a takich prostych rozwiązań nie przyjmują.
    Pawelelemonter
    Level 17  
    Ta sugestia to oczywiście nie do mnie :D Dobra jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi i życzę dobrej nocy.
    lostMail80
    Level 1  
    Temat ciekawy i sam zastanawiałem się nad podobnymi rozwiązaniami z podobnych przyczyn.

Światłowód - powód ten sam. Przy budowie zastosowano skrętkę kategorii, która w tym zastosowaniu wystarczała spokojnie na 100Mbps. Po kilku latach przyszedł czas na 1Gpbs gdzie już zaczął się problem w niektórych lokalizacjach, a po drodze nie ma gdzie dołożyć chociażby Switchy. Plus z racji rozległości sieci - dodatkowy atut z separacji elektrycznej.
    Padła decyzja by rozprowadzić światłowód. Kabel jest tani i przez wiele wiele lat nie powinno być problemu w stylu "znów trzeba zmieniać kabel na lepszy standard". Jednomodowy wykorzystując WDM by prowadzić transmisję po jednym a nie dwóch włóknach i z łatwością masz nawet 8 czy 12 niezależnych kanałów, których nie wykorzystasz zapewne w instalacjach domowych, ale pozostaje zawsze solidny zapas (lub nawet w razie pęknięcia / uszkodzenia pojedynczego włókna) tanim kosztem. Czasy się zmienią, zmieniasz mediakonwerter, SFP (ewentualnie switch) i gotowe. Już teraz dla części sprzętów rozglądam się za SFP+ dla osiągnięcia 10Gbps w intranecie, bo na zewnątrz nie ma takiej potrzeby(dziś). Za x lat kto wie, może standardem będzie wykorzystywanie więcej niż jednego włókna i internet rzędu setek Gbps lub więcej. W każdym razie infrastruktura gotowa i wydaje się lepszym rozwiązaniem niż np. zaopatrzenie całego obiektu w CAT 6e. Wadą niestety jest brak zasilania jak np. PoE w skrętce przy doprowadzeniu do monitoringu na zewnątrz po lekko mówiąc dużym terenie. Wtedy musisz mieć i jedno i drugie + mediakonwerter. Ale ponownie tam gdzie PoE nie potrzeba, a przeprowadzony jest w miejsca innego obwodu masz separację.

Następna sprawa to bezpieczeństwo. Tym razem w kwestii światła i dzieciaków, które np. mogłyby dostać się bezpośrednio do słabo zabezpieczonego adaptera przy gniazdku / przełącznicy. A te gumowe koreczki lub zatyczki na sprężynce kuszą do zabawy. Jestem na końcowym etapie projektu obudowy na własne potrzeby, do której zostanie doprowadzony światłowód + zasilanie elektryczne(z wersją na zewnątrz bądź wewnątrz jeszcze rozważam). W środku znajdzie się również mediakonwerter, a obudowa będzie dobrze zamknięta na kluczyk. Bezpośrednio z boku obudowy będzie wystawać tylko gniazdo Rj-45. Nie będzie narażania bezpośredniego na światło lasera. Niestety sama skrzyneczka do najmniejszych należeć nie będzie, ale są już wytypowane miejsca gdzie nie będzie przeszkadzać, a malowanie obudowy nie zepsuje efektu wizualnego.
    Wcześniej również myślałem o montażu przełącznic w miejscach trudno dostępnych / słabo widocznych , z których odchodzi już skrętka od mediakonwertera, ale nie wszędzie jest taka możliwość.

Teraz przyszedł etap projektowania kolejnego obiektu i tam rozważam już rozprowadzenie w ścianach światłowodów tak samo jak skrętek tyle, że z przewidzeniem miejsca na mediakonwertery + zasilanie.
    Do tego rury w ścianie oraz gniazdka w różnych lokalizacjach w pomieszczeniach gotowe lub jak wyżej wspomniałeś - zaślepić i użyć kiedy będzie potrzebne. Problem jeszcze w tym by rozwiązać to sprytnie, bo jak wyżej padła ta kwestia nie jest dobrym wyjściem prowadzenia kabli np. od głośników, hdmi i innych w tej samej rurze i do tych samych "puszek", ale patenty wstępne już są.

Jeszcze co do samego światłowodu. Dobre pytanie jakie niebezpieczeństwo mogłoby mieć zastosowanie rodzaju kabla z prętami, które są już wewnątrz i są w izolacji. Sam światłowód jest DIELEKTRYCZNY i co ma tam nieść ryzyko? Szkło, Aramid czy gumowa izolacja? A do w/w zastosowań niekoniecznie potrzebny jest "zbrojony". Szczerze jednak powiem, że nie wypowiem się na temat kwestii pożarowych i toksyczności, ale wystarczy zapytać sprzedawcy albo znaleźć w opisie, które mają odpowiednią normę i poczytać.
    I dodatkowy profit dający separację elektryczną pomiędzy sprzętami w sieci czego skrętka już nie zaoferuje i problem wręcz odwraca się w drugą stronę dając atut.

kkas12 wrote:
    Kolego, jeśli coś jest niepraktyczne to żadnego sensu nie mają dywagacje dotyczące prawidłowości.
    Bo jaki jest sens stosować niepraktyczne rozwiązanie?

I co do tego typu odpowiedzi. Nie dziw z takich reakcji. Większość osób, które znam od postawienia domu poza remontami raz na 10-15 lat wywierciła kilka dziurek by przeprowadzić przewody. Nie interesują ich nowe rozwiązania to i nie pojawia się potrzeba. Jeśli komuś wystarcza to co ma, a wystarczy mu tylko remont wizualny w domu bądx wymiana mebli to o czym mowa. Bzdurą jest niepraktyczność takiego rozwiązania.
    A tu pierwszy lepszy przykład powodu  poszukiwania takiego rozwiązania, który podaje autor:

Pawelelemonter wrote:
    Chodzi o uniwersalne rozwiązanie. Po prostu światłowód i media konwerter konwertujący różne sygnały na sygnał optyczny i z powrotem. Jeden lepszy standart transmisji zamiast różnych ciągle zmieniających się.

Podam przykłady gdzie takie rozwiązanie gdyby było dobrze zaprojektowane i zastosowane, odsunęło by mnie od:
    - słabo przemyślany monitoring analogowy. Chociażby przeniesienie rejestratorów w bardzo korzystne miejsce. Z kamerami IP nie byłoby problemu. Tam gdzie jest elewacja na nieprzeciętnie dużym obiekcie jest już problem wpuścić nowe okablowanie, bo koszt odnowy elewacji na takiej powierzchni i ilości jest drakoński.
    - kilka zagospodarowanych dopiero po latach pomieszczeń. To samo. Jak te kable przeprowadzić? Wszędzie wsadzać maskownice, które i tak będą psuły efekt czy fundować sobie kolejne remonty ?
    - istniejące skrętki już nie spełniają wymagań w wielu miejscach. Gdyby było tam światło skończyłoby się na wymianie mediakonwertera i SFP po stronie switcha.
    - brakuje gniazdka w pokoju, do którego ktoś właśnie powrzucał sporo sprzętów? Nie ma problemu. Wystarczy dodać kilka przedłużaczy walających się po ziemi, zbierających kurz i utrudniających czyszczenie. Nawet przy montażu klimatyzacji pojawił się ten problem ostatnio gdzie jeszcze ze 3 lata temu nie podejrzewało się, że będzie tam wymagana.
    kkas12 wrote:
    Już to widzę jak do każdego gniazda, które chcesz zamontować wołasz gościa z odpowiednim świadectwem kwalifikacycjnym. Chyba sam w to nie wierzysz

a dociąganie zasilania do rogu pomieszczenia, w którym akurat kontaktu nie ma przez przedłużkę z marketu i dołączanie do niej kolejnych, które będą wypchane czym się da jest ok? + jeszcze upychanie kabla z przygniataniem pod meblami... Bo tak często wyglądają realia. Czy znowu propozycja rozwalania ściany i remontu?
    kkas12 wrote:
    Bajka, albo marzenie ściętej głowy.

Jak już kabel jest doprowadzony, a po latach nawet coś się zmieni w ofercie to zrobić można wiele (zmniejszyć / zwiększyć / zmienić kształt otworu), po zewnątrz zastosować niebrzydką maskownicę(jeśli na prawdę zajdzie potrzeba). Właśnie wygenerował się problem, który to w realiach nie jest żadnym problemem, a najgorsze czyli przeprowadzony kabel lub rura / peszel na przeciągnięcie dodatkowego już jest w środku.

@Pawelelemonter - życzę kolego powodzenia i daj znać jak coś w temacie ruszy albo się dowiesz. Jestem ciekaw tego typu rozwiązań. Nie spotkałem się jeszcze z architektem w tej sprawie dlatego może jeszcze coś ciekawego z czasem się pojawi. :D
  • Helpful post
    kkas12
    Level 43  
    Stosujcie sobie co chcecie.
    Ale róbcie to z głową korzystając z gotowych rozwiązań. Takim rozwiązaniem jest wspomniana wcześniej podłoga techniczna.
    Tu natomiast spotkało się dwóch wizjonerów nie mających pojęcia o realiach, ale przekonanych że rurka w ścianie opasująca pomieszczenie rozwiązuje wszystkie problemy.
    Przyjdzie hydraulik i to przekonanie wam z głowy wybije.
    Pawelelemonter
    Level 17  
    Witam. kkas 12 Ta rurka też jest jednym z dostępnych rozwiązań. Zresztą nie o nią chodziło. Zdaję też sobie sprawę że w wielu sytuacjach jest niemożliwa do zastosowania. Stwierdziłem też że sam jestem zwolennikiem zabudowy g-k i kanału biegnącego wzdłuż ścian( tu rzeczywiście dokładnie takiego rozwiązania o jakim ja myślę niema i żeby była jasność znam systemy kanałów pod osprzęt k45 ) choć nie jestem entuzjastą zostawiania zbyt dużych przestrzeni za płytami g-k czy pod podłogą. Opcja którą prezentowałem może być też wykonana przewodami elektrycznymi wtynkowymi i światłowodami prowadzonymi wtynkowo, choć możliwość wymiany przewodów też jest mile widziana. Chodziło o jak największą elastyczność przeróbek, wygodę stosowania przy minimalnej ingerencji w ściany sufit czy podłogę a także przygotowanie instalacji pod przyszłe potrzeby które pojawią się z czasem.

Dodano po 33 [minuty]:

lostMail80 Jak sprawdzę dokładnie te rozwiązania które proponuję dam znać. Jednak to co proponuję chciałbym aby było rozsądne w związku z zasadami które panują w elektryce i nie tylko. Wprowadzając jakieś rozwiązanie trzeba zdawać sobie sprawę z wielu rzeczy. Aspekt techniczny to jeden z wielu. Inne to sposób myślenia użytkownika, Tego co to rozwiązanie będzie użytkował na co dzień, także kwestia wykonania, nakładu czasu i pracy itp. Przekonałem się także że ważna w w przypadku producentów jest łatwość przygotowania do produkcji. Ważne są też tradycje miejscowe i to co w jednym kraju się sprawdza w drugim nie musi czy to obecnie czy wcale. Jednak warto szukać lepszych rozwiązań podchodząc do tego krytycznie. Warto też sprawdzić jak działają w praktyce bo wtedy dopiero możemy przekonać się czy to co opracowaliśmy sprawdzi się czy nie. Tu też warto pamiętać że elektryka należy do dziedziny techniki która niesie niebezpieczne skutki jeżeli zastosowano złe rozwiązania techniczne. Np prowadząc przewód elektryczny wokół pokoju trzeba pamiętać i o piorunochronie na zewnątrz od którego trzeba zachować odstęp także wewnątrz budynku i o grzejnikach bo przewód elektryczny nie lubi towarzystwa przedmiotów z wysoką temperaturą. Dołączam link na temat bruzdowania ścian murowanych https://inzynierbudownictwa.pl/wykonywanie-bruzd-i-wnek-pod-instalacje-w-murowanych-scianach/ a betonowe stawiają jeszcze większe wymagania. Szczególnie w suficie czy podłodze należy unikać bruzdowania i lepszym pomysłem jest podwieszany sufit.
    Grzegorz740
    Level 36  
    Autorze postu czy masz odpowiednie narzędzia i odpowiednie złącza do światłowodu? Bo o spawarkę się nie pytam bo to jest poza twoimi możliwościami. A po za tym to trzeba się umieć posługiwać spawarką światłowodów.

Masz odpowiednie doświadczenie przy montażu światłowodów? Masz reflektometr aby wykonać pomiar czy dobrze wykonałeś instalację światłowodową? Bo się może okazać,że źle wykonałeś instalację światłowodową i będziesz miał problemy z łącznością.

To nie jest takie proste jak się nie ma wiedzy i doświadczenia.
    Pawelelemonter
    Level 17  
    Dobry wieczór. Jeżeli nie dam rady wezmę kogoś kto mi założy złączki światłowodowe grunt żeby nie zajęły zbyt dużo miejsca w puszce. Światłowód po konsultacji ułożę sam. Jeżeli przy np dziesięciokrotnym łączeniu złączkami sygnał okaże się za słaby wtedy w przypadku instalacji wtynkowej czyli ułożonej na stałe bez możliwości wymiany rozważę inny układ prowadzenia światłowodu np w gwiazdę.